Dichters aan het woord VM Mi DOOR COR DON LENTEZANG HET LEVEN 0 RIJKSSUBSIDIE (belastingvrij) Breijer Glashandel B.V. 25% minder stookkosten J pottenbakker Mathieu van der Giessen Hoofdstraat 181 Schiedam Tel. 010-73 14 57 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 26 VRIJDAG 7 MEI 1976 Tot nu toe schreef de Schiedamse kunstschilder Jaap de Raat een vijftigtal rijmen en gedichten. In volgorde op jaartal van ontstaan, biedt de oogst een duidelijk beeld van zijn poëtisch talent en ontwikkeling. Enkele van zijn prestaties werden reeds eerder in onze rubriek onder uw aandacht gebracht. Het is bekend dat de dichter niet lichtvaardig veranderingen in bestaand werk zal aanbrengen. Ervaringen bij het vervaardigen van schilderstukken hebben dit besluit mogelijk beïnvloed want zo goed als bij het schilderen het kleinste kleurverschil een compositie kan verstoren, evenzo kunnen minimale veranderingen aan de woorden van een gedicht een wezenlijk verschil van bedoeling oproepen. Ditzelfde geldt voor het wijzigen van tonen (motieven) in een muziekstuk. Vaak ook zijn geslaagde artistieke prestaties de gunstige resultaten van (vele) veranderingen vooraf! In de poëzie van Jaap de Raat neemt de klank (het rijm) een voorname zo niet de belangrijkste plaats De rijmwoorden zijn de muzikale rustpunten in het werk en te beschouwen als eilandjes welke in de woelige geest opduiken voor een korte bekorende onderbreking De woorden en zinnen zijn dan ook onverbiddelijk daarheen onderweg. Deze rijmdwang leidt hier dikwijls tot verrassende vondsten en wendingen, betekent bovendien een stevige steun bij de opbouw van de coupletten. Het nauwgezet gebruikmaken van rijmschema's legt de dichter beperkingen op doch bevordert tevens diens scherpzinnigheid en een vaardiger gebruik van zijn vindingrijke geest. Want alle inspanningen ten spijt moeten de strofen; coupletten en verzen sluitend gemaakt worden. Compleet nog wel dus in het juiste ritme en beantwoorden aan het dichterlijk beeld de vorm en de bedoeling. Om dit alles in een artistiek genietbaar evenwicht (harmonie) te brengen, vraagt een gespannen aanpak. Als wekdrift en buigzaamheid van geest zich daartoe inzetten worden de zinvolle dichterlijke ontboezemingen geboren die in deze verzameling van Jaap de Raat ons zo sympathiek aanspreken. Gezeten op een elzentak waar nog een jodenpruim aanstak van vorig jaar maar alreeds nieuwe katjes hingen zat hoog en droog en vrij en blij een lijster luisterrijk te zingen. En in z'n lied klonk ook „kiewiet" als dacht hij aan diens eerste ei al was het ook nog lang geen mei al was het landschap rijp bevroren. En over dat satijnen veld waar schutter de ochtendzon zich meldt door het struweel, daar klinkt en zingt bespikt met beige bruin en geel een gouden keel om eindeloos te bekoren. Jaap de Raat. Als een zucht gaat het voort, als een uil in de lucht nauw gezien niet gehoord, las verwaaide toon van een klok over wijd land, als het gras voor de bloei verzengd verbrand. Jaap de Raat. MENU Moederdag betekent een rustdag voor moeder. Ze moet zich laten verwennen door man en kinderen en zo weinig mogelijk in de keuken komen. Voor vele moeders misschien moeilijk, maar wanneer een complete warme maaltijd te ingewikkeld wordt, is misschien onderstaande quick jachtschotel er een, die met gezamenlijke inspanning van vader en kroost toch op tafel