Oud Schiedammers uit Amerika vieren huwelijksfeest in geboortestad Markeer geopend urgerlijke tand HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 10 - WOENSDAG b MEI 1976 GEBOREN E. Bijl-van der Leeden, z. N. Sen-Ozcan, d. J. E. Jansen-de Jong, d. H. J. van der Zon-Duikersloot, z. M. Blokland-Thiele, d. L. Grooten-Dol, z. J. G. Kapper-Mackaij, z. G. Struik-Hövig, z. H. W. J. A. A. Trommelen-Beekink, d. A. Poortvliet-van Rijswijk, d. A. A. J. M. El Bahi-Awatif Suliman Ibrahim, z. J. Marquez Marquez-Pastor Sénchez, z. M. G. Henkelman-Oorthuijs, d. W. M. M. van der Vorst-Westhuis, d. W. P. Post-Sanders, z. J. Wessels-Scheefhals, d. G. op 't Ende-van der Windt, d. H. A. van der Auend-van der Velden, d. R. C. Vente-Ziel, d. J. van der Meer-van Knotsenburg, d. J. H. Krul-Frank, d. J. G. Wijnties-Krabbendam, d. L. van der Winkel-Stroeve, d. A. J. dos Santos-Pater, z. S. C. M. Stojkovió-Uóukalo, d. ONDERTROUWD E. E. Cameron, 23 jr. en I. S. B. Dorder, 22 jr. J.R.M. Claassen, 23 jr. en P. S. Hekman, 24 jr. N. J. Hamerslag, 23 jr. en C. H. J. M. van Lingen 24 jr. J. H. van der Linden, 25 jr. en C. E. M. Strik, 21 jr. H. van Loenen, 20 jr. en I. van Dijk, 18 jr. W. H. Manoch, 25 jr. en F. T. Wetzel, 18 jr. F. van der Mast, 21 jr. en G. C. A. van Dijk, 20 jr. H. Rotman, 25 jr. en M. M. Poulus, 22 jr. lllininillMllinilllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllinilllll VlIMIIIIIIlllllllllilllHIIIIIIIIMIIIIIIMIllMIIIIIIIIIIIIMIIlIHMIII ^'lllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllll Heel toevallig las ik onze I rant, de aankondiging van een receptie ter gelegenheid van het veertigjarig huwelijk van het echtpaar W. van der Kaden- Post uit Tennessee (Amerika). Even een telefoontje gepleegd en toen hoorde ik de reden daarvan. Met het gevolg, dat ik maandagmorgen ten huize van de familie Post kennis maakte met dit echtpaar Wilhelmus (Willem) van der Kaden en Elizabeth (Betty) Post, beiden respektievelijk 68 en 62 jaar oud. Wonende dus in Tennessee en woensdag overgevlogen naar Schiedam, om met familie en vrienden in de oude, vertrouwde geboorte stad hun veertigjarig huwelijksfeest te vieren. In 1952 vertrokken zij met hun elfjarige dochter (dat kon toen nog net voor de halve prijs), door tussenkomst van een sponsor naar New Yersey, waar ze achttien jaar gewoond hebben. De reis maakten ze als echtpaar gescheiden, n.l. per „Rijndam" en de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland- Amerika Lijn, waarvoor Willem van der Kaden negen jaar als timmerman gewerkt heeft en zodoende heel wat van de wereld gezien heeft. Hij heeft ook anderhalf jaar in Curacao gewerkt. In 1938 werd het eerste kind op Soestdijk verwacht. Als het een prinsje geworden was, had men vier dagen vrij gehad, als het een prinsesje werd, zouden het drie dagen zijn. Het werden er dus drie en haar naam was Beatrix. OUD HUIS Ze kregen bij aankomst in New Yersey een oud huis, dat ze helemaal hebben opgeknapt. Het waren in de eerste jaren beslist geen gemakkelijke jaren. Men miste heel erg de Hollandse gezelligheid, iets wat bij dit echtpaar, zelfs na zoveel jaren in dat land, nog heel sterk leeft. Sonja was op school. Willem werd Amerikaan vanwege het verkrijgen van zijn baan en om als emigranten wat te bereiken in dit vreemde land, ging Betty Post moedig aan de slag en kwam als chef-kokkin