Bomen verplaatsen in Schiedam zuid Jubileum Pasar Dalam in Schiedam s Simavi collecte in Schiedam IMPERIAL 34 geslaagden "Christophorus" Drankenpaleis van 13.7511.95 13.9510.95 van 6.954.95 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 21 - VRIJDAG 2 APRIL 1976 Rotterdamsedijk 242, S'dam. Tel. 26 89 38 JONGE JENEVER - - OC w. d. Pant per liter11 .25 V,EUX 11 oc v. d. Pant per liter ...IJ .25 JONGE JENEVER 't Haasje per liter BESSEN JENEVER per liter vanaf#.95 BESSEN JENEVER Coebergh per liter van 13.50 IU.90 CITROEN JENEVER BOKMA per liter WHISKY'S vanaf10.95 2 liter SHERRY 0 Ruberiovan 14.95. 12.95 Nieuw! ORIVER CREAM ORANGE (sherry met sinaasappelsmaak) GROTE SORTERING FRANSE WIJNEN 0_ vanaf0.95 Voor de vijfde maal in successie zal gedurende de komende paasdagen in de Sporthal Margriet te Schiedam de Randstad Pasar Dalam worden georganiseerd. Op zaterdag 17 april en de beide paasdagen 18 en 19 april zal men vanaf twee uur tot laat in de avond terecht kunnen bij de vele oosterse stands en restaurantjes. Naast een uitgebreid artiestenprogramma, modeshows, dansen en andere zaken voor de ouderen zal voor de kinderen een peuterparadijs worden ingericht, terwijl ze tevens mee zullen kunnen doen aan „Paasmaskerade"- wedstrijden, waarbij kinderen tot twaalf jaar aantrekkelijke prijzen kunnen winnen door het showen van eigen gemaakte paashaas-maskers. Deze wedstrijden zullen worden gehouden op zaterdag 17 april voor kinderen tot 8 j^ar, op le paasdag voor 8-10-jarigen en op 2e paasdag voor de kinderen van 10-12 jaar. terwijl dan ook de superfinale zal plaatsvinden. ZOMER PASAR DALAM In de Schiehal van het Ahoy-complex te Rotterdam zal van 30 april a.s. (koninginnedag) t/m 2 mei voor de eerste maal de .zomer Pasar Dalam" worden georganiseerd. simavi! Al meer dan 50 jaar is dit een vertrouwde klank voor mensen in de tropen die medische hulp nodig hebben maar geen geld hebben om dat te betalen. Maar gelukkig ook voor vele Nederlanders die weten dat Simavi medicijnen, instrumenten en materialen stuurt naar de tropenlanden. Maar kent u Simavi? Weet u precies wat Simavi in die 50 jaar deed en nog veel belangrijker wat Simavi in de komende jaren gaat doen? Simavi is uitgegroeid tot een nationale hulporganisatie, die op iedere Nederlander, die beseft dat overal ter wereld mensen in medische nood zijn en geholpen moeten worden,een beroep doet. Simava biedt daadwerkelijke hulp door direct in te spelen op noodsituaties en stuurt behalve medicijnen en instrumenten, ook Landrovers, ambulances en ziekenhuisinrichtingen en een enkele keer een_ dringend noodzakelijk vliegtuigje. Men wil in de toekomst steeds meer het accent gaan leggen op de vraag: Op 19 maart zijn er 34 leden geslaagd voor hun EHBO-diploma, welk werd afgenomen door dr. Haller en de heer De Kort. Geslaagd zijn: heer Adriansjah; heer De Beer; heer Ten Berge; mevrouw Broere; mevrouw Bruijne; heer Collenburg; mevrouw Duk; mevrouw Van Eijk; heer Van Eijk; heer Van Graaff; mevrouw „Hoe helpen wij anderen zichzelf te helpen". Men tracht in ieder dorpje een vertrouwensfiguur te vinden die in korte tijd degelijk getraind wordt om de belangrijkste ziekten en gezinsproblemen in eigen dorp te kunnen herkennen en voorkomen. Deze plaatselijke „dorpsdokter" moet in noodgevallen ernstige patiënten kunnen doorsturen naar een gezondheidscentrum met een echte dokter en verpleegkrachten. Aanvragen om hulp bereiken Simavi uit alle delen van de tropenwereld: Peru, India, Bangla Desh, Ghana, Kenya, Tanzania, Indonesië, Suriname, of waar dan ook. Zolang er hulp nodig is, blijft Simavi helpen, snel en deskundig en vooral veilig! De hulp van u, van het „thuisfront" in Nederland, kan daarbij niet gemist worden. In de tropenlanden is het motto: „Vraag het Simavi en het komt in orde". Laat het motto van de Nederlanders zijn: „Geef het Simavi en het komt goed