als klankbord voor stadsblad li koor- en orkestrepetities HET GROOT GEMENGD KOOR ST. JAN BAPTIST IN FEESTSTEMMING HET NIEUWE Orgelconcert Nieuwe Kerk te Delft Zélf natuurlijke compost maken Door: Mïeke Wóérdenbagch Milieubeheer in eigen tuin HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 9 JUNI 1976 v mit t* O'V-VliCVr iV '-J -> J'r-j 'v II I gisteravond gehoord heb bij u, geheim te houden, vanwege dat grote feest op Pinksterzondag 6 juni. Zelfs in de kerk ben ik met al die koorleden geweest. Kunt u nagaan. Ik weet precies wat of er zondagmorgen allemaal om elf uur beginnen gaat. Hoe of pastoor Wuyster, zijn familie en vrienden een onvergetelijke dag wordt aangeboden. Een woord van warme hulde komt zeker toe aan het belangeloze medewerken van de pianist en organist van dit kerkkoor: de heer G. W. Suyker. Wat of deze man in al die Donderdagavond 10 juni a.s. om kwart over acht worden de orgelconcerten in de Nieuwe Kerk voortgezet met een concert door de bekende Gorkumse organist Jan Bonefaas. Aangezien Jan Bonefaas, ook als dirigent en componist brede bekendheid geniet, behoeven we dé&r niet verder op in te gaan. Hij heeft een prachtig programma samengesteld wat op het Nieuwe Kerk's orgel zeker weer prachtig zal klinken. 1. Toccata, Adagio en Fuga in C gr. t. van J. S. Bach gevolgd door een prachtig koraalvoorspel Was Gott tut das ist wohlgetan van J. P. Kellner. Van F. Mendelssohn-Bartholdy de monumentale Eerste Sonate in f kl. t. Vier delen: Allegro moderato e sorioso (met het koraal Was mei Gott wil), Adagio, Andate en Allegro assai vivace als Finale. Uiteraard ook twee Franse werken: Impromptu en de Final uit de Derde Symfonie. Tot slot de eerste uitvoering van een Symfonie voor orgel van Jan Bonefaas zelf. Dit in 1973 geschreven werk bestaat uit de volgende delen: Allègro maestoso, Andante en Finale. Toegang ƒ.3,50, CJP ƒ.2,50. Het koor kan trouwens helemaal vernieuwd worden. Dan krijgt men ook een geheel andere repertoire en daar streven de meeste koren van Schiedam toch wel naar. Praat u daarover eens in de vakantie, die voor u na het grote feest van pastoor Wuyster ook voor de deur staat. Het groot gemengd koor zal er dan met die jeugdige versterking door groeien. Al moet ik aan de andere kant ook zeggen, dat het tegenwoordige koor over uitstekend stemmenmateriaal beschikt. Het was gewoon een genot naar alleen de bassen en de tenoren te luisteren. Nooit geweten, dat een samenzang zo goed kan klinken, al heeft een specifiek mannenkoor bij mij altijd wel een streepje voor. Maar het is goed, dat Schiedam zoveel verschillende koren en muziekgezelschappen heeft. Bij verschillende heb ik al een avond|r doorgebracht, 't Is bijzonder fijn wer. en ik hoop van harte dat al uw secretarissen zo vriendeijk willen ijn mij de repetitietijden op te geven en waar of ze spelen. Een probleem „part altijd om daarachter te komen. Helpt u er na de vakantie een handje aan mee? Dit is mijn laatste koorrepetitie in dit seizoen geweest. Met seplembei ga ik wat graag weer verder, al ko:>i het me Zij zingen het Sanctus uit het Ave Maria van F. Witt. Een heel bekend lied in de Katholieke wereld. Intussen geven de alten en sopranen aan dit alles meer inhoud. Als ik stil luister naar de inzet van het Agnus Dei uit de Jubileummis voor pastoor Wuyster, door hemzelf gekozen: de Pastorale Messe in F. dur van de grote Anton Diabelli Op. 147, begrijp ik ineens zijn voorliefde voor deze mis. Een voortreffelijke mis, heel goed ten gehore gebracht. Slechts even onderbroken, als het niet naar de zin van de dirigent gaat. De immer rusteloze