V.O.S.-CURSUS GAAT 7 SEPTEMBER VAN START Wat de V 0 cursus voor u allemaal te bieden heeft AtfiKfMT tfGMOEN C. KOK All een ini ff**" VE LRFfTSTE SdweDAM-. Koemarkt 1 KWARTSHORLOGES v a. 199.- Alle soorten kwartshorloges in voorraad, ook met wijzers. JUWELIER HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 Ja, op dinsdag 7 september a.s. is het zover. Dan gaat de V.O.S.-kursus (V rouwen oriënteren zich in de Samenleving) in het ontmoetingscentrum „St. Joris Doele" aan het Doeleplein 1 van start. Alle dames, die op de bijeenkomst op 7 april jj. (7 schijnt wel een geluksgetal te zijn) in het dienstencentrum „De 4 Molens" waren, weten er nog alles van. Maar voor anderen, die hierin geïnteresseerd zijn, nog even dit. In Noord-Holland zette de Culturele Raad dit op poten: een kursus speciaal voor de vrouw met alleen maar een lagere schoolopleiding of slechts één of twee jaar voortgezet onderwijs. Nu de kinderen praktisch allemaal door-leren, zitten die vrouwen vaak met de handen in het haar. Maar hét brengt ook problemen met zich mee, als een vrouw er zo graag een baantje bij heeft. Vanuit Noord-Holland jpegon dus de victorie en die waaide natuurlijk over naar Zuid-Holland, naar Rotterdam en naar onze goede stad Schiedam. GEEN POLITIEKE RICHTING De Rooie Vrouwen praatten erover in hun eigen kring en namen toen subiet kontakt op met de andere vrouwenverenigingen. De V.O.S.- kursus heeft dus niets met een politieke richting te maken, al namen de Rooie Vrouwen er wel het initiatief voor. Een bijeenkomst op 7 april met resultaat. Ik ontving een brief van oud-wethouder mevrouw G. D. Verwey-de Graaft met verschillende gegevens. Zij staat op het punt met vakantie naar Polen te gaan (een heel fijne vakantie toegewenst) en verwees me naar een der harde werksters in de Voorbereidingswerkgroep V.O.S.- kursussen Schiedam: Hanneke Scheeres. Hanneke Scheerdes, die de V.O.S.- cursus in Schiedam echt wel ziet zitten. Met haar heb ik in de gezellige woning aan de Van Leeuwenhoeckstraat een praatje gemaakt. Zij heeft zich een paar maanden teruggetrokken uit dit werk in verband met de komst van een baby: dochter Linda, nu alweer twee maanden. Op dat moment deed zij haar slaapje. Ook de andere spruit, zodat er even tijd was om te praten. OP NAAR DE 20 Tot nu toe hebben zich 17 deelneemsters voor de V.O.S.-kursus opgegeven. Vermoedelijk valt er één af, zodat er dan nog plaats is voor vier deelneemsters. Hanneke Scheeres is blij, dat de V.O.S.-kursus hier ook in Schiedam van de grond komt. Daar is hard aan gewerkt en vooral mevrouw Verwey heeft hier enorm veel werk voor verzet. Aan haar is het ook praktisch te danken, dat het dagelijks bestuur van de S.G. zich bereid heeft verklaard de kursus tot maximaal het begrote tekort te subsidiëren. Nu kan men dus starten en dat gebeurt dan op dinsdag 7 september om kwart over negen tot kwart over elf. De kosten voor de gehele kursus, die drie maanden duurt, bedragen slechts ƒ.35,Iedere leergierige huisvrouw is dus in staat deze kursus te volgen, terwijl de kinderen op school zitten. De allerkleinsten kunnen in een crèche opgevangen worden tegen een geringe vergoeding. FOLDERTJE Er is inmiddels een foldertje samengesteld, dat de deelneemsters een dezer dagen zal worden toegezonden, zegt Hanneke Scheeres. Vast staat al, dat er bijzondere belangstelling bestaat voor het onderwerp „als je alleen achterblijft, welke vrijheden krijgt het opgroeiende kind". Daarnaast krijgen ook de volgende onderwerpen de aandacht: „Hoe werkt de Gemeenteraad"; „sociale voorzieningen"; „in hoeverre zijn we verantwoordelijk voor het milieubeleid"; „alles over de opvoeding" en „omgang met kinderen" enz.. Het zal van de kursisten zelf afhangen, of deze V.O.S.