IN GESPREK MET: Cabaret NAR in Theatercafé En zondag is het moederdag J. L. VAN DITTEN, DE GROTE MAN ACHTER DE TELEFONISCHE HULPDIENST WATERWEG-NOORD Zaterdag vindt u op 73.11.61 een luisterend oor en een helpende hand Pauzedienst HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 24 - WOENSDAG 5 MEI 1976 Zaterdagmorgen 1 mei startte het werk van de Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord. Werkgebied: Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Of ik daar vooral de aandacht op wil vestigen, vraagt de heer J. L. van Ditten mij, terwijl hij gewoon gezellig bij mij thuis over dit werk praat. Een gewéldige man, die in Rotterdam dit vrijwilligerswerk van de stichting Telefonische Hulpdienst al vierenhalf jaar heeft verricht. Daar een enorme ervaring heeft opgedaan en dit alles nu ook uit wil dragen in het werkgebied Waterweg-Noord. Als u weet, dat er in 1974 in Rotterdam ruim vijftigduizend gesprekken zijn gevoerd, dan begrijpt u toch wel, dat aan die nieuwe start in dit gebied dringend behoefte is.0 Meer dan u zelf denkt. Meer dan u zelf weet, want er zijn zoveel mensen in nood, die geen uitweg meer zien en praten willen. Heel vaak gebeurt het, dat men belt met bijv. een vraag wanneer of de laatste trein vertrekt, maar achter die onnozele vraag zit vaak een wereld van leed verborgen. Niet iedereen kan of wil over zijn re "jl.beden in het privé-vlak praten. We leven in een gejaagde wereld. Niemand heeft tijd voor een ander. We leven vaak in een flat met potdichte deuren naast elkaar. ZO WERKT DAT Drempelvrees bestaat er voor die Telefonische Hulpdienst nog wel een beetje en dat is heel erg jammer, vindt de heer Van Ditten. „Men neemt vaak de haak op en legt hem dan weer haastig neer. We willen met ons team van twintig man het gebied van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland bestrijken. We hebben nog te weinig mensen, vandaar dat we alleen nog maar bereikbaar zijn van maandag tot donderdagavond vanaf zeven uur tot 's-nachts twee uur, op vrijdagavond van zeven tot vier uur 's- nachts, op zaterdag vanaf vier uur in de middag en 's-nachts vier uur en op zondagmiddag vanaf vier uur tot 's- nachts twee uur. Vooral in de weekends zijn er altijd veel gesprekken. Dan zit men het meest „in de mist" en wil men praten. In de weekenden heeft men ook de meeste tijd om na te denken en dat is voor vele funest. Op de niet genoemde tijden is een bandapparaat aangesloten, die dan naar de Hulpdienst in Rotterdam ververwijst, voor niets belt men dus nooit, al hoopt de heer Van Ditten wel, dat men bij voorkeur op de aangegeven tijden Eelt. Dit is het telefoonnummer: 010-731161. MEDEWERKERS Als u plannen heeft om eens te bellen, noteert u dan dit telefoonnummer: 010-731161 in uw agenda. Het is de bedoeling van deze Telefonische Hulpdienst om zo snel mogelijk vierentwintig uur per dag beschikbaar te zijn. Maar hoe komt men aan medewerkers? Medewerkers op vrijwillige basis? Weet echter wel, dat u goed werk doet, al is deze taak beslist niet weggelegd voor iedereen. Je moet op de allereerste plaats goed kunnen luisteren. Solidair zijn. Je hart wagenwijd voor hun openzetten. Het luisterend aanwezig zijn is zo verschrikkelijk belangrijk, zegt de heer Van Ditten en dan spreekt hij uit een ruime ervaring. „Je moet vooral de mens zelf zoeken. Niet altijd zal je bij machte zijn een juiste oplossing voor een probleem te vinden. We doen er allemaal onze uiterste best voor. Hierop hebben we ons allemaal getraind en ik weet immers, dat vaak door alleen maar goed te luikteren de mens in nood dikwijls al gebaat is, omdat hij of zij niemand meer heeft om „tegenaan te leunen". Die ene schouder kan zo'n enorm verlies zijn. Om je daar bovenuit te werken is ontzettend veel moed en wilskracht voor nodig". Ieder jaar sterven er ongeveer duizend mensen in de wereld door de hand aan zichzelf te