Wetenswaardigheden over het bo tulisme Uit diverse scholen geklapt Bloemengroeten blijven om de wereld cirkelen I - HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 29 - WOENSDAG 7 JULI 1976 1. Korte uiteenzetting aangaande botulismus. Botulismus is een vorm van voedselvergiftiging, veroorzaakt door de opname van een toxine, dat door de bacterie Clostridium botulinum in het voedsel (c.q. in de kadavers van dode vogels) wordt gevormd. Vóór 1970 werd deze ziekte bij watervogels in Nederland niet vastgesteld. De eerste gevallen van botulismus deden zich voor in 1970, in het Verversingskanaal, onderdeel van het koelcircuit van het Gemeentelijk Energiebedrijf te 's-Gravenhage. Later werd ook botulismus waargenomen bij watervogels in Hilvarenbeek, Warmond en Amsterdam. In de daarop volgende jaren breidde de ziekte zich uit, onder andere naar Groningen en Zuidelijk Flevoland. Het massale optreden van botulismus in 1971 was aanleiding voor een diepgaand onderzoek, uitmondend in een proefschrift van dr. J. Haagsma (1973). In 1973 is voor het eerst ook een massale sterfte opgetreden onder de watervogels, welke in grote getale vertoefden in „Vlietland", een recreatieproject in uitvoering tussen Leidschendam en Voorschoten. In 1975 heeft een sterke uitbreiding van het aantal botulismus gevallen plaatsgevonden. In 146 gemeenten in Nederland (waarvan 65 in Zuid- Holland) hebben zich met zekerheid een of meer gevallen voorgedaan. De in het bodemslib voorkomende Clostridium botulinum komt tot aanzienlijke toxinevorming in eèn gunstig groeisubstraat (bijvoorbeeld kadavers van dode vogels) onder voor deze bakterie gunstige omstandigheden. Deze omstandigheden zijn watertemperaturen van plm. 20 gr. C. en hoger, welke temperaturen in de zomermaanden in ondiep en stilstaand water gemakkelijk kunnen worden bereikt. Overdracht van deze ziekte heeft plaats via de besmette kadavers van reeds aan botulismus gestorven watervogels. Daar de populatie dichtheid vooral van eenden in en nabij de woonbebouwing en bij recreatieve concentratiegebieden de laatse jaren sterk is toegenomen, kunnen per tijdseenheid veel kadavers ontstaan, waardoor de kans op snelle verspreiding van de ziekte toeneemt. Voor de hierboven beschreven gevallen van vogelsterfte is Clostridium botulinum type C verantwoordelijk, een type waarvoor de mens nauwelijks gevoelig is en dat derhalve als zodanig geen bedreiging vormt voor de volksgezondheid. Er dient echter met nadruk op gewezen te worden, dat uit onderzoekingen van kadavers, verricht door het Centraal Diergeneeskundige Instituut, is gebleken, dat sommige slachtoffers ook de sporen van Clostridium botulinum type A, B of E bij zich droegen. In 1975 is van zulke gevallen in de provincie Zuid-HQlland geen stijging geconstateerd ten opzichte van 1974. Van de hierboven genoemde typen zijn alleen de sporen, die op zich voor de mens ongevaarlijk zijn, in de kadavers gevonden, niet het gif zelf, dat voor de mens wel groot gevaar oplevert. Als uitzondering hierop kan vermeld worden, dat in één geval type B-toxine en in één geval type E-toxine werd aangetoond, steeds naast grotere hoeveelheden type C-toxine. Na besmetting van voor menselijke consumptie bestemd voedsel met de bacteriesporen van bovengenoemde toxine-typen A, B of E kan dit voedsel, indien het niet juist behandeld wordt, gevaar opleveren voor de mens. Tevens zou intoxicatie kunnen plaatsvinden via de huid of slijmvliezen indien deze beschadigd zijn (wondjes en dergelijke). Hoe verder de kadavers in staat van ontbinding verkeren, hoe groter de concentratie van A-, B- of E-toxine kan zijn en dus hoe groter het gevaar voor de mens dan is. II. Richtlijnen hoe te handelen indien dode vogels worden aangetroffen. OP grond van het vorenstaande dient, vooral bij stijging van de temperatuur, goed gelet te worden op het vóórkomen van dode watervogels. Bij sterfte onder eenden of andere watervogels in gemeente of recreatiegebied adviseren Gedeputeerde Staten de betreffende toezichthouders het volgende te doen: 1. Terstond alle dode vogels uit het water of van de waterkant verwijderen. De personen belast met het verwijderen van de kadavers dienen plastic handschoenen te dragen. Alle nodige hygiënische voorzorgsmaatregelen dienen te worden getroffen. 