Desiré Niessen nam het tegen Arjo de Koning op L tempo team tempo- team P VAN BEHHIIM JOOP WALVIS: D r-D de meesterlijke organist via Schiedam terug in Rotterdam "De Koffiebar" gaat sluiten Oud wethouder Bolmers wil niet voor PvdA terug in raad elast. kousen r breukbanden orsetten steunzolen uitzendorganisatie uitzendorganisatie hülsta slaapkamers en woonwanden vindt u bij kroes broersvest 64 en 66 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 6 - WOENSDAG 9 JUNI 1976 Desire de Koning. Het was natuurlijk een ongelijke strijd: een leerlinge tegen een reeds gearriveerde organist. Wiens naam u beslist eens moet onthouden: nl. Arjo de Koning. Misschien nog weieens een waardig opvolger van Stef Meeder, bekend in geheel Schiedam en omstreken. Doch vooral ook in het buitenland. Desiré Niessen, zeventien lentes oud en leerlinge van Arjo de Koning en de Scholengemeenschap „Nieuwelant" nam het vrijdagmiddag in de showoom van Stef Meeder aan de 's- Gravenlandseweg op tegen haar orgelleraar: Arjo de Koning. Zij had een paar klasgenootjes als supportsters meegebracht, doch ook een deskundige jury, bestaande uit de adjunkt-directeur van de reeds genoemde scholengemeenschap, de heer P. van Alst en eveneens een kenner van orgelmuziek, de geschiedenis- en godsdienstleraar E. de Vlaam. Daarbij viel mij ook de eer te beurt cijfers te mogen geven voor het vertoonde spel. Arjo de Koning was de eerste, die door ons kritisch beluisterd werd. Die komt er wel, daar ben ik geen moment bang voor. Een en al ritme- en vooral veel gevoel voor muziek. Kees Bijlo en de heer J. Veerman (firma Meeder) luisterden ook belangstellend en fungeerden als astheren in deze gezellige zaak. ammer dat Stef er niet bij was. ZENUWACHTIGE DESIRE Of je nu gezellig thuis speelt of in een orgelzaak met allemaal mensen om je heen, dat is natuurlijk een levensgroot verschil. Vandaar dan ook, dat Desiré een beetje nerveus was en te ingehouden speelde. Alle registers van haar kunnen, trok zij op deze middag beslist niet open. Vandaar dat zij het laatste gedeelte nog even mocht herhalen. Het gaf haar het zelfvertrouwen terug en toen was alles voorbij. LANGSPEELPLAAT Even de spanning van het optellen der punten en toen bleek, dat Arjo de Koning 42 Vi punt vergaard had, gemiddeld 8 Vi en Desiré 35 punten, gemiddeld een 7. Niet slecht voor een debutante. Tenslotte heeft ze nog een heel leven voor zich en blijft ze les nemen. Heel sportief bood Arjo de Koning haar een langspeelplaat aan, die ze zelf uit mocht kiezen. Van haar vader kreeg ze een briefje van honderd gulden, naar willekeur te besteden, omdat het verschil tussen haar en Arjo de Koning niet eens zo groot was. Ach ja, zo zijn trotse vaders nu eenmaal. Voor Desiré Niessen een reden temeer om dóór te gaan met haar orgelstudie. Reeds drie jaar geleden was zij een ontdekking op de talenten-orgelshow. 'Ik hoop, dat ik nog veel van haar zal horen. M. Arjo de Koning 4 sfeno typistes 3 secretaresses 5 typistes ned. en/of mod. talen 4 ponstypistes 3 boekhoud machinistes 3 telexistes Alle functies voor hele dagen. SCHIEDAM Hoogstraat 109a tri. 010-260844 We luisteren aandachtig naar het orgelspel. "4 -4 SCHIEDAM: SI. LidulnastraaMS Telefoon 26.79.64 Openingetijden: woensdag - donderdag vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur VLAARDINGEN Groene Kruit Gebouw Floreelaan41 Tel. 34.32.79 Openingstijden iedere donderdag van 9.00 tot 11.00 uur Iedereen, die bewust de jaren vlak vóór en nó de oorlog meemaakte kent Joop Walvis. Vóór de orgel: organist van het Tuschinski-concern