meluwe 1a^s klankbord voor stadsbladII koor- en orkestrepetities Woérdenbagch Luisteren naar het Ned. Hervormd Kerkkoor van Kethel GEBIT STUK? J. Veringmeier Orgelbespeling HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8- VRIJDAG 28 MEI 1976 Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur. le Tuinsingel 15, Schiedam Telefoon 010-26.14.17. Aandacht voor de muziek. zingen dan door. Uiteraard in opdracht. Tenoren en bassen nu. Een heel goede kombinatie. „Laat 'm u geven heel mijn leven, laat 'm u al mijn zinnen schenken". Dat is nogal wat. 't Gaat nu om die éne noot, de bas heeft de slotnoot al, verklaart de dirigent, als ik stil naar dit koor zit te kijken. Iedere week zijn ze trouw op de repetitie en ze zingen met volle overgave. Heel wat ontlading in één keer. De sopranen en alten. Het gehele koor. Ergens is een twijfelgeval. Opnieuw inzetten klinkt het vriendelijke bevel. Er behoeft geen gat in te vallen, dat is niet nodig. Ben ik helemaal met deze dirigent eens. Adem halen en gewoon weer doorgaan. Nou, ja, dirigent, dat is natuurlijk wel gemakkelijk gezegd. Wat zegt hij nu? Als je goed luistert, hoor je, dat er een stuwing inzit. Er zit een climax in en een anti-climax. Ziet u wel, dat goed zingen echt niet meevalt? 42 LEDEN Enorm, wat of deze mensen er allemaal voor over hebben. Weet u overigens, dat dit sympatieke koor uit 42 leden bestaat en dat daarvan 38 op de repetitie waren dinsdagavond? Penningmeesteresse hiervan is me vrouw M. Sprong-de Raat. Een zuster van Jaap de Raat, mag u ook gerust weten. ,,U loopt een heel stuk in het ritme met de alten en bassen mee", zegt de dirigent. Ja, tegen het koor wel te verstaan, verbeeld je. Ik zit net zo lekker. Tenoren, bassen, sopranen en alten. Met z'n allen. De „g" niet te hard zingen, vermaant de heer De Sterke. Niet te sterk beginnen. Ook sterk. Weer zet het gehele koor in. Goed zo. Eindelijk een complimentje. Maar de dirigent wil het nog eens horen, 't Kan subtieler, merk hij op. Niet zo twijfelachtig beginnen. Het lied is als een bede bedoeld en dat komt er nu wel helemaal uit. Maar het mag toch nog wat feestelijker klinken. Dat is een man naar mijn hart. Op de derde zaterdagmiddag van juni, dus op 19 juni, zal de bekende organist Frans Kusters het fraaie Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum bespelen. Museumbezoekers hebben gratis toegang. Een en ander wordt georganiseerd door de vereniging „Vrienden van het Stedelijk Museum". Aanvang: drie uur. Ook de mannen zijn redelijk vertegenwoordigd. Dirigent H. P. de Sterke leidt het koor met vaste hand. Vorige week zat de helft van de sopranen en de alten op een feestavond van de Vrouwenbond in een andere zaal van „De Rank" aan de Schiedamseweg, waar elke dinsdagavond het Ned. Hervormd Kerkkoor van Kethel haar repetitie houdt. Reden voor de fotograaf en ik om huiswaarts te keren, want de helft van het zangkoor „plaatjes" schieten is geen klap aan. Uitstel tot deze week, waarbij het werk van fotograaf Ronald Stam zó uitliep, dat hij op slag van tien uur kwam. En net had men gezegd, dat men ermee op zou houden. De zenuwen dus voor niets gehad. Het koor bleek bereid nogmaals het zo bekende „Ave verum corpus" van W. A. Mozart in te zetten. U allen ongetwijfeld welbekend. Het is een van de mooiste liederen, die mozart in zijn korte leven schreef en het werd zonder op- of aanmerkingen van de dirigent H. P. de Sterke uit Ommoord gezongen. Ik had net mijn bloknootje opgeborgen toen Ronals binnenstapte. En toen had ik wel kunnen zingen. Maar deed het wijselijk niet, want ik heb een stem om cokes te kloppen. Op mijn verzoek (jazeker) werd dit mooie lied nogeens herhaald en klauterde Ronald op tafels, liep in de vensterbank en schoot zijn „plaatjes". Want wat is nu een koorverhaal zonder leuke shots? U ziet ze nu vanavond allemaal. Het was gezellig deze repetitie mee te maken. Zoals al die repetities in Schiedam een belevenis apart waren tot dusver. We weten eigenlijk niet half, hoe rijk of Schiedam mer al zijn koren en muziekverenigingen wel is. Vóór de vakantie krijgt u er nog een reportage van en dan gaan we welgemoed in september weer verder. Want ik ben nog lang niet door mijn programma heen. Nog even geduld allemaal. TWINTIG JAAR DIRIGENT De heer H. P. de Sterke is al wintig jaar dirigent van dit Kethelse kerkkoor. Tot die ontdekking kwam de kersverse secretaresse Ans Suvaal eigenlijk, toen ik ernaar vroeg. Een jubileum is hem door de neus geboord, maar over vijf jaar maakt het bestuur dit wel goed. Hij heeft ook de leiding van het Opstandings kerkkoor hier in Schie dam, een dameskoor in Zevenhuizen en een gemegd koor in Moerkapelle. Werk genoeg dus aan de winkel en hij heeft het dirigeren wel in zijn vingers. Na het welkomstwoord van voorzitter P. Korpershoek