Het Nieuwe VRAAG: WIE IS HU DE SCHULDIGE Menselijke fouten oorzaak fatale ongeluk „Orania" Martin Brozius opent Jeugdland Ï-XIMMAI IdiP VLERK! 'ORANJE' Kontaktlenzerinaa,City Lens T.V. DEFEKT RADIO ABA CITY LENS tel. 13.14.00 Wij gaan met vakantie Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Randstad-edities verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Holland in een wekelijkse oplage van ruim 680.000 ex. OPLAGE 36.400 GROEI-briljant jg In Rotterdam e.o. aaan de meeste mensen voor waarom zou u dat niet doen van 19 t/m 31 juli 1976 Heeft u nog voldoende in huis? U belt, wij bezorgen Slijterij en Wijnhandel Oranjestraat 10-12 Tel. 26.59.97/26.41.40. DAG 16 JUL11976 Stadsblad Correspondentie: Postbus 257, Schiedam. Kantoor: Broersvest 125 IC. J van der Klink) Schiedam, telefoon 010 267368 en 263939 Inzendtermijn adver^ tenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds Centrale administratie en redactie Randstad-edities: Postbus 167 Koornmarkt 34) Delft, tel. 015-124331 Eindredactie: P. J. Hovingh. VAN BEETHOVENSINGEL ük Het ongeluk dat zich afgelopen dinsdag voordeed aan boord van de „Orania" bij Wilton Fijenoord en waarbij drie werknemers van de scheepswerf werden gedood en één zeer ernstig gewond, is te wijten aan menselijke fouten. Tot deze slotsom is de arbeidsinspecteur gekomen en de recherche van de gemeentepolitie in Schiedam. Toch willen beide instanties geen beschuldigende vinger opheffen naar wie dan ook. Mocht het eventueel tot een uitspraak komen dan zal de officier van justitie in Rotterdam beslissen of er wegens dood door schuld zal worden vervolgd. Bij dit ongeluk vonden de drie werknemers de dood omdat plotseling een schot van zes ton, waarop normaal auto's staan geparkeerd, in het ruim kantelde en de drie werknemers vermorzelden. De derde werknemer, de 36-jarige Engelsman Kenneth Jones, raakte bekneld tussen twee van deze platen en moest met ernstige verwondingen aan het onderlijf worden opgenomen in het gemeenteziekenhuis. Hij verkeert niet meer in levensgevaar en volgens de behandelende artsen is de kans groot dat hij aan dit ongeluk geen nare gevolgen zal overhouden. Gezien de toestand van Kenneth Jones kan hij echter inwendig nog niet worden onderzocht, zodat zijn mogelijke inwendige kwetsuren nog bekeken moeten worden. Bij de schuldvraag draait alles om één ding. Een van de platen van zes ton moest iets worden gekanteld en daarbij stond het draad aan de winch te strak gespannen. Hierdoor brak deze staaldraad met de fatale afloop. De vraag is nu maar weer, wie is daarvoor verantwoordelijk. De ploeg die deze winch bediende of een baas van de scheepswerf die altijd bij dergelijke karweien aanwezig is. Nu is het echter een feit dat er wel een baas aan boord bezig was, maar deze de leiding had over de bankwerkers. De drie omgekomenen en de zwaargewonde zijn scheepmakers en daar over had de betreffende baas bankwerkerij geen verantwoordelijkheid De politie en de arbeidsinspectie stellen dat er sprake is van een samenloop van een aantal denkfouten. De „Orania" van 35000 ton is tien jaar geleden in Noorwegen gebouwd als een bulkcarrier. Vijf jaar geleden werd het schip omgebouwd voor vervoer van auto's, waardoor er autodekken in het ruim werden aangebracht. Deze dekken bestaan uit drie platen van elk zes ton. Doordat één van deze platen dus kantelde voltrok zich de ramp. De ruimen zijn verdeeld in dekken met een onderlinge vertikale tussenruimte van 1.70 m. In totaal bevinden zich zes dekken aldus boven elkaar. Een zodanig dek wordt gevormd door min of meer vaste luikdelen aan de zijden van het ruim (a.h.w. een stelling aan de binnenzijde van de romp). Deze luikdelen steken 6 meter naar binnen en zijn 20 meter lang (deze lengte komt overeen met de lengte van elk ruim). Om het« resterende gedeelte af te dichten zijn nog een viertal luikdelen nodig, elk met een lengte van 12 meter en een breedte van plm. 4.50 m. Deze luikdelen bestaan uit een stalen frame, betimmerd met multiplexplaten. De zes dekken tegen de scheepswand kunnen worden