c!kqk Pater J. Jordan $.j. De "praatpaal" in de taxiwereld A. M. VISEE, Dierenarts A Schiedamseweg 119, Schiedam-Kethel, tel. 70.88.08 In verband met de grote drukte, opk in april iedere zaterdag middag, speciaal hondsdolheid-inenting. Spreekuur van 2-4 uur. Kosten f 20. -. Inenting volgens afspraak blijft tevens mogelijk. Kosten f 25. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 2 APRIL 19,6 In onze boetiek vindt je de DEStREE EN CONSTANT kollektie naast handgemaakte ringen v^p RpB SIPKES. BROERSVEST 87-93. TEL. 26.79.37 SCHIEDAM CHRONISCHE PATIENT Laten we het eerst eens goed bekijken. Een dokter stelt ook eerst zijn diagnose vast? Eerst de zaak beoordelen en dan tot slot tot een of andere aktie overgaan. De taxiwereld is net een chronische patiënt. Men ziet niet in dat er aan de basis gewerkt moet worden. Daar moet een aparte vent voor komen. Een taxichauffeur moet ook verzekerd zijn. Dat is lang niet het geval bij allemaal. Hun vrouwen zijn hiervan vaak niet op de hoogte. Méér openheid dus in dit soort zaken en dat kwartje per week is zinvol, willen de vrouwen nu en in de toekomst wat bereiken. De kerk doet de mensen inzien dat je léért van het verleden. Als je leert kijken in het verleden, doe je dat ook in de toekomst. Doordat de mensen niet weten te leven in de liefde, vallen ze in de haat. Christen zijn in de liefde betekent liefhebben en ieder probleem op de juiste manier benaderen, filosofeert pater Jordan. De achter docht om kunnen buigen in interesse. Laat dat voor de taxichauffeurs in Nederland een stimulans zijn. Als de interesse er is, ga je helpen, anders laat je je medemens barsten, is zijn oordeel. DE CLAXON Pater Jordan verzorgt zélf het blad ,,De Claxon" dat al elf jaar bestaat. Hij heeft de juiste weg gevonden in de taxiwereld en is blij dat de regering en de gemeenten begrip hebben voor de problemen van de taxichauffeur. Dit is allemaal op schrift gesteld. ,,De Claxon" verspreidt pater Jordan zélf, al is hij in Rotterdam meer bekend via de Taxi Revue, het blad van de Taxi Telefoon Centrale. ,,Je blijft rommelend werk doen", zegt hij bijna berustend, „maar de nieuwe directeur heeft heel wat begrip van zaken. Dat blijven in de liefde is echter voor een ieder van het grootste belang". Aan drie dingen moet men extra aandacht besteden: het landelijk tarief, propagandistisch bezig zijn en dat er bij vergaderingen niet overrom pelend wordt gewerkt. In de toekomt, zullen die vrouwen van de taxichauf feurs het zelf moeten versieren, zegt deze „taxi-pater" tot slot. De „praatpaal" van iedereen. Er moet een weg gevonden worden, om uit alle problemen te komen. Er gebeurt gelukkig wat en daaruit volgt wel het een en ander, is zijn oordeel. MIEKE WOERDENBAGCH De „praatpaal" in de gehele taxiwereld. Hij is in Friesland geboren, heeft jaren gewerkt in Amsterdam, maar is nu sinds 10 september 1961 werkzaam in het bedrijfsapastolaat aan de Jan Ligthartstraat 40 te Rotterdam-Zuid. Pater J. Jordan S.J., de grote steun en toeverlaat voor het vervoerswezen in Nederland. Met een zwak in het bijzonder voor taxichauffeur. Vandaar dat die groep mensen dan ook spreken van het taxi-apostolaat van Rotterdam en enkele vrouwen na die gewelddadige moorden op verschillende taxichauffeurs kontakt met elkaar gezocht hebben om via een landelijke aktie iets voor al die taxichauffeurs in Nederland (er zijn er meer dan negenduizend) wat te doen. Ik las een oproep, waarin mevrouw M. C. van Vessem-Buring vrouwen van taxichauffeurs in Schiedam vraagt mee te doen aan de grote landelijke handtekeningenaktie, die tot