slaan. De eenzaamheidsproblematiek is bij 1974 vergeleken vorig jaar met maar liefst veertig procent toegenomen. Cijfers om over na te denken. Hier moet wat tegen gedaan worden, vandaar dan ook de start van deze Telefonische Hulpdienst zaterdagmorgen begonnen in het Waterweggebied-Noord M. C. BAART De idee is van dominee M. C. Baart in Schiedam, die ruim drie jaar geleden in een gebouw aan de Stephenstraat hierover sprak. Dit is toen door allerlei omstandigheden stuk gelopen, maar ongeveer anderhalf jaar geleden heeft men de draad weer opgenomen met dit resultaat van zaterdagmorgen. Door de gemeente Schiedam is hiervoor welwillend een pand afgestaan, van waaruit men rustig kan werken. Het is helemaal niet belangrijk dat u weet, waar of dat pand staat. Belangrijker is, dat dit team van de Telefonische Hulpdienst hier niet gestoord wordt. Een tekort dus aan medewerkers. Het blijkt dat er zeker nog een man of vijfentwintig nodig zijn. Mensen in de leeftijd tussen de 25 en 55 jaar. Die na een gedegen opleiding zich ook open kunnen stellen voor een ander. Zeg niet direct ,ja". Overweeg eerst eens goed, wat dit allemaal inhoudt, je belangeloze medewerking hieraan te geven. Dit werk is echt niet voor iedereen geschikt. Ook niet alle problemen kunnen opgelost worden. De hulp van een dominee, pater, psychiater of maatschappelijk werker is hierbij vaak nodig. De G.G. en G.D. bij monde van dokter Wolfs heeft alle medewerking toegezegd. Er volgt nog een gesprek met commissaris C. van der Haagen, want ook zijn volledige inzet is onontbeerlijk. De G.G. en G.D. en politie kunnen zegenrijk werk verrichten. Het één grijpt vaak in het ander. Er kunnen teveel slaaptabletten zijn ingenomen of de hand aan zichzelf slaan kan nog net worden voorkomen. SPONTANE REAKTIE De telefoon was donderdag nog maar aangesloten, of er kwam reeds het eerste belletje. Een bejaarde, die spontaan aanbood een jaarlijks bedrag te storten. Ook deze week treedt er donderdagavond tijdens het theatercafé een vrij onbekende cabaretgroep op in het Zoldertheater in de Teerstoof. Het gaat hier om Cabaret Nar uit Amsterdam en zij zullen enkele gedeelten uit hun nieuwste programma „Blaffende Honden" brengen. Cabaret Nar is in deze omgeving nog vrij onbekend maar toch zijn zij reeds enkele jaren bezig en hebben zij vaak optredens gehad maar Vrijdagmiddag 7 mei heeft om half één in de Grote Kerk wederom een middagpauze-dienst plaats, waarbij als spreker in de korte dienst zal zijn de heer B. F. J. Hoek, envoy van het Leger des Heils. voornamelijk in de omgeving van Amsterdam. Cabaret Nar bestaat uit Youp van 't Hek, Debby Petter en aan de piano Daan van Straaten. Zoals bekend is de toegang gratis van het theatercafé en deze avonden duren vanaf ongeveer 20.30 tot 24.00 uur. Aangezien donderdag 13 mei het theater reeds bezet was, is het theatercafé volgende week op de vrijdagavond. De heer J. P. Bekkers zal daarna het fraaie orgel bespelen, waarbij u de volgende werken te beluisteren krijgt: 1. Was Gott tut. das ist wohlgetan van J. G. Walther (1684-1748) en 2. Toccata van J. A. Reinken (1623- 1722). Misschien heeft u tijdens uw lunchpauze niet helemaal de tijd om dit kleine programma geheel af te luisteren. Dat geeft helemaal niets. Als u maar zachtjes de kerk verlaat, dan heeft niemand er hinder De grote man achter de Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord: de heer J. L. van Ditten, gewoon gezellig bij me thuis op zijn praatstoel. Die telefoontjes heeft men meer nodig, al kan men ook zakelijk reageren en het bedrag overschrijven op gironummer 5093 van de Amrobank te Schiedam t.n.v. de Telefonische Hulpdienst Waterweg- Noord, rekeningnummer 460562177. In Rotterdam werkt de Telefonische Hulpdienst al vanaf 1960. In Waterweg-Noord is men vanaf 1 mei 1976 begonnen Dank je wel, wordt zo anoniem gezegd De Telefonische Hulpdienst is er niet