ïMUgt*- Eerste Communie Het jaarfeest van Sint Liduina van Schiedam MARIA TER EER woensdagavond LOF Wist u dat... Hemelvaartsdag 26 en 27 mei KOREN GAAN UIT Doopdienst op Moederdag De samenkomsten in het weekeinde preek en zang Gedoopt Uitnodiging 31 APRIL 1976 \MS 16 mei: de laatste "eerste kommunie zondag" - in de dienst van 9.45 - HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 5 - VRIJDAG 30 APRIL 1976 P i I 1 Ai 01VV3 1 V 68' binnenstadsblad Maandelijkse uitgave voorde Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L,Vr. Rozenkrans. Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b, Schiedam Tel. 26.30.95 Wij hebben de afgelopen zondag weer het jaarlijkse feest van de eerste communie gevierd. De kinderen van de St. Catharina- en de St. Jozefschool waren aan de beurt. Op 16 mei a.s. komen de tweede-klassers van de St. Jan en St. Aloysiusschool dit feest vieren. Na onderlinge afspraak geef ik sinds enige jaren mijn pastorale medewerking aan de voorbereiding en de uitvoering van dit gebeuren bij de St. Jozefschool. Kapelaan Kempen ontfermt zich over de beide andere scholen. Wij doen dit bijzonder graag. Omgaan en praten met kinderen van die leeftijd is een bijzondere ervaring. Er is natuurlijk een grote ontvankelijkheid voor de invloed van ouderen. Dat is bij bepaalde antwoorden zèer duidelijk. Maar er is ook een eigen stem. Toen ik mijn naam als pastoor verduidelijkte als herder en zij tot mijn schaapjes werden uitgeroepen, brak er een algemeen gemek los. Ik verstond het als instemming. Laten we dat hopen. En wat denkt u van de betekenis voor een kind, dat zijn stem mag laten horen of iets mag doen in zo'n grote kerk vol met mensen. Misschien van te voren wat nerveus, haperden ze op het moment niet. Kinderen spreken dan met overtuiging en in volkomen eerlijkheid. Spontaan was ook het antwoord van die jongen, die op de vraag naar andere feesten niet alleen verjaardagen noemde, maar ook de overgang van oud naar nieuw. Wat ook tot een verhaal over dit feest behoort is het konstateren van het verschil met het verleden. Het verschil met het verleden komt bijna iedere keer weer ter sprake wanneer je op zo'n dag de kinderen even gaat feliciteren. Zeker de oma's en de opa's kunnen die vergelijking niet verzwijgen. Dan komt steevast het belletje van de zuster of de broeder weer tot leven, op welks klanken enige vlekkeloze manoeuvres werden uitge voerd. U kunt er het nodige aan toevoegen. Denk maar aan b.v. de stilte in de kerk, de perikelen rond de wet van het nuchter blijven etc. Wat was van dat alles de achtergrond? Kort en krachtig gezegd: men deed zijn eerst heilige communie. Je kwam met God zelf 1 mei; tweede zondag na pasen In dit glas in lood-raam uit de voormalige Frankelandse Kerk beeldde de glazenier Hen- derickx uit, hoe vele gebrekkigen en gehandi capten tijdens het St. Liduina triduum naar de kerk kwamen om steun en troost te vinden. Ve len onder u zullen zich nog wel de lange rijen autobussen uit België herinneren, die dan in de Warande geparkeerd stonden. Geen grote novene; zelfs geen triduum. Maar wél een heel weekend met enkele hoogtepunten. Zo vieren we weer het jaarfeest van St. Liduina, onze patrones. Wederom is er een volledig tekstboekje voor de eucharistievieringen, zowel in het Nederlands als voor de latijnse mis; ook alle gezangen voor het plechtige lof. U vindt deze uitgave bij het binnenkomen van de kerk en kapel If 0,25). Beschouw het gerust als uw eigendom en neem het mee na de mis om het ook in het lof te ge bruiken. Enkele hoogtepunten: in de parochiekerk: zondagmorgen 9.45 uur de latijns gezongen hoogmis met medewerking van het herenkoor. zondagmiddag 18.00 uur, plechtig lof met koorzang, volkszang en proces sie. De kinderen mogen mee lopen met bloemen of kaar sen in de optocht met het Liduinabeeld. De predikatie wordt verzorgd door pastoor N. Landsman van Rotterdam West. rechtstreeks in aanraking. We werden op een