Gast aan tafel-projecten die in 1975 door de NOVIB zijn gefinancierd. Vier voorbeelden. Een recent project. B. M. Koppenol ook onderscheiden Visma bijzonder geslaagd HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - VRIJDAG 7 MEI 1976 Landbouwtraining in Sri Lanka. Land Jfri Lanka Plaats Tanamalwila, Moneragala, Uva province Aanvrager: Lanka Jatika Sarvodaya Shramadana Sangamaya (LJSSS) Begroting: 1.930.400,- De aanvraag beoogt de uitbreiding van een landbouwtrainingcentrum. In een achter*- gebleven streek, Uva province, tracht men met toenemend succes plattelandsjongeren en hun families op te leiden d.m.v. praktische cursussen gericht op landbouw en dorps ontwikkeling. Het doel is in de economisch zwakke gebiedsdelen van Sri Lanka de bevol king op korte termijn een redelijke vorm van zelfvoorziening en verhoogde produktie van landbouwgewassen en nijverheid te garanderen, op basis van zelfwerkzaamheid. Voedselhulp in Honduras. Land Honduras Plaats Tegucigalpa Aanvrager: Unión Nacional de Campesinos (U.N.C. Begroting: 100.000,- Voedselhulp voor een aantal boerengezinnen (leden van de "Unión Nacional de Campesinos" Dit ter overbrugging van een periode van vier daanden tot de volgende oogst. Grote delen van Honduras zijn het afgelopen jaar door een wervelstorm getroffen, die de landbouw grond verwoestte. Daarnaast is er veel poli tieke pressie op de bij het U.N.C. aange sloten boeren. Onderwijsmateriaal Kaap Verdische Eilanden. Land Kaap Verdische Eilanden Aanvrager: Mondlane Stichting Begroting: 194.900,- Op 5 juli 1975 onafhankelijk geworden, moest het onderwijs aangepast worden aan de nieuwe situatie. Voordien was het onderwijs een Portugees systeem. Daarom moesten schoolboekjes worden geschre ven en gedrukt. In samenwerking met een aantal andere orga nisaties is daaraan 194.900,- bijgedragen. Watervoorziening in Sri Lanka. Land Sri Lanka Plaats Colombo Aanvrager: National Rural Conference (N.R.C.) Mr. L. Peries. De N.R.C. heeft een meerjarenplan opgesteld voor watervoorziening door "low cost tube wells", speciaal t.b.v. de kleine boeren. Om de kosten van de putten zo laag mogelijk te houden, heeft men geëxperimenteerd met 4 materialen: bamboo, terra cotta (klei), PVC en areca met trunks. Van de 4 proef- putten die in Daluwakotuwa geboord zijn, voldeed de put met terra cotta pijpen het best. De boormachines en de pompen zijn door plaatselijke handwerkslieden in D. gemaakt met advies van de Nationale Rural Conference; beiden werken op handkracht. Om aan het project bekendheid te geven, werd een soortgelijke put als die van Daluwakotuwa gedemonstreerd in Poshanaya op een tentoonstelling van de "Food for Million" Foundation, evenals op "Agro 1974" en in het Vihara Maka Devi Park op uitnodiging van de burgemeester van Colombo. Het "tube well" project zal in 3 fasen uit gevoerd worden: Fase 1: 100 putten verspreid over het land als demonstratie. Kosten Rs.188.100,- 75.240,-. Fase 2: 1000 putten in gebieden met hoge prioriteit. Kosten Rs.322.850,- 129.140,-. Fase 3: 10.000 putten, voldoende voor het gehele land. Kosten Rs.1.013.100,- 405.240,-. Het demonstratie-effect beoogt tweeledig te zijn: a) aantonen dat overal grondwater aanwezig is; b) afwachten in hoeverre de putten een ge meenschapsgevoel creëert onder de dorps bewoners De uitvoering zal gebeuren met hulp van sociale werkers en vrijwilligers van de N.R.C. waarbij de dorpsbewoners zoveel moge lijk ingeschakeld zullen worden. De achtste internationale tentoonstelling op het gebied van de hengelsport, aquaria, jachtsport, rekreatie en sportreizen, die van 22 t/m 27 april in het Rotterdamse Ahoy Complex plaatsvond, heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugen. Niet minder dan 46.000 hengelsport enthousiasten bezochten dit jaarlijkse evenement, dat ditmaal slechts 6 dagen duurde. De tentoonstelling telde dan ook dit jaar een ongekend groot aantal attrakties, waarvan de traditionele castingwedstrijden (gewonnen door de Rotterdammer D. Rooker) en de haaiensimulator de meeste aandacht opeisten. Visma '76 bood daarbij veel nieuws op Ergens bleef de tekst van de foto, behorende by de Koninklijke onderscheiding voor de heer Bouwen M. Koppenol, eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oraiye Nassau verloren. Ik plaats hem hier dus even onder de foto, die u j.l. vrijdag al gezien heeft. Bouwen M. Koppenol is geboren op 10 april 1910 te Schiedam en woont in Schiedam aan de 's- Gravenzandestraat 18b. Tot voor kort was hij uitvoerder bij het bouwbedrijf Van Hennik te Rotterdam. Hij is jarenlang werkzaam geweest in de vakbeweging met name de Ned. Chr. Bond in de Hout- en Bouwnijverheid. Ook is hij lid van het bestuur van het gebouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73, waar men nog dagelijks zijn deskundig aandeel in de opknapbeurt kan bewonderen. Als lid