C.K0K voorzitter van jubilerend Orpheus Piet Smit, RUIMT OPj ffaNTRLONS In gesprek met: Typen-steno DE MAGNEET BV afwezig afwezig 425.- „PLATINA" PLATINA INSTITUUT reisbureau hülsta slaapkamers en woonwanden vindt u bij kroes broersvest 64 en 66 l/SS LE -ü/t /ele MateA/ D/U. kieuGEÜ Alléén in sdmeoAki: koe markt 1 Geweldig, dat Chris Verhoog, toen de opvolger van Jos Vranken sr. sinds 9 juni 1965 helemaal bij „Orpheus" hoort. Hij is niet alleen een jonge, zeer begaafde dirigent (heeft alle papieren) maar zingt bovendien zelf ook graag. Is dan ook een uitstekende bariton- solist. „Orpheus": 110 jaar. Je zou er waarachtig een boekdeel over kunnen schrijven. De eerste dirigent was W. H. Kühne, nl. van 1866-1874. En ga zo maar door in dit rijke zangersleven. Na de vakantie wordt er een extra repetitie-avond op maandag ingelast in de Joh. de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan. Want u begrijpt natuurlijk wel, dat de uitvoering van de Russische opera „Een leven voor de Tsaar", voor het eerst onverkort in Nederland uitgebracht subliem vertolkt moet worden. Een Koninklijk Mannenkoor waardig. Rest me nog te vermelden, dat Piet Smit behalve voorzitter van „Orpheus", ook algemeen penningmeester is van het Kon. Ned. Zangersverbond en in het dagelijks bestuur zit van de Federatie van Ned. Zangersbonden in Den Haag. Vandaar dat hij afgevaardigde met Hemelvaartsdag was onlangs van de Europese Zangersverenigingen in Liechtenstein. En daar vier dagen verbleef in gezelschap van zijn vrouw. En daar neem ik heel bescheiden mijn kleurig hoofddoekje voor af. ii MIEKL Nederlands Frans Duits Engels Spaans Russich Boekhouden MBA Middenstand. Schiedam, Singel 72, telefoon 268847. Dir. J. W. M. Zette/er, staats- bev. doe. machineschrijven en stenografie. GEGARANDEERD GOED Gerrit Verboonstraat 17-21 Schiedam Telefoon 26.60.77-26.22.58 Voor uw Vakantie- en Zakenreis Men was toen juist bezig met het instuderen van de „Fritsofsage". Een heel moeilijk werk, maar juist op die avond begreep hij, dat „Orpheus" „zijn mannenkoor" zou worden. En zo is het toen allemaal gegaan. Vele jaren bestuurslid geweest en toen de opvolger van de heer W. C. Oranje als voorzitter geworden. Pas is hij nog herkozen. Ik zit er dus weer voor drie jaar aan vast, zegt hij met een lach. Maar deze funktie is hem immers op het lijf geschreven? De heer Oranje is destijds veertien jaar voorzitter geweest, maar dat rekord heeft hij dus al gebroken. Er komt een lijvig album te voorschijn. Met alleen maar knipsels en foto's van de viering van het honderdjarig bestaan van „Orpheus". Dat in 1966 grandioos werd gevierd. Wéét u dat allemaal nog? Schitterend was de uitvoering van „The Messiah" van G. F. Handel in het Engels gezongen met medewerking van alle Schiedamse koren in het Passage Theater. Toen was de akoestiek daar nog uitstekend, .licht Piet Smit toe. Dit alles werd uitgevoerd onder auspiciën van de Sectie Zang van de Schiedamse Gemeenschap, waarvan Piet Smit nog steeds lid van de Stichtingsraad is en daar de belangen van alle Schiedamse zangers behartigt. In opdracht van het Cultureel Fonds in Schiedam componeerde tien jaar geleden Marinus Monnikkendam uit Den Haag speciaal voor het eeuwfeest van „Orpheus" het „Magnificat". Een tamelijk groot werk van tien minuten. Dankbare herinneringen aan een bijzonder geslaagd opera-concert toen ter gelegenheid van dat eeuwfeest. GOEDE HERINNERINGEN Het organiseren van dat grootse feest heeft veel geld gekost. Er was een financiële commissie, bestaande uit de heren P. Smits, voorzitter, A. Meijer, secretaris en M. C. Noordhoek, penningmeester. Een rekening was er bij de bank Mees Hope geopend, zodat een ieder de kans kreeg zijn P. van SANTBRINK, ARTS tot 2 augustus Waarneming spoedgevallen: dr. Pet, dr. Goei, dr. Houthuysen. Voor bezoeken aan huis: bood schappendienst, Tel. 20.66.11. P. SPREY, HUISARTS tot 9 augustus Waarneming: J. v.d. Hoek, Singel 151; G. W. Ormel, Schoolstraat 5; P. Valk, B.K. laan 154. De spreekuren van de waarnemers zijn niet volgens afspraak. bijdrage te storten. Ook het bedrijfsleven reageerde hierop. Het honderdjarig bestaan van „Orpheus" is met vele concerten gevierd. In de Grote Kerk werd het allereerste concert gegeven, waarbij verschillende mannenkoorwerken ten gehore werden gebracht. Onder andere het toen zo goed als nieuwe „Juich, aarde juicht" van Bruch. Een zeer melodieus werk van een veel te vroeg gestorven musicus. De „Frithsofsage was een heel oud maar wel bekénd