heer H. M. Ruancuret. Heel zijn ziel legt hij in de begeleiding en dan moet het op pinksterzondag ook wel goed gaan. Grijpt u allen deze kans aan in Groenoord om hiernaar om elf uur te komen luisteren op pinksterzondag. U zal er beslist geen spijt van hebben, dat kan ik u wel verklappen. GERARD VAN VLIET Bij de goede mannen van „St. Radboud" in Kethel is de jonge dirigent Gerard van Vliet van het Jeugd St. Martienerkoor beslist geen onbekende. Hij is hun jonge dirigent en verzorgt de technische toestanden op pinksterzondag. Maar zaterdagmiddag bespeelt hij zijn tuba (al vijftien jaar) bij „St. Radboud". Dankzij een Engelse vinding, van de firma „Rotocrop", kan nu elke tuinbezitter gaan voorzien in de behoefte van zijn tuin aan zuiver natuurlijke compost. Het Rotocrop „Accelerator" compost- vat, waarvan Wijs in Nederland de exclusieve verkooprechten heeft, zorgt ervoor, dat tuin- en keukenafval, dat anders in de vuilnisbak zou verdwijnen, nu snel wordt omgezet in waardevolle voedzame tuincompost. De Rotocrop „Accelerator" versnelt het natuurlijke ontbindingsproces door z'n vernuftige constructie, die precies de juiste warmte-isolerende en ventilerende eigenschappen oplevert. Het compost-vat bestaat uit sterke, precies in elkaar schuivende PVC- panelen met op-de juiste plaatsen luchtgaten en een onsmisbaar ventilatierooster. De bovenzijde wordt afgedekt door middel van een opblaasbaar deksel, zoals op de foto duidelijk is te zien. Het succes van de „Rotocrop" in Engeland is overweldigend en ook in de andere landen van Europa ontdekken tuinliefhebbers, dat nu zelf compost maken heel snel gaat, het tijdrovend „omleggen" van de ouderwetse compost-hoop niet meer nodig is en het rottingsproces „geurloos" verloopt. Voor elke tuin, of dat nu het nieuwe tuintje bij een nieuwbouw-woning is of een grotere „fors-formaat" tuin, is er een geschikt Rotocrop compost-vat Type 18, 86 cm. in doorsnee met een inhoud van meer dan een Vi m3; type 14, 68 cm. in doorsnee met een inhoud van 0.33 m3. Het laatste model is ook verkrijgbaar voor gebruik op beton of tegels Voor rond de honderd gulden kunt u in de Wijs-winkels in Amsterdam, Amstelveen, Haarlem, Hilversum en Leidschendam (winkelcentrum Leidsenhage) terecht voor een nieuw en uniek artikel, dat u in staat stelt ook het milieu in uw eigen tuin goed te beheren. Gok bier een klein beetje vergrijzeling, maar hun Alleen naar de nanoen luisteren is o r feest op zichzelf, stemmen klinken nog als een klok. BEKWAME DIRIGENT Ze hebben zeven jaar geleden enorm geboft deze dames en heren van het gemengd koor „St. Jan Baptist", dat ruim vijftig leden telt en waarvan de allereerste repetitie plaats had op 10 april 1958 en dus negentien jaar oud is. Een specifiek kerkkoor, dat wel. Men waagt zich hier (nog) niet zo erg op het moderne vlak. Er moet eigenlijk een drastische verjonging in komen, vooral bij de tenoren. Daar kunnen ze er nog wel een paar gebruiken. Hoe zit dat allemaal in Groenoord, mannen? Komt daar nog wat van? EEN GEHEEL Ja, één geheel zijn al die bassen en tenoren, die alten en sopranen. Ze luisteren braaf naar wat de dirigent aangeeft. Een en al ritme. En dat voor een pur sang amateur, die al zijn vrije tijd ook tijdens „de rouwtjes en trouwtjes" door de week geeft. Zo'n brok energie en levensdurf is met een kaarsje te vinden. Houdt dat kaarsje brandende, dames en heren van het groot gemengd koor „St. Jan Baptist" in Groenoord. Het koor, waarop pastoor Wuyster zo bijzonder trots is. Martinuskerk. Heeft u hun eigenlijk weieens gehoord? Met heel veel plezier geluisterd naar de