Pater Sebastiaan Bastiaanse viert 40-jarig priesterjubileum \P Uit de school geklapt C. KOK SH SEIKO biedt u 25,- AFWEZIG A. C. Nijs, arts J. J. DE KAPER PRAKTIJK GESLOTEN Dr. Geerdes Dr. v. Hoogenhuyze Dr. Mokkenstorm vanaf 28-7 Dr. Poll IT MS ™>WL: SdHIEDM KOEMARKT 1 hülsta slaapkamers en woonwanden •V/>.Jv"-7Nvr- vindt u bij kroes broersvest 64 en 66 JUWELIER HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG9 JULI 1976 Oud-Schiedammer bekend als Kongo-pater. Hij Is in geheel Schiedam bekend als de pater van de Kongo: Sebastiaan J. A. Bastiaanse, geboren op 17 januari 1909 te Schiedam. Lid van de Congregatie der priesters van het H. Hart van Jezus, te Kisangi in de Kongo geweest en thans ais plaatsvervanger van een zieke pastoor werkzaam in Haarle bij Nijverdal. Waar hij na een zeer werkzaam leven zijn laatste jaren hoopt te slijten. Maar in zijn geboortestad Schiedam zijn 40 jarig priesterfeest viert op zondag 18 juli in de Singelkerk. Om kwart over elf wordt daar een plechtige hoogmis ter zijner intentie opgedragen en krijgt geheel katholiek Schiedam (hij heeft ook niet-katholieken onder zijn vrienden) de gelegenheid hem tijdens een receptie van 14.30 tot 16.00 uur in „De Wilgenburg" achter de Singelkerk geluk te wensen. Misschien denkt u nu: wat heeft deze sympathieke pater aan een (warme) handdruk met deze tropische hitte? GIRONUMMER Stil maar, u krijgt de gelegenheid te storten op de girorekening van zijn zuster, mevrouw A. Niemantsverdriet- Bastiaanse, Nieuwe Haven 75, Schiedam, gironummer 1605649. Voor al uw goede gaven kan deze pater dan een blijvend cadeau voor zijn nieuwe parochie in Nederland kopen. Want stilzitten is er voor deze 67-jarige beslist niet bij. Hij wil zich nog verdienstelijk maken in zijn eigen land, nu hij de Kongo na een verblijf van 40 jaar vaarwel gezegd heeft. Met veel heimwee heeft hij het missiewerk eraan gegeven. Temeer daar er voor de parochie in het vertrouwde Lowa twee jonge priesters uit Polen werden benoemd. Zij zullen zijn werk daar voortzetten en dat is een geruststellende gedachte, is zijn oordeel. TERUGBLIK Zijn eerste vertrek naar Belgisch Kongo (vooral bij ex-koning Leopold van België zeer bekend terrein) vond plaats op 27 augustus 1937. Daar begon hij zijn zegenrijk werk te St. Gabriel, ongeveer zes kilometer van Stanleyville. In 1897 werd daar de Orde van het H. Hart van Jezus gevestigd, tot welke Orde hij behoorde. Daarna werkte hij op het eiland Bertha in de Kongorivier. Een rivier, die achttien kilometer lang is en drie kilometer breed. Daar bevonden zich rubber- en koffieplantages. Zijn parochie telde toen een drieduizend zielen, waarvoor hij scholen en een kerk bouwde. Zich volledig inzette om vooral het beschavings- en welzijnspeil van de negers omhoog te voeren. Lowa werd toen zijn vaste missiepost. Ongelooflijk veel werk heeft hij hier onder de primitiefste omstandigheden en tropische hitte verricht. Van de grond af heeft hij daar alles opgebouwd. Daar verrees zijn eigen woning, een kerk en een jongensschool. Heel spoedig werd daar een internaat voor meisjes uit de omliggende streken tegenaan gebouwd. Later gevolgd door een huishoudschool, een weeshuis en een kraaminrichting. Zo tussendoor ging hij