De Stads kwekerij als een botanische keuken waar vele potjes op het vuur staan urgerlijke tand HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 30 - WOENSDAG 21 APRIL 1976 Uitgespeend komen de prille plantjes voor verdere ontwikkeling in de grote kas. Op de achtergrond de regenwaterreservoirs, want niets is zo goed voor een ontstuimige groei als zon en regenwater. w Nieuwe heesters staan te wachten op overplaatsing naar nieuwe wijken of naar plaatsen waar de groenvoorziening renovatie behoeft. De leeuw van Schiedam. Uit steen gehouwen schijnt hij de hem omringende heideplanten te beTot voor de verdwijning van de vijver met fontein in de toen nog afgesloten Plantage stond hij op zijn sokkel midden in het grasgazon rond de vijver. Een stukje verborgen historie dat in de stadskWekerij met pensioen is... Over niet al te lange tijd verschijenen overal in de stad weer de bloembakken en borders met voorjaars- en zomerbloemen en worden perken, waar dan ook, hiermee gevuld. Met het dan ontloken groen zullen ze de stad weer een fleurig aanzien geven. In de stadskwekerij van de dienst plantsoenen van gemeentewerken worden hiervoor de podige voorbereidingen getroffen. Het is hier als het ware de „botanische keuken" van Schiedam, waar de mensen samenspelen met „Moedertje natuur" bij het kweken van bloeiende planten in een proces: „van zaadje tot bloem". Een telker jaren terugkerend proces dat aan de gemiddelde stadsbewoner voorbij gaat zonder te beseffen hoeveel werkzaamheden hiermee gemoeid zijn verricht door personeel dat zich als 't ware vergroeid weet met de natuur. Met de fotograaf zijn we een kijkje gaan nemen in deze stadskwekerij die tevens beschikt over een collectie tropische planten, bomen en heesters waarvan menigeen de aanwezigheid niet vermoedt, of er achtenloos aan voorbij gaat. Elk jaar houdt de stadskwekerij enkele dagen „open Huis" waarvoor de publieke belangstelling met het jaar toeneemt en terecht. SCHOOLTUINTJES Nauw betrokken is ook de dienst Plantsoenen bij het schooltuinwezen waarvan dit jaar wederom zo'n 700 scholieren profiteren met de aanleg en verzorging van een seizoenstuintje, verdeeld over twee complexen. Jaarlijks brengen scholieren klasgewijs een bezoek aan de stadskwekerij als onderdeel van activiteiten ontwikkelt door de gemeentelijke werkgroep „School en Natuur" een samenspel tussen personeel van de lagere scholen, dienst Plantsoenen en de gemeentelijke onderwijsconsulent, de heer Tigges. De werkgroep verschaft de scholen op de natuur gerichte lesbrieven, begeleid door illustraties waarin de seizoenen zijn te onderkennen. Teven bevatten de lesbrieven de nodige informatie over dieren op school en in huis, over de bewoners van de kinderboerderij enz. De leerstof wordt ook benut bij het volgen van de biologische lessen door de kinderen. Op botanisch gebied vinden ze dan veel in „life" terug op de stadskwekerij of kinderboerderij. De kinderen die op bovengenoemde wijze met de natuur geconfronteerd worden zullen zich niet gauw te buiten gaan aan vernielingen van planten, bomen en heesters. Het zijn eerder de „grote lummels" die zich hieraan schuldig maken in een baladige bui. Uit de vele plantsoenen, bloembakken en borders die weldra overal weer zullen verschijnen, worden vaak bloemen en planten gestolen. Doorgaans wordt de jeugd hiervoor aangezien, ten onrechte. Het zijn volwassenen die zelf over een tuintje, waar dan ook, beschikken en hun verzameling planten en bloemen op een goedkope manier willen uitbreiden zulks dan doen met als oogmerk. „In 't veen kijk men niet op een turfje". Waar perken en bloembakken 