ëd w m* Besluiten van gemeente raad vergaderingen Openbare commissie- Exploitatie en programmering Passagetheater 77.9110 inwoners Afscheidsreceptie voor dr. H. v. d. Wetering VERGADERING VAN 26 APRIL Bouw G.A.B.-bureau aan Valeriusstraat m Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 1 0 i J Tl l#UllllIll99lC" ONTWERP VOOR BESTEMMINGSPLAN T NIEUW WERCK Herstel van verzakte tunnel Verkeersongevallen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 5 MEI 1976 In de vergadering van 2B april j.l. heeft de ge meenteraad twee belangrijke besluiten geno men aangaande het Passagetheater. In de eerste plaats was de Raad bereid, zij het na het plaatsen van kritische aantekeningen, om de tekorten op de exploitatie van het theater voor rekening van de gemeente te nemen. Doordat men nog te weinig ervaring had met de exploitatie van het Passagetheater in de huidige vorm, is voor 1975 het tekort te laag geraamd geworden, n.l. op f 161.000,-. Gebleken is dat dit tekort f 70.000,- hoger uitkwam, n.l. f 231.000,-. Tevens is het voor 1976 geraamde tekort van f 224.000,- met f 95.000,- verhoogd tot f319.000,-. Het tweede besluit van de Raad betreft de pro grammering van culturele voorstellingen in het Pas sagetheater. Zoals men het in de plaatselijke kran ten heeft kunnen lezen is het met deze program mering in de afgelopen tijd niet naar wens verlo pen. De Schiedamse Gemeenschap heeft echter in oktober 1975 een nota "Passieve Cultuur, een basis voor programmering" opgesteld, waarin een aantal aanbevelingen die door de raadscommissie voor Vorming en Recreatie zijn ondersteund. De direc teur yan de S.G. heeft daarop een programma van 16 voorstellingen opgesteld, dat nu in principe door de raad is aanvaard. Dit programma voor 1976-1977 is met opzet gericht op populariteit. Om het Passagetheater weer be kend te maken bij het Schiedamse publiek is ge kozen voor programma's die veel mensen zullen aanspreken. Er zit een grote verscheidenheid in: toneelvoorstellingen, opera en operette, cabaret niet te vergeten, maar ook klassieke-, jazz- en pop muziek. De kosten van dit programma worden ge schat op f 124.860,- waar tegenover maar op f 64.860,- aan inkomsten is gerekend, een geraamd tekort dus van f 60.000,-. Maar het is aanvaard dat een sluitende exploitatie niet mogelijk is; daar voor zouden de entree-prijzen verdubbeld moeten worden en dat is niet aanvaardbaar. Ook enkele andere aspecten zijn bekeken. Zo zal er meer aandacht besteed worden aan de publiciteit; er wordt gestreefd naar vaste avonden voor de verschillende soorten activiteiten in het theater en er komt een commissie die de programmering van het Passagetheater en van het Zoldertheater In de Een ontwerp voor het bestemmingsplan ,,'t Nieuw Werck" ligt tot 26 mei 1976 voor een ieder ter inzage .op de gemeentesecretarie afd. Openbare Werken, Stadskantoor 5e etage, Emmastraat 1. Tot 26 mei a.s. kan een ieder die tegen het ontwerp bezwaren heeft, deze schriftelijk bij de gemeenteraad indienen. Het gebied van het bestemmingsplan is op bijgaande tekening aangegeven met de bolletjes-lijn en wordt dus begrensd door de Westvest, Lange Nieuwstraat, Oranjestraat en de Nieuwe Haven. De gedachte be stemming is aangegeven met letters en wel in de vol gende betekenis: W woningen; B bedrijven; K kantoren; Wi winkels en BG bijzondere gebouwen (de Lutherse kerk), terwijl M mo nument. -W Dit is het voetgangers/fiets-tunneltje onder de spoorbaan Schiedam-Rot- terdam door, dat leidt van de Hogenbanweg naar de voormalige Parallel weg, maar dat in de nabije toekomst hard nodig is als toegang tot de in aanleg zijnde sportvelden. Dit tunneltje is ernstig verzakt en zal hersteld worden. De verzakking is te wijten aan de toegepaste bouwmethode van de fundering, maar ook aan de horizontale druk met dwarskrachten veroor zaakt door de spoorbaan. De Ned. Spoorwegen zijn bereid de kosten van de vernieuwing, geraamd op f 2,5 miljoen, te dragen maar vragen aan de gemeente een bijdrage van f 100.000,- in het verkregen voordeel "van nieuw voor oud". De raad is daarmee akkoord gegaan en heeft, mede voor aanvullende voorzieningen, een krediet verleend van f 150.000,-. Teerstoof zal coördineren. En op verzoek van de Raad zal er een begeleidings commissie komen voor het beleid en het beheer van het Passage theater. Dit alles als eerste aanzet tot de activering van het culturele