gebracht kan worden. Zondag: grapefruit, quick jachtschotel met appelmoes, vanilleijs. Maandag: harde eieren met champig- nonragoüt, rijst, spinazie, yoghurt met appel. Dinsdag: runderlapjes, rode kool, aardappelen, kwark-vanillevla. Woensdag: witte bonen met tomaten saus, gehakt, komkommersla, drie-in- de-pan. Donderdag: tomatensoep, spaghetti ,et met lamshachee en andijviesla. Vrijdag: stokvis a la Momay, worteltjes, fruit. Zaterdag: marcaronischotel met groente en blokjes kaas, notenkwark. STOKVIS A LA MORNAY 500 gr. aardappelen, l'A dl. melk, 20 gr. boter, zout, nootmuskaat, 600 gr. geweekte stokvis, 25 gr. boter, 3 grote uien, 2 kopjes gekookte rijst. Voor de saus: 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 2Vi dl. melk, 55 gr. geraspte oude kaas, 2 eetlepels mosterd, zout, aromazout, peper. Kook de aardappelen en maak hiervan met de melk, de boter, zout en nootmuskaat een luchtige aardappel puree. Rol de geweekte stokvis op en leg deze rolletjes 20 a 30 minuten in water dat tegen de kook wordt gehouden. Laat ze daarna uitlekken. Smelt voor de saus de boter, voeg droog de bloem toe en daarna scheutje voor scheutje de melk, onder voortdurende roeren. Maak de saus op smaak met de helft van de kaas, mosterd, zout en de kruiderij. Doe onderin een vuurvaste schotel de helft van de aardappelpuree. Schenk hierop de saus. Leg er de rolletjes stokvis op en dek het geheel af met de gesni .perde en in de boter goudgeel gebakken uien. Leg hierop een laag gare rijst en bedek ten slotte het geheel met de rest van de puree. Strooi de rest len met Roer laag Dubbel isolerend glas, merk Thermopane voor alle woningen met c.v. of gevelver warming. Ook voor te bouwen woningen. Interesse? Neem dan dan de globale maten van uw ruiten op. Wij maken dan snel en vrijblijvend 'n offerte. Betaling in termijnen is ook mogelijk. Extra korting bij afleverina tussen juli en oktober. PAUL KRÜGERSTRAAT 12 Tel.: 010-84.40.33 - Rotterdam Na 18.00 uur: Tel.: 01856-2756 Kom ook kijken op de Isolatie-expositie in het Bouwcentrum Rotterdam, stand B269 TE koop: bankstel. Groeneweg, Nwe. Maasstr. 14A. Huishoudster gevraagd, meerdere hulp aanwezig; Mevr. Heetman- Versluys, Westvest 2, tel. 268093, aanmelden na 19.00 uur. Gevraagd: nette werkster, 2 ochtenden per week, ƒ.5,50 per uur. Tel. 156434, Deensestr. Te koop: Renault 4 TL, 1972 en 1975. Inruil en fir- nciering mogelijk. Bc g-garantie. Renault dtr Koster B.V., Gretdaan 77?, tel. 70/77/. H. jam, Trimsalon Het Poedelparadijs voor de vakkundige verzofging van uw hond, tevens verkoop diepvriesvlees. v. Marumstr. 38 (hoek Rotterdamsediik) Tel. 153795. Te koop: dames- en herenfiets, jongensfiets plm. 9 jaar. Tel. 345394. Stoelenverhuur Kees Numeijer. Het goedkoopste adres voor het huren van uw stoelen, tafels, koffieketels, etc. Tel. 155232, b.g.g. 01866-1741. Te koop: Peugeot 504, bouwjr. april 1972, km.st. 56.000, i.z.g.st. PRIJS ƒ.6.500,Floresstraat 126, Vlaardingen, tel. 350483. VERLOREN! Damesbadmantel, gaande van Nolenslaan naar bad Groenoord, in plastik tasje. Tel. 703177. Verkaaik, Nolenslaan 536. Nieuw adres! Te koop gevraagd: loop- en sloopauto's, schade-auto's. Te koop: banden en onderdelen. Tel. 701014. Te koop: witte solex Flash, i.z.g.st., vaste prijs ƒ.100,—. Tel. 268125. Te koop: z.g.a.n. home-trainer ƒ.200,Tel 376122. Gevraagd VERKOOPSTER, 18 of 19 jaar in