van de bouwcommissie van de Ver. van Chr. Onderwijs neemt hij zeer aktief deel aan het bestuurswerk van deze vereniging. Ook de Ned. Hervormde Gemeente in Schiedam heeft jarenlang van zijn onvermoeibaar grote werkkracht geprofiteerd. Kortom: een man die zich dagelijks pro deo voor de gemeenschap inzet. Tijdet& een bijeenkomst van „zijn bond" is hij hiervoor maandag in intieme kring gehuldigd in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen. AFRIKA 1. Tanzania Chunya voedsel patiënten districtsziekenhuis: 21.654,- 2. Dahomey Sakété, Pobé, Kétou drie centra voor voorlichting over gezond heidszorg en voeding: 135.300,- 3. Kenia Nairobi voedsel schoolkinderen 30.000,- 4. Malagasy (Madagascar) Tananarive twee pasteurisatieketels via de FAO: 11.400,- 5. Uganda Kyakatara uitbreiding theeplantage, ontginning moeras in al eerder gesteund streek- ontwikkelingsprojecti 35.070,- 6. Angola Regio Dembos voedsel voor MPLA via de Mondlane Stichting: 50.000,- 7Tanzania Sangarema transportkosten zending zuivelhulp voor ziekenhuis: 2.400,- 8. Opper-Vojta Ouagadougou opnieuw activeren van overkoepelende land- en tuinbouwcoöperatie - eigen inbreng in klein medefinancierings- programma: 10.700,- 5Uganda Kyakatara 27. Honduras Tegucigalpa voedsel voor landelijke unie van campesinos: 100.000,- 28. Peru Chiclayo bijdrage in exploitatiekosten van oplei dingscentrum voor boerenleiders van de CEDESCA - al eerder gesteund project: 19.312,- 29. Colombia Bogota voedsel voor kindertehuis Club Michin: 25.000,- 30. Bolivia Cochabamba voedsel voor internaat: f 19.000,- 31. Haïti Port au Prince voedsel voor patiënten in Albert Schweitzer- ziekenhuis: 20.000,- 32. Brazilië Pompéu voedsel voor sociaal zwakke groepen: 15.000,- WATER VOOR BOERDERIJ IN KENIA. Al enkele jaren bestaat in Kenia de Mumui Farm, een coöperatieve boerderij van 54 boeren. Deze gemeenschappelijke farm ligt in de omgeving van Kimangop in de Centrale Provincie. De samenwer king op deze grote boerderij was een succes. De boeren vatten dan ook het plan op de coöperatie verder uit te bouwen en bovendien de situatie in Kimangop grondig te verbeteren. Allereerst verdeelde men de grond eerlijker: iedereen kreeg een stuk land van twee ha, waarop hij vee kan houden en gewassen voor eigen gebruik kan verbouwen. De rest van het gebied bleef voor de coöperatie. Het andere belangrijke onderdeel van de hervor mingen vormt de aanleg van een noodzakelijke watervoorziening. Uit een nabij stromende rivier besloot men het water te halen. Daarvoor was een pomp nodig omdat het water over een af stand van 1 kilometer een hoogteverschil van 100 meter moet overbruggen. Eenmaal daar wordt het water in een grote verzameltank van bijna 100.000 liter opgevangen. Voor de distributie van het water naar het dorp, de school, de huizen van de onderwijzers en de afdelingen van de farm wordt nu een net van pijpleidingen aan gelegd. Dit project zal aan ruim 2.000 mensen De heer Bouwen M. Koppenol ontvangt hier de gelukwensen van burgemeester Lams. 9Centr. Afrika Republiek Ngaoundaye vee-artsenijkundige medicamenten en verbindingsgang naar een koraal: 13.000,- 10. Kenia Ahero voedsel voor deelnemers aan multi-purpose project: 20.000,- 11Opper-Volta Torna exploitatiekosten 1975/76 van het Centre de Formation Rurale: 54.500,- 12. Ethiopië Addis Abeba voedsel voor weeskinderen: 63.500,- AZ IE 13. India Nagaland en Manipur opleiding tieV landbouwvoorlichters voor twee trainingscentra: 32.700,- 14. Indonesië Djakarta voedsel en landbouwmateriaal100.000,- 15. Pakistan District Lahore tractor met reserve-onderdelen, aanhang wagen en ploeg: 20.000,- 16. India Indore transportkosten zuivelhulp voor Social Welfare Centre: 9.223,- 17. India Ottapidaram voedsel voor weeskinderen: 21.780,- ten goede komen. Het zal de verbetering van de produktie op de farm mogelijk maken en water verschaffen voor vee, schapen, consumptie, scholen, gezondheidscentra, gewassen en irri gatie De actie Gast aan tafel draagt de kosten van het project: 110.000,-. 18. Indonesië Surabaya voedsel politieke gevangenen: 5.000,- 19. Papua Nieuw Guinea Merauke bijdrage in exploitatiekosten van twee internatenƒ21.000- 20. India Indore bijdrage in exploitatiekosten van water- boorprogramma100.000,- 21Indonesië Semarang voedsel internaat: 10.200,- 22. India Calcutta jeep voor ziekenhuis: 25.000,- LATIJNS-AMERIKA 23. 24. 25. 26. Peru Huancaraylla, Circamarca en Llusita gemeenschapsontwikkeling in al eerder gesteund próject: 18.930,- Bolivia Santa Cruz uitbreiding kippen- en eendenfokkerij in experimentele kolonie die gericht is op de opvang van in de steek gelaten jongens die zijn gaan zwerven: f 77-600,- Uruguay Montevideo schoolmaaltijden: 10.000,- Colombia Villavicencio voedsel nomadenkinderen12.000,- 32. Brazilië Pompéu

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 16