-kursus in Schiedam een vervolg krijgt, meent Hanneke Scheeres, die zich heel nauw bij dit werk betrokken voelt en het ook zinvol vindt. Er zullen ongetwijfeld meer onderwerpen ter sprake komen. Het een sluit het ander niet uit. Misschien zal de kursusleiding het in het begin wel moeilijk hebben, meent ze. Het is voor hun ook een stoomopleiding geweest. Bij wie kan men zich hier nog voor opgeven? Daar komt de naam en het adres al: Anneke in 't Veldt-Vorst, Griegplein 238, telefoon 709471. Heel zakelijk schrijft mevrouw Verwey: „Toelating tot de nog open plaatsen geschiedt in volgorde van binnenkomst van de ingevulde formulieren". Zo, dat weet u dan ook weer. Vast staat dat er in elk geval maar één V.O.S.-kursus komt, omdat dit allemaal nog in de kinderschoenen staat. Volgend jaar kan men weer uitbreiden. Maar dat ligt helemaal aan de V.O.S.-kursisten zelf. MIEKE ONS FILIAAL Er is een keurig verzorgd boekje door de stichting Schiedamse Gemeenschap uitgegeven, via welke elke Schiedam mer de gelegenheid krijgt een bepaalde cursus te volgen. Een V. O.-cursus, de afkorting voor de inmiddels bekende Vormings- en Ontwikkelings cursus en waarbij de voorzitter hiervan, de heer J. K. Looy, alvast bekend maakt dat naast deze cursussen nog tal van andere aktiviteiten zullen worden georgani seerd. Zoals lezingen en gespreks- en informatie-bijeenkomsten enz. Maar dat hoort u straks nog wel. Hoofdzaak is, dat u weer in eigen stad terecht kan om deze winter een cursus of zelfs een vervolgcursus te volgen. Voor deze cursussen kunt u zich opgeven bij de stichting S.G., afdeling Vormings- en Ontwikkelingswerk. Maar ook bij andere instellingen, met wie de stichting samenwerkt. Als u uw cursusgeld overmaakt op giro 3628467 ten name Win bovengenoemde adres, met op het strookje vermeld „inschrijving", dan houdt men aan de hand van de volgorde van inschrijving de datum aan, waarop het geld binnen komt. Om een goede organisatie te bevorderen, zijn betalingen per kas niet toegestaan. GIRONUMMER: 36.28.467 DUS Heeft u geen eigen gironummer, neemt u dan even de moeite het geld op het postkantoor over te maken met behulp van een stortingskaart. Van tevoren haalt u even een inschrijvingsformulier aan dé Overschiesestraat 1 en vult dat in. Per formulier niet meer dan één cursus invullen. Meerderen sticht alleen verwarring. Heeft u geen gelegenheid die formulieren persoonlijk af te halen? Pleegt u dan even een telefoontje: 26.80.43 en het wordt u allemaal toegezonden. De service van de stichting Schiedamse Gemeenschap kent geen grenzen. Ook niet, waar het de V. O.