W.F.-Bedrijfsschool volop in de belangstelling tijdens de "open dag" van zaterdag I DATA EUROPEES KAMPIOENSCHAP DEROEPSPIKEURS CITO-mars Honselersdijk AANPASSING ZEGELS VOOR NIEUWE POSTTARIEVEN Jan J. van den Berg opent orgelserie in de Geref. Kerk te Maasdijk ZATERDAG 24 APRIL: nET.NIEUWE S-IAD^ÖLAO'v- S$,GINA.52 ;WQ6NSQ£!3 14APRm97§L. -A* - 1 Korte informatie klassiek i noni a r-v lorx 1 A A DO I 10"7C .i'Jfc.f A £kf ïiUi h Vi. - iA A«»-'U<aAH wCA U 21 1 Ze kwamen zaterdagmorgen eigenlijk overal vandaan: niet alleen de leerlingen van deze zo bekende W.F. Bedrijfsschool zelf. Doch ook de dlrekteur van deze werf, ir. B. Wilton, met hart en ziel aan de werf met zijn naam verbonden. In het bijzonder dan de toekomst van deze immense werf, als mede de Jeugd-Harmonie, waarvoor een extra plaatsje in zijn hart is ingeruimd. Vandaar die extra autorit vanuit zijn nieuwe woonplaats Driebergen. Het weer hiervoor was ideaal, zodat iedereen de weg naar deze bedrijfsschool vond en zowel de heren W. G. E. Valk, Vorming en Opleiding, als de wnd. direkteur van de Bedrijfsschool, de heer W. Bijlo acte de precence gaven. Buiten in het uitbundige lentezonnetje spoot de brandweer naar hartelust. Er was ook nog een oude stoommachine, die moeizaam in aktie kwam. Zijn stramme botten weigerden bijna de dienst, maar hij heeft zijn tijd dan ook ruimschoots gehad. Indrukwekkend de brandweerman anno zoveel met zwierige zwarte hoed en sjerp erom heen. Als ook om zijn stevig gebouwd lichaam. Zijn naam: G. A. Schaap en al 38 jaar werkzaam bij de vrijwillige brandweer. Hij kwam eens trakteren op beschuit met muisjes ter gelegenheid van gezinsuitbreiding, toen er opeens een brandje uitbrak in dok 4. Weg was de heer Schaap en wat er met die beschuiten gebeurd is? Die werden pas veel later verorberd. DEMONSTRATIES Men was beslist niet voor niets gekomen uit Driebergen, Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, het Westland en ga zo maar door. Daar behoort natuurlijk Schiedam ook nog bij. Buiten waren demonstraties, die nauwlettend gevolgd werden en waarover vragen werden gesteld. Fijn, dat er ook een stand van het Nederlandse Rode Kruis was. Wat zou men zonder het Rode Kruis moeten beginnen? Heeft u het Nationaal Museum ook gezien? O, u bent helemaal niet geweest, want het was veel te mooi weer? lammer, want dan heeft u toch een heleboel gemist. En als uw zoon nu belangstelling voor deze unieke Bedrijfsschool heeft? Wat doet u dan? Geen paniek. Even een „belletje" met de heer Bijlo, tel. 010-269200, toestel 3491 of 3094 en het komt allemaal dik in orde. Als uw zoon in het bezit is van het diploma L.T.S., T.-, P.-, Ito-richting of Mavo, dan kan hij in twee jaar zijn vakopleiding gediplomeerd afsluiten. Heeft hij enkele jaren voortgezet onderwijs gevolgd en is hij minstens 16 jaar oud, dan an hij in drie jaar het diploma in de gekozen vakrichting behalen. Na zijn aanmelding en vakkeuze wordt hij eerst medisch gekeurd. De Zaterdag was er „open dag" op de bedrijfsschool van Wilton Feljenoord en ook voor de meest ingewikkelde apparatuur bestond belangstelling, dank zij een verhelderende uitleg die er bij werd gegeven. opleidingstijd op de Bedrijfsschool begint met een driedaags introduktiekamp in het W.F.- vormingscentrum te Hilvarenbeek. Aanvang: half augustus. Een belevenis apart. Vraag dat maar eens aan de oud-leerlingen. ALLE KANTEN UIT Ie kan op, deze Bedrijfsschool alle kanten uit. Zo zijn er praktische en theoretische opleiding in de school, stagelopen in het tweede leerjaar, gymnastiek, zwemmen, zesdaags vormingskamp te Hilvarenbeek, salaris tijdens opleiding, sociale voorzieningen van het bedrijf, faciliteiten voor werkkleding en vervoer en boeken en leermiddelen worden gesubsidieerd. De vakkeuzes kunnen bepaald worden uit de volgende mogelijkheden: scheepsmetaalbewerken, plaat- en konstruktiewerken, apparatenbouw, machinebankwerken, booglassen, pijpenbewerken, versNanningstechnieken en onderhouds-elektricien. Deze opleidingen worden afgesloten met het BEMETEL of V.E.V.