gedegen wijze in aanraking gebracht met het heilige. In dit verband juist drong het begrip heiligschennis zich op. Ik bedoel geenszins dit verleden te miskennen het gaat alleen om de vergelijking. In plaats dit vroegere beleven vooral in de sfeer van de persoonlijke godsdienstigheid. Het was de weg vanuit ons eigen hart naar boven. Deze richting heeft zeker geleid tot een verinnerlijking van het godsdienstig besef. Er was een brok ware vroomheid mee gemoeid. We bleven nog wat nabidden. Men was met zijn God bezig. Tegenwoordig zal men trachten de verhou ding tot de medemens te benadrukken. Overigens gebeurt dat wel met nadruk op religieuze motieven. De eucharistie is het- sacrament van de eenheid. Het woord communie wijst op de gemeenschapsvorming als doel. Het heilige staat dan niet langer in een eigen konstruktie los van het dagelijks leven. Het leidt geen eigen bestaan. Het keert zich tegen het profane. Dat profane dan wel te verstaan als de samenvatting van al het menselijk-onwaardige. De communie wordt een bereidverklaring te pogen de samenleving te heiligen tot het koninkrijk van vrede en gerechtigheid. Een beetje feest voor iedereen. De mens is individu, hij is ook gemeenschaps wezen. Hij kent zijn eigen ik, hij weet ook andere nodig te hebben. Maar wie kent het ideale beeld van harmonie? In het ritme van het eigen leven, in de golfslag van historie en politiek zijn deze twee geaardheden van de mens tegengestelde polen gebleven. Er was en er is weinig harmonie. Blijkbaar kan de verkondiging van de kerk zelfs rond dit sacrament, dat de vruchtbaar heid van de aarde en de genade van de hemel samenvat, niet tot een harmoniemodel komen. Moge het er eens komen. Zolang doe ik mee aan deze voorbereiding van de kinderen en luister ik naar de ouderen. Ik ben geen ontdekkingsreizger, ik zoek wel naar de bronnen van het leven. Ik eindig, want ik moet nog enkele jaren mee. J. A. L. Laurent, pastoor In de maand mei houden we op de woensdag avonden samenkomsten in de parochiekerk om hulde te brengen aan God onze Vader voor de begenadiging van de moeder MARIA. Even eens hulde aan haarzelf die deze uitverkiezing waardig heeft beleefd. In die samenkomsten zingen we en we bidden er de rozenkrans met het overwegen van de grote gebeurtenissen uit de heilsgeschiedenis. Zo heeft moeder Maria het verschillende keren uitdrukkelijk gevraagd. Velen gaven er gehoor aan in al tientallen jaren. Deze wijze van bid den heeft veel vrucht afgeworpen. Je komt er niet zo gauw toe om dit alléén te doen dus doen we het zo nu en dan samen: data: 5, 12, 19 mei (op 26 mei vieren we hemel vaart!) aanvang 19.00 uur. Op die data is er géén avondmis. de samenkomst ter gelegenheid van het H. Vormsel bijzonder prettig is verlopen... er op 16 mei a.s. weer eerste kommunikantjes zijn... Zijne Heiligheid Paus Paulus VI de heer M. A. Jongepier benoemd heeft tot Ridder in de Orde van de H. Silvester.... op woensdagavond in de maand mei er Marialof is... het jongerenkoor ZIB een weekend uitgaat... op een weekend in de maand "mei uw medewerking met het parochiegebeuren gevraagd gaat worden... de eerste vakantieweek voor de bejaarden- soos gehouden gaat worden van 8 tot 15 mei... de belangstelling voor die vakantieweken overweldigend is... de bejaardensoosleden een heropening van een hotel in Noordwijk hebben meegevierd... Zr. Hyacinth Marie van de Uitkijk 30 april 25 jaar geprofest is... We herdenken de hemelvaart des Heren met de tijden van de missen als in een weekeinde. In de kapel St. Liduina: woensdagavond 18 uur; donderdagmorgen 10.30 en 11.45 uur preek door Pastoor J. Laurent. In de parochiekerk: woensdagavond 19.00 zang m.m.v. Z.I.B.; donderdag: 8.30; 9.45 m.m.v. herenkoor IHD 11.45 en 17.30 preek door kapelaan F. Kempen. Op deze 'algemeen erkende feestdag' hopen we alle parochianen tesamen te zien voor de eucharistie. Onverbrekelijk zit het aan sommige koren vast om te gaan „potverteren" of een