Per luchtkussen vliegensvlug naar Engeland Nieuwe komedie in Passage Hoverlloyd bestelt vierde hovercraft nci IMICUVVC OIMUODLMU Vele wegen leiden naar Engeland, maar verreweg de snelste is die van Hoverlloyd: per luchtkussenvaartuig over Het Kanaal in veertig minuten van Calais naar Ramsgate met een snelheid van een kleine honderd kilometer per uur. Sinds de opening van de dienst in 1969 heeft Hoverlloyd de dochtermaatschappij van de Zweedse Brostr'ómgroep meer dan vijf miljoen passagiers vervoerd. Dat komt neer op een aandeel van dertig procent in het totale korte Kanaal-verkeer. De prognoses voor de komende twaalf tot vijftien jaar illustreren de verwachte groei: tegen die tijd zullen hovercrafts (de naam die de Engelse fabriek aan het luchtkussenvaartuig heeft gegeven) tenminste vier keer zoveel passagiers en auto's over Het Kanaal brengen dan thans! De cijfers zijn er het bewijs van dat de Hoverlloyd-dienst in betrekkelijk korte tijd populair is geworden bij Engelse en Westeuropese toeristen, die snel en goedkoop de overtocht over het smalste gedeelte van Het Kanaal willen maken. De uitslag van een enquête door een Engels consumententijdschrift bevestigt de gunstige „mondreclame'' voor Hoverlloyd. De dienst wordt de „meest gevraagde en gunstigste reisgelegenheid tussen Engeland en het Continent" genoemd. Pluspunten kregen vooral de „Hoverports" in Calais en Ramsgate voor de snelle afhandeling en de kortste tijdsduur van de overtocht. Een hovercraft is geen schip en geen vliegtuig; hij is een combinatie van beide. Daarom spreken ze bij Hoverlloyd ook over „vlaren" een beetje vliegen en een beetje varen. Maar wie per „luchtkussen" over Het Kanaal is gezet, houdt het toch het meest op een luchtverbinding. De overtochten worden vluchten genoemd (22 keer per dag heen en weer), de hovercraft zweeft op een luchtkussen over het water en wordt voortgestuwd door vier vliegtuig motoren; de brug is een cockpit, het roer is een stuurknuppel, de zit plaatsen (maximaal 280) zijn vliegtuig- stoelen en de informatie van de „captain" tijdens de reis lijkt precies op die in een vliegtuig. Dè drie officieren zorgen voor de enige relatie met de zee;gezagvoerder, stuurman en navigator zijn afkomstig van de koop vaardij. Afhankelijk van de plaats van vertrek neemt de autorit naar Calais (via Breda. Antwerpen, Gent, Lille en Duinkerken) circa vier uur in beslag. Daar staat tegenover dat wie voor de Hoverlloyd-dienst kiest, voordelig naar Engeland reist. De automobilist betaalt alleen voor het vervoer van zijn wagen (er is accommodatie voor 37 auto's); de bestuurder en maximaal vier inzittenden met andere woorden: het héle ge/in gaan gratis mee! Juist omdat de overtocht een „cock tail" is van vliegen en varen is de kennismaking mei de hovercraft een sensatie. Bij rustig weer vliegt hij met het comfort van een jet (belastingvrije drankjes aan boord) over het gladde wateroppervlak. Bij windkracht vier en meer is de overtocht minder aange naam; de reis is dan te vergelijken met een rit in een autobus over Belgische kasseien. Overigens, er moet heel wat gebeuren, voordat Hoverlloyd zijn diensten annuleert. Dat gebeurt pas bij windkracht negen. Het komt er dus op neer dat er slechts enkele dagen per jaar niet wordt „gevlogen". Het groeiende passagiersaanbod heeft de directie van Hoverlloyd gebracht tot het besluit een vierde hovercraft te bestellen evenals de drie in dienst zijnde Hovercrafts een SRN 4, de grootste ter wereld. Met de vlootuit- breiding is een investering van vijf miljoen pond sterling gemoeid. De constructeurs van British Hovercraft Corporation op het eiland Wight hebben opdracht gekregen om de grootste aandacht te besteden aan het comfort in de nieuwe hovercraft, die in 1977 in dienst wordt gesteld. „Num mer vier" brengt het aantal retourrei- zen per dag op 27 in het hoogseizoen. Ook de nieuwe hovercraft wordt uitgerust met vier vliegtuigturbine- motoren (Rolls Royce) van elk 3400 pk; de motoren hebben twee taken: ze zorgen voor de opwekking van het luchtkussen onder de hovercraft en ze leveren het vermogen voor de voort stuwing. Ramsgage is de toegangspoort van