Het Nieuwe Rector Spronk werd ridder in orde Oranje Nassau f*$h a m OMDAT VAKMANSCHAP NOG ALTIJD GEWAARDEERD WORDT ^staó Kontaktlenzen naar City Lens uon der ulerk Verkeerslichten gaan om elf uur knipperen Soos bij Watervrienden T.V. defekt? RADIO ABA Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) OPLAGE 36.400 Randstad-edities verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Ho/land in een wekelijkse oplage van ruim 680.000 ex. In Rotterdam e.o. gaan de meeste mensen voor waarom zou u dat niet doen CITY LENS tel. 13.14.00 EIGEN ATELIER Bifigo VRIJDAG 28 MEI 1976 Stadsblad tent^es^din^dag^n^dom^erdag to^ö'uuf^s avonds°r cTnuSmFnisUaiie'en ^edac'^Ran^ 263939 ""endtermi,n adver Eindredactie: P. J. Hovingh. redac.ie Randstad-edities: Postbus 167 (Koornmarkt 34) Delft, tel. 015-124331* Hier wordt dr J. E. W. Spronk Ridder in de Orde van Oranje Nassau Burgemeester dr. A. J. Lems speldt hem de daarbij behorende versierselen op'. Een langdurig applaus vergezelde de mededeling van burgemeester drs. A J Lems, m gezelschap van wethouder H. Posthoorn, dat het Hare majesteit koningin Juhana behaagd had, de scheidende rector van de Rijksscholengemeenschap „Schravenlant" dr. J. E. W. Spronk te benoemen tot de 0rde van 0ranie Nassau. De daarbij behorende versierselen speldde burgemeester Lems zelf op de revers van de man, die zoveel gedaan heeft m het belang van deze Rijksscholengemeenschap. Met slechts een paar woorden dankte de heer Spronk hiervoor uit het diepst van zijn bewogen hart. Het betekende de climax op deze afscheidsbijeenkomst woensdagmiddag in de volgepropte aula, waar zovele vrienden, docenten en oud-leerlingen blijk van hun belangstelling gaven. Onder hen bevonden zich zijn krasse voorganger dr. R. Oort, de inspecteur van het voortgezet onderwijs drs. J. de Lange, de voorzitter van de sociëteit „De Vrijheid" de heer J. van Pelt, de afgevaardigden van de verschillende scholen in Schiedam, de rectoren uit Goes en Lochem, verschillende oud conrectoren en de oud-lerares mevr. Hofman, de leerlingenraad van deé. deze Rijksscholengemeenschap, het bestuur van de aloude leerlingen vereniging „Onder ons", de voorzitter en bestuursleden van de oudercommissie, de heer C. van der Haagen, de leerlingen-afvaardiging van de gehele scholengemeenschap en dan natuurlijk alle persoonlijke vrienden en kennissen van de rector. Zij allen brachten deze rector een spontane hulde, nadat burgemeester Lems in een wel heel persoonlijk woord op de talloze verdiensten van de heer Spronk voor „zijn" Rijksscholengemeenschap „Schravenlant" had gewezen. Hij nam aan, dat vooral de laatste tien jaar met al zijn veranderingen zwaar voor de rector geweest moeten zijn, maar aan de andere kant stond daarover zijn warme persoonlijkheid. Er is iets voor u weggelegd, vervolgde hij en maakte daarna de koninklijke onderscheiding bekend. Iets waarvoor men hier in Schiedam zich eendrachtig had ingezet. En dat wenste de heer Lems nog even nadrukkelijk te onderstrepen. RHBS De conrector, de heer D. T. J. Verhaaren, die tevoren alle aanwezigen met een persoonlijk woord had begroet wenste de rector en zijn familie namens de gehele Rijksscholengemeenschap met deze koninklijke onderscheiding van harte geluk. Sprekende namens het ministerie van onderwijs, bood drs. J. de Lange eveneens zijn gelukwensen aan en wees vooral op de mens Spronk, die na het diploma Engelse handelscorrespondentie de MO- diploma s in Leiden „meepakte" en zich niet alleen voor de toenmalige RHBS inzette, doch vooral ook voor de Rijksscholengemeenschap „Schravenlant" in Schiedam. U heeft zichzelf „theatergek" b