- diploma. Maar er is nog veel meer. Met dit diploma kan een verdere studie gevolgd worden. Daarvoor bestaat uitstekende W.F.- studietoelage regeling. Ie moet het alleen maar weten. En er dan van profiteren. PER OPSTAPWAGEN Velen maakten van de gelegenheid gebruik per opstapwagen een kijkje langs deze fascinerende werf te maken. De W.F,-boten waren als altijd paraat en vooral grote belangstelling had men voor dok 8, waar schepen tot 160.000 ton kunnen worden gebouwd. Van groot belang was ook de demonstratie en toelichting bij de gratis veiligheidsbrillen, die elke W.F.- werknemer gratis krijgt. En dan te bedenken, dat men het nog al te vaak zonder die bril doet en er helaas nog een paar honderd ongevallen per dag gebeuren. Gewoon omdat men te laks is die brillen te dragen. De jongens overal druk in de weer zien was een belevenis apart en schepte leven in de W.F.-brouwerij. EIGEN GRAMMOFOONPLAAT Ik moet u tot slot nog even een muzikaal geheimpje verklappen. Onlangs maakte de W.F. Harmonie een geweldige eigen plaat op de werf. Een uitstekende en pakkende achtergrond dus. Even een belletje naar de nijvere secretaris, de heer W. Rissema, Albardastraat 3, tel. 706744 en die magnifieke plaat, waarop de Jeugd- Harmonie ook te beluisteren is, komt voor slechts een bedrag van vijftien gulden in uw bezit. Zaterdag was de Jeugd-Harmonie onder de bezielende leiding van Wim Vos op de Bedrijfsschool te beluisteren tijdens deze „Open Dag" voor iedereen. Met ir. B. Wilton, ere-voorzitter van de Harmonie heb ik met veel plezier geluisterd en vooral gekeken naar die jonge drummer van deze Harmonie. Die pikken de „Groten" straks wel in. Zuinig zijn op dit mannetje Wim Vos". M.W. Ook de bedrijfsveiligheid vormde een onderdeel van de open dag op de WF- bedrijfsschool. Hier wordt deskundig eerste hulp verleend en uiteraard de bijbehorende uitleg gegeven. Jezus sterft aan 't kruis geklonken, gevolgd door Preludium en Fuga in f kl. t. van J. S. Bach. Daarna twee koralen: Herzlich tut mich verlangen en Erschienen ist der herrliche Tag, eveneens van J. S. Bach. Het volgende punt op het programma is de prachtige Fantasie in Es gr. t. van C. Saint-Saens. Een tweetal charmante Engelse werkjes: Gavotte van M. Camidge en CorneCVolüntary van G. Berg. Uit de Franse orgelschool de bekende Toccata in G gr. t. van Th. Dubois. Tot besluit een tweetal werken van Jan J. van den Berg zelf. De bekénde Avondmaals-meditatie over Gez. 250 (Oude Herv. Bundel) met Verlosser Vriend Gij hoop en lust als tegenstem en een bewerking over het Paaslied Jezus leeft en wij met hem, met Christus onze Heer verrees als tegenstem. Waarna vers 1 en 3 van Gez. 62 (Oude Bundel) wordt gezongen. Het Paasconcert op 17 april a.s. begint om kwart over acht. Toegang ƒ.3, CJP en 65plus reductie. Evenals vorig jaar zullen er in Maasdijk orgelconcerten gegeven worden in de Geref. Kerk, waar één van de mooiste orgels van het Westland staat, gebouwd in 1967 door Verschueren, wat bijzonder geschikt is voor het geven van orgelconcerten. Er zullen dit jaar dan ook een achttal concerten gegeven worden, door o.a. Jan J. van den Berg, Feike Asma, Koos Bons, Gerard" Bal en Jaap Kronenburg. Het eerste (Paasconcert) zaterdag 17 april a.s. zal door Jan J. van den Berg gegeven worden. Voor velen