2. Een aantal (5 it 10), zo mogelijk verse, kadavers dient zorgvuldig verpakt te worden; eerst wikkelen in kranten en vervolgens in plastic. Deze kadavers moeten dan zo spoedig mogelijk gestuurd worden aan het Centraal Diergeneeskundige Instituut, Prof. Poelslaan 35 te Rotterdam, telefoon 010-153911, om te laten nagaan of er sprake is van botulismus. Daarbij dient zo mogelijk te worden opgegeven: vindplaats, datum en het totale aantal gevonden kadavers. 3. Indien na onderzoek blijkt, dat er botulismus heerst, dienen alle kadavers, degelijk verpakt, uitsluitend op een van de volgende wijzen te worden vernietigd: (I), door destruktie in overleg met de des-truktor in het betreffende gebied (een wettelijke regeling hiervoor is in voorbereiding); deze regeling heeft ten doel botulismus-slachtoffers onder de Destruktiewet te brengen; (II). door verbranding in een verbrandingsinstallatie. Andere methoden om kadavers te verwijderen (bijvoorbeeld neerleggen op vuilnishopen, begraven) brengen grote risico's mee voor nieuwe besmettingen. 4. In gebieden, waar botulismus is geconstateerd, is het van belang geregeld en zorgvuldig te zoeken naar dode vogels (zo mogelijk éénmaal per dag). 5. Het optreden van botulismus in uw gemeente mededelen aan de Provinciale Waterstaat, Koningskade 2 te 's-Gravenhage, telefoon 070- 264111, toestel 2904 of 2907, opdat deze dienst een overzicht verkrijgt van de verspreiding van botulismus in Zuid-Holland. Bij deze melding dienen de vindplaats en (een schatting van) het totale aantal en soort slachtoffers te worden opgegeven. III. Richtlijnen voor het nemen van maatregelen ter voorkoming van botulismus. 1. In de maanden, dat botulismus verwacht kan worden (hoge temperaturen), en vooral in die gebieden of plaatsen, waar reeds eerder botulismus is opgetreden, dient men extra bedacht te zijn op het vóórkomen van dode watervogels. Men moet dan een geregelde controle uitvoeren (tenminste éénmaal per dag). 2. Het publiek zou geadviseerd kunnen worden de watervogels niet te voederen, om te voorkomen, dat veel vogels worden aangetrokken en zo op eenzelfde plaats te sterk geconcentreerd worden, met name op die plaatsen, waar reeds eerder otulisms is opgtreden. 3. Watervogelsterfte op beperke schaal laat zich verklaren uit het feit, dat in het water drijvendekad vers bj hoge - temperaturen snel desintegreren, waardoor toxische weefseldeeltjes naar de bodem zinken. In ondiepe wateren kunnen deze deeltjes gemakkelijk door de daar foura-gerende watervogels worden opgenomen. Het is daarom uit een oogpunt van milieu hygiëne van groot belang, dat ondiepe waterpartijen worden uitgediept, vooral aan de kanten, tot een diepte van 40 tot 50 centimeter. Voorts verdient het aanbeveling bij het aanleggen van sierwateren en dergelijke een minimum diepte van 40 tot 50 centimeter te handhaven. Tja, je zal maar sterven van de dorst. Maar nee, deze dame, die op de hoogte is van het dreigende gevaar van botulisme, bekijkt even de waterkant van wat dichterbij. Links het hondje als inzet. Als de bazin de zaakjes langs de waterkant naar haar zin goed heeft bevonden mag hij het water als drinknap gebruiken. Voorzichtigheid blijft in deze hittige dagen tenslotte de moeder van de porseleinkast, nietwaar, zelfs voor dierenvrienden! De kinderen van de basisscholen zijn allang overal heen gezwermd in de grote vakantie. Toch is het attent van de Dr. J. Th. de Visserschool en kleuterschool Ki-Ve-Va, Burgemeester Verveenschool en de Catharinaschool, om toch nog een schoolkrant te sturen. Enkele indrukken hiervan geef ik u weer. Omdat een schoolkrant altijd heel erg belangrijk is. Omdat ik weet, hoeveel werk hier altijd voor verzet wordt. En laten we maar heel eerlijk zijn, het zijn altijd dezelfden, die „de klos" zijn met de samenstelling ervan. „Rond de schooltas", een uitgave van de Catharinaschool verschijnt driemaal per jaar. Deze uitgave is dus de laatste. Met een tafelventilator gericht op mijn schrijfmachine lukt het wel om enkele woorden op papier te krijgen. Het werkritme zit er nog niet erg in na een hele maand