Wie weet begint de Schiedamse woningbouvwiktorie in Hoorn, al mocht ook Zutphen worden gezien Gaat 't Hoornse «De Grote Waal» hoge ogen gooien? OP WONINGBOUWEXCURSIE MET DE KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING OM TE KIJKEN WAT ER ELDERS ZOAL TE KOOP IS ggjg iHPKp Hl. I |«ILW>«L I ni^vJUi. r r\vjii*r> *- WUCI'JOUMU Zö JULI lt>/D Daar zit je dan tussen, als enige vrouw, als pottenkijkster, als verslaggeefster van het Stadsblad. Tussen al die mannelijke leden van de Schiedamse commissie Ruimtelijke Ordening. Een (maan)dagje woningbouwexcursie doen. Een leerzame excursie, dat wel. En zeker voor al die beraadslagende en adviserende koppen, die de hoofden niet vaak genoeg bij elkaar kunnen steken om Schiedam aan weldoordachte nieuwe woonobjekten te helpen. Maar voor het moment van adviseren eerst (en besluitvorming later) aan de orde komt moetje wel weten wat er zoal aan de woningmarkt is. En dan kan zo*n excursie naar interessante projekten, kijken hoe ze het elders doen zeg maar, leerzaam zijn. Je hoofd gebruiken, waar wat te zien en op te steken valt, daarvoor moet je weieens buiten de gemeentegrenzen zijn. En dat hebben ze nu weer eens gedaan. De wethouders Chris Zijdeveld, Herman Posthoorn, Reinier Scheeres, verschillende raadsleden en de gemeentelijke „denkhoofden" als ir. G. Schaap, hoofd Stadsontwikkeling en G. Boer, hoofd afdeling nieuwbouw Woningdienst van de gemeente Schiedam. Want nadenken moet er tenslotte gedaan worden. En dan roepen we, voor de goede orde, nog even dc raadsvergadering van april j.l. in herinnering terug, toen met 34 stemmen vóór en slechts één tegen het ppan van minister Gruyters werd aangenomen om door te gaan met bouwen in het verlengde van De Woudhoek, waarvoor de grond al is opgespoten. Voorlopig voor de bouw van twee tot driehonderd woningen voor de eerste fase van het totaalplan voor 1500 tot 2000 woningen. Daarvoor dien je wel een goed doordacht woningbouwprojekt in je zak te hebben. En om te zien hoe anderen zoiets doen was die excursie, met wethouder Chris Zijdeveld van stadsontwikkeling en milieuzaken als gastheer een goede zaak. Voor dit projekt waren twee interessante woningbouwprojekten ge kozen, nl. het plan ,,De Grote Waal" in het Noordhollandse Hoorn en'dat in Zutphen. Zonder de kat op het spek te willen binden of op de zaken vooruit te lopen, alvast deze voorlopige conclusie onzerzijds: het plan „De Grote Waal" heeft op vele deelnemers aan deze excursie diepe indruk gemaakt. Het zou me persoonlijk dan ook niets verwonderen als men wat de eerste fase betreft zich met name op dit plan oriënteert en concentreet, andere varianten en alternatieven even daar gelaten. Maar laten we hier nu de excursie verder op de voet vaak letterlijk op te nemen volgen. Op het kantoor van de maatschap voor architectuur en ruimtelijke vormge ving te Soest, werden de Schiedamse afgevaardigden ontvangen door de architecten H. N. van Wijk en J. L. Gelderblom. Architekten van een zelfstandig architektenburo, dat zich vooral richt op projekten, die aan het „wonen" een bijzondere betekenis geven. Te lang heeft men ook naar hun filosofie genoegen moeten nemen met flatbouw. Die bijna een vloek in onze maatschappij dreigt te worden, aldus de gedegen toe'ichting moeten geloven. Men is nu al zover, dat men bétere woningen wil. Niet meer zo geïsoleerd wonen in een flat, waar men voor elkaar een vreemde is en blijft. En de deur iedere keer weer dichtslaat. Steeds meer ziet men, dat men specifiek naar „buiten" wil leven. Een klein voorbeeld daarvan. Een echtpaar in de Houtstraat in Schiedam heeft de muren van z'n huis witgeschilderd en projecteert daarop voor buurtbewoners de vakantie-dia's. Dit even terzijde. „DE GROTE WAAL" Terug naar het woonprojekt „De Grote Waal" in Hoorn, waar iets opmerkelijks in aanbouw is. Hier heeft men meergezinswoningen met een dichtheid van 70 