dusver al ruim duizend handtekeningen heeft opgeleverd. In Schiedam heeft men er nog veel te weinig. Maar mevrouw Van Vessem geeft de moed niet op en blijft verder werken. Naar aanleiding van die oproep heb ik haar een bezoekje gebracht aan de Galvanistraat 11, tel. 010-261549. Vooral na die moord in Rijswijk kwam de aktie pas goed op gang en kwam mevrouw Van Vessem in kontakt met de dames M. J. Rotmeijer-Moraal, van Lennepstraat 73, Rotterdam, tel. 010- 159141, H. J. Beets-Molhoek 53, Den Haag, tel. 070-25229, C. Hompe-Van Wissen, Schinkelakade 69, Amsterdam, tel. 020-724236, C. C. H. v.d. Bos-Martin, Vivaldilaan 21, Delft, tel. 015-142629, A. Brouwer-Verhaar, Oosteinde 139, Delft, tel. 015-134498 en E. Meijer-Kousemaker, Jan Oudegeeststraat 35, Delft, tel. 015- 564685. Haar man is taxichauffeur bij de Taxi, tel. Centrale in Rotterdam en sinds zij het leed van die jonge vrouw bij de begrafenis in Rijswijk gezien heeft, kwam het bij haar op zich als kontakt- adres voor Schiedam op te geven. Met de reeds genoemde dames vergadert zij om de veertien dagen. Woensdagavond vond die vergadering in Delft plaats, thuis bij mevrouw Van der Bos. LANDELIJKE AKTIE „Dit is een landelijke aktie", zegt mevrouw Van Vessem. Wij willen via handtekeningen kracht bijzetten, dat onze mannen beter beschermd worden en dat er een strafrechterlijke vervolging door de politie wordt ingesteld, als een klant de rit niet wil betalenll. „We zouden onze mannen zover zien te krijgen dat zij bij een verre rit bijv. naar Amsterdam of nog verder eerst een bedrag vooruit krijgen, opdat zij weten, dat de klant niet zonder geld zit". Vorig jaar is deze aktie in Rotterdam en Amsterdam begonnen. Gelukkig is hier in Schiedam nog nooit wat gebeurd, maar moet er eerst een dode vallen, willen we hier tot aktie komen, vraagt zij zich af. „Ik ben op die begrafenis in Rijswijk helemaal kapot geweest, maar ik ben toch blij, dat ik dit gezien heb. Ik begrepen, dat ik hiervoor moet werken, want dit mag nooit meer gebeuren. Ik wil dit niet meemaken. Het is al zover, dat mijn dochtertje van acht jaar 's-avonds bang is, als mijn man dienst heeft. Als ze hoort, dat er een taxichauffeur vermoord is, is ze helemaal van streek". „Daarom wil ik aan deze landelijke aktie meewerken, opdat wij onze wensen voor een betere bescherming van onze mannen met duizenden handtekeningen kunnen onderstrepen. Al die handtekeningen overhandigen zij vóór 6 april in Den Haag aan minister Van Agt en Westerterp. Als er in een stad nog chauffeurs zijn, die zonder mobilofoon rijden, dan moet die er komen. Wie het betaalt, doet er niet toe. Alle steun krijgen we van pater Jordan van het taxi-apostolaat". PROBLEEM Vandaar dat ik een gesprekje ook met deze pater gehad heb in de Jan Ligthartstraat in Rotterdam-Zuid. Hij woont sinds twee maanden de bijeenkomsten van deze vrouwen bij en geeft ze zo nodig advies. De eigenlijke hoofdzaak over de onzekerheid van de taxichauffeur in Nederland bij wanbetalingen is een probleem, waaraan de politie niets kan doen. Dat gebeurt wel, als het op een vechtpartij uitloopt. „De taxichauffeur staat al jaren lang aan de zwakste kant", zegt deze pater. Bij het openbaar vervoer kan dit allemaal beter geregeld worden. Daar heeft men bijvoorbeeld alleen al in Rotterdam vijfenzeventig controleurs in dienst bij tram, bus of metro. Een taxichauffeur is afhankelijk van zijn mobilofoon, maar dö"politie kan geen strafverbaal opleggen bij wanbetaling. Daarvoor moet er eerst een speciale wet komen. Met die handtekeningen aktie moet minister Van Agt deze zaak eerst