werk, was er de muzikale ondersteuning van het West Nederlands Symfonie Orkest, dat ook de Egmond-ouverture ten gehore bracht. Vocalisten waren toen Rosemary Round en Rudolf Vedder. CONCERTREIS De eeuwfeestviering werd op 11 mei voortgezet met een operaconcert. Een speciale Zangersdag was er op 14 mei te Gouda en op 29, 30 en 31 mei maakte het koor met hun dames een concertreis naar Vierenheim. Een drukbezochte receptie vond op 3 september plaats in café-restaurant „Europoort", waarbij de gehele zangerswereld van Schiedam en ver daarbuiten acte de présence gaven. Een speciale avond, een feestavond dus volgde op 17 september voor de leden en hun vrouwen en genodigden in het zo vertrouwde gebouw „Arcade", hun wekelijks repetitieruimte en op 26 september vond de massale uitvoering van „The Messiah" van Handel plaats. Speciale gasten waren toen de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaassesz, vergezeld van echtgenote. Heel lang heb ik met een speciale Reynolds-Orpheus-jubileumpen geschreven, maar die ben ik (helaas) kwijtgeraakt. Het damescomité belastte zich toen met de verkoop hiervan en de pen was te koop bij de vrouw van de secretaris van „Orpheus", Loet Stouthandel op de Lange Haven 84. Doet het damescomité nu ook iets.' Piet Smit weet er geen antwoord op te geven, maar het is allemaal wel erg geheimzinniq, vertrouwt hij me toe. NU 110 JAAR OUD En nu gaat „Orpheus" het 110-jarig bestaan vieren. Om precies te zijn: op vrijdag, 22 oktober. Een première in de geheel gerestaureerde Havenkerk van broeder Maas bach, waar plaats Is voor achthonderd mensen. Reeds nu zijn er reserveringskaarten van ƒ.7,50 (beperkt), ƒ.10,en .12,50. Uitgevoerd zal worden op die avond de onverkorte Russische opera „Een leven voor de Tsaar" van Michael Glinka. In samenwerking met het voortreffelijk vrouwenkoor onder bezielende leiding van Ria Borgmeijer en een voor die gelegenheid versterkt Gewestelijk Orkest. ENORM KOOR De kosten bedragen hiervan f.30.000,—. „Orpheus" ontving van C.R.M. een bijdrage van ƒ.4.500, omdat het in de regio gehouden wordt. Voorzitter Piet Smit van „Orpheus" die met zijn mannen onder leiding van dirigent Chris Verhoog een drukke tijd tegemoet gaat. ;>w«y yin riBV Msn Van de Schiedamse Gemeenschap kreeg men eenzelfde bedrag. Er was nog een restant van het „Eeuwpotje' dat een andere naam kreeg, nl. het „verjaardagpotje". En waarbij in al die jaren door de leden werd gespaard, want als men jarig was, betaalde men voor elk jaar minimaal een dubbeltje. Ook dat liep op, maar toch zat men nog tegen een tekort te hikken. Dit operaconcert dan maar van het programma schrappen? Over „offeren" gesproken. Dit mannenkoor met 69 leden zag in twee weken kans uit eigen zak voor het ontbrekende bedrag te zorgen. De jongste van 26 en de oudste van 84, de heer Swiderski (beterschap heer Swiderski en zorg, dat je er straks bij bent) zuiverden het tekort aan. En het koor telt maar 69 leden. Dat is pas vriendschap. Dat is pas wat voor je eigen koor over hebben. Er hart voor hebben. Het is misschien toch nog wel even leuk aan te halen, dat eens burgemeester Honnerlage Grete tot zijn 83ste jaar bij dit koor gezongen heeft. Dat hij door dit koor later op zijn honderdste verjaardag op 25 augustus 1946 in Breda werd gehuldigd en dat men toen voor het eerst na de oorlog over de toen weer herstelde Moerdijkbrug reed. GEWELDIGE SOLIST Herinneringen ophalen. En dan zou je bijna vergeten, dat niet minder dan de beroemde bas-bariton Richard Holl, die op het ogenblik heel veel in Munchen zingt en echtgenoot is van oud-stadsgenote de alt Els Kloos, de solist is op deze grootse avond in oktober. v.a Koning der edele metalen. rr rr Symbool voor onvergankelijkheid. JUUJEUSR BROERSVEST 93 TEL. 26.79.37 SCHIEDAM ONS FILIAAL: Een foto uit 1973, toen „Orpheus" een driestedenconcert had in het toen nog niet verbouwde Passage Theater. Zij zongen hier met „Euterpe" en „Gouda's Liedertafel". Ruim tien jaar geleden zat ik ook thuis tegenover hem in de Jan Steenstraat 83 en toen ging het over het honderdjarige bestaan van Schiedams oudste mannenkoor „Orpheus". Het enige zangkoor, dat reeds In 1916 het predikaat „Koninklijk" verwierf en waarvan hij sinds 16 juni 1959 voorzitter is. Hij: Piet Smit, geboren in Sneek. Die in Sneek, Goor, Enschede en Zevenaar heeft gewoond en op een van die repetitieavonden van „Orpheus" destijds als introducé van de heer M. C. Noordhoek meekwam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 3