en een extra groet aan een nicht van Jaap de Raat, die ziek geweest is, vroeg de dirigent aandacht voor een lied uit de zestiende eeuw, zettting van Adriaan Engels, vertaling van Ad den Besten. „Lob Gott getrost mit Singen". De toon wordt eerste aangegeven door de tenoren en de bassen. Dan de sopranen en de alten. Het wordt bijna foutloos gezongen in de Nederlandse vertaling „Laat ons de Heer lof zingen, juicht al wie Hem hoort". Dit is werkelijk ook een goed koor en het zingt zo gemakkelijk. HELE KLEINE STAPJES Nieuw is het Pinksterlied, dat extra ingestudeerd wordt in verband met zondag 6 juni. Het is van Johann Wolfgang Frack (1641-1688). Eerst de sopranen en de alten. Dan de tenoren en de bassen met hun sonore stemmen. Nu ik deze avond zo dicht bij de overigens hulpvaardige bassen zit, wat het aangeven van de muziek betreft, valt het me op, hoe mooi de stemmen van alleen maar bassen kunnen klinken. ,Hele kleine stapjes, als je dit zingt", 'egt de dirigent, „anders kom je te aag uit". Hé, daar kijk ik van op. Ik 'ond het toch niet zo slecht klinken, maar wie ben ik? De bassen herhalen dit nu alleen. En De dirigent is tevreden. Ik vind het niet overtuigend klinken, zegt hij daarna, als er opnieuw is ingezet. En dan klinkt ineens op de achtergrond heel dwaas Hammondor- gelmuziek op de wijs van „O denneboom". In het hartje van mei. Het koor weet niet beter te doen dan mee te zingen. Iemand gaat heel verstandig de deur van die feestzaal sluiten. Het blijkt een „inhaallied" te zijn. Ik dacht, dat ze er al waren, mompelt de heer De Sterke en vraagt dan weer alle aandacht, die hij dan ook spontaan krijgt. Veni creator spiritus mentus tu otum vinta imple superna gracia. Dat knappe ritme er middenin. Een paar kleinigheidjes, zegt de dirigent. Ik vind het niet zo mooi. Zachter, maar wel het tempo door laten gaan. Zacht zingen is niet gemakkelijk, ik weet het. Zorg, dat je adem er onder staat. Hoe doen ze dat? Ilfcga er even rechtop voor zitten. Fout. Het is waterverf, zegt deze dirigent zomaar. Het laatste stukje over. Echt zacht zingen. Waarom doen jullie dat dan niet? Zo, dat is veel beter. Ik geef een knipoog naar die vriendelijke bas. Dat mag best op deze koorrepetitie. Ha, het Ave verum corpus van niemand minder dan Mozart. Och, ik schreef er u in het begin al over, toen Ronald Stam op het laatste moment binnenstapte en de foto's voor de repetitie op het laatste moment „geschoten" waren. Het koor moest er nog wel een keer extra voor zingen, maar dat hadden zij het er graag voor over. Een geweldig koor ook dit koor van Kethel. Fijn, ook hier geweest te zijn. Volgende week de laatste repetitie ergens in Schiedam en waar zou dat nu zijn? U ziet ons wel ergens op komen dagen en dan gaan we weer in september na al die vakanties verder. Tot zover nog even geduld graag. MIEKE WOERDENBAGCH Staande op een kruk leidt De Sterke het koor naar goede resultaten. Zingt blijmoedig. SPECIFIEK PINKSTERLIED Tevreden zoekt de heer De Sterke nu een nieuw lied op: Gezang 83, melodiebewerking van de grote Joh. Seb. Bach. Eerst de gewone tekst, daarna een andere op dezelfde melodie uit het Liedboek voor de kerken. Het is een specifiek Pinksterlied. Het koor zet in, nadat eerst een ieder apart zich heeft laten horen. Het wordt een keertje herhaald, want de dirigent heeft er iets verkeerds in gehoord. Niet helemaal zuiver. U zit weer op dezelfde toon, waar u geëindigd bent. Een toontje lager, alstublieft. Ook dat kan, dirigent, lijkt het koor te denken en zet weer in. Nog één keer en dan is er koffie. Komt Ans Suvaal gezellig bij me zitten en vertelt me, dat ze op 29 april met het Opstandigskoor voor de Schiedam mers in het Roosevelthuis gezongen hebben. Deze bescheiden Ans is een aanwinst voor het bestuur van dit koor. Ook de voorzitter maakt even een praatje. En dan staat ineen de grote vriend van pastor Groeneveld van de St. Martinus, dominee S. Gerbrandy bij mijn tafel. Ik krijg een stevige handdruk. Vergeet u vooral niet dat hij zaterdag 4 juni de feestpredikatie in de St. Martinus houdt n.a.v. het feest van pastor Groeneveld. En gaat u ook naar die feestelijke intocht van hem kijken? Dat zie je nergens meer. VENI CREATOR SPIRITUS Dit koor heeft ook wel een uitgebreid repertoire. Na de pauze zingt men het Veni creator spiritus van Claudio Casciolini. Och, u heeft het natuurlijk al meerdere malen gehoord. Het heeft zo'n imponerende melodie. De toon wordt ingezet. Koffie maakt spraakzaam, zegt de dirigent en je wordt er wakker van. Ik was anders helemaal niet van plan om een dutje te gaan doen. Sopranen zetten in, dan de alten. De moeilijkheid is, dat alles op dezelfde toon blijft. Inzet van de tenoren, direkt daarna de bassen. Even samen nu.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 8