IN SCHIEDAM-OOST WORDT HEEL WAT VERNIELD Themakamp in Doornspijk BLANKEN NU EVATOOM GM introduceert nieuwe lijnbus voor het openbaar vervoer Nationale 4-rittenkaart "Pas 65" En daar wil men nu weieens 't fijne van weten Uitgaande van Stichting Gereform eerde Jeugdraad te Schiedam en voor kinderen van 8t/m 12 ;7$, HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8- WOENSDAG 3 MAART 1976 Het is bedroevend te lezen in het maandblad van de wijkvereniging Het Singelkwartier", wat er allemaal in deze wijk wordt vernield. „Singelkwartje" maakt zelfs de opmerking, dat Schiedam-Oost pp zo Si manier een verpauperde wijk lijkt te worden. Roof en vernielzucht nemen hand over hand toe ei hoe komt dit allemaal? Niemand, er een antwoord op weet. Vooral de scholen hebben eronder te lijden en dat is toch wel erg. „Singelkwartje" doet daarom het voorstel deskundigen te benaderen en een soort haering te houden en eventueel ouders, die roet problemen met hun kinderen zitten, schriftelijk te laten reageren. Deskundigen kunnen hun dan van advies voorzien. Het zou een oplossing kunnen zijn, maar daarvoor is aller medewerking in het Oosten van de stad nodig. Zo kan het onmogelijk verder gaan, daarvan is een ieder overtuigd. En nu maar afwachten, wat of er uit de bus komt. WEEKKAMP De kinderen van de wijkvereniging „Het Singelkwartier" gaan natuurlijk dit jaar ook weer op kamp. De datum daarvoor is vastgesteld op zaterdag 17 juli en men komt op zaterdag 24 juli weer terug. De prijs bedraagt slechts ƒ.60,per kind. Maar u moet er wel snel bij zijn, anders is het weekkamp volgeboekt. Vraag dat maar aan de bode, die bij u aan de deur komt. FORMULIEREN Er is onlangs een enquette gehouden over de feestavond. Van de 450 uitgegeven formulieren kwamen er slechts 26 binnen. Jammer van al die moeite, maar het bestuur weet nu, dat het rustig zelf een programma op kan stellen. Men heeft toch enkele aanwijzingen. Er bestaan plannen voor een geregelde contactavond. Hetgeen alleen maar toe te juichen is, want tenslotte beschikt men toch over een eigen zaal en wel zaal „Marijke" in het Broersveld 121. De bingo-avonden zijn altijd een groot succes en voor de filmroiddagen van de kinderen is ook altijd belangstelling. In de maand maart zijn 36 „Singelkwartiertjes" jarig en krijgen zij, die op 9, 18 en 28 maart hun verjaardag vieren een verrassing. Af te halen bij de fanfrilie Jeup in de Van Leeuwenhoekstraat 11a. O ja, ik vergeet nog te vertellen, waar de kinderen in juli naar toe gaan. Dat is naar Loon op Zand in Noord- Brabant en zal het dus een fijn weekkamp worden, want de omgeving is daar fantastisch. Maak dus gauw werk van opgave van deelname voor uw kind. M. W. DE GMC Truck and Coach Division van General Motors heeft in de Verenigde Staten een nieuwe lijnbus gedemonstreerd, met een groot aantal vooruitstrevende kenmerken op' het gebied van rij-eigenschappen. bestuurbaarheid en passagiers- comfort. De bus, waarin de laatste nieuwe technieken op het gebied van de toepassing van bepaalde materialen en bouwmethoden zijn toegepast, zal over enkele maanden in produktie genomen worden. Het nieuwe voertuig, „RTS" genaamd (Rapid Transit Series), kreeg een nieuw ophangsysteero en een automatische transmissie, voor schokvrij rijden, gemakkelijke bestuurbaarheid en betere prestaties. Daarnaast werden verbeteringen aangebracht op het gebied van geluids- en warmte-isolatie, werd de bus van automatisch geregelde air conditioning en verwarming voorzien, terwijl het glasoppervlak aanzienlijk werd vergroot. De op 47 zitplaatsen berekende bus werd voorgesteld in de buurt van de GMC-fabrieken waar sinds 1970 een investeringsprogramma van enkele miljoenen dollars loopt, voor de ontwikkeling van vrachtwagens, bussen en Motorhomes. Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de vormgevingsmogelijkheden met staal en galsvezel en nieuwe fabrikage-processen, maakten het mogelijk het RTS ontwerp produktierijp te maken. Het 12 m. lange koetswerk wordt gevormd door het aaneenl assen van acht aparte bassissecties. In een normale bus worden ongeveer 9000 klinknagels gebrukt. Bij de RTS wordt dit door het nieuwe fabrikage proces tot 1400 stuks teruggebracht. Verdere kenmerken van de RTS-serie zijn: een beperkter aantal onderdelen en de verhoogde uitwisselbaarheid daarvan; de grote elasticiteit van de glasvezel panelen, waardoor beschadigingen beperkt worden; de nieuwe onafhankelijke voorwielophanging met luchtvering. De RTS kan worden uitgerust met een systeem dat het voertuig vooraan 13 cm. en achter 8 cm. diep doet „knielen" om de instap te vergemakkelijken; de mogelijkheid de momenteel bij Detroit Diesel Allison in ontwikkeling zijnde gasturbine in te bouwen; aan de wand gemonteerde passagierszetels, voor meer komfort en vrije beenruimte. De GMC afdeling van General Motors presenteerde deze nieuwe lijnbus, waarvan de carrosserie uit secties wordt opgebouwd. De bus kan bij stilstand „knielen" om het in- en uitstappen te vergemakkelijken. De inbouw van een gasturbine behoort tot de mogelijkheden. Op 1 maart 1976 startten de Duitse Spoorwegen een proef met de „Senioren-pass", een vastrecht kaart voor dames vanaf 60 en heren vanaf 65 jaar. Voor deze pas heeft de 65-plus kaart van NS model gestaan. De kaart die het gehele jaar en op het gehele DB-net geldig is, gaat in Duitsland DM 98 kosten. Daarnaast is een kaart verkrijgbaar waarop slechts op dinsdagen, woensdagen en donderdagen gereisd mag worden. Deze „DiMiDo"-kaart gaat DM 50 kosten. De kaart geeft recht op enkele reizen en retours voor half geld. Er wordt in Duitsland geen extra reductie verleend bij aankoop van de kaart door echtparen, zoals in Nederland het geval is. De NS-65-plus kaart werd reeds in 1967 ingevoerd en werd binnen enkele jaren een groot succes. De populariteit werd sterk vergroot toen in 1970 de mogelijkheid geopend werd de kaart 6 dagen per jaar geheel gratis te kunnen reizen. In 1972 werden ook dames vanaf 60 jaar in de gelegenheid gesteld van de voordelen die de 60 jaar in de gelegenheid gesteld van de voordelen die de 65-plus kaart biedt, te profiteren. Er zijn thans ruim een kwart miljoen 65-pluskaarten in omloop. Dat wil zeggen dat bijna de helft van alle bejaarden die binnen „spoorbereik" wonen zo'n kaart bezitten. 4-RITTENKAART Sinds kort kronnen houders van de „Pas 65" zich voor half geld een Nationale 4-rittenkaart aanschaffen. Deze kaart die uitsluitend aan NS- loketten verkrijgbaar is. is geldig op stedelijke bus en tramlijnen in het gehele land. en kost normaal ƒ.2.40. Houders van „Pas 65" hoeven voor het verkrijgen van deze kaart geen spoorkaartje aan te schaffen hetgeen voor anderen wel het geval is. De „Pas 65" geeft o.m. korting op lokale en interlokale bus- en tramreizen, echter niet op treinreizen. Daarvoor bestaat de NS 65-plus kaart, waarvan inmiddels een kwart miljoen in omloop zijn. „Deze zomer wordt er voor de 8e keer een themakamp georganiseerd, uitgaande van de Stichting Gereformeerde Jeugdraad Schiedam. Dit kamp wordt gehouden op het landgoed de Harre in de prachtige omgeving van Doornspijk op de Noord-Veluwe. Hier staat het kampgebouw van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk (L.C.GJ.), dat geschikt is om daar zo'n 110 kinderen met een grote staf een week lang te laten verblijven. Wat