vakantie en dan nu die tropische hitte op mijn flat, vierhoog. Mag Gemeentewerken er de slang eens op zetten? Het is gewoon niet uit te houden met dat zinken dak boven je hoofd. Ook zónde van dat dure zonnescherm, helpt geen barst. Maar dit even terzijde. Iedereen puft tenslotte van de warmte. De Catharinaschool heeft een fijne vruchtbare tuin. Hoe of dit allemaal tot stand gekomen is, lees ik met plezier in het schoolblad. Ik kom beslist.na de vakantie hier eens een kijkje nemen. Donderdagavond 22 juni heeft op deze school de afscheidsdag voor de „schoolverlaters" plaats gehad. Ik hoop voor ze, dat ze met plezier op hun lagere schooltijd terug kunnen zien en dat ze hun rapporten op de volgende scholen trouw laten zien. Dat wordt altijd erg op prijs gesteld. Het waarnemend hoofd van deze school, de heer Hendriksen heeft ook afscheid genomen. WAAR OF ZE NAAR TOEGAAN De 23 zesdeklassertjes zwermen na de vakantie dus uit naar het voortgezet onderwijs. Zes ervan gaan naar het L.B.O./I.H.N.O., tien naar het M.A.V.O. en zeven naar het M.A.V.O./V.W.O. Op papier heeft men al een goed gevulde eerste klas voor het schooljaar 1976/77. En dat is dan ook weer een goed vooruitzicht. Natuurlijk staan er weer diverse opstellen van de kinderen in. Ik kies er daar een van uit, nl. dat van Ingrid v.d. Ende uit de derde klas. Leest u maar met me mee: SCHOOLREISJE Ik vond het hardstikke leuk. Het dolfinarium vond ik geloof ik toch wel het leukst maar de speeltuin en de boot vond ik ook leuk en ik heb ook lekker gezwommen. De zeeleeuwen deden leuke kunstjes en de dolfijnen vond ik erg leuk. Het was wel ver rijden maar ik heb wel erg naar mijn zin gehad. In de bus ging ik naast mijn vriendin Marina zitten. We hebben wel gelachen, er was leuke muziek in de bus. Na de rit gingen we naar de boot. Toen gingen we 2 uur varen, dat was wel leuk in die boot. Eerst stopten we even want de chauffeur wist de weg niet meer. In de speeltuin heb ik ook leuk gespeeld en meneer Nels heeft ons ook nog een keertje onder water gegooid bij het zwemmen. Toen we gezwommen hadden moesten we vlug opschieten anders was de bus al weg, maar we hadden de bus gehaald maar toen was ik mijn jas vergeten maar toen was ik bang dat ik te laat was maar ik was niet te laat ik heb het heel fijn gehad". KETELBINKIE Het schoolblad van de Burgemeester Verveenschool en ,,'t Keteltje" heet „Ketelbinkie". Een extra uitgave in verband met de zomervakantie, die prachtig ingezet is. Een extra artikeltje gewijd aan de samenwerking tussen ouders en schoolouderaktiviteiten op school. Het lezen beslist waard. Vandaar dat u als ouders van deze kinderen het natuurlijk een extra plaatsje in uw kast gegeven heeft. Om het straks na al die bloedhete dagen op uw gemak nogeens over te lezen. Vergeet u vooral niet aan die noodkreet over het St. Nicolaaspak na te denken. Die wens moet immers in vervulling gaan straks? De vraag van de kleuterschool ,,'t Keteltje" vind ik heus niet zo Verstandig tuinsproeien brutaal. Ze hebben daar nl. een koelkast nodig en als u nu toch met een kleinere in uw maag zit, denkt u dan eens aan deze kleuterschool. U krijgt er praktisch niets voor als u hem verkoopt en...gewoon bewaren in de kelder of op zolder tot na de grote vakantie. Alvast hartelijk dank namens de leiding van deze kleuterschool. Erg creatief zijn al die leerlingen van de Burg. Verveenschool. Ze maken mopjes en tekenen ook erg leuk. U ziet er hier wat van. Een keurige reportage van Mario Krommenhoek uit de zesde klas. Wordt dat een sportverslaggever in de toekomst? We wachten wel af. De nieuwe eersteklassertjes van deze school hebben op 14 juni al kennis gemaakt met de juf tijdens de openbare les. Een hardstikke goed idee. Dat wordt straks natuurlijk niet huilen als ze er naar toe gaan, want de omgeving van de Nachtegaallaan is al vertrouwd. Deze schoolkrant mag er in elk geval ook zijn. Fijn, dat u ze mij toegestuurd heeft en ik houd er mij voor aanbevolen. VISSER (S) LATIJN Ja, dat is de naam, een zeer originele, van de schoolkrant van de dr. de Visserschool en de kleuterschool Ki- Ve-Va. Met een totale oplage van maar liefst 540 exemplaren. Of je een emmer leeggooit. Maandag, 9 