omhooggehesen op een manier te vergelijken met het ophalen van de strips van verschillende zonweringssystemen. Dit ophalen is mogelijk gemaakt om ook andere lading b.v. bulk, dan auto's te kunnen vervoeren. Daartoe loopt een kabel vanaf een winch aan dek door de zes dekdelen naar beneden en vervolgens door de achterzijde daarvan weer naar boven en is. daar vast bevestigd. Indien de winch dus bediend gaat worden, wordt het onderste dekdeel het eerst opgetakeld tot dat dit deel met zijn bovenzijde gaat raken aan het erboven aanwezige dekdeel, waarna beide dekdelen samen verder naar boven gaan en achtereenvolgens de hoger gelegen dekdelen meenemen. Uit deze gang van zaken blijkt ook dat deze dekdelen niet zijn verankerd aan de scheepshuid, doch daarop slechts een rustpunt hebben. Teneinde een zekere mate van stabiliteit te hebben en de onderlinge afstand te waarborgen, bevinden zich per niveau een tweetal scharnieren tussen de verschillende dekdelen, die inklappen zodra men gaat hijsen. De vier geheel beweegbare dekdelen, die als het ware per verdieping de vloer vormen, rusten op de kopse kanten op stalen strips ter breedte van 6 cm., welke strips een integrerend deel vormen van de dekken tegen de scheepshuid. TWEE KARWEIEN Ten tijde van het ongeval was men aan boord van het schip met twee karweien tegelijk bezig, t.w.: 1. een drietal werknemers (de latere slachtoffers) waren bezig met het aanbrengen van sjor-ringen aan de onderzijde van het betreffende dekdeel (afstand onderzijde dekdeel tot bodem van het schip bedraagt 1.70 m.). Hierbij dient te worden opgemerkt dat deze personen van bovenaf niet zichtbaar waren (zij bevonden zich geheel onder het gesloten dekdeel). 2. Het treffen van voorbereidingen voor het verwijderen van een smeernippel uit de as van het bovenste scharnier. Daartoe moest die as ook uit het scharnier worden verwijderd. Het zal duidelijk zijn dat er een niet geringe druk op die as is wanneer zoals nu alle dekken zijn neergelaten. Teneinde die druk te verminderen kwam vanuit de ploeg werknemers die bij dit karwei betrokken waren, de gedachte om middels de winch de verschillende dekdelen iets omhoog te halen. Een mm. zou al voldoende zijn. Daarbij ging men abusievelijk van de veronderstelling uit dat deze zes dekdelen tegelijk omhoog zouden gaan, terwijl de werkelijke gang van zaken hierboven werd omschreven. Men heeft deze denkfout niet onderkend en men is tot deze handeling overgegaan. Een en ander had tot gevolg dat de hijskracht van de in werking gestelde winch zich richtte tot het onderste dekdeel, dat echter niet omhoog kon doordat het „vloerdeel" op zijn plaats lag op de stalen strip. Een dergelijk vloerdeel weegt ongeveer 5 Vi ton. Het hijsen heeft echter het korter worden van de beschikbare kabellengte tengevolge. Dit op zijn beurt had tot gevolg dat het onderste dekdeel van zijn rustpunt tegen de scheepshuid werd gelicht, enigszins schuin kwam te hangen, waardoor het „vloerdeel" van de stalen strip kon glijden en op de drie eronder aanwezige werknemers terecht kwam. Uit het vorenstaande blijkt dat de oorzaak van het ongeval niet gezocht behoeft te worden in mechanische of materiaalfouten. Veeleer is er sprake van een samenloop van een aantal denkfouten. De volgende vragen doen zich voor: 1. ten aanzien van de groep belast met het karwei van het verwijderen van de smeernippel: wisten zij of konden zij weten dat een aantal personen onder het vloerdeel aan het werk waren? Deze warén immers niet zichtbaar van bovenaf; 2. t.a.v. dezelfde groep: waren zij genoegzaam bekend met de constructie en werkwijze van het geheel en was, op basis daarvan, het (fatale) gevolg voorzienbaar, en zo ja, in welke mate. jg Wanneer u uit onze serie.Ij g§ ringen met loupe-zuivere f=j g§ briljant een keus maakt, |g g kunt u later uw ring in- g fruilen voor een nieuwe met gj yj een grotere briljant, slechts g§ het prijsverschil betaalt u i| g Zo groeit geleidelijk, g g zonder grote uitgave in- g Wi eens uw briljant-ring en uw g g§ bezit. v§§ Loupe-zuivere briljant g behoudt altijd z(jn