kaaswinkel. Woensdagmiddag en zaterdagmiddag vrij. Mgr. Nolenslaan 460, tel. 701831 of 263447. Te koop: zeer goede gashaard. Tel. na 18.00 uur 260833. Nette Turk 39 jr. (ongehuwd) zoekt kamer bij alleen staande Hollandse vrouw, event, vriendschap of huwelijk. Brieven onder nr. 5421 bur. v.d. blad. Waar zijn 1001 dingen voor lage prijzen te koop? Natuurlijk bij de Uitdragerij, Singel 133, Schiedam. Handgemaakte keramiek uit voorraad en op be stelling. Zoals: serviesgoed, naamborden, bekers met naam enz. O A étk\ van de kaas erover en plaats de schotel gedurende 45 minuten bovenin een op 200 gr. C. voorverwarmde oven. QUICK JACHTSCHOTEL 750 gr. aardappelen, zout, 3 uien, 1 teentje knoflook, 2 eetlepels boter, 300 gr. mager gehakt, zout peper, worcestersauce, 1 ei, melk, peper, nootmuskaat, 200 gr. geraspte oude kaas, 3 grote appelen. Schil en was de aardappelen en kook deze in weinig water met zout in ca. 20 minuten gaar. Snipper de uien met het uitgeknepen teentje knoflook en smoor alles glazig in de boter. Voeg het gehakt toe en roer dit met een vork los, tot alles grijs van kleur is. Maak het op smaak met de kruiden. Klop m« de mixer een heerlijke luchtige 4|-ee van de gare aardappe- let^^Pei, de melk en de kruiden. d^Praspte kaas erdoor. Doe een JPFee onderin een beboterde vuurvaste schaal. Leg hierop de helft van de in schijfjes gesneden appel. Hierop de laag gehakt, dan opnieuw een laag appel en dek het geheel af met het restant aardappelpuree. Strooi er wat achtergehouden geraspte kaas over. Plaats de schotel gedurende 20 minuten middenin een voorverwarmde matig hete oven (stand 4 a 5). WEEGSCHAAL (21 september-20 oktober) Het is mogelijk dat u er deze week in slaagt de fouten van een ander recht te trekken. U had de bui wel zien aankomen en kunt te rechter tijd nog ingrijpen. Op gevoelsgebied heerst er onzekerheid. Het lijkt er soms op dat u het bekende schaap met de vijf poten zoekt en het risico is dat u inderdaad een schaap overhoudt. Zou u zich niet liever richten op een figuur met andere kwaliteiten dan wol maken en bè roepen? SCHORPIOEN (21 oktober-20 november) Over het algemeen een prettige week. U bent enorm druk met een klusje dat u goed ligt, maar dat u ook erg graag heel goed wilt doen. Op gevoelsgebied gaat alles de goede kant op. Het ziet er naar uit dat de storm gaat liggen en da> rustiger tijden voor de deur staan. Wacht u nu maar kalm af en lever geen geestig commentaar dat niet altijd goed begrepen wordt. BOOGSCHUTTER (21 november-20 december) Deze week doet u er goed aan scherp op te letten. Er zitten kansen in enkele van uw plannen en wellicht komt er eentje vlot van start. Praat dus op een prettige manier met degenen die u daarbij kunnen helpen. Maak er een gezelligheidje van en wordt niet ongeduldig als men u niet dadelijk volgt! Oppassen voor kou en tocht, u kunt nu geen stijve nek gebruiken! STEENBOK (21 december-20 januari) Het is mogelijk dat u deze week het meeste kunt verwachten van een topfiguur. U krijgt weinig of geen gehoor bij de lagere goden. Zet uw ideeën dus duidelijk uiteen en kom met een afgerond plan. Op gevoelsgebied kans op enige verwijdering. Dat kan komen doordat u teveel bent geabsorbeerd door de gebeurtenissen op maatschappelijk gebied. r J WATERMAN (21 januari-20 februari) Wacht deze week niet op de aarzelende medewerking van iemand die geen doorzicht heeft. U kunt