in Rotterdam en nó de oorlog: dé grote trekpleister van het Passage-Theater in Schiedam. Legio zijn de verhalen van mensen, die verre fietstochten maakte naar Schiedam om deze fameuse organist de pauze te horen vullen! Na lange tijd in Voorschoten te hebben gewoond is Joop sinds eind mei neergestreken in de Lieve Verschuierstraat. „Joop is back in Town", terug in de stad waar hij geboren is en waar hij grote triomfen vierde. Vele grote artisten (o.a. Josephine Baker) vonden hun optreden maximaal geslaagd als Joop aan de piano of het orgel zat. 's Werelds grootste clown, van het Russische Staatscircus, treedt alleen op in de Benelux-landen wanneer Joop hem begeleidt! Grote bekendheid kreeg Joop door het respectabele aantal grammofoonplaten: o.a. Metro- suksessen en zijn sublieme plaat gemaakt op het Magic-orgel waarop Cor Steyn zoveel suksessen oogstte. Als Joop een langspeelplaat gaat opnemen is dat een kwestie van „één ochtendje". Bij vele organisten duurt het vele dagen voor er een LP tot stand gekomen is; Joop slingert een LP in één adem op de band! Een feilloze organist, die (en dat is een héél grote verdienste) met zijn tijd meegegaan is en de meest moderne akkoorden weet te produceren. Joop is een artist. Niet alleen als hij achter het orgel zit maar ook wanneer hij begint te vertellen over zijn ervaringen. De manier waarop hij vertelt is niet te evenaren en heeft menig luisteraar buikpijn bezorgd van de lach! Bijvoorbeeld: de dag waarop Joop op zichzelf heeft zitten wachten: Vanuit het Passage-theater verzorgde hij talloze radio-uitzendingen, voor de Avro en de Vara maar ook voor de NCRV wilde Joop graag in hun radio programma's. Zo rond de oorlogsjaren kón dat niet: de NCRV kón niet uit een Theater uitzenden. Dat zouden de leden vast niet slikken dus werd er naar een oplossing gezocht: onder de schuilnaam Stanley James speelde Joop wekelijks voor de NCRV vanuit het Passage-Theater. Hij moest voor iedere uitzending de klankkleur van het orgel veranderen want niemand mocht horen dat om het „Pasage theater-orgel" ging. Eén van de „Stanley James-uitzendingen" kwam een keer vanuit de NCRV-studio en toen Joop in de kantine kwam was er een (heel bekende) orkestleider die vroeg of hij met Joop mee naar huis kon rijden maar vroeg of Joop even wilde wachten want „hij had een arrangement geschreven wat hij even aan die Engelse organist Stanley James wilde -geven, die zojuist een uitzending gemaakt had en zeker zo ook in de kantine zou komen..." Geduldig wachtte Joop mét de orkestleider op Stanley James die natuurlijk niet kwém... Wel een bewijs, dat het geheim goed bewaard bleefl Of Joop vertelt van dat optreden in België waar een ober naar hem toe kwam en zei: „Mijnheer Walvis zou u, als uitzondering, voor mij eens een klassiek werk willen spelen?". Joop wilde dat wel en vroeg om de titel. „I'm dreaming oï white Christmas"... zei de ober heel ernstig. Na een optreden in diezelfde Belgische zaak kwam hij eens 's-nachts de deur uit en zag dat vier Belgen in zijn zwarte Ford stapte. Joop vloog er op af en smeet het portier open: „Willen jullie wel eens als de gesmeerde bliksem uit die wagen komen?". Op dót moment zag Joop, dat het zijn Ford niet was. Die stond twee auto's verderNou rijden, en wel onmiddellijk," zei Joop „en laat het nooit meer gebeuren!" Wat er nooit meer mag gebeuren zullen deze Belgen zich vandaag nóg wel steeds afvragen. Of Joop vertelt over die radio-uitzending vanuit het Passagetheater waarbij voor iedereen onbegrijpelijk een dronken man in het Theater