g waarde. --j Mogelijkheden v.a. 248,- g met garantie-certific-»a' g gl Juwelier- edelsteenkundiqe "4Êr ROTTERDAMSEDUK 268 SCHIEDAM p" Inspecteur Van Hof van de Schiedamse recherche, hoofinspecteur D. P. van der Veen, chef van de Schiedamse recherche en de heren Veringa en Crants van de arbeidsinspectie stelden een onderzoek in naar het ongeluk in het ruim van de Orania bij Wilton Fijenoord. Hun conclusie: hier is sprake van een samenloop van een aantal denkfouten. WD HELPEN DIREKT Specialisten op antennegebied Nederland en Buitenland TEL. 26.07.78 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ja, maandag 19 juli is het weer zover. Dan opent Martin Brozius van de t.v.- programma's „Ren je rot" en „Kun je me de weg naar Hameien vertellen?" om half tien „Jeugdland 76". Dat van 19 tot en met 30 juli weer in de sporthal „Margriet" wordt gehouden. Er is daar van alles te beleven. De jongens en meisjes van vier tot twaalf jaar kunnen er timmeren, verven, kleien, naaien, emailleren, solderen, typen, weven, knopen, bloemschikken, poffertjes bakken, film kijken en als speciale attractie zal er een fijn luchtbed zijn, waarop je naar hartelust kunt springen. Politie en arbeidsinspektie stellen dat de beantwoording van deze vragen nog niet kan worden gegeven. Van doorslaggevend belang voor de vaststelling aan één of meerdere personen is de vraag hoe groot de verantwoordelijkheid was op het moment van het ongeluk. Deze vraag zal, aldus arbeidsinspektie en politie, moeten worden beantwoord door het openbaar ministerie. Elke uitspraak te dien aanzien op dit moment is voorbarig en zou het gevaar in zich dragen dat wellicht één of meer personen, wellicht ten onrechte verantwoordelijk zouden worden gesteld. De recherche van de Schiedamse politie en de arbeidsinspektie gaan door met het onderzoek en het verhoor van alle betrokkenen bij deze ramp. Ook mag er in afwachting van dit onderzoek niet worden gewerkt in het ruim van de „Orania", omdat men niet weet of er mogelijk weer een plaat kan gaan kantelen met fatale afloop. R.M.v.H. Heel nieuw deze keer het „kaars trekken". Hetgeen onder deskundige leiding gebeurt. Dat moet je beslist eens meemaken. En wat zou je denken van een geweldige muurkrant? KLEURIGE SLINGERS De sporthal zal fleurig versierd worden met vlaggen en slingers. Je mag ze van thuis meenemen, maar je kunt ze hier ook maken. Alles kan op „Jeugdland '76", dtt dit jaar nog leuker wordt dan andere jaren. Jullie hebben nu misschien al genoeg gezwommen, zodat je eindelijk in deze grote vakantie eens aan de slag wil. Mogelijkheden genoeg hier. Vooral het zelf tikken van een brief is een aparte belevenis en denk eens aan de timmerwinkel. Vorig jaar zijn er heel wat werkstukken gemaakt en het leukste is nog wel, dat je je eigen werkstuk mee naar huis mag nemen. Voor de echte knutselaar dus een uitkomst om hier de gehele dag te mogen blijven. Dat kan vanaf negen uur des morgens tot des middags vier uur. Vraag aan je moeder, of je een knipkaart voor de gehele week mag kopen. Dat is altijd nog voordeliger dan drie gulden per dag. Die weekkaart kost twaalfeneenhalve gulden. Om tien uur krijgen jullie een beker chocomel of limonade en een krentenbol. Tussen de middag brood en een beker melk en om ongeveer half drie thee of als het nog zo warm is een lekker ijsje. Allemaal goed opgelet: de bekende artiest van de tv .-serie „Ren je rot" en „Wie kan me de weg naar Hameien vertellen", Martin Brozius, opent maandagmorgen 19 juli tussen half tien en tien uur ons eigen „Jeugdland" in de sporthal „Margriet". Vraag aan je vriendje of vriendinnetje of ze ook meegaat. Je kleine zusje of broertje speelt wel in de aparte kleuterhoek, zodat je daar niet op behoeft te letten. onze gratis informatie-brochure kuiu u krijgen door de bon op te sturen of te bellen. R'dam: Mauritsweg 37 Vl'dingen: Westhavenplaats 17 Alleen na tel. afspraak. In een open enveloppe zonder postzegel sturen naar CITY LENS antwoordnummer 554 ROTTERDAM. v.NAAM: ADRES:. PLAATS:

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 1