is Van den Berg uit Delft geen onbekende in de orgelwereld, en heeft dan ook al veel concerten op zijn naam staan. Niet alleen in Delft (op het prachtige Batzorgel in de Nieuwe Kerk) maar ook daar buiten is hij een graag geziene gastorganist. Zoals wij van Jan J. van den Berg gewend zijn, is er ook deze keer weer een heel mooi programma samengesteld, en wel het volgende: Van Jan Zwart: Koraalbewerking Ja, Na de enorm goed geslaagde „De Kreek"-mars volgt op zaterdag 24 april als tweede Westlandse wandeltocht de Cito-mars vanuit Honselersdijk. Deze bekende wandeltocht, waar traditioneel van mooie wandelroutes kan worden genoten, wordt gehouden vanaf gebouw „Hofwijck" aan de Dijkstraat in Honselersdijk. Ieder kan naar 5, 10, 15, 25 of 40 km. lopen. De wandelaars op de 40 km. kunnen tussen 9.00 en 10.00 uur starten, waarna er voor de deelnemers op de overige afstanden van 10.00-14.00 uur startgelegenheid is. Het inschrijfgeld bedraagt voor 25 en 40 km. ƒ.3,en voor de andere afstanden ƒ.2,50 per persoon. Ieder, die de mars uitloopt, ontvangt een fraai uitgevoerde medaille. Inlichtingen/inschrijvingen bij: mevr. R. Vis-Creemers, Biirg. Hoogenboomstraat 76, Honselersdijk en S. van Bergenhenegouwen, Willem van der Potstraat 20, Honselersdijk (tel. 01740-27659). ZIJID-INDIA Hoewel in geheel India de raga de algemene muziekvorm is, is voor zelfs een vrii oppervlakkige luisteraar het verschil tussen de Indiase muziek uit het noorden en uit het zuiden duidelijk hoorbaar. Hier in het westen is men de laatste jaren door het optreden van Ravi Shankar het meest ver trouwd geraakt met de muziek uit Noord-India, ook wel aangeduid a.s de muziek van de Hindoestani. Op deze LP de muziek uit Zuid-India, minstens zo fascine rend, met op de voorgrond tredend de vina, een instrument waarvan reeds in de 4e eeuw sprake was. SCARLATTI JOHANNES PASSIE De bekende concertzanger Louis Devos is tevens artistiek leider van het ensemble „Musica Polypho- nica". Tezamen met dit ensemble geeft hij op deze LP een gedreven en dramatisch geladen uitvoering van Allessandro Scarlatti's Johan nes Passie, die ons een duidelijk beeld geeft van de in het begin van de 18e eeuw in Italië gangbare liturgische praktijk en stijl tijdens de Goede Week. Dit in het begin van deze eeuw herontdekte werk was één van de favoriete werken van Claude De bussy. BEETHOVEN-STERN-BARENBOIM Voor nagenoeg alle liefhebbers en kenners gold de in 1959 gemaak te opname van Beethovens Viool concert door Isaac Stern met de New-Yorkers o.l.v. Leonard Bernstein als de definitieve versie, die niet te evenaren, laat slaan te verbeteren zou zijn. Hoe gevaarlijk een dergelijke uitspraak is, bewijst nu na 16 jaar dezelfde maestro met hetzelfde orkest, maar nu o.l.v. Daniël Barenboim. Alle reeds in ontelbare plaatrecensies luid be jubelde en hooggeprezen kwalitei- ten van de vorige opname zijn in deze versie in minstens dezelfde mate aanwezig. Het zevende E.K. voor beroepspikeurs wordt op acht banen en op de volgende data afgewikkeld: vrijdag 16 april: Berlijn; zondag 18 april: Reckinghausen; maandag 19 april: Forssa bij Helsinki; woensdag 21 april: Oslo; donderdag 22 april: Parijs (Vincennes); zaterdag 24 april: Dinslaken; zondag 25 april: Wenen; dinsdag 27 april: Hilversum (finale). Op alle banen worden vier draverijen verreden, echter met uitzondering van Vincennes en Hilversum, waar er resp. één en vijf zullen worden gehouden. Het aantal koersen bedraagt 30. WIE WERDEN KAMPIOEN 1970: Eddy Freundt (Duitsland); 1971: Adolf Ubleis (Oostenrijk); 1972: Gilbert Martens (België); 1973: Elf Thoresen (Noorwegen); 1974: Adolf Ubleis (Oostenrijk); 1975: Horst Bandemer (Duitsland). EERVOLLE PLAATSEN Sinds de instelling van het Europees Kampioenschap voor beroepspikeurs hebben de Nederlandse rijders steeds een belangrijke rol gespeeld. Het dichtst bij het E.K. was in 1973 Jan van Dooyeweerd, die toen op de tweede plaats eindigde achter Ulf Thóresen. De Hoofddorper had in het laatste treffen van het tournooi de titel al praktisch in zijn zak, maar door uitschakeling van het door hem gereden paard Athos L werd hij in het klassement met slechts vier punten verschil door Thoresen gepasseerd. In het afgelopen jaar werkte Jan Wagenaar zich na een slecht begin op tot de top. Voornamelijk door zijn prestaties op Recklinghausen. Hij eindigde op de finaledag in Berlijn op de derde plaats in het klassement achter de Duitser Horst Bandemer en de Noor Ulf Thoresen. Evenmin als Jan van Dooyeweerd kon ook Jan Wagenaar in het daarop volgende Wereldkampioenschap geen rol van grote betekenis spelen. In het klassement van de tot nu toe gehouden Europese kampioenschappen bezetten Jan Wagenaar en Jan van Dooyeweerd van de 51 rijders een gedeelte vierde plaats, ieder met vier overwinningen. Jan Wagenaar kwam hiervoor 44 maal aan de start en Jan van Dooyeweerd 28 keer. Het klassement wordt aangevoerd docr Ulf Thoresen met tien eerste plaatsen. WERELDKAMPIOENSCHAP Voor het eerst geldt voor de deelnemenden rijders aan het E.K. niet de verplichting dat de drie best geplaatste rijders in het klassement ook moeten deelnemen aan het Wereldkampioenschap, dat dit jaar vermoedelijk in september in Amerika wordt gehouden. Deze bepaling heeft de Worl Trotting Championship Organisation waarvan de zetel in het Duitse Recklinghausen staat, uit de rijderscontracten geschrapt, omdat ondanks herhaalde pogingen de Amerikanen tot nu toe geen opgave hebben verstrekt van de banen er. data. waarop het W.K. verreden zou moeten worden. Om het E.K. niet in gevaar te brengen heeft daarop de W.T.C.O. de rijders van deze- verplichting ontheven, waardoor het Wereldkampioenschap op de tocht is kn-r.Cii te staan. In verband met de tariefwijziging per 1 april 1976 voor brieven tot en met 20 gram in het verkeer met Suriname, de Nederlandse Antillen en de EEG- landen zullen worden aangemaakt: - een briefkaart it 40 ct. (binnenland); -een permanente zegel Juliana Regina 55 ct., zowel in vellen van 200 stuks als in rollen van 1000 stuks, vierzijdig getand, kleur: wijnrood; - een adreswijzigingskaart 40 ct. (wit); - twee nieuwe postzegelboekjes, t.w.: PB 20-a; 3x55 (Juliana Regina) plus 2x10 (cijfertype CrouwcO p'us 3x5 ct. (idem); PB 21-a: 4x40 (cijfertype Crouwel) plus 2x10 (idem) plus 4x5 ct. (idem). Tekst in beide boekjes: „55 ct. brieven tot en met 20 gr.; 40 ct. briefkaarten en drukwerken in kaartvorm 45 ct. overige drukwerken tot en met 20 gr. Op het postkantoor wordt u gaarne volledige informatie verstrekt over de tarieven". - als een novum sinds 1954 zal wederom een binnenlands postblad worden ingevoerd in de waarde van 50 ct. (beeltenis Julian Regina). Kleur: lichtgrijs. Voorts zullen de Juliana-Reginazegels k 45 ct. en 80 ct. weer aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn. Buiten gebruik zullen worden gesteld: de huidige binnenlandse briefkaarten en adreswijzigingskaarten 35 ct.; - de postzegels Juliana Regina 30 en 35 ct.; - de postzegelboekjes PB 18-a en 18-b (elk inhoudende 4x50 ct.) en PB 19-a en 19-b (5x35 plus 5x5 ct.). De per genoemde datum buiten gebruik te stellen postwaarden zullen, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar blijven bij de landelijke filatelieloketteb en bij de Filatelistische Dienst.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 52