terecht". Steunt de collecte die gehouden wordt van 5 t/m 10 april 1976. Geeft zoveel u geven kunt of meldt u aan als colectant via onderstaande adressen. Mevr. T. Bastiaans;, Burg. Knappertlaan 80, tel. 260692; mevr. J. v.d. Graaf, Herenpad 2, tel. 269830; mevr. v. Willigen, Jan v. Zutphenstraat 10, tel. 701614; mevr. G. Pluim, Borodinlaan 10, tel. 704562; mevr. Rodenburg, Berkenlaan 26, tel. 702069. Halderen; mejuffrouw Jaspers; mevrouw Van Kapel; mejuffrouw De Kaper; heer Kaatvogel; mejuffrouw Kerkhof; heer Van Wijk; mevrouw Van Wijk; mejuffrouw V.d. Klink; heer Koppenhagen; mevrouw Koorn; mevrouw Krueger; heer Metselaar; heer Pelt; mevrouw Rensman; heer Van Rooij; mevrouw Van Rooij; mevrouw Steedt; mevrouw Verdam; mevrouw Venderbos; heer Venderbos; heer Veldhuizen en mejuffrouw Winkes. „Christophorus" start weer medio september. Tel. 263115 of 706363. Zoals u allemaal intussen weet, werd de Quick Lunch, eigenaar de heer C. H. van Beurden, danig toegetakeld, doordat een automobilist M.G. uit Maassluis (30) met zijn Ford Taunus maar liefst dwars door de deur van deze Quick Lunch op de Broersvest reed. De man was zondagavond belust op het Italiaanse ijs in de Passage en kwam rijdende uit de Lange Kerkstraat over de Broersveld rijden. Doordat hij over zijn schouder heen keek naar de ijszaak, ging de auto naar het midden van de weg. In plaats van te remmen, gaf de man per abuis vol gas, reed over de vluchtheuvel, ramde daarbij een geparkeerde auto, die zwaar werd beschadigd en verloor toen helemaal de macht over het stuur. Een schildersstelling werd hierbij geramd, maar het ergste was nog wel, dat hij bijna een vijftienjarige scholiere uit E.W. omver reed. Het kind liep hierbij een shock op en werd in bewusteloze toestand naar het Noletziekenhuis vervoerd. Nadat zij daar tot kalmte was gekomen, mocht ze weer naar huis. De auto was intussen met volle vaart de Quick Lunch binnengereden en richtte daar een enorme ravage aan. De bestuurder kwam met de schrik vrij en een ongestold verlangen naar ijs. GOEDE COLLEGA De heer C. H. van Beurden, wiens zaak vorig jaar februari geheel gemoderniseerd en heropend is, vertelt dat de aangerichte schade op een bedrag tussen de vijftien zeventienhonderd gulden komt. Voor woensdagochtend wordt een noodvoorziening getroffen, maar het zal nog wel even duren, voordat de pui geheel vernieuwd is. Het meest zat de heer Van Beurden in de war over zijn vaste klanten voor de dagschotels. Dat is nu allemaal heel collegiaal door de eigenaar van „De Amstelbron", de heer Van Bielzen, opgelost. Tot nader aankondiging kunnen deze mensen tegen dezelfde prijs als bij de heer Van Beurden die dagschotel in „De Amstelbron" gebruiken. Over goede collega's in het zakenleven gesproken. M. In verband met werkzaamheden voor de aanleg van een Buitenwaterkering en een nieuwe Buitensluis, dienen een groot aantal bomen te worden verplaatst. De aanleg van deze Buitenwaterkering is noodzakelijk geworden door de Deltawet. De te verplaatsen bomen staan op de volgende plaatsen: 1. aan de Hoofdstraat nabij het kruispunt bij de sluis; 2. Maasdijk vanaf de ingang van de werf Gusto tot aan de sluis; 3. Nieuw Mathenesserstraat tot het kruispunt bij de van Deventerstraat; 4. van Deventerstraat; 5. Buitenhavenweg, Lekstraat en Havendijk. Aangezien het merendeel van deze bomen goed gezond is en tevens groot tot redelijk groot is, zullen de betreffende bomen worden verplaatst. Een boom zal zijn nuttige funktie in de stad het beste vervullen, als hij volgroeid is. Om te begrijpen van welk groot belang het is het bomenbestand op peil te houden, lijkt het nuttig het volgende op te merken. In de eerste plaats zijn bomen enorm belangrijk i.v.m. het zuiver houden van de lucht. Het gebladerte kan een grote hoeveelheid stof opnemen, terwijl na elke regenbui, de bladeren weer zo schoon zijn gewassen, dat