's-morgens vernield worden aangetroffen is dat vaak het werk van nachtelijke uitgaanders die hun ballorige-agressie bot vieren op alles wat ze op hun weg tegenkomen... Bah! GEBOREN: M. P. J. Breedveld-Codée, z. I. Irtürk-Canbulat, z. R. Hemerik-van den Bos, d. R. P. R. van Bogaert-van der Most, d. A. N. Hogenes^en Heijer, d. A. J. Jung-Aardoom, d. Y. Arslan-Güler, d. K. F. Gellweiler-Boogers, z. K. Lund-Carree, z. A. P. F. Klaverdijk-de Kievith, d. A. A. de Bruijn-Notenboom, z. A. M. J. Luijken-Mosch, d. K. Mastik-Muntslag, d. B. A. van der Wijngaard-Smitshoek, z. R. L. Berkhout-van der Kraan, d. J. J. Jonas-Alberts, z. J. Krottje-Schuitema, z. W. L. Wijling-Bleijie, z. K. Biesheuvel-Snellen, z. A. Arican-Duru, z. H. T. Boeren-Bovendeert, z. C. W. A. O. van Raalten-Hagoort, z. H. van Rij-Brouwer, z. M. Demir-Mazmakar, d. T. J. van Duijn-Bouwhuis, z. D. Jovanovic-van Zanten, d. C. C. Immerzeel-Hagens, z. ONDERTROUWD: A. J. Feelders, 44 jr. en G. T. Szymanska, 24 jr. F. A. de Geus, 20 jr. en Y. M. van Room, 17 jr. C. van Kralingen, 23 jr. en A. van Tilborg, 19 jr. W. L. J. Maagdenburg, 22 jr. en L. M. W. Ruts, 20 jr. T. N. Otto, 25 jr. en F. J. A. Jansen, 23 jr. L. Romak, 21 jr. en H. A. van den Hil, 25 jr. G. M. Scholte, 19 jr. en M. Loef, 18 jr. C. D. Sigmona, 29 jr. en W. Barto, 20 jr- Overzicht van het aanwezige glasareaal met platglas waaronder de perkplanten tot hun laatste ontwikkelingsstadium komen. De heidetuin van de stadskwekerij met tal van soorten die elkaar in bloeitijd opvolgen. M. Soytürk, 19 jr. en G. J. M. van Diejie, 17 jr. A. W. M. Vermeulen, 25 jr. en A. L. H. de Kaper, 23 jr. C. Zimmerman, 28 jr. en C. Witkamp, 30 jr- GETROUWD: De kas met vaste planten ter versiering van openbare gebouwen en waar bij festiviteiten de stadskwekerij zijn visitekaartje presenteert. J. D. Gimenez, 26 jr. en W. M. Bakker, 21 jr. L. Bottenheft, 23 jr. en M. P. Kaffa, 21 jr. P. Peters, 22 jr. en M. van der Vlies, 20 jr. B. Elffers, 41 jr. en M. W. Drenth, 29 jr. T. van der Kuijl, 22 jr. en P. Prins, 21 jr. G. Melgers, 63 jr. en K. de Knegt, 52 jr. C. Kruithof, 18 jr. en W. Poelman, 16 jr. J. B. van der Sijde, 23 jr. en H. L. Wittkampf, 22 jr. A. M. van Bennekom, 62 jr. en M. J. van Holten, 50 jr. J. F. Brantenaar, 22 jr. en M. H. Hoogwerf, 19 jr. C. A. G. Hoogendam, 24 jr. en A. M. Schipperus, 20 jr. J. C. Speijer, 23 jr. en H. van Weelie, 20 jr. OVERLEDEN: A. M. van den Berg, 95 jr., vr„ geh. gew. met J. B. de Boer. T. A. P. L. Kramers, 84 jr., vr„ ongeh. H. Droge, 53 jr., vr„ geh. gew. met P. J. Schepen. N. Louis, 68 jr., man, geh. met M. Poort. N. A. van der Meer, 89 jr., geh. met J. E. van der Meer. M. H. C. Prein, 31 jr., vr. geh. met A. J. J. van der Moezel. J. J. Ras, 91 jr., man, geh. gew. met J. P. A. Timmermans. A. D. Haesakkers, 75 jr., man, geh. gew. met J. J. Amersfoort. M. M. Hulst, 69 jr., vr„ geh. gew. met P. A. Leijdeckers. F. J. de Koning, 90 jr., man, geh. gew. met J. M. H. Gudde. C. R. Biltjes. 90 jr., man, geh. met A. A. van Geenen. C. Eeuwijk, 77 jr., vr„ geh. gew. met L. H. Verhagen. J. C. van Havezaat, 88 jr., vr„ geh. gew. J. C. van Havezaat, 88 jr., vr„ geh. gew. met G. Lureman. Van zaad tot perkplant. Hier ontkiemen de zaden onder de gewenste temperatuur waarmee de warmte gereguleerd kan worden. Een hoekje van de kas met tropische planten, op de achtergrond timtallen jaren oude hertshoornplanten. Hier staan duizenden geraniums te ontwikkelen, reeds opgepot, om wanneer de bloeitijd is aangebroken hun aandeel te leveren bij het opvrolijken van de stad en gebouwen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 30