VOLVO 343: UITBREIDING VAN EEN TRADITIE A. J. WEBER Zonen B.V. D AF-SCH IE DAM b.v. De carrosserie Interieur Veiligheid Motor In- en exterieur kleuren Maten, gewichten en inhouden UW VOLVO EN DAF DE A LER: OVERSCHIESEWEG 150 - SCHIEDAM TELEFOON 15.07.66 NW. MATHENESSERSTRAAT 45 ROTTERDAM/SCHIEDAM - TFLEFOON 26.06.63 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 33 - WOENSDAG 9 JUNI 1976 - - ,v.' Volvo presenteert een nieuwe per sonenauto de Volvo 343. Deze auto overbrugt de ruimte tussen de Volvo 66 en de 240-serie. De 343 heeft een 70 DIN pk motor, een automatische transmissie, een veilig heidscarrosserie en achterwielaandrij ving. De compacte auto meet een lengte van 4.19 m. en een breedte van 1.66 m. en is voorzien van een zgn. derde deur. De Volvo 343, die leverbaar is in L en DL uitvoering, heeft een veiligheids carrosserie gebaseerd op dezelfde principes als bij de Volvo 240/260 serie. De carrosserie heeft een energie- absorberende voor- en achterzijde, een balk in de deuren ter bescherming bij aanrijdingen van opzij (side impact protection), ingebouwde verstevigingen in de zijpanelen en het dak, en versterkte dak- en stijlverbindingen. De voorruit is van gelaagd glas (high impact type) en in de carrosserie gelijmd. Het veiligheidspeil van de 343 is erg hoog in z'n klasse zowel wat betreft actieve- als passieve veiligheid. De auto voldoet ruim aan a 1 1 e in Europa gestelde eisen op het gebied van veiligheid. De Volvo 343 heeft een uitstekende aërodynamische vormgeving, hetgeen o.a. resulteert in het schoonblijven van de achterruit. Het is een 3-deurs uitvoering met een forse bagageruimte die nog kan worden vergroot door het neerklappen van de achterbank. De deuren gaan wijd open (70 graden) om zodoende een gemakkelijke in- en uitstap te garanderen. De motorkap scharniert aan de voorzijde en opent onder een hoek van 70 graden om servicewerk zaamheden te vergemakkelijken. De carrosserie bestaat uit enkele grote persdelen en heeft een electroforese behandeling ondergaan. Teneinde eventuele schadereparaties te vereen voudigen, zijn bij de montage van het front en de voorschermen boutverbin dingen toegepast. Om het energieabsorberende ver mogen van de carrosserie te verhogen zijn bepaalde versterkingen zo voor gevormd dat bij een eventueel ongeval vervormingen van de carrosserie als het ware worden gestuurd. De Volvo 343 heeft een kleine draai- cirkel van 9.20 m. Dit, in combinatie met geringe benodigde stuurkracht en de compacte buitenmaten, maakt de auto eenvoudig te parkeren. De Volvo 343 is ontworpen om vijf personen comfortabel te vervoeren. De voorstoelen zijn ruim verstelbaar. De stand van de rugleuning kan door middel van een draaiknop aan de zijkant van de stoel worden ingesteld. De achterbank kan worden neerge klapt om een grotere bagageruimte te creëren. Het dashboard is gemaakt van schok- absorberend materiaal. De meest gebruikte bedieningshendels zoals richtingaanwijzers, grootlichtsignaal en ruitewissers en -sproeiers zijn op de stuurkolom geplaatst, zodat de be stuurder zijn handen niet van het stuur behoeft te halen. Minder gebruikt worden de waarschu- wingsknipperlichtinstallatie en de „low gear selector". De bedienings knoppen hiervoor zijn aan weerszijden van de keuzehendel op de midden console geplaatst. De bediening van het verwarmings- en ventilatiesysteem is geplaatst boven de middenconsole. De ventilatie-openin- gen in de achterste dakstijlen zijn uitgerust met een klep die geen tocht en uitlaatgas van buitenaf doorlaat. Het instrumentenpaneel omvat snel heidsmeter met dagteller, benzine-, temperatuur--en voltmeter. Voorts bevinden zich hier 13 controlelampjes voor o.a. choke, handrem, veiligheids gordels, remvloeistofniveau, mistach- terlicht en verwarmde achterruit. In de middenconsole is ruimte