altijd van overtuigd of die dank welgemeend is. Of men na één of meer gesprekken uit de moeilijkheden gekomen is. Men heeft er zich in elk geval voor ingezet. Meer dan je best doen, kan je niet, zegt de heer Van Ditten. Men heeft gelukkig een goede collega, waarop men altijd terug kan vallen. Anders kan je dit werk niet aan, want het vergt een intense inzet. Maar als men het gevoel heeft iets bereikt te hebben, dan valt dit allemaal weg. Is men alleen maar dankbaar en pakt men vol moed het andere telefoontje op. Moge de Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord steun en verlichting brengen in diverse problemen. Nog even voor het laatst: telefoonnummer 010-731161. MIEKE Ja, zondag 9 mei is het weer zover. Dan is het onze grote dag van het jaar. Hoewel ik er heilig van overtuigd ben, dat alle mannen van Nederland nu droefgeestig het hoofd schudden. Want voor ons is het immers elke dag moederdag? Stil maar, zoet maar, jullie hebben het grootste gelijk van de wereld. Het IS ook je reinste onzin, maar lieve mannen, het is zo'n zalig gevoel, als je vaak zo verschrikkelijk onhandig een pakje of een grote bos bloemen in onze handen drukt. Ik kan het echt niet helpen, maar ik ben dol op rozen. Vandaar dat mijn „klein dochter", een turf hoog, elke week met een bos rozen aan komt dragen. Vier trappen op en dan met een verheerlijkt gezichtje die rozen aanbieden. Sandra is een schat. Rozen krijg ik dus ook komende zondag. Daar ben ik doodleuk helemaal op ingesteld. En nu zitten jullie mannen van Nederland met het grote probleem ons moeders, alle maal gelukkig te maken. Ik denk ineens aan mevrouw Betty van der Kaden, voor u misschien beter bekend als Betty Post van Tennesee, die daar in Amerika er nog een extra feestdag bij heeft, n.l. in mei de Grootmoedersdag. Is dat even een meevallertje voor haar? Dit jaar heeft zij weer een foto van haar en de kleinkinderen laten maken en die kwam in de plaatselijke krant. Mannen, zullen we hier in Nederland ook een Grootmoedersdag invoeren? Die hebben we namelijk nog niet. Neen, laten we het maar niet doen. Die éne zondag in met is al zo'n levensgroot probleem voor jullie. En dat behoeft het toch helemaal niet te zijn. Want mannen, er bestaan zoveel mogelijkheden! Mag ik jullie een wijze raad geven? Tenslotte loop ik al zolang mee in die Moederdagtoestand, geeft asjeblieft niet zo'n oerdegelijk cadeau. Niet iets voor de huishouding asjeblieft. Die dingen krijgen we toch wel. Maar er zijn zoveel andere mogelijkheden. Denk eens aan zalige parfum, aan een of andere wufte nachtpon met allemaal frutseltjes eraan. Aan een extra grote flacon Oil of Olaz, daar gaan onze vouwen en kreuken in het gezicht zo zalig van weg. Je blijft dan als herboren. Erg belangrijk in deze tijd. Maak eens een praatje met een verkoopster in een of andere lkingeriezaak. Vertel haar de maat van je vrouw en zorg voor de verrassing van haar leven. Vind je het toch nog erg moeilijk? Och, koop dan heel eenvoudig een enorme grote bos bloemen, ze zijn er nu te kust en te keur. Druk haar net als jaren geleden onstuimig aan je hart en ga zondagavond gezellig eens een avondje samen uit. Ook dat is een zalig cadeau. Een babysit vind je wel. Sterkte mannen. MIEKE ANTI REKLAME? Niet iedereen was even gelukkig met het wat al te demonstratief opduiken van de vliegtuigjes met reklamesleepnet voor „Hou 'n avondje vrij voor Belmondo". De „sleep" trok op het moment dat de bergingsaktie in volle gang was, recht over de plaats waar het spoorwegdrama zich voltrok. We vragen ons met degenen die hier aanstoot aan namen af, of de luchthartige reklamemakers voor de film „De Premiejager" niet de goede smaak hadden kunnen opbrengen om niet juist over de plaats des onheils te vliegen. Want op zo'n manier is er al gauw sprake van zoiets als „anti-reklame".

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 24