bekijken en een regeling treffen, vastgelegd in de wet. De grote moeilijkheid daarbij is, dat dit dan ook feitelijk voor de winkeliers ook moet geschieden, want die zijn ook niet beschermd. Zelf heeft pater Jordan hier geen idee over. Het is wel gemakkelijk om anderen een opdracht te geven en het eigenlijk zelf niet weten. Het werkt immers discriminerend als de ene wel en de andere niet geholpen wordt. Dit probleem moet centraal gesteld worden. Van kapitaal belang is, dat iedereen een mobilofoon heeft en die ook gebruikt. Geregeld in kontakt staan met de Centrale, zodat het niet voor kan komen, dat een taxichauffeur onderweg een vrachtje „oppikt". Hetgeen dan niet controleerbaar is. Het zou voorts aanbeveling verdienen in de „gevaarlijke uren" tussen 's-avonds tien uur en 's-morgens zes uur geregeld in verbinding te staan met de Centrale. In Amsterdam, Rotterdam en Schiedam zijn de taxi's allemaal voorzien van mobilofoons. In Den Haag rijden er veertig zonder mobilofoon. Dat is de grootste ellende. Als je iets wilt regelen, moet je kontakt houden met de Centrale, de meest ideale toestand, zegt de „taxi-pater". De chauffeur moet dat zelf doen. De landelijke noodfrequentie houdt in, dat de klanten bij een verre rit van te voren betalen. Dat is in elke stad anders. In Delft heeft men vijfentwintig taxi's, in Rotterdam driehonderd. In geheel Nederland negenduizend. Het verschil van Rotterdam en Amsterdam is, dat Rotterdam een werkstad is en Amsterdam een uitgaansstad. Daar wordt dus meer van de taxi's gebruik gemaakt. Regionaal gezegd moet men dit maar per gemeente bekijken, als men hieraan iets wil veranderen. Pater Jordan strijdt voor een dienstrooster, een goed personeelsbeleid. In Rotterdam heeft men maar liefst negen verenigingen, die elk hun eigen statuten en opvattingen hebben. Eigenlijk zou iedere taxichauffeur een behoorlijk aangepaste opleiding moeten hebben, zoals bijvoorbeeld de grondige kennis van alle straten in zijn stad, waardoor onnodig omrijden wordt vermeden. Verder enige kennis van vreemde talen en een gezondheidsverklaring, zodat hij ook in staat is zieken en invaliden te vervoeren. Die opleiding zou er moeten komen. Bij de toeringcars en de bussen kent men die al. Zelf heeft pater Jordan een jaar Engelse les in Schiedam gegeven. Maar de taxi-chauffeurs hebben hier meestal geen tijd voor. Zij willen rijden en alleen maar geld verdienen. Van heel groot belang is dat zij service verlenen en iedereen behoorlijk te woord staan. Via de kortst mogelijke Mevrouw Van Vessem. weg het opgegeven adres bereiken. Per bromfiets zou iedere taxichauffeur eigenlijk voor het in dienst treden alle wijken in de stad moeten kennen. In Londen is men heel streng, vertelt pater Jordan. Daar moet je eerst zoveel jaren heel de stad kennen, voordat je in dienst komt. MEER BEGRIP SCHEPPEN „Ik wil wat méér begrip scheppen voor de taxichauffeur in het algemeen", verklaart deze pater. Er is overal een cursus voor. behalve voor het taxi vervoer. Voor vrachtauto's bestaat er in Lunteren al iets. Daar moeten de chauffeurs verstand hebben van de motoren e.d. en op de hoogte zijn van het werk van de vakbond. „De reden, die ik aanvoer", zegt de pater, „is dat de taxichauffeur het bewustzijn van de mens kent. daar komen ze praktisch niet aan toe en dat is erg jammer". „Het ziet ernaar uit", aldus pater Jordan, dat er 's-nachts méér politieagenten ingezet moeten worden voor de veiligheid van alle taxichauffeurs". In New York, waar hij dit zelf meegemaakt heeft, is de politeibewaking 's-nachts verdubbeld. Vooral bij het vervoerswezen. Moet