binnen was gekomen, die, tijdens de uitzending in een der microfoons zei, met een hese stem: „Ik mot zo piessen!" waarbij de technicus buiten in de radio-wagen aan alle kanten tegelijk het zweet uitbrak toen die man het dwars door het orgelspel heen hoorde! Joop zit weer in Rotterdam op het telef. nr. 771673 en het is een aardige tip voor restaurant-houders die een heel goede Hammond-organist willen of voor heel goede organisten, die van deze grootmeester-op-het-orgel iets willen leren! Voor mij hangt een foto: Joop Walvis aan het 5 klavieren tellende BBC-orge! en op de achterkant staat: Voor mijn grote vriend en collega John Kars. Het is me een grote eer dat deze man, die huizenhoog uittorent boven de Nederlandse organisten mij „collega" wil noemen, maar dan wel een collega, die van Joop heel veel leerde maar nauwelijks ergens in de schaduw kan staan van een van S-werelds grootste organisten: Joop Walvis. Misschien wel de grootste! Wat Joop op een orgel niet doet is niet de moeite waard om gedaan te worden: wat hij er er wél op doet is verbluffend! De stichtitg Gedupeerde Groepen 18plus t/m óS plus en de stichting Bejaarden 65plus, contactadres Claes de Vrieselaan 54b te Rotterdam, organiseert op 15 juni a.s. een défilé voor paleis Soestdijk, waaraan honderden gehandicapten en bejaarden aan deel zullen nemen. Zij zijn allen afkomstig uit het Rijnmondgebied. De reeds genoemde stichtingen ijveren voor het tot stand komen van een tweetal recreatie- en vakantieoorden te Zeist en Grave ten bate van de gehandicapten en bejaarden in dit gebied. Koningin Juliana zal aan een afvaardiging hiervan vragen stellen. De deelnemers vertrekken om acht uur van zowel de Violierstraat te Rotterdam, Zuidplein, als de Molen de Noord te Maassluis, Vlaardingen enz. om negen uur wordt gezamenlijk vertrokken van het Groothandelsgebouw aan het Weena. Onderweg drinkt men een kopje koffie in Gouda en rond elf uur arriveert men bij het paleis Soestdijk waar het défilé zal plaatshebben. Na afloop gaat het via een rondrit over Amersfoort, Rhenen en Doorn naar restaurant „De Biltse Hoek", waar men aan een diner zal aanzitten. Daarna wordt de terugtocht naar Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis aanvaard. Inlichtingen over deze dag kunt u inwinnen bij het secretariaat: Bellevoystraat 18, tel. 010-77054 te Rotterdam. Niet te lang wachten met aanmelden. Oud-wethouder Cor Bolmers die volgens de regels bij gemeenteraadsverkiezingen opnieuw was aangezocht om zitting te nemen in de raad voor de PvdA in plaats van het scheidende raadslid Jaap Looy, heeft bedankt voor zgn benoeming. Wie nu in de Schiedamse gemeenteraad voor de PvdA zitting gaat nemen is nog onduidelijk. De volgende kandidaat op de verkiezingslijst is Mar Olyslagers. Zij is herstellende van een ziekte en heeft lange tijd geen contact met haar ffaktie gehad. Zegt zij echter ja, dan kan zij in de Schiedamse gemeenteraad zitting nemen. Andere leden van de PvdA op de lijst die niet in aanmerking komen zijn Willem de Visser die al eerder in de gemeenteraad zat. Hij moet zijn beurt voorbij laten gaan omdat zijn broer Jaap al in de gemeenteraad zit. Een andere kandidaat die in aanmerking zou kunnen komen is John van der Lubbe. Maar ook hij komt niet in aanmerking omdat zijn vader Peet al in de gemeenteraad zitting heeft. Een volgende kandidaat die eventueel na het bedanken van mevrouw Olyslagers in de raad zitting kan nemen is Ge Brouwer. Hij is oud- voorzitter van de bewonersvereniging Oost.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 8