met verlof naar Holland. Naar Schiedam, waar hij bij het gezin van zijn zuster aan de Nieuwe Haven 75 altijd een gastvrij tehuis had. Hij kreeg dan de gelegenheid voor „zijn" Kongo zakjes bij de kerk uit te delen. Waarop van 12 juli tot 2 augustus Waarnemende artsen: Huisbezoeken aanvragen voor 9 uur bij de boodschappendienst, Tel. 20.66.11. Swammerdamsingel 43, Schiedam Tel. 269696 DIERENARTS Jan Steenstraat 39, Schiedam Telefoon 26.82.34 VAN 10 JULI TOT 2 AUG. voor weekend waarn.: via te/efoonbeantwoorder. Waarn.: Dierenartsass., Rotterdam Tot 22 juli: tel. 77.55.70 Tot 2 aug.: tel. 36.42.43 katholiek Schiedam spontaan reageerde. In totaal acht keer heeft hij Schiedam in al die jaren bezocht. Om daarna altijd weer blijmoedig naar zijn missiepost terug te keren. OPSTAND IN LEOPOLDSVILLE Hij heeft het meegemaakt, dat 2500 km. van Lowa vandaan destijds de opstand uitbrak in Leopoldsville waar een toenemend verlangen viel te bespeuren naar een gelijke behandeling van blank en zwart. Angst heeft deze pater Bastiaanse nooit gekend. Hij zat immers temidden van het volk, waarvoor hij zovele jaren op de bres had gestaan? Met zes missiezusters en negeronderwijzers klaarde hij het wel. REEKS VAN ONDERSCHEIDINGEN Tijdens een verlof in Schiedam kwam de vice-consul van België, de heer Jac. Weber hem thuis op de Nieuwe Haven 75 te Schiedam namens koning Boudewijn de gouden medaille van de Koninklijke Orde van de Leeuw opspelden. Als dank voor alles wat hij toen al voor de Belgische Kongo gedaan had. Maar het hield niet op met goed doen. Na 31 jaar hard werken in Zaire (een tempo schier niet bij te houden) ontving pater Bastiaanse uit handen van de president van de republique de Congo de gouden medaille. Doch ook de gemeente Schiedam bleef niet achter. Op vrijdag, 28 april 1972 werd deze ijverige pater namens de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een onderscheiding, die hem naast andere stadsgenoten ter gelegenheid van de jaarlijkse „Lintjesregen" werd opgespeld door oud-burgemeester H. Roelfsema. Hoogtijdagen, waarop deze Schiedamse pater nu met vreugde terugziet daar in Haalre bij Nijverdal. Waar zijn immer bezige handen weer werk gevonden hebben. Moge zondag, 18 juli 1976 er weer een hoogtijdag in zijn leven aan toegevoegd worden. M.W. L.H.N.O., 3 naar de L.E.A.O., 1 naar de Vakschool, 2 naar de L.T.S., 1 naar de Detail- Handelsschool, 7 naar de Mavo, 6 naaf de Havo en 1 naar de V.W.O. Succes dllemaal en vergeet straks niet jes rapporten op de vertrouwde scftooj te laten zien. Een vaarwel en een welkom aan de kleuters van 9 augustus. Hun ouders moeten deze schoolkrant voor hun bewaren. Leuk voor later. Heel grappig de tips om allerlei spannende, gekke en ongewone groeisels thuis te kweken. Ik geef ze u volgende week beslist door. Blijft het lekker spannend. Een keurig overzicht van de gebeurtenissen in de laatste maanden. En ik hoop dat het hoofd van deze school voor zijn vissen een goed vakantie-adres gevonden heeft. Nooit gehoord van de aquariumvereniging „Natuurgenot in Hi is"? En u kent de heer C. van Sliedrecht toch wel? SPAANSE BLADZIJDEN EN TURKSE De bekende Schiedamse pater Sebastiaan Bastiaanse, die op 18 juli zijn 40-jarig priesterfeest in de