gratis informatie-brochure iinen Hnnr Ho hnn nr> „z1! onze u krijgen door de bon op te sturen of te bellen. R'dam: Mauritsweg 37 i Vl'dingen: Westhavenplaats 17 In een open enveloppe zonder postzegel sturen naar CITY LENS antwoordnummer 554 ROTTERDAM. NAAM: ADRES: PLAATS: genoemd haalde deze aan, „maar de school is er u alleen slechts dankbaar voor. De toneelstukken met zoveel plezier door u geregisseerd, hebben er alleen maar toe bijgedragen, dat de scholengemeenschap tot ver in de omtrek er een uitstekende naam door verkreeg. Daar kunnen we u niet dankbaar genoeg voor zijn. U ontpopte zich als een voortreffelijk regisseur, componist en tekstschrijver". Marjolein v.d. Brandt, namens de leerlingenraad. Tineke Burger van „Onder Ons en Cathrien Hom boden op hun eigen manier drie geschenken aan, waarna conrector J. L van Roon zich ook even tot de rector richtte. Zijn vriendschap voor Jan Pronk dateert al van de jaren 1947 op de inmiddels gesloopte RHBS. Zij hadden veel met elkaar gemeen, n.l. hun gezamenlijk liefde voor de Engelse literatuur, waaruit een hechte vriendschap groeide. Vooral ook hun interesse voor de oude jazz haalde wij nog even op. Namens de gehele Rijksscholengemeenschap bood hij de heer Spronk een cheque aan, te besteden op hun tocht in eigen land. Waarbij hij tevens het boek „Uit in eigen land namens de docenten aanbood. LEIDER Drs. H. P. L. Coenen, leraar natuurkunde, sprekende namens alle docenten, deed dit op een heel indringende wijze. Hij vergeleek de heer Spronk als een bruisende figuur, die immer voor een ieder op de bres stond. Geen oppositieleider meer maar als rector een voortreffelijk leider. Zijn voorliefde voor de grote klassieken. Hij citeerde Jan en Alleman, in hoofdzaak Jan. Verder inhakend op diverse herinneringen in de afgelopen jaren, memoreerde hij het feit, dat wanneer er iemand in moeilijkheden zat, Jan Spronk er dan altijd een oplossing voor wist. Niet eerder gerust was. Als blijvende herinnering bood hij rector Spronk enige boekwerken aan waaronder er zich één bevond van een bevriende boekhandelaar in Schiedam. SCHILDERIJ OF TEKENING De voorzitter van het Oudercomité op deze Rijksscholengemeenschap, de heer C. van der Haagen, wenste namens het bestuur en de ouders van de leerlingen dr. rector Spronk van harte geluk met de koninklijke onderscheiding. Hij vond het jammer dat deze maar eendelig was. Ik dacht dat de man, die werkt, in sterke mate afhankelijk is van de vrouw, die thuis altijd achter hem staat, vandaar dat hij zijn gelukwens ook aan het adres van mevrouw Spronk richtte. Hij had met veel genoegen naar de woorden van de heer Coenen geluisterd en vond het nu moeilijk om zijn gedachten naar voren te brengen. Hij wees op de opmerking van de heer Spronk, die hij in een interview had gemaakt: ,,Ik houd er van met taal te spelen". Hierop ging hij uitvoerig in, waarna hij wees op één van de wensen van rector Spronk: het ontwerp van de naam van deze Rijksscholengemeenschap „Schravenlant". Hij liet een fraai ontwerp daarvan zien, maar het is nog met helemaal uitgewerkt. Gedachtig aan de woorden van de grote Johan van Oldebarneveld, waarbij hij reeds had stilgestaan, hoorde hij bij zichzelf nu in het oor fluisteren: „Maak het kort". Welke plaats rector Spronk in de eregalerij straks zal gaan innemen naast de afbeelding van de heer dr. R. Oort? Wordt het een schets van de tekenleraar A. C. H. Slot of het fraaie schilderij van hem, dat door de heer v.d. Haagen werd onthuld? „Het schilderij zal wel een ere-plaatsje krijgen in het huis aan de Anna van Burenstraat, neem ik aan. Namens de ouders van de leerlingen