een aantrekkelijk, maar nog niet helemaal door het toerisme ontdekt vakantie- gebied: zuid-oost-F.ngeland. Het omvat de graafschappen Kent („de tuin van Engeland"), Surrey en Sussex, die zich uitstekend lenen voor een tweede vakantie of als een pleisterplaats tijdens een langere vakantiereis. Toeristen vinden er een écht stukje Engeland en krijgen er het gevoel dat ze welkome gasten zijn. Daar draagt ook het natuurlijke decor toe bij: een prachtig natuurgebied met heuvels, bossen, heide, oude stadjes en vele historische monumenten. Voor de Nederlandse vakantieganger is het óók aantrekkelijk dat Engeland een „goedkoop" land is geworden. Dat geldt zeker voor de prijzen in restaurants en hotels, die voor onze begrippen beslist laag zijn. En bovendien: de kans op redelijk goed weef in dit gedeelte van Engeland is gi («)t óók in het voor- en naseizoen. Een vakantie in zuid-oost-Engeland is eenvoudig te combineren met een „paar dagen Londen". De Britse hoofdstad is met Ramsgate verbonden via een brede autoweg (M2); de afstand bedraagt ongeveer 120 kilometer. Vrijwel elk reisbureau maakt reserve ringen voor een overtocht met Hoverllovd: hel verdient wél aanbe veling om in het zomerseizoen te bespreken. hoverlloyd, de Britse maatschappij die een luchtkussenveerdienst on derhoudt op de Kanaalroute Calais- Ramsgate, heeft een vierde hover craft besteld. In juni 1977 hoopt men de machine, die vijf miljoen pond kost en gebouwd wordt in Engeland, in de vaart Ie nemen. Evenals de drie reeds in gebruik zijnde hovercrafts, zal de nieuwe machine 280 passagiers en 37 auto's kunnen vervoeren met een maxi male snelheid van honderd kilo meter per uur. De totale vervoerscapaciteit zal met de vierde hovercraft worden opge voerd tot ruim 15.000 passagiers en 2100 auto's per dag gedurende het hoogseizoen. Hoverlloyd vervoerde sinds het begin van de veerdienst in 1969 ruim vijf miljoen passagiers en zevenhonderdduizend auto's. Het ligt niet in het voornemen van de maatschappij om op andere Kanaal routes te gaan opereren. Men wil daarentegen op het bestaande traject de dienstverlening aan voet passagiers en automobilisten verder uitbreiden. Dinsdag 30 maart heeft de voorstelling „De knecht van twee meesters" plaats in het Passage Theater. Zij zal worden gebracht door de Nieuwe Komedie. Aanvang 8 uur. De Nieuwe Komedie wil hiermede eern stukje maatschappij kritiek uitdragen. Iedere figuur in het stuk wordt geplaatst voor een bepaalde groep uit de samenleving. Hetgeen tot verrassende resultaten kan leiden. S( HIEDAMSE NOTITIE Zoals gebruikelijk is in de zomer maanden zal de avondopenstelling van de afdeling Burgerzaken van de gemeentesecretarie (Qverschicsestraat 2 bock Broersvest) op de donderdagen (koopavonden) met ingang van 2 april a.s. met één uur verlengd worden en wel van 19.(X) tot 21.00 uur, doch wel alleen voor zaken bet rellende pas poorten e.d. Iki RAM (21 maart-20 april) Geen week voor plannen van enige omvang. Het mankeert u momenteel aan de ware medewerking, aangezien enkele van uw relaties door ziekte zijn uitgeschakeld. Houd de boel maar rustigjes gaande. Op gevoelsgebied kans op verwijdering tengevolge van een verkeerd begrepen handeling. Heeft u zich wel voldoende ingeleefd in wat in anderen precies omgaat? STIER (21 aprll-20 mei) Over het algemeen een rustige week. Wat betreft uw eigen werkzaamheden ondervindt u de nodige voldoening. Dankzij een grondige kennis van de feiten kunt u heel wat voor elkaar krijgen en ook anderen overtuigen. Uit een bepaalde hoek kunt u, zoals steeds, onbegrip verwachten tengevolge van volslagen onkundel Op gevoelsgebied nog rimpelingen, aangezien u tezeer verdiept bent in uw eigen gedachtengang en die van anderen niet eens bemerkt. TWEELINGEN (21 md-20 juni) Laat deze week de boel maar een beetje de boell Trek nergens al te zwaar aan en beloof niemand iets! Het moet zich nog allemaal gaan aftekenen en u doet er goed aan geen enkele verplichting op u te nemen. Eerstdaags wordt u veel duidelijk en dan kunt u tot een besluit komen. Ook op gevoelsgebied zal er pas meer begrip komen in een volgende periode. KREEFT (21 juiii-20 juli) Over het