Singelkerk viert. Ja, ik ga nog even verder met de schoolkranten. Tenslotte zijn ze me niet voor niets toegestuurd. Enorm, zoveel werk als hiervoor altijd verzet wordt. Daarom hoop ik maar, dat de ouders ze niet ongelezen bij de oude kranten gemikt hebben. In „Hoofdzaken" van de Bernardusschool lees ik, dat men vol lof is over de samenwerking met de ouders in direkt schoolverband. Ook kan men altijd een beroep op hun doen voor het helpen bij taalspelletjes en het niveau-lezen. Maar ook steken de ouders de hoofden bij elkaar, als het schoolblad in elkaar gedraaid wordt. Laat ik het zo maar oneerbiedig zeggen. Als ik nog eens een timmerkarweitje heb, zal ik beslist aan de heer Woutersen denken! De voedingsweek op deze school is een groot succes geworden, lees ik. Zo groot zelfs, dat sommigen er zelfs een dieet van hebben overgehouden (wie? De ouders of de leerkrachten?). In het komende leerjaar krijgen de _Iets heel bijzonders heeft het schoolblad van „De Zevensprong", n.l. maar liefst twee pagina's voor de Spaanse en Turkse leerlingen daar op school. Wat zullen hun ouders daar blij mee zijn. Hoed of hoofddoekje af voor het echtpaar Claassens. Leuk dat hier de ouders iedere donderdagmorgen (na 9 augustus red.) met hun kleuters mee kunnen „draaien". Geen snoep trakteren op school (een wens eigenlijk van alle scholen) maar daarvoor in de plaats bijv. stukjes kaas, kaakjes, toastjes of stukjes worst. Of fruit. Het schoolgeld bedraagt slechts een rijksdaalder per maand en daarvan worden ook nog de kosten voor het St. Nicolaasfeest, de kado's hiervoor, de onkosten voor het Kerstfeest, carnaval plus ook nog het krantje bekostigd. Wat een super-goede penningmeester óf meesteresse heeft dit ouder-comité. Heel leuk die slotpagina met al die bedankjes. De verjaardagskalender en het welkom aan alle „nieuwkomertjes". Volgend jaar is men vast van plan weer een kledingbeurs te organiseren. Een kledbigmarkt. Dus alle uitgegroeide kleertjes hiervoor bewaren. Wanda Dorenbos uit de zesde klas wordt later vast een dichteres. Leest u haar gedicht maar met bijpassende tekening erbij. Heel leuke schoolbladen weer. En hardstikke bedankt voor de toezending. Denken de ouders van „De Zevensprong" aan het enquêteformulier? M. kinderen de gelegenheid tussen de middag over te blijven. Daarvoor heeft men nog wat assistentie nodig. Wie voelt zich hiertoe geroepen? Aanmelden graag bij de dames Van Driel, Jan van Avennestraat 15, telefoon 264481 en Van Beurden, Jan van Avennestraat 23, telefoon 265085. Mocht u nu geen gehoor krijgen, neemt u dan begin augustus nog eens kontakt op met deze telefoonnummers. Tenslotte is nu half Schiedam met vakantie. Een heel goed artikel, ontleent aan het gezinshandboek van dr. Spock, de bekende Amerikaanse kinderarts. Schrijver van dat artikel is de arts B. Mulder. Die dit boek van harte aanbeveelt bij de ouders. Want er zijn heel wat kinderen, die thuis op de t.v. naar gewelddadige films kijken. WAAR DE ZESDEKLASSERTJES HEEN ZWERMEN Van de 23 leerlingen, die de zesde klas hebben verlaten, gaan er 2 naar de zelfs voor het oudste horloge Als u een nieuw SEIKO HORLOGE koopt! BROERSVEST S3 TELEFOON 26 79 37 SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 3