leven in Schiedam, maar ook om de trek naar de binnenstad en de leefbaarheid en de sfeer in het oude stadscentrum te stimuleren. BOUWSPEELPLAATS De Raad heeft ingestemd met de aanleg van een "bouwspeelplaats" op het Hoofdplein in Schie- dam-Zuid. De Bewonersvereniging Schiedam- Zuid, later gesteund door het clubhuis De Duk dalf, heeft daar een jaar geleden om gevraagd. B en W zijn er in principe mee akkoord gegaan en in samenwerking met de initiatiefnemers is het plan opgesteld. In het dichtbebouwde Schiedam-Zuid, waar maar weinig speelplaatsen voor de wat oudere jeugd zijn, is zo'n bouwspeelplaats noodzakelijk voor de ruim duizend kinderen in de leeftijd van 7-15 jaar. Juist kinderen vanaf 6 jaar hebben veel meer behoefte aan een speelplaats die ze zelf kunnen creëren, dan aan één die al door volwassenen is neergezet. De kinderen zijn dan n.l. niet alleen re creatief bezig maar ook creatief en dat kan voor kinderen in dit gedeelte van de stad van positieve invloed zijn op de ontwikkeling. Er is een relatie tussen leermoeilijkheden op school en te weinig leef- en speelruimte. Voor de aanleg heeft de Raad een krediet van f 33.850,- beschikbaar gesteld. Voor de exploitatie van de speelplaatst zal met de initiatiefnemers ge zocht worden naar subsidie volgens de be staande regelingen. SUBSIDIE Aan de Stichting Ziekenomroep Schiedam heeft de Raad voor 1976 een subsidie van maximaal f 5000,- beschikbaar gesteld, terwijl over de sub sidiëring in de komende jaren gepraat zal worden in de commissie voor Communicatie, Wijk- en Jeugdzaken. Hiermee heeft het gemeentebestuur te kennen gegeven in beginsel positief te staan tegenover het werk van de Z.O.S. De Ziekenomroep heeft reeds in 1970 de ge meente om financiële steun en werkruimte ge vraagd, welk verzoek na langdurig beraad is af gewezen. Dit heeft de Ziekenomroep juist geprik keld tot het ontwikkelen van grotere activiteiten, daarbij gesteund door anderen. Dit o.m. heeft ge leid tot een wijziging van het standpunt van het College, dat besloten heeft werkruimte aan de Korte Haven te verhuren aan de Z.O.S. De Ziekenomroep heeft tal van gewaardeerde activi teiten opgebouwd, die niet meer zijn weg te denken: het werk is in onze gemeenschap geworteld, zo menen B en W, die verder geneigd zijn het werk van de Ziekenomroep te zien in het perspectief van toekomstige ontwikkelingen op het terrein van de communicatie. Verder heeft de Raad een nieuwe Verordening op de kindercentra vastgesteld, dat de mogelijkheden opent voor een subsidiëring door de gemeente, waarvoor een verordening in de maak is. Aan de Stichting Kruisraad is ten behoeve van de Kruis vereniging een aanvullende subsidie voor 1976 toegekend, met regeling van de subsidiëring in 1975 en voor de komende jaren. Uit het Fonds Welzijnsvoorzieningen (gevormd uit het z.g. "waterpotje") zijn eveneens aanvullende kredieten verleend. KREDIETEN Voor de aanleg van een stortplaats voor rioolslib, naast de bestaande vuilnisstortplaats aan de Fok kerstraat, is een aanvullend krediet van f 125.000,- verleend (totale kosten f 261.000,-). Voor de aan koop van een kleine autospuit voor de brandweer is f 92.000,- beschikbaar gesteld en f 5.500,- voor fotoafdrukapparatuur voor de politie, f 61.000,- is nodig voor de bouw van een onderkomen voor per soneel van Gemeentewerken aan de Jachthaven laan en f 4.000,- voor het plaatsen en verwijderen van tijdelijke verkeerslichten aan de Singel/ Broersvest. De Raad is akkoord gegaan met de verkoop van ca. 92 ha aan het rijk voor f 3.260.000,- voor de aanleg van de Rijkswegen 19 en 20, welk bedrag vermeerderd is met de rente van de datum dat de grond aan het rijk beschikbaar is gesteld. Met de voorbereiding van de bouw van het tijde lijke onderkomen van het Gewestelijk Arbeids bureau voor de Nieuwe Waterweg-Noord aan de Valeriusstraat is de dienst voor Gemeentewerken Schiedam begonnen. In deze eerste fase wordt een tijdelijke ontsluitingsweg vanaf de Valeriusweg aangelegd. Wanneer het houten gebouw gereed is, wat over een aantal maanden het geval zal zijn, worden de riolering en de definitieve weg aange legd. Het bestaande onverharde veld aan de Valerius straat zal hiervoor enigszins aangepast worden. Doch dat gebeurt op een zodanige wijze dat dat het mogelijk zal blijven om op een veld van 28x48 meter zevenhandbal, basketbal en volleybal te spe len. De bestaande vijf