tot 80 woningen per hectare in het bestemmingsplan opgenomen op ongeveer 1,8 hectare en vervolgens op ongeveer 3,8 ha. eengezinswoningen met een dichtheid van 40 tot 50 woningen per hectare. In In de heer De Boer (links) had ik wel een concurrent. Met elkaar discussiëren over het voor en tegen van „De Grote Waal" in Hoorn. het andere geval zou hier een groot aantal flats verrezen zijn op onder bouw. Maar dat wil men niet meer. Te zijner tijd zal ten noorden van dit woongebied een halte van de N.S. verrijzen met een goede aansluiting op Amsterdam. Ten zuiden van deze spoorlijn is het wijkcentrum geprojekteerd, dat hoger komt te liggen en dat bereikbaar zal zijn via een voetgangersbrug over de verkeersweg. Dit gebied met hoge dichtheid vormt de verbinding straks tussen het toekomstige station en het wijkcentrum. De eengezinswoningen bevinden zich boven parkeerplaatsen, waarbij de ingang van de woning op de begane grond is. Bij de gestapelde woningen heeft men de voorkeur gegeven aan maisonnette- woningen. Tot dit besluit is men gekomen om zoveel mogelijk bewoners te laten profiteren van een begane grondsituatie. De eengezinswoningen zijn voorzien van een tuin, waarbij men overal hard bezig is om er iets moois van te maken. Er worden alleen maar gestapelde woningen in maximaal vier woonlagen toegepast. Voor de eerste fase van 350 woningwetwoningen in de experimen tele sector kreeg men er een subsidie van ƒ945.000,-. De burgemeester en de wethouders kregen voor de speciale eengezinswo ningen een vergunning. Zo prettig vindt men het hier wonen in dit gebied, waar de hoogbouw angstvallig geweerd ALLEENSTAANDEN MIDDENIN Kinderen van de afzonderingsreke ning" zijn praktisch in elke stad de alleenstaanden. Als 'hij of zij na vaak jarenlange inschrijving eindelijk eens een één- of tweekamerwoning krijgt, dan komt men allemaal op een kluitjes te zitten. Hier in het projekt „De Grote Waal" te Hoom is het heel anders. Daar wonen de alleenstaanden genoeglijk tussen als deze mensen met drie-, vier- of vijfkamerwoningen in. De alleenstaanden hebben een zalige grote kamer, waarvan zij de slaapnis af kunnen scheiden door een vouwwand. Een behoorlijk aanrecht (zij het met een kleine wasbak), voldoende plaats voor meubilair. Een vierkante groen betegelde douchecel met toilet en vaste wastafel. Huurprijs tussen de 200,— en 220,per maand. Royale balkons, die geheel doorlopen over de gehele breedte van het blok. Met de mogelijkheid dus, zo gemoedelijk weg met elkaar voor de deur een pilsje te drinken of gewoon een bakkie koffie natuurlijk. Stelt men meer prijs op privacy, dan vindt men er vanzelf wel een oplossing op. M ïar het past beslist niet in dit geheel „open woonprojekt" van Hoorn. ECHTE LEEPST AD Het is met recht een echte „leefstad", waarnaar een ieder haakt. Waarbij het kind de gelegenheid krijgt ongestoord op straat te spelen. Alle boven gelegen woningen liggen aan een galerij en alle. aan een galerij gelegen woningen zijn bereikbaar via een hellingbaan of via hellingtrappen. Denkt U zich eens even in, wat dit voor invaliden betekent? Zomaar onge stoord kunnen winkelen zonder de Wat zou je daarvan zeggen, vraagt de heer Lansbergen Een overzicht van een ideale woonwijk in opbouw, aan de man van de financiën, wethouder Scheeres. De wethouders Zijdeveld en Posthoorn die toezien dat het raadslid Rosman veilig bovenkomt. En Joop de Jong betreedt hier een „afgedekte" trap. Hadden ze eerder moeten doen. Allemaal verspreid over „De Grote Waal" in Hoorn. Wethouder Zijdeveld ziet kennelijk iets heel bijzonders. 1 De stem van de heer Lansbergen telt wel degelijk mee. Hier ziet u zo'n typische hellingbaan in „De Grote Waal" te Hoorn. Het raadslid C. Lansbergen die het op z'n dooie akkertje allemaal eens bekijkt. Onder de woningen doorlopen, dat kan allemaal in Hoorn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 12