Ruim twee maanden "Chinezen" in het Prinsenhof en de Volle Maan f Museumdirecteur Rein Arend Leeuw bij een aanwinst, gekocht op de laatste antiekbeurs. Delfts Blauw is geliefd in het bij uitstek Delftse museum. Delfts Blauw is ook niet los te denken van de chinoiserie, zoals die tentoongesteld wordt. Couf 72, 1 P'RIJ GEB1 maak nieuw stacai merki Castk showt uit 6( Teven toerca caravi Abral gevest en Toled Buizei showt' Verko transp en fi Vrijda Indusl Storm IJssel bij d rechts I 26956: biosco jaar. het Pai In ME MANS pinkstt 2 ui leeftijd Telefoc JAWS witte jaar. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 26 WOENSDAG 2 JUNI 1976 Wandtapijt met Chinoiserieën in een landschap. Wol en zijde, Aubusson (Frankrijkl, 2e helft I8e eeuw. Chinese bedelaars „stotebollend", illustratie uit Het Gezantschap der Neêrlandtsche Oost-Indische Compagnie, aan den grooten Tartarischen Cham..., door Joan Niehof, uitgegeven 1655, te Amsterdam. Unieke collectie over Chinoiserieën voor alle creatieve uitingen. Men mag deze tentoonstelling eigenlijk niet missen, want het is voor het eerst sinds de grote proletarische culturele revolutie van 1966 dat men in Nederland kennis kan maken met de Chinese grafiek. De meeste afbeeldingen zijn van grote civiele werken die door een enorm aantal Chinezen uitgevoerd worden. De titels van de doeken als „Het is goed arbeider te zijn" en „Het lied van overwinning van het zelfvertrouwen" spreken voor zich. De tentoonstelling geeft de indruk dat elke Chinees zich uit de naad werkt met enorme gewichten aan oogst op zijn schouders, terwijl hij daarbij moeiteloos en lachend grote citaten mompelt uit het rode boekje. Een bezoek aan „De Volle Maan" waard. „De Volle Maan" is gratis. Grote dekselvaas (hoog ca. 1 meter) met Chinees geïnspireerde decoratie. Delfts polychroom aardewerk, gemerkt J. W. Hoppesteyn, de Jonge Moriaens hooft, 2e helft 18e eeuw. Dr. Biesboer, als conservator en mede-organisaöor van deze expositie ook blij met dit rijk geornamenteerde Chinese kabinet. Dr. Biesboer, conservator van het Prinsenhofmuseum, bij de levensgrote vitrinepop in Chinees kant gehuld. Unieke collectie bijeengebracht voor tentoonstelling over Chinoiserieën. Van 5 juni t/m 15 augustus wordt er in het stedelijk museum „Het PrinsenhoF' een tentoonstelling gehouden met het thema: China-Delft- Europa, Chinoiserie. De tentoonstelling heeft tot doel een beeld te geven van de culturele wisselwerking tussen China en Europa van 1602 tot 1798, de periode waarin de Verenigde Oostindische Compagnie (V.O.C.), handelscontacten met China en Japan onderhield. De grote hoeveelheden porselein en lakwerk die door de V.O.C. naar Europa werden gebracht moedigden Europese kunstenaars aan om de Chinese producten te gaan imiteren. Vooral de Delftse aardewerkschilders vonden in deze Chinese kunstvoorwerpen een nieuwe bron van inspiratie. Bleef het eerst bij imitatie, later ging men ook zelf deze versieringen in Chinese stijl bedenken. Deze in Europa vervaardigde decoraties in gefantaseerde Oosterse stijl noemt men Chinoiserieën. Vanaf ongeveer 1670 tot het einde van de 18e eeuw was de Chinoiserie in Europa in de mode. De tentoonstelling in „Het Prinsenhof" besteedt de meeste aandacht aan de contacten van Nederland en China en de bloeiperiode van het Delftse aardewerk met Chinees geïnspireerde versiering. Het is niet zo vreemd dat juist het Prinsenhof deze tentoonstelling heeft georganiseerd. Vele bezoekers hebben in het verleden vragen gesteld over de oorsprong van het Delftse aardewerk waar Chinese decoraties op te zien waren. Vele dachten dat het hier ging om Chinees porselein. Ook vroeg men zich af waarom de versieringen in Chinese stijl op het aardewerk geschilderd waren. De tentoonstelling geeft nu op al dit soort vragen een duidelijk antwoord. Het merkwaardige verschijnsel van de China-mode op het gebied van meubelen en tapijten en de plaats van TOT 15 AUGUSTUS In het algemeen geeft de tentoonstelling een duidelijk inzicht in de Chinese invloed in de 17e en 18e eeuw. Vooral de chronologische volgorde van behandelen is duidelijk voor de bezoeker. De unieke collectie, bestaande o.a. uit leningen van de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis te Brussel, Herbig Haarhaus Lackmuseum te Keulen, Het Rijksmuseum te Amsterdam en het Musee National de Ceramique de Sevres te Parijs, is een bezoek aan het Prinsenhof in de periode van 5 juni tot 15 augustus zeker waard. Een must voor elke Delftenaar. T ANDERE CHINA Van 29 mei t/m 4 juli wordt er in de expositieruimten voor moderne kunst „De Volle Maan" een tentoonstelling gehouden van grafiek uit de volksrepubliek China. De expositie die reeds eerder in Tilburg, Arnhem en Emmen te zien was geeft een beeld wat zowel amateur als beroeps-beeldende kunstenaars in het huidige China vervaardigen. Een 75-tal grafische werken maken duidelijk wat Mao bedoeld heeft toen hij zeC dat dienstbaarheid aan het volk de basis is Chinoiserieën achter glas in het Prinsenhofmuseum. Voor de liefhebbers om van te smullen. het beroemde Delftse aardewerk in de ontwikkeling van dit cultuur historische gebeuren in de 17e en 18e eeuw, wordt door de tentoonstelling volledig uit de doeken gedaan. De tentoonstelling geeft ook een aardig inzicht van de handel en wandel van onze vroede voorvaderen in de Oost. Want na een martelende zeiltocht via Kaap de Goede Hoop en India moest er in China nog sterk gesproken worden om tot handelen over te gaan. De Hollanders zonden een aantal handels gezantschappen naar het hof van de Chinese keizer om in de handel met China een monopoliepositie te verwerven. Een uiterst voortvarende gedachte die echter op de klippen liep. Het enige wat we aan deze gezantschappen overhielden waren een aantal zeer gedetailleerde reisbeschrijvingen met vele illustraties die in Europa lange tijd de belangrijkste bronnen voor kennis over China waren. Zaal 3 is gewijd aan 17e eeuws porselein waarvan het grootste gedeelte is vervaardigd in opdracht van de V.O.C. Men heeft in Delft geprobeeerd het 17e eeuwse porselein Wan-Li te imiteren. Dat bleek echter moeilijker te zijn dan men dacht. Het verschil tussen het aardewerk en het poreselein is duidelijk te zien in de minder regelmatige vorm van het aardewerk. De aktiviteiten van de Delftse aardewerkschilders in de achttiende eeuw en hun invloed op de Europese kunstaktiviteiten worden bij het zien van de tentoonstelling duidelijk. Maar niet alleen het aardewerk komt aan bod. Ook wandkleden, lakmeubelen, kamerschermen allen beschilderd met Chinese motieven zijn er te zien.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 26