meter brede groenstrook langs het voetpad van de Laan van Bol'es blijft ge handhaafd, voor de visuele afscherming. In de komende weken zal weer een aantal gemeentelijke commissies in het openbaar vergaderen. De Sportraad zal dit doen op don derdag 6 mei om 20.00 uur in de benedenzaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1. Op de agenda staan o.m. de behandeling van de verslagen van de werkzaamheden van het dagelijks bestuur van de Sportraad, waaronder het verslag van de bijeenkomst van de sectie overige veldspor- ten. Behandeld worden ook een aantal ingekomen stukken, zoals een brief van het ministerie van C.R.M. inzake de subsidie van sporthallen; brie ven van Gemeentewerken inzake het gebruik van sportterreinen voor training, het groot onderhoud sportvelden, over het sportpark Bijdorp met een rapport inzake het kleedgebouw aan de Paralellweg en een brief van de korfbalvereniging Harga inzake uitbreiding van de kantine. Behandeld wordt ook de brief van de F.C. Nieuwland '66 aan burgemees ter Lems inzake het kantinebeheer en het antwoord van de burgemeester daarop. Na de behandeling van de begroting voor 1977 van de Sportraad en de rondvraag is er het vragenhalfuurtje voor de toe hoorders. De Raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken vergadert eveneens op donderdag 6 mei om 20.00 uur in de benedenzaal van het Stadskantoor. Na een vragenhalfuurtje aan het begin komen aan de orde het interim-rapport rampenbestrijding, de inge komen stukken (verslag Bureau Huisvesting, de no ta's Wijkwelzijnsvoorzieningen en Wijkberaad, de in stelling van een controle-commissie voor de be scherming geautomatiseerde gegevens C.A.S.W.) en de literatuurlijst functionele commissies. De Welstandscommissie komt op vrijdagmiddag 7 mei bijeen in de benedenzaal van het Stadskan toor, waarvan het openbare gedeelte begint om 16.00 uur. Op het schema staan verder de openbare vergade ringen van de Raadscommissie voor Vorming en Recreatie op dinsdag 11 mei; van de Raadscom missie voor de VROM- en de Havendienst op woensdag 12 mei en van de Raadscommissie voor Communicatie-, Wijk en Jeugdzaken op donderdag 13 mei. De Raadscommissie voor Financiën en Economi sche Zaken tenslotte houdt de openbare vergade ring op dinsdag 18 mei, waarbij o.m. behandeld zullen worden de punten op de agenda voor de openbare vergadering van de Gemeenteraad op maandag 24 mei a.s., voor wat betreft de financiële aspecten van de voorstellen. In de maand maart 1976 is het bevolkingsaantal van Schiedam met 116 personen teruggelopen, zodat de gemeente op 31 maart j.l. in totaal 77.910 inwoners telde. De daling is wederom voornamelijk te wijten aan het vertrek van de inwoners, n.l. in maart 319 personen, terwijl maar 217 personen van elders zich hier kwamen vestigen. Ongebruikelijk is echter dat er in maart ook een ne gatief geboorteoverschot was: tegenover 64 ge boorten stonden 78 sterfgevallen. De vrouwen vormen in Schiedam de meerderheid, n.l. 39.466 tegen 38.444 mannen. In maart zijn in Schiedam 49 huwelijken gesloten, ten/vijl 10 huwelijken door scheiding ontbonden zijn. Van de jonggehuwden konden 29 paren een eigen woning betrekken, maar 20 paren vestigden zich elders. In de maand maart 1976 hadden in Schiedam in totaal 153 verkeersongvallen plaats tegen 163 in maart vorig jaar. Er zijn gelukkig geen doden bij ge vallen, maar 9 personen zijn zwaar en 27 personen licht gewond, waaronder één kind beneden de 15 jaar. In 36 gevallen werd zware schade aangericht, in 111 gevallen lichte schade en in 6 gevallen was er geen schade. Bij de aanrijdingen waren betrokken 212 auto's, 16 vrachtauto's, 25 bromfietsen, 13 fietsen en 7 voetgangers. De belangrijkste oorzaken waren: geen voorrang verlenen in 36 gevallen, onoplettendheid in 21 ge vallen, slippen in 13 gevallen, te dicht volgen in 10 gevallen en onvoorzichtig achteruitrijden in 8 geval len. Na ruim 26 jaar als chirurg aan het Gemeente Ziekenhuis van Schiedam verbonden te zijn geweest, zal Dr. H. van de Wetering zijn praktijk neerleggen. Gezien de vele verdiensten van dokter Van de Wetering voor de stad en haar be volking, bieden Burgemeester en Wethouders hem een afscheidsreceptie aan op donderdag 13 mei 1976, van 16.00 uur tot 18.00 uur in de aula van het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 112 te Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 12