heel hartelijk dank voor alles, wat u altijd voor onze kinderen heeft willen en moeten doen in de jaren, dat u daar de kans voor had", aldus de heer v.d. Haagen. Geen gróter plezier had men de scheidende rector kunnen doen, dan hem voor het laatst in deze aula een schilderachtige opvoering van een gedeelte van een toneelstuk te brengen. RODE ROZEN EN APPLAUS Alle medespelenden reikten de heer Spronk na afloop een donderrode roos aan en bestond het afscheidsgeschenk van de toneelgroep „Schravenzant" uit een stereo-bandrecorder, waarop alle toespraken van deze middag waren opgenomen. Namens rector dr. J. E. W. Spronk las de heer Verhaaren een door de rector zelfgeschreven dankwoord voor. Een warm appalus vroeg hij voor zijn vrouw, die altijd naast hem gestaan had en speciaal legde hij de nadruk op de goede verstandhouding, die hij niet alleen met de docenten en leerlingen gehad had, doch ook met de Rijksambtenaren. Het is plezierig om te ervaren dat in een tijd waarin haast een vanzelf sprekendheid is geworden het einde loze geduldwerk van vakbekwame edelsmeden nog steeds z n briljante vruchten af kan werpen Omdat waarlijk vakmanschap aan geen tijd gebonden is VOOR SIERADEN MET BRILJANTEN EDELSTEENKUNDIGE UURWERKMAKER BROERSVEST 68-70 SCHIEDAM TELEFOON (010) 26.75.93 Daarna stelde het echtpaar Spronk zich in de kantine op en kreeg een eindeloze rij' de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van rector Spronk, thans waardig ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onder hen bevonden zich ook oud burgemeester H. Roelfsema en zijn echtgenote. M.W. De Werkgroep Verkeer en Vervoer heeft in november 1975 een proef genomen door de verkeerslichtinstallaties in de stad tussen 12 uur Vnachts en 6 uur V morgens niet op de normale wijze te laten functioneren, maar om de installaties het waarschuwende oranje- licht te laten knipperen. Dit is toen gedaan, nadat er klachten waren geweest om het verkeer niet onnodig tot stoppen te dwingen in een periode dat de intensiteit van het verkeer gering is. De Werkgroep heeft nu besloten om deze nachtregeling voor de verkeerslichten reeds om 23.00 uur, dus een uur vroeger te laten ingaan. Op de invalswegen echter zullen de verkeerslichten in die nachtelijke uren normaal blijven functioneren, om de automobilisten er op te wijzen dat hij in „stedelijk gebied" is aangekomen. Dit betreft de kruispunten: afrit Rijksweg 20 bij de Churchillweg, de Burg. Knappertlaan-Vlaardingerdijk, het Plein 1940-1045 en het Nieuwlandplein. Zaterdag 29 mei wordt voor alle leden van de Schiedamse zwemvereniging „De Watervrienden" in de leeftijd van veertien tot honderd jaar een gezellige soosavond gehouden in het eigen clubgebouw aan de Nassaulaan. Het wordt echt een avond voor jong en oud om weer eens ouderwets (en natuurlijk ook modern) te dansen. Entreeprijs: slechts één gulden. Aanvang: acht uur. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar in het zwembad. Wist u overigens, dat. er elke zaterdagmorgen vanaf het clubgebouw om negen uur getrimd wordt? Gedurende het zomerseizoen in bad „Groenoord". Wedstrijdtraining en polotraining is voor alle leden om aan deel te nemen. Geen vrij zwemmen. Op dinsdag 1 juni is er weer diplomazwemmen A. en B. WH HELPEN DIREKT! Specialisten op antennegebied Nederland en Buitenland TEL. 26.07.78 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Zaterdag 29 mei organiseert de vakvereniging „Bijdotp" ter afsluiting van dit seizoen een bingo-dansant in het eigen gebouw „Het Trefpunt". Aanvang: acht uur, zaal open half acht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 1