is een themakamp? Ten eerste is een themakamp uniek, dat blijkt ook uit het feit dat de kinderen die meegeweest zijn zich nog jarenlang al de beleefde avonturen weten te herinneren. In het themakamp zijn alle verhalen, spelen en opdrachten een onderdeel van het grote avontuur, dat wij deze kampweek beleven. Zo zijn we al eens op bezoek geweest bij Koning Arthur en zijn Ridders van de Ronde Tafel. De kinderen en de leiding konden zich hierbij inleven in de sagen en legenden uit de Keltische tijd. Een ander jaar waren wc bij de Turken; bij Haroen el Rachied en Hodja Nasreddin en vele anderen. Ook hébben wij ons weieens verplaatst naar de middeleeuwen en wel naar de Skandinavische sage over Beowulf waarin vooral de volksverhuizingen in de vroege middeleeuwen naar voren kwamen. Misschien kent u de verhalen over de Hobbits in de Gouw en Moedor wel, zoals ze beschreven zijn in „in de ban van de ring" Deze verhalen zijn van J. R. R. Tolkien en verleden jaar stond de gehele kampweek in het teken daarvan. Zo was er een opdracht voor de jonge avonturiers om allerlei grote ringen te maken, die op het hoogtepunt van de week de vrijdagavond in het vuur van de Doem berg gegooid moesten worden. Zo zou de macht van Mordor en de Naz-gull gebroken worden en konden de bewoners van de Gouw weer rustig verder leven en wij als avonturiers naar huis om al onze heldendaden te vertellen. De kinderen worden de hele week Volop betrokken in het thema, ze spelen samen met de leiding de rollen in het verhaal; zij voeren de opdrachten en spelen uit, zonder hen bestaat het verhaal niet. Het begin van de reis is al jaren voor vele jongens en meisjes van 8 t/m 12 jaar de start van een groots avontuur, oftewel van een geweldige vakantieweek geweest. U begrijpt wel dat deze bijzondere aanpak meer werk voor de leiding inhoudt. De kampstaf is dan ook alweer vanaf november bezig het kamp voor te bereiden door een thema te bepalen, uit te denken en te schrijven, waarbij bijzonder veel aandacht besteed wordt aan een normaal regelmatig verloop van enkele belangrijke punten. Deze punten zijn: hygiëne, gezond eten, rust. spanning en ontspanning. Twee hoofdleiders, twee assistent hoofdleiders, elf groepsleiders en twee geweldige kooksters zorgen ervoor dat u uw kind met een gerust hart mee kan sturen. Iedere leider of leidster heeft 7 9 kinderen onder zijn/haar hoede. Een middagrust, een grote badmiddag en de corvee dragen er zorg voor dat iedereen het naar z'n zin heeft. Het kamp van dit jaar wordt in de eerste week van de lagere schoolvakantie gehouden en wel van 26 juni t/m 3 juli in Doornspijk. De reis zal gemaakt worden met bussen. Als uw kinderen graag met dit themakamp mee zouden willen, dan tot slot nog dit: de kampprijs is dit jaar gesteld op 75.per deelnemer, terwijl de busreis heen en terug ƒ.21.zal gaan kosten. Dus voor nog geen ƒ.100.geeft u uw kind een onvergetelijke week. Alle verdere inlichtingen worden u graag verstrekt door de mensen die u op onderstaande adressen bereiken kunt. Ook inschrijfformulieren kunt u bij hen krijgen. Het inschrijfgeld is ƒ.30.als dit ontvangen is op de girorekening, dan is uw kind ingeschreven. Giro 3526117 t.n.v. mej. A. Verkade. Zwaluwlaan 54, Schiedam (de sluitingsdatum van de inschrijving is 20 maart). Adressen: H. P. Ravensbergen, Hoppersingel 40, tel. 703209; A. Verkade. Zwaluwlaan 54. tel. 704205; R. v.d. Drift, Maasstraat 21b. tel. 731893; W. Vlug,- Willem Pijperstraat 88, tel. 714763. De kinderen krijgen in mei een kampkrant toegestuurd met mededelingen over vertrek, benodigdheden, enz." De Kamps taf

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 8