Goed voetenwerk op landelijk pedicure-examen Vijfhonderd kandidaten in Bouwcentrum In alle stilte werden de examens afgenomen. Heel secuur werden de voeten verzorgd. Opleidingen Bevoegd Schoeisel, heel belangrijk voor de voeten. Dames van'alïes weten"'^ °°k inWenC"9 Voetenwerk, dat was he, wel. \IIEUWE STADSBLAD PAGINA 42 - WOENSDAG 3 MAART 1976 r^x-, Stilte examen! Een wit bord met rode letters laat "e mensen slechts fluisterend praten met elkaar. Vooral als de rode lampjes boven de deuren branden zal niemand het wagen op luide toon een gesprek te voeren. Zo gaat dat bij examens. Voelbare spanning gepaard gaand met dikke sigarettenrook en vele kopjes koffie horen daar dan nog bij. Vier weken lang was dit alles te bespeuren op de eerste etage van het Bouwcentrum. Dat witte bord met rode letters hangt er omdat hier ieder jaar in de maand februa ri de examens van de Stichting Vakopleiding voor de Detailhandel in Schoenen voor het diploma Voet- en Schoenkundig Pedicure worden gehouden. Van oudsher vinden deze landelijke examens in Rotterdam plaats. Vroeger in het Groothandelsgebouw, daarna vele jaren in Lommerrijk en sinds kort in het Bouwcentrum. Dit jaar moe ten 524 dames en heren voor het pedicure-vak geëxamineerd wor den en om dat allemaal vlot en soepel te laten verlopen moet er heel wat georganwüU»"i"Worden. Beft examendag begint al om half negen, maar het is natuurlijk niet verstandig om op dat tijdstip ie mand uit Groningen te verwachten, en het is voor een kandidaat uit Maastricht niet leuk om als laatste op een dag aan de beurt te komen, zodat zij of hij pas in de nacht weer thuiS is. Met deze zakert wordt terdege rekehing gehouden. De examencommissie heeft in het Bouwcentrum een grote zaal voor het theoretische gedeelte tot haar beschikking en voor het praktische gedeelte is een zaal met twaalf pedicure-stoelen en bijbehorend ta feltje met instrumenten geïnstal leerd. De stichting heeft haar zetel in Driebergen, waar directeur J. Staal met twee vaste medewerkers en enkele noodkrachten de zaak runt De opleidingen worden echter door heel het land gegeven, de cursus Voet- en Schoenkundig Pedicure zelfs-«in 19 plaatsen. Daarnaast zijn er nog een aantal andere cursus sen, zoals bij voorbeeld de vakop leiding voor het diploma Schoen winkelier, welke cursus wel de meest uitgebreide is. Voorts is er een opleiding voor het diploma Winkelpersoneel in de Schoenbran che en een cursus Frans, Duits en Engels met vaktermen in deze drie talen voor winkelpersoneel in Schoenen. Ook mensen die als ver tegenwoordiger in Schoenen en le derwaren hun brood willen verdie nen, verkrijgen de nodige kennis hiervoor in een cursus voor dit beroep. Alle opleidingen worden verzorgd door bevoegde krachten die naast hun dagtaak zoveel liefde voor het vak hebben dat ze bereid zijn in de avonduren hun kennis aan an deren over te dragen. Voorzitter M. W. van der Wielen, behoort even eens tot de groep mensen die erg veel vrije tijd aan de Stichting Vakopleiding geven. Hij is van me ning dat de stichting haar vleugels nooit zo ver zou kunnen hebben uitgeslagen als er niet zoveel men- sena zich voor de vakopleiding in schoenen en alles wat daarbij hoort zouden inzetten. Als jongen van zeventien jaar deed hijzelf examen in de schoenbranche. Hij viel op door de hoge cijfers die hij bij het examen behaalde en dat was de oorzaak dat de leidinggevende mes bij deze opleiding wel in de meerderheid, veel vrouwen van schoenwinkeliers, en een groot aan tal dames komt uit de verzorgende sector. Voor verpleegsters, bejaar denverzorgsters en andere dienst verlenende beroepen is het een waardevolle aanvulling. De heer Van der Wielen vindt het toch wel een roeping als iemand pedicure wil worden. Het is altijd nog zo geweest dat de mensen pas naar een pedicure gaan, wanneer er iets. schort aan de goede toestand van de voeten. De opleiding trekt ech ter wel een duidelijke rode lijn voor wat betreft uiterlijke verzor ging en klachten die voortkomen uit inwendige stoornissen. Is dat laatste het geval de gediplomeer de pedicure is in staat zulks te beoordelen dan wordt altijd naar een arts verwezen. De cursist krijgt les en wordt ge ëxamineerd in vier theoretische vakken en wel Anatomie/Patholo gie, Fysiologie en Orthopedie en het praktische gedeelte. Voor dit laatste gedeelte brengt iedere kan didaat een „patiënt" mee naar het examen, die ze ter plaatse moeten behandelen onder het toeziend oog van de examinator. Deze patiënt is in de cursusplaats eerst gekeurd, want het mag natuurlijk niet de makkelijkste voet zijn die verzorgd moet worden. Een pedicure-oplei ding duurt vijftien maanden. In september gaat de nieuwe cursus sen weer van start en voor zover het zich laat aanzien opnieuw in 19 gemeenten met per week één avond les. Als alles goed verloopt en dat ho pen de kandidaten zelf natuurlijk het meest (er is relatief gezien een klein percentage dat het niet haalt( zijn er aan het einde van de maand weer ruim 500 mensen bij, die ons allemaal willen helpen „lichtvoetig" door het leven te gaan. Petra de Landmeter mensen in die tijd hem vroegen of hij geen zin had zich verder te gaan specialiseren. Dat heeft hij gedaan en hij heeft er nooit spijt van ge had. De heer Van der Wielen heeft een schoenenzaak in Eindhoven, wat natuurlijk een volledige dag taak is; zijn spaarzame vrije uur tjes verdeelt hij dan zo eerlijk mo gelijk tussen het voorzitterschap van de Stichting Vakopleiding voor Schoenen en zijn lidmaatschap van de Gemeenteraad van Eindhoven. In de maand februari wordt de vakopleiding wel een beetje voor getrokken wat zijn tijd betreft, want dan is hij geregeld in het Bouwcentrum te vinden; hij is dan een graag geziene figuur bij de examens. Doordat het praktisch allemaal mensen zijn die hun werk zo graag doen, dat ze er daarnaast hun hob by van maken om andere mensen de fijne kneepjes van het vak bij te brengen, heerst er een gezellige ontspannen sfeer bij de examens. Natuurlijk, de rode koontjes van spanning ontbreken ook bij deze kandidaten niet, maar, zegt de heer Van der Wielen: „Kijk, het is geen kunst om een kandidaat voor wat voor een examen ook, te laten zak ken. Maar als examinator is het juist de kunst om te weten te ko men wat de kandidaten wél weten en dèn te beoordelen of dat vol doende is". Welke mensen worden nu pedicu re? Over het algemeen zijn de da-

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 42