algemeen wil deze week alles wel vlotten. U rolt door een paar dingen heen die u eerst nogal vervelend vond, maar die blijken mee te vallen en u krijgt een goede inval. Ga die vooral op uw gemak uitwerken en leur er voorlopig niet mee! Er kan wat goeds uitkomen, maar dan mopt u alles goed uitwerken. Op ieder gebied is al te grote spontaniteit momenteel niet gunstig. LEEUW (21 jull-20 augustus) Over het algemeen een prettige week. Uw werk wil goed vlotten en de nieuwe ideeën, die u in vergaderingen naar voren brengt, worden gunstig ontvangen. Het is mogelijk dat daardoor een energiebesparing optreedt die ook uw medewerkers ten goede komt. Op persoonlijk terrein blijft één bepaalde moeilijke kwestie uw gedachten in beslag nemen, hoewel er voorlopig weinig aan valt te doen. MAAGD (21 augustus-20 september) U ziet het deze week wel zitten! Een gevoel van optimisme straalt als een warm lentezonnetje over uw werk en uw plannen en dat geeft vaart aan de hele boel. Toch moet u ergens een nuchter plekje overhouden, zoals een verkeersagent in een torentje. Dan houdt u overzicht van 1 alles wat er gebeurtl Oppassen voor sneedjes of schrammen: ontsmet de wondjes goed, vooral bij vieze karweitjes. Een gezellig onderhoud geeft u frisse ideeën omtrent een oude kwestie. WEEGSCHAAL (21 september-20 oktober) Kans op enige verwarring deze week tengevolge van opmerkingen en inlichtingen die elkaar tegenspreken. Een zekere neiging tot opwinding kan u daarbij hinderen, dus: blijf vooral nuchter en maak geen overhaaste gevolgtrekkingen. Neem dus ook geen beslissingen, maar wacht rustig af tot de werkelijkheid zich duidelijk aftekent. Dat kan binnenkort al het geval zijn. Een ouder iemand rekent op uw steun. Neem eens wat tijd om daarmee te babbelen! SCHORPIOEN (21 oktober-20 november) Het is net of de dingen die u alleen doet deze week beter lukken dan die u met andere moet uitwerken. Alleen het gepraat Van derden kan u al prikkelen en in de war brengen. Dat is geen sfeer om veel tot stand te brengen. Houd de boel dus maar op een laag pitje en wacht totdat u zelf weer beter bestand bent tegen uw omgeving. Het ligt allemaal heus een beetje aan uw eigen stemming. Eigenlijk zou u er eens helemaal uit moeten om rustig uw gevoel voor humor op te poetsen! BOOGSCHUTTER (21 november-20 december) Soms lijkt het er de laatste tijd op of u werkelijk niet ziet hoeveel anderen voor u over hebben. U piekert over een bepaalde kwestie en laat die niet los. Daarin lijkt u op een hond met een kluif: niemand mag eraan komenl Ook al niet erg, maar dan moet u wel begrijpen dat sommige van uw relaties hun geduld kunnen verliezen. Zet de boel eens goed op een rijtje en ontdek dan dat alles gemakkelijker en beter kan, als u maar meewerkt! STEENBOK (21 december-20 januari) Dit kan een prettige week worden wanneer u niet te zwaar tilt aan de dingen die u niet meteen begrijpt. Soms doen de mensen iets wat bij de eerste ervaring onplezierig aandoet, maar waarbij ze toch de beste bedoelingen hebben. Het is mogelijk dat een Ramtype uit uw omgeving u irriteert, maar neem dat dan maar met een korreltje zout! U krijgt prettig nieuws van overzee en ontmoet een heel oude relatie. WATERMAN (21 Januarl-20 februari) Het kan zijn dat u deze week blijft zitten met een plan dat u voor anderen heeft ontworpen en waar u nogal hoge verwachtingen van had. Het wordt echter niet helemaal begrepen en u doet er goed aan alles even in reserve te houden tot u te maken krijgt met iemand die evenals u breed over de dingen kan denken en ook wat verder in de toekomst kan kijken. Voor de rest gaat alles naar uw zin. VISSEN (21 februarl-20 maart) Maatschappelijk gesproken gaat alles nogal naar uw zin. Onverwachte dingen blijven evenwel niet uit, maar die kunt u gemakkelijk baas omdat u geen bezwaar heeft tegen improviseren. U doet daar integendeel weer nieuwe en goede ideeën bij op. Een 4 geheim, dat u lang bewaard heeft, kon nu weieens onverwacht aan het licht komen. Op gevoelsgebied geldt vrijwel hetzelfde. Wees echter niet te koel tegen een Leeuw, want die zal dat niet begrijpen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 17