augustus begint de school weer. Maar dat geldt voor alle basisscholen. Ook deze schoolkrant de moeite van het lezen waard. Heel origineel het idee om alle „schoolverlaters" met hun koppies in dit schoolblad te zetten. Wat een kostelijke herinnering voor later, als ze hun bestemming in het leven gevonden hebben. Heel graag had ik hun allemaal in ons blad ook afgedrukt. Maar al is het dan „komkommertijd" in de journalistiek, 46 fotootjes nemen toch echt teveel plaats in. Rest me alleen jullie allemaal veel geluk in de toekomst toe te wensen. En...laat nog eens wat van je horen in je vertrouwde school? Maar liefst 29 eersteklassertjes komen er na de vakantie op deze school. Ze zullen het hier best wennen, want de sfeer is hier goed. Weet u nog dat begin januari op deze school een aktie gevoerd is om een bedrag van honderd gulden bijeen te brengen voor een kind in een dorpje in Columbia (Zuid- Amerika)? Men is nu weer aan een aktie bezig voor Aqua de Dios. Sproei niet meer dan eens per week en bij voorkeur met een roterende sproeier En...men blijft hiermede doorgaan. De totale opbrengst hiervan op 21 mei was .50,65. Denkt u daaraan na de vakantie? VERJAARDAGEN Aandacht wordt er in dit forse blad ook besteed aan de jarigen in de maanden juli, augustus en september. Leuk voor al die kinderen om hun naam in de eigen schoolkrant te lezen. Hans Jansen schrijft: „Hierbij wil ik de meester en alle leerlingen van klas 4 hartelijk bedanken voor de Fruitmand (met een hoofdletter en dus een grote red.) die ik heb gekregen toen ik ziek was." Fijn dat Hans dus weer beter is. Nóg een dankbetuiging: „Hierbij danken leerkrachten en leerlingen de heer Filius die niet alleen dagelijks de twee aquaria en de volière verzorgt, maar die ook in de vakanties en weekends de dieren in de klassen van voer en water voorziet. Hartelijk bedankt". Die mijnheer Filius toch. Komt vast in aanmerking voor een Valentijntaart. En hier laat ik het dan maar bij. Na eerst de fraaie tekeningen van de vierde klas eruit geknipt te hebben. Tot een volgende keer en allemaal een heel fijne vakantie toegewenst. M.W. „De economische zorgen waarmee de wereld zich in 1975 geconfronteerd zag, hebben niet kunnen verhinderen, dat de volkeren elkaar internationaal via Fleurop-Interfiora elke seconde met een bloemengroet hebben verblijd", aldus de voorzitter van de Fleurop Nederland, Chr. v.d. Pol, in zijn openingstoespraak van de Jaarvergadering in Den Haag. In totaal werden vorig jaar n.l. 28 miljoen bloemengroeten door de 41.000 bij deze aangesloten bloemisten uitgewisseld. Dit was weliswaar een miljoen minder dan het jaar daarvoor (in Nederland wordt over de eerste maanden van 1976 een toenamen waargenomen). De internationale omzet bedroeg over 1975 bijna 840 miljoen fleurin ftegen 924 miljoen fleurin in 1974. Fleurin is de eigen valuta van Fleurop-Interfiora met een waarde van ƒ.0,95). NEDERLAND TWEEDE Het is de 1.600 Fleurop-bloemisten in ons land gelukt de eervolle tweede Sproei alleen 's avonds opdat het water in de zon niet direct verdampt plaats in Europa te handhaven wat betreft het aantal bloemengroeten, dat per 1.000 inwoners werd verwerkt. De Zweden bezetten de eerste plaats met 250 orders, hetgeen mede moet worden toegeschreven aan het feit, dat de bloemist in dit land tevens een uitgebreide geschenken-service kent. Met 68 blijven wij de Duitsers voor, die op 61 orders eindigden. Met de door Fleurop Nederland per lid verwerkte binnen- en buitenlandse bloemengroeten van 571 bezet ons land opnieuw de derde plaats na Zweden en Noorwegen. Voor Fleurop Nederland is 1975 een redelijk jaar geweest, met een totaal van 870.000 bloemengroeten (recordjaar 1974 880.000). Het aandeel van de bloemenchèque in dit aantal is van jaar op jaar met 20.000 stijgende? in 1975 90.000 van deze bloemenchèques gebruikt. Dat ook in ons land de zon weer in vele harten schijnt moge blijken uit het record-aantal bloemengroeten, dat in mei (moederdag!) velen gelukkig heeft gemaakt, nl. 100.000. Sproei dan wèl lang achter elkaar, bij voorbeeld twee uur. zodat het water diep m de grond dringt en de wortels niet „lui" worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 29