beter uw eigen gang gaan volgens eigen inzichten en de kansen gebruiken die er geboden worden. Dat kan gebeuren zonder dat u iemand kwetst. Een volgende keer kunt u weer samen doen. Het is mogelijk dat een bepaald bericht u aan het denken zet. Wees dan uiterst voorzichtig met het trekken van consequenties. Uw oordeel is weieens haastig, denk daaraan! VISSEN (21 februari-20 maart) U heeft in deze periode te maken met oude en nieuwe problemen die elkaar soms overlappen. U komt er evenwel aardig doorheen, want u kent uw materie allang. Het kan echter geen kwaad eens advies te vragen aan een oude rot in het vak als er zich echt netelige gevallen voordoen. Maak er een goede week van door ook eens aan uw gezin te denken en met een gezellig plan te komen. U bent een beetje „drooe" de laatste tijd! RAM (21 maart-20 april) Over het algemeen een rustige week. U bent tot een besluit gekomen dat een eind heeft gemaakt aan de twijfel die u koesterde in verband met een belangrijke aangelegenheid. Nu kunt u zich ook beter bezig houden met de andere dingen die uw aandacht vragen. Daarbij is voor alles de zorg voor een oudere. Houd uw post in de gaten: er kan interessant nieuws komen. Pas op voor struikelen. STIER (21 april-20 mei) Ook in deze periode heeft uw besluit de dingen eindelijk in het ware licht te zien, positieve gevolgen. U staat nu vrijer ten opzichte van degenen waarmee u dagelijks te maken heeft. U bent een stuk van uw te grote meegaandheid kwijt geraakt zodat u zich ook minder in een hoek gedreven voelt. Deze week is wel druk en belangrijk en u moet alles goed regelen om niet vast te lopen. TWEELINGEN (21 mei-20 juni) Dit is een geschikte week om een grote opruiming te houden. Op allerlei gebied kunt u nu schoon schip maken en ofschoon dat nu en dan niet meevalt, zult u bemerken, hoeveel goed het u doen zal. In geldzaken kunt u het beste kalmaan doen en niet op spontane wijze deelnemen. Op gevoelsgebied is het nu aan u om verstandig te zijn en een les aan te nemen voor de toekomst. KREEFT (21 juni-20 juli) Deze week is het mogelijk dat sommige dingen u maar onduidelijk en vaag voor de geest staan. Vermoedelijk een reactie op al te grote inspanning in vorige perioden. Laat de natuur kalm haar gang gaan, werk rustig af waarmee u bezig bent en zie er eens even uit te breken zodra dat kan. U ondervindt bijval uit een onverwachte hoek. Op cultureel gebied is een succes mogelijk. Ga daarbij echter niet regelrecht tegen andere opinies in. LEEUW (21 juli-20 augustus) Geen week om hevige discussies aan te gaan! U heeft een paar geprikkelde mensen in uw omgeving en dit soort gesprekken leiden dan tot niets. U vertoont bovendien een zekere neiging tot „opvoeden" die niet altijd gunstig overkomt! In uw werk veel voldoening. Laat u de kaas niet van het brood eten door een jonkie, dat meent de wijsheid nu al in pacht te hebben. Dat is er een, die u wèl mag opvoeden! MAAGD (21 augustus-20 september) Deze week heeft u de neiging de duiten nogal te laten rollen. Let dan wel op of u er ook iets goeds voor krijgt! Zo niet, houd ze dan vast voor belangrijker dingen, die mogelijk op komst zijn. U heeft een goed gesprek met een Ram-type en kunt de opgedane raad goed verwerken in uw werkzaamheden. Op gevoelsgebied enige deining mogelijk. Bent u uw bloemetje weer vergeten?

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 26