dit vermogen weer terugkeert. Beplantingen en vooral bomen oefenen dus door hun bladeren een filtrerende, reinigende werking uit. De bomen zijn dus de „nieren" van de stad. Verder wordt door de assimilatie van de bomen het koolzuur en de daarin aanwezige koolstof uit de lucht onttrokken en bij hetzelfde proces wordt weer zuurstof afgeleverd aan de lucht, welke de mensen inademen. Bomen vervullen eveneens een junk tie ten aanzien van de temperatuurregeling en de luchtcirculatie; dit zijn faktoren die voor het leven in een stad mede van belang zijn. Door het schadpweffekt van de bomen, zal in de betreffende straten de temperatuur in de zomer minder hoog oplopen. Dit is vooral goed merkbaar, wanneer men tijdens een zeer warme zomerdag door een boomrijke straat of door een park loopt. Men ondergaat de hier heersende „koelte" in vergelijking met straten zonder bomen als een weldaad. Het is derhalve nuttig, om indien enigszins mogelijk, bomen die verdwijnen moeten i.v.m. bouwwerkzaamheden, op een ander plaats in de stad weer te gebruiken. Om een redelijke overlevingskans daarvan te garanderen, is het noodzakelijk, de te verplaatsen bomen tenminste één jaar van te voren op de verplanting voor te bereiden. Dit laatste wil zeggen, dat een aantal maatregelen moeten worden qetroffen in de kroon, aan de stam en aan de wortelkluit. Op plm. 1.50 m. uit de stam wordt b.v. een sleuf gegraven rondom de boom. Hierna wordt de zg. kluit omgeven met een kunststofdoek en wordt de kluit gevoed met een speciale bomenmest. Hiermede wordt de ontwikkeling van een compacte wortelkluit gestimuleerd. Als laatste wordt de sleuf weer dicht gemaakt tot op het moment van de verplaatsing na 1 2 jaar. Door dit prepareren tijdens het verplaatsen van de boomkluit zal minder wortelbeschadiging optreden. Om de kans op overleving zo groot mogelijk te maken, zullen de te verplaatsen bomen ook worden gesnoeid. Dit laatste is noodzakelijk omdat door het verplanten van de bomen, het evenwicht tussen ondergrondse delen (wortels) en bovengrondse delen (bladeren), wordt verstoord. De uiteinden van lange wortels worden n.l. bij de vorming van de nieuwe kluit weggenomen. Indien men dit evenwicht niet tracht te herstellen d.m.v. het wegnemen van een aantal takken, bestaat de kans dat de hergroei van de boom niet of onvoldoende zal slagen. Deze maatregelen zullen binnenkort worden genomen nabij de Maasdijk. Door de hoofdafdeling plantsoenen van de dienst gemeentewerken, wordt momenteel een uitgel uitgebreid onderzoek ingesteld naar nieuwe standplaatsen van de betreffende bomen. Vast staat dat de te verplanten bomen, vooral in de oudere stadsdelen weer een plaats zullen krijgen. Dankzij de grote aktie van de Memisa kunnen ook deze kinderen aan .oed el geholpen worden. „Wat is een christen?" Een christen is iemand die Jezus Christus heeft leren kennen en Hem aanvaardt als zijn (of haar) Heer en Heiland. Waarom schud je nu je hoofd? Vind je het niet de moeite waard om bij Jezus te horen? Durf je niet, of denk je „mij houden ze niet voor de gek!" „Juist die zgn. christenen brengen zoveel ellende in de wereld". Goed, maar vergeet dan niet, dat christenen niets beter zijn dan niet-christenen. Ieder mens heeft zijn fouten, maar juist als christen word je veel scherper bekritiseerd. Het grote verschil is dat een christen leeft uit de genade. Dit leven, waarin christenen en niet-christenen zoveel ellende brengen is een voorportaal naar het échte leven. Heb je behoefte om er verder met ons over door te praten? Zeg niet: „Ik durf niet", want heb je dan nog niet door dat je niets minder bent dan wij? Zaterdag hebben we als spreker op de koffiebar: Bart Bazuin; welke groep er komt spelen is nog een verrassing. Koffiebar „De Goede Haven", Voorzaal Julianakerk, BiK.-iaan 29, Schiedam. Berry

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 21