vertolking van „Ave Verum" van W. A. Mozart. Een lied, dat praktisch iedere Nederlander kent. Heel fijn op een afgelegen plaatsje dit op je in te laten werken. Aad van der Drift schoot driftig zijn „plaatjes". U vindt er zichzelf vanavond wel op. Of u stond net achter een buurman of buurvrouw. Ook daar kunnen we niets aan doen. GEHEIM HOUDEN Wat is het moeilijk om alles, wat ik f» <?y Als dit koor zijn eminente dirigent niet had. Heel zijn hart legt hij in dit koor. Speciaal zondag as. om elf uur. Als u dit leest zit ik al hoog en (hopelijk) droog in warmere streken. En als me in ons vorige nummer wat m.eer ruimte was gegund, had u deze reportage van de repetitie van het Groot Gemengd koor „St. Jan Baptist" van de St. Martinuskerk al eerder onder ogen gehad. Terwijl de inzet toch was het 40-jarig priesterfeest van pastoor Mattheus Wuyster op Pinksterzondag. - U hebt zijn geschreven portret al eerder onder ogen gekregen In dit blad en u weet ondertussen wellicht ook al het nodige over de viering van zondag jl. af. Blijft toch staan dat ik mijn belofte aan het bestuur van St. Jan Baptist, bestaande uit voorzitter Jan Huysmans, secretaris J. G. Moerkerken en penningmeester H. A. Bakboord, alsmede de bestuursleden en dames Meyer, Senne en Suyker, gestand wil doen. De grote inzet, zoals bij deze koorrepetitie getoond, heeft de moeite geloond. En d't alles om pastoor Wuyster zijn familie en vrienden een onvergetelijke dag te bezorgen. En dat is het geworden! Ik heb al veel repetities van koren meegemaakt, maar ik nog nooit heb ik zoveel gelachen als gisteravond. De feeststemming zat er helemaal in. Vooral...Neen, ik ga niet uit de school klappen, uit het repetitielokaal in dit geval in het gezellige „Trefpunt". Want pastoor Wuyster leest ook dit blad en dan is de aardigheid er helemaal af. Zet u. zch maar schrap, pastoor Wuyster. Laat u dit alles zondagmorgen maar over u heen gaan. U ontkomt er toch niet aan en het wordt allemaal zo geweldig. Iets waarop u uw hele leven met intense vreugde op terug kunt zien. ook zeeën van tijd. Mag ik dus op uw medewerking rekenen daar, waar ik met de fotograaf nog niet geweest ben? Over de alten en sopranen behoeft „St. Jan Baptist" beslist zich geen zorgen te maken. Eén stem klinkt er heel overtuigend bovenuit. Uitstekend de vertolking van het Agnus Dei. Gewoon ook een goed koor, maar je kan er nog niet zoveel kanten mee uit. Naar buiten treden doen ze ook heel weinig en dat is toch ergens wel heel jammer. Je doet er als koor ervaring bij op. Met een uitgebreid repertoire, de eis nu eenmaal van een modern koor. Ook al zijn het zelfs amateurs. Deze avond, wat feestelijk rommelig ingesteld, was toch een goed voorbeeld. Want zingen kunnen ze echt wel bij „St. Jan Baptist" in de St. jaren voor de „St. Martinus" gedaan heeft, grenst aan het ongelooflijke. Een man met heel weinig woorden, maar met een onmetelijk groot hart voor „St. Jan Baptist". Het koor van pastoor Wuyster, dat hij met zijn perfect orgelspel in de St. Martinuskerk iedere keer opnieuw weer begeleidt. Een fleurig schilderij van zijn hand hangt in deze kerk bij het altaar. Let er eens extra op, a.s. zondag. Een veelzijdig man, deze organist en een en al hart voor het koor. Ik hoop dat hij met de dirigent dit koor nog vele jaren aan hun hart mogen drukken. „Sint Jan Baptist" verdient dit. Een charmante foto van een heel trouw lid. Hé daar dirigent, moet het echt zo? De dames die dit koor telt mogen best gehoord worden, maar men heeft er toch ook graag wat jong bloed bij.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 12