voor de inbouw van een radio. Aan de rechter zijde van het dashboard bevindt zich het dashboardkastje en een verlichte asbak. De bedieningsknoppen zijn indirect verlicht. Voorin zijn standaard driepunts rol- gordels gemonteerd, terwijl achterin hiervoor bevestigingspunten aanwezig zijn. Veiligheid staat op een erg hoog peil bij de Volvo 343. Het betreft zowel actieve veiligheid zoals remsysteem en wegligging als passieve veiligheid waaronder de veiligheidskooi, het schokabsorberende stuurwiel, hoofd steunen en de driepunts rolgordels. De remmen zijn bekrachtigd en uitgerust met ruim bemeten schijf remmen vóór en zelfnastellende trommelremmen achter. De 343 heeft voor en achter een gescheiden rem- circuit. In het dashboard zijn controle lampjes aangebracht voor remvloei stofniveau en aangetrokken handrem. De voorwielophanging is uitgerust met Mc.Pherson veerpoten en achter is een De Dion as gemonteerd. Dit in combinatie met een ideale gewichts verhouding, resulteert in een goede wegligging. De belangrijkste veiligheidsvoorzie ningen van de Volvo 343 met betrekking tot passieve veiligheid zijn de veiligheidscarrosserie met energie- absorberende voor- en achterzijde, de veiligheidskooi om de passagiersruim te die intact moet blijven, ook bij ernstige ongevallen, en de bescher- mingsbalken in de portieren. De Volvo 343 is ontworpen om afdoende bescherming te bieden bij frontale botsingen, botsingen van achteren en opzij. Het veiligheidsstuur bestaat uit drie spaken en een gecapitonneerd cen trum. Het is zodanig geconstrueerd dat de stand zich onder druk kan wijzigen. Het gecapitonneerde centrum van het stuurwiel beschermt de bestuurder. De stuurkolom is op een zodanige manier bevestigd dat bij een frontale botsing deze ontkoppelt en het passagiers compartiment dientengevolge niet binnendringt. De voorstoelen zijn uitgerust met doorlopende hoofdsteunen. De voor ruit is van gelaagd glas (high impact type) en gelijmd in de carrosserie. De benzinetank is onder de carrosse riebodem geplaatst, ruim vóór de achterbumper met de vulopening hoog in het rechter achterspatbord. De motor van de Volvo 343, de B 14, is een 4-cilinder lijnmotor met enkele carburator en een vermogen van 70 DIN pk bij 5500 omw./min. De inhoud bedraagt 1397 cc en het koppel 11.0 mkg. bij 3500 omw./min. De B 14 is watergekoeld en uitgerust met een gesloten koelsysteem. De nokkenas wordt aangedreven door een ketting en de krukas is vijfmaal gelagerd. De carburator wordt voorverwarmd door de koelvloeistof. Een en ander heeft een lager brandstofverbruik en kortere choke-perioden tot gevolg. De choke wordt handbediend. De ventilator heeft vijf bladen die asymmetrisch zijn geplaatst om het geluidsniveau te verminderen. De Volvo 343 accelereert van 080 km/uur in 10.5 sec. De topsnelheid bedraagt om en nabij 145 km/uur. Transmissie De Volvo 343 is alleen leverbaar met ccn automatische transmissie (CVT). Dit is een continu variabele over brenging. De keuzehendel heeft 4 posities (P R N D). Voorts is de transmissie met een elektrisch bedien de kick-down die de bestuurder kan gebruiken voor max. acceleratie, bijvoorbeeld bij inhalen. Het DL-model is leverbaar in drie kleuren combinaties voor de stoffen bekleding, tapijt en matten: bruin, beige en groen. De L-versie heeft bruine vinyl bekleding en bruine rubber vloer matten. De exterieur kleuren zijn voor de 343 L: beige, bruin en wit. Voor de 343 DL: rood, beige, bruin, wit, groen, geel, aubergine, gold-, blue- en green metallic. Wielbasis 240 cm., spoorbreedte vóór 135 cm., achter 138 c.m., draaicirkel 9.20 M. Lengte 419 cm., breedte 166 cm., hoogte 144 cm. Gewicht 978 kg. Inhoud benzinetank 45 liter. Bandenmaat 155 SR 13. De Volvo 343 is leverbaar vanaf 16.900,— inklusiefB.T.W.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 33