weekendje te maken. Zo gaat het herenkoor IHD weg op zondag morgen 23 mei. Eerst de heilige mis om half 8 en dan foetsie tot maandagavond. Veel plezier en goede reis. (dat weekeinde zingen ze dus geen latijnse mis). En het koor Z.I.B. gaat deze vreugde smaken op 28/29/30 mei, vrijdagavond-zondagavond. Het zal weer een belevenis zijn! Veel plezier en wel thuis, (ook dit koor zal dat weekeinde niet zingen alhier). Enkele families hebben de keuze voor de doopdag laten vallen op moederdag; en wel om 10.30 in de kapel Sint Liduina. De pastoor zal daarin voorgaan en het Valeriuskoor verzorgt de zang en enkele teksten. Het toch al zo belangrijke familie- en parochie gebeuren krijgt op deze dag een extra feestelijk tintje. Lang zullen ze leven en gelukkig zijn. 1 en 2 mei: JAARFEEST VAN SINT LIDUINA VAN SCHIEDAM in de kapel Sint Liduina: preek: F. Kempen kapelaan; in de parochiekerk Singel: preek: J. Laurent pastoor; zang: zondag 9.45 plechtige mis; hoogmis latijn m.m.v. herenkoor; 18.00 uur: Lof. 8 en 9 mei: MOEDERDAG in de kapel Sint Liduina: preek: J. Laurent pastoor; zang: zondag 10.30 doopdienst m.m.v. VALERIUS KOOR; in de parochiekerk Singel: preek: F. Kempen kapelaan; zang: zondag 9.45 m.m.v. de koren Z.I.B. en I.H.D., latijnse zang. 15 en 16 mei: EERSTE KOMMUNIEDAG in de kapel Sint Liduina: preek: J. Laurent pastoor; in de parochiekerk Singel: preek: F. Kempen kapelaan; zang: zaterdag 19.00 m.m.v. Z.I.B.zondag 9.45 met eerste kommunie; m.m.v. K. Hagendoorn. 22 en 23 mei: in de kapel Sint Liduina: preek: F. Kempen kapelaan; zang: zaterdag 18.00 m.m.v. VALERIUSKOOR; in de parochiekerk Singel: preek: J. Laurent pastoor; zang: zaterdag 19.00 volkszang. 29 en 30 mei: (tussen Hemelvaart en Pinksteren) in de kapel Sint Liduina: preek: J. Laurent pastoor; zang: zondag 10.30 latijnse zang m.m.v. herenkoor I.H.D.; in de parochiekerk Singel: preek: F. Kempen kapelaan; zang: zaterdag 19.00 m.m.v. VALERIUSKOOR. 28 maart: Maria, dochter van Petrus van der Helm en Jeannie Timmers. 28 maart: Regine Cecile, dochter van Juan Farro en Glenda Zebeda. 17 april: Judith, dochter van Harry Sterken en Lenie Oosterman. 23 april: Petra, dochter van Cornelis van Dun en Dirkje Pasztjerik. Twee "eerste kommuniediensten" zijn er al geweest. Velen hebben er van genoten: de kin deren zelf, de ouders en verschillende parochia nen die door aanwezigheid van hun belangstel ling blijk gaven. Op 16 mei komen er een paar tientallen jongens en meisjes welke vooral met de Sint Jans en Aloysiusschool verbonden zijn. Ook nu weer zullen de familielede erbij zijn. Maar er is nog veel plaats daarom graag ook vele paro chianen juist in die dienst aanwezig a.u.b. Deze zondag wordt er extra feestelijk door: we hopen, dat ook deze jongens en meisjes daarna nog vaak (met hun ouders) komen in de ge meenschap van de parochie. Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwonen van de openbare Parochievergadering op 10 mei a.s. om 8 uur in de Wilgenburg. AGENDA 1. Notulen van de vorige vergadering 2. Rooster van aftreden 3. Jaarverslag van de sekretaresse 4. Jaarverslag en exploitatie-overzicht van de penningmeester 5. Jaarverslag van de commissie maat schappelijk werk 6. Jaarverslag van de Commissie pastorale zorg, waarna rondvraag betreffende de Commissies 7. Inleiding van Pastoor Laurent over de toekomst van de Kerk (z.g. Volkskerk) en beleidsvormende discussie in het belang van de pastoraal, mede in verband met het opstellen van de begroting en de restauratie van de Singelkerk 8. Rondvraag 9. Sluiting A. A. GeerdesJonker Roelants, sekr. Op dit glas in lood-raam ziet u de plechtige pro cessie ter ere van St. Liduina. Een misdienaar met het vaandel, bruidjes met kaarsen en dra gers met de beeltenis van de H. Liduina. Met de voorste drager heeft de kunstenaar een ar tistiek grapje uitgehaald. Herkent u daarin ook de - nog zeer jonge - Deken Reijnen

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 5