van een scholengemeenschap in dienst. Maaltijden bereiden voor maar liefst 1250 leerlingen, die op school overbleven, was niets. Elke dag maar liefst vierentwintig kalkoenen van vierentwintig pond geheel uitsnijden, was slechts een peuleschilletje. Rekent u maar, dat Betty Post haar mannetje staat in de keuken. Want het waren allemaal zelfbereide maaltijden, dus geen kant-en-klare, zoals bijvoorbeeld de Iglo hier. Betty Post is ook nog verkeersagente geweest. Jammer, dat een foto hiervan in Tennesse achtergebleven is. TWEE KLEINKINDEREN Dochter Sonja is inmiddels met een echte Amerikaan getrouwd en heeft twee dochtertjes: Monique van elf en Alice van acht jaar. Twee kleinkinderen dus. Waarmede dit echtpaar heel erg blij is. Hoe kan het ook anders? - Betty Post werd in de Lange Nieuwstraat hier in Schiedam geboren. Werd na haar schoolopleiding, na eerst verschillende baantjes te hebben gehad, tenslotte verkoopster bij juwelier Krats in Rotterdam. Thans, naar ik meen, nog gevestigd in de Lijnbaan. Zij is speciaal gaan werken, ten eerste om er met haar gezin helemaal bovenop te komen, ten tweede, omdat het zo moeilijk was kontakten te leggen in New Yersey, waar men zover van elkaar afwoont en in de derde plaats, om haar ouders geregeld te bezoeken. Haar vader is tien jaar geleden overleden, maar haar 87- jarige moeder wordt sinds een jaar of zeven liefderijk verpleegd in „De Kreek" te 's-Gravenzande. Buiten komt ze niet meer, maar op geregelde tijden komt dochter Betty „even over" uit Amerika, om haar een bezoekje te brengen. Met de gehele familie heeft het echtpaar W. van der Kaden-Post gisteren een feestje gevierd in 's- Gravenzande, als voorproefje van hun grote dag. ONDEUGENDE RAKKER Willem van der Kaden, geboren in de Villastraat 56 en school gegaan bij meester Knoppert op de Hervormde Christelijke School aan de Broersvest, deed daarna examen voor de Ambachtschool, toen nog gevestigd in de St. Liduinastraat, was een ondeugende rakker. Iedereen was toen bang voor direkteur Pomes, weet hij zich nog te herinneren. Hij niet. Maar het was wel een ontzettend rechtvaardige man, zegt hij. Als je vroeger 16 jaar was, mocht je niet roken. Willem van der Kaden deed dat toch en moest toen op het hoofbureau van politie komen. Hij kreeg een reprimande van de heer v.d. Veen. Welke rang hij bekleedde, weet Willem van der Kaden niet meer, maar hij ging wel bovenop de punaisses zitten, die Willem listig op zijn stoel met de punt naar boven had neergelegd. Een bekeuring kreeg hij niet. Deze politieman had kennelijk gevoel voor humor. Willem van der Kaden heeft destijds ook nog in de zaterdagmiddag competitie gespeeld. „Pro Patria" was toen zijn favoriete voetbalclub en hij was rechtsbuiten. Kan iemand zich dat nog herinneren? Na de ambachtschool kwam hij bij aannemer Bokhorst in Schiedam in dienst en heeft daarna nog verschillende andere baantjes gehad. Totdat hij zijn bestemming bij de H.A.L. vond en toen was zijn „timmermanskostje" wel gekocht. Leuk nog even te vermelden, dat zijn grootvader van moeders kant destijds een bekende figuur in Schiedam was. Jan van Ravens was n.l. koperslager bij Meijer S'tegman en trommelslager bij de schutters. Als er ergens een „fikkie" uitbrak, trommelde hij iedereen wel bij elkaar. IN HET VERZET In de laatste wereldoorlog heeft hij menigmaal veel risico gelopen in