het in Nederland nu ook die .kant op, vraagt hij zich bezorgd af. Het lijkt er inderdaad veel op en deze wens zou nu door de vrouwen van die taxichauffeurs straks in Den Haag doorgegeven kunnen worden. „Ze moeten enig inzicht hebben in hun beroep en de maatschappij, opdat zij antwoord weten te geven op vragen, die door pers en radio op hun afkomen". Bij de vakbond kunnen ze altijd met hun problemen terecht. Ze zijn niet alleen taxichauffeur, maar ook vaak huisvader. Ze moeten elkaar stimu leren zoals bij noodgevallen-akties. Maar meestal werken ze net achterste voren. Na de dood van Gerard Hofstede is dit allemaal op gang gekomen. Pater Jordan staat achter de akties van deze vrouwen, maar laat hun los, als ze hun standpunt goed geformuleerd hebben en hun plannen voor de toekomst goed geregeld zijn. Zitten zij met stencils, dan biedt hij hen in het Bedrijfsapostolaat aan de Jan Ligthartstraat de helpende hand. SOORT VLIEGWIEL „Ik ben een soort vliegwiel voor ze", zegt deze pater gelaten. Maar hij heeft er een brede lach voor. Het taxiwezen ligt hem nu eenmaal na aan het hart. Een goede mentaliteit moet er onder de taxichauffeurs altijd zijn. Zij moeten zélf een weg vinden in deze chaotische toestand. Het Rijk heeft al een structuurnota gemaakt en de gemeentes werken daaraan. Dat was in 1973 al het geval, maar een en ander belandde waarschijnlijk ergens in een lade. Deze week werd in Rotterdam bekend, dat wethouder Mentink met het voor de taxiwereld zo belangrijke eind rapport van de taxistructuurcommissie op tafel komt. Aanbevelenswaardig is dat men van een ongebundeld vervoer tot een gebundeld vervoer per trein, bus, vliegtuig enz. komt. De taxichauffeur moet ook meer oog hebben voor zijn zieke collega. Dat vereist een experimentele instelling. Zijn er geen zieken, dan doet hij maar wat anders in het sociale vlak. Genoemde vrouwen dragen alle kosten, die deze aktie met zich mee brengt uit eigen portemonnee. Als alle negenduizend taxichauffeurs in Neder land nu eens per week een kwartje afstonden in een bepaald fonds? Dat levert toch altijd nog een bedrag van tweeduizend gulden per jaar op. Een taxichauffeur zou bijvoorbeeld eens een rondje aan zijn eigen aktieve vrouw kunnen geven, is de mening van pater Jordan. Net zoals hij het in zijn buurt café doet. „Laten zij het allemaal waar maken, zoals „Geen woorden maar daden" bij de voetbalclub Feijenoord", zegt pater Jordan gemoedelijk. In elke vereniging of taxi-onderneming zou het een chauffeur moeten zijn, die dit aan de orde stelt. Als iemand echter een aktie begint, wordt die gelijk al de grond ingeboord. „Als de taxiwereld landelijk boven Jan gaat komen, neemt hij vanzelf zijn plaats in in de gemeenschap. Daar ont breekt nog wel het een en ander aan. De taxi is voor de meesten nog een luxe vervoermiddel". „De taxidienst in Nederland moet een geheel aangepaste dienst zijn. Het klinkt triest", zegt pater Jordan, „maar pas bij een moord op een collega komt de Nederlandse taxi chauffeur in aktie. En mét hen nu ook de vrouwen. De doden krijgen het klaar om dit te bereiken. De overwaar dering is er voor hun doden en de onderwaardering voor alle proble men". Degene die wil, moet de kans krijgen om samen te komen. De anderen moeten niet dwars liggen. De 54-jarige „Kappie" Dijksman werd op 22 december 1970 lafhartig in de Mathenesserlaan te Rotterdam ver moord. Die misdaad is nooit opgelost. Wij zijn alleen in het geweer te krijgen als heel de zaak vastzit. Wij wachten net zolang tot er iets gebeurt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 3