het ondergronds verzet, maar heeft daar nooit spijt van gehad. Hier praat hij liever niet over. Dat is voorbij, punt erachter. Vele malen is hij ondergedoken geweest. Heeft veel voor de Joodse bevolking gedaan. Niet altijd helaas met succes, maar hij heeft de voldoening, dat hij er zich volledig voor heeft ingezet. DEFILE VAN SOESTDUK Bijzonder genoten hebben ze van het défilé van Soesdijk. In kleur. Dat is iets unieks op de gehele wereld, is hun oordeel. Vooral de kleinkinderen gedroegen zich zo ongedwongen en dat was hartverwarmend. In Tennessee zijn ze vaak in de gelegenheid de radioprogramma's van Hilversum 2 op te vangen en dan hebben ze niet eerder rust, voordat ze het Wilhelmus gehoord hebben. De Schiedamse Amerikanen, of Amerikaanse Schiedammers, zo u wilt. Na de oorlog hebben ze zes weken een meisje die zes weken maar liefst zes kilo's aan en ging gepakt en gezakt naar huis terug. Daarvoor had de gehele familie zich ingezet achter de naaimachine. Om van oud weer nieuw te maken, want er was nog praktisch niets te koop. Toen woonden ze nog in de Cartesiusstraat en vanaf de Lorentzlaan hebben ze in 1952 toen de grote overstap gewaagd. Een keer hebben ze er tussendoor nog anderhalf jaar in Schiedam gewoond, maar dochter Sonja wilde weer graag terug en toen hebben ze haar maar gevolgd Praten met deze mensen uit Tennessee is bijzonder genoeglijk. Zij zijn zo geheel en diep-menselijk gebleven. Zouden heel graag voor goed naar hun geboortestad terug keren, maar de tijden zijn zo slecht. De dollar is al tweemaal gedevalueerd, heel de geldmarkt is onzeker en waar vindt je hier een huis met een redelijke huur naar hun pensioen? Bovendien zijn daarginds schoonzoon, dochter en kleinkinderen. Nog even vraagt Willem van der Kaden me of ik wil memoreren, dat zijn vader destijds seinhuiswachter bij de Nederlandse Spoorwegen was. Hij verwierf destijds de bronzen ere medaille in de Orde van Oranje Nassau als werknemer bij het vloerenbedrijf Van Woerkom in Schiedam. Zijn ouders zijn inmiddels overleden. FEESTDAG, DONDERDAG 6 MEI Morgen, donderdag 6 mei is het hun 40-jarige huwelijksdag, die ze bij de familie Post in de Boerhaavelaan 13c vieren. Hun logeeradres deze weken in hun vertrouwde geboortestad. Zondag j.l. zagen ze na de kerkdienst in de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, verschillende vrienden en bekenden. Ze woonden het laatst in de Lorentzlaan 48. In die jaren in Amerika hebben ze nog wel eens bezoek gehad van oude buren, die beneden hun gewoond hebben. En later weer van hun kinderen en andere bekenden. Iets wat ze altijd zeer op prijs gesteld hebben. BRUIDSPAREN Ze waren veertig jaar geleden met nog twee andere bruidsparen in de zaal van het stadhuis, t.w. Jo Douw en Johanna Onderdelinden, alsmede de bruid van de heer Immerzeel: Gré Jansen, die toen met de Handschoen trouwde. Wat een geheugen hebben deze mensen. Dus drie veertigjarige huwelijksfeesten morgen. Of het echtpaar ImmerzeeUansen in Schiedam woont, weet ik niet. Anders besteed ik net als de gemeente, alleen maar aandacht aan zestigjarige huwelijken en hoger. Maar voor deze twee mensen: Willem van der Kaden en Betty Post meende ik toch wel een uitzondering te moeten maken. Morgenavond houden ze van acht tot negen uur voor alle vrienden en kennissen receptie in het huis van de falilie Post-Van der Kaden aan de Boerhaavelaan 13c. Iedereen uit hun vriendenkring is daarbij van harte welkom. M.W. M. Snieder, 22 jr. en B. C. Versluijs, 23 jr. J. Teubel 23 jr. en M. J. Zandwijk, 23 jr- J. J. Tielman, 21 jr. en G. Sprong, 17 jr- GEHUWD T. N. Otto, 26 jr. en F. J. A. Jansen, 23 jr. P. M. Timmers, 21 jr. en K. C. Buist, 18 jr. W. B. Soeters, 21 jr. en M. Wassenaar, 21 jr. P. B. R. Thieman, 27 jr. en A. C. Cuiper, 25 jr. A. J. Feelders, 44 jr. en G. T. Szymaóska, 25 jr. P. J. van Eijk, 30 jr. en P. A. den Herder, 31 jr. R. Bol, 24 jr. en M. N. van Gulik, 23 jr- A. Goudriaan, 21 jr. en C. van Rijnsbergen, 21 jr. L. Zegeren, 22 jr. en A. B. Huijs, 19 jr. W. E. van Herk, 25 jr. en C. M. Willemse, 20 jr. B. A. D. Gendron, 21 jr. en S. Collé, 20 jr. M. W. Hofman, 23 jr. en M. N. Smit, 19 jr. F. A. de Geus, 20 jr. en Y. M. van Room, 17 jr. M. Soytürk, 19 jr. en G. J. M. van Diejie, 17 jr. F. J. Kok, 22 jr. en G. J. M. Meijer, 19 jr- J. de Regt, 22 jr. en M. F. Quartel, 20 jr- T. R. Leliveld, 21 jr. en B. J. M. Hulhoven, 19 jr. C. H. A. van Pelt, 22 jr. en R. C. Steenbergen, 19 jr. C. T. J. Lammers, 22 jr. en G. L. C. M. Scholte, 24 jr. J. M. Sluijters, 25 jr. en M. Verbruggen, 20 jr. F. J. Zweere, 22 jr. en J. M. C. van Schie, 24 jr. OVERLEDEN C. Bijtenhoorn, 78 jr., vr„ geh. gew. met G. Mulder. N. A. Schrumpf, 90 jr., vr„ geh. gew. met J. C. van Leeuwen. G. J. Joosten, 69 jr., man, geh. met P. A. M. Drevers. H. W. de Weijer, 94 jr., vr„ geh. gew. met J. L Huis in 't Veld. H. M. P. van Veen, 77 jr., vr., geh. met W. N. J. van Rutten. M. van Heusden, 94 jr., vr„ geh. gew. met A. A. W. Hijmering. M. van den Berg, 63 jr., man, geh. met B. M. A. van der Stel. J. Sonneveld, 71 jr., man, geh. met W. S. H. Bloemendaal. M. Fischer, 80 jr., vr„ geh. gew. met J. de Vries. C. van der Lely, 77 jr., man, ongeh. N. F. van der Burg, 53 jr., vr„ geh. met J. van Leeuwen. A. Zwaard, 81 jr., man, geh. gew. met A. S. van de Brug. P. van Wijnen, 80 jr., vr„ geh. gew. met N. W. de Jong. G. Oostrum, 70 jr., vr., geh. met J. W. Linkels. L. C. Wijzenbroek, 81 jr., man, geh. met J. Freij. T. A. Kruining, 70 jr., man, geh. gew. met M. J. Warnawa. Q. J. Bonefaas, 60 jr., man, qeh. met M. H. Franken. J. de Ridder, 64 jr., man, geh. met M. S. Ketting. P. Schipper, 68 jr., man, geh. met C. van der Tuijn. A. J. H. C. Martens, 60 jr., man, geh. met P. Muijs. Het nieuwe bedrijspand van de B.V. Wegenlijnbedrijf „Markeer", gevestigd aan de Calandstraat 121, wordt op zaterdag 15 mei officieel geopend. Men wil hieraan een extra feestelijk tintje geven omdat op die dag het bedrijf ook 12 Vi jaar bestaat. De receptie heeft plaats van twee tot zes uur. Evenals elders in het land werd gisteravond een korte herdenkingsplechtigheid ter nagedachtenis aan de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog bij het monument in de Plantage gehouden. Een hoornblazer van het harmonieorkest „Harpe Davids" kondigde de enkele minuten stilte aan, waarna bloemen en kransen aan de voet van het monument werden neergelegd. Daarna speelde „Harpe Davids" twee coupletten van het Wilhelmus en werd deze korte plechtigheid in de rampenstad, die Schiedam na het treinongeluk geworden is, besloten met het spelen van koraalmuziek. Burgemeester drs. A. Lems legde de eerste krans namens het gemeentebestuur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 10