-cursussen 1976/1977 betreft krijgen op een aantal cursussen een korting van 25 procent. Welke dat precies zijn, wordt nog nader bekend gemaakt. U moet natuurlijk eerst goed nadenken, voordat u zich voor een cursus opgeeft. Want dat betekent wel, dat u uw cursusgeld niet terugkrijgt als u haar niet afmaakt of niet verder wenst te gaan. Slechts in heel bijzondere gevallen wordt een uitzondering gemaakt voor restitutie en/of vermindering van het verschuldigde bedrag. KRIS KRAS DOOR CURSUSSEN Alle cursussen beginnen in september. Dan is iedereen praktisch van vakantie teruggekeerd en kan men aan de slag. Heeft u interesse voor Engels? In gebouw „Irene" wordt Engels voor beginners gegeven door de heer R. Woltman, kosten 102,50 voor 27 lessen. Op maandag 20 september van zeven tot half negen en op dinsdag 21 september van half negen tot tien uur. Op dezelfde avond ook nog van zeven tot half negen in het dienstencentrum „De 4 Molens" en wel door mej. Van Beek. Eveneens in dit dienstencentrum op 21 september van half negen tot tien uur, docente mevrouw Y. Blokhout en op maandag 20 septem ber des middags van twee tot half vier. U bekijkt het allemaal maar. STUDIEMATERIAAL Ja, studiemateriaal kunt u tegen betaling verkrijgen bij het bureau aan de Overschiesestraat 1, in het bekende Proveniershuis. U kunt het natuurlijk ook bij de boekhandel bestellen. Ander materiaal is of op de cursus aanwezig of u dient dit in overleg met de docenKe) te bestellen. Dat regelt zich allemaal vanzelf. Wanneer het cursusgeld méér dan 60,— bedraagt, dan is de betaling in twee maanden mogelijk. De eerste betaling meteen bij de inschrijving, de tweede uiterlijk twee maanden later. U krijgt bijtijds een rekening toege stuurd, zodat het niet vergeten kan worden. En het bespaart de organisatie een administratieve rompslomp. Houders van een bejaarden paspoort, ENGELS TWEEDEJAARS Ook dat kan, eveneens in het diensten centrum „De 4 Molens" op dinsdag 21 september des 's avonds van half acht tot tien uur. Docente mejuffrouw J. van Beek, kosten dezelfde. Kiest u liever de avonduren, dan kan dit ook in zaal Irene en wel van zeven tot half negen. Docent is dan de heer R. Woltman. Bent u nog verder, dan kiest u natuurlijk voor de cursus Engels derdejaars. Kosten ook dezelfde. Maar dan op maandag 20 september en wel van half negen tot tien uur in zaal „Irene". Docent is de heer R. Woltman, kosten dezelfde. Er wordt in dit keurig verzorgde boekje (onder voorbehoud) ook een cursus Duits voor beginners vermeld. U krijgt in deze cursus het Duitse idioom en grammatika en woord kennis, ook Nederlandse grammatika, zodat u zonder problemen de Duitse grammatika kunt gebruiken en heel snel Duits spreekt. Altijd gemakkelijk in de wintervakantie. Kosten 102,50 voor 27 lessen. Aanvang: woensdag 22 september van zeven tot half negen in het gebouw van de L.T.S. aan de Mgr. Nolenslaan 3. Docente: mevrouw P. J. A. E. Boers. Duits tweedejaars wordt ook onder voorbehoud aangekondigd. Hangt helemaal af van het aantal inschrijvin gen, hoewel er beslist Schiedammers zijn, die hun cursus van vorig jaar willen vervolgen. Kosten dezelfde, aanvang woensdag 22 september in het gebouw van de L.T.S., Mgr. Nolenslaan 3, docente: mevrouw P. J. A. E. Boers. FRANS IN VERVOLGEN De cursussen Frans voor beginners, tweede- en derdejaars, kosten 102,50 voor 27 lessen, beginnen op maandag 20 september in het dien stencentrum „De 4 Molens" en wel van kwart voor negen tot kwart over tien. Op donderdag 23 september van zeven tot half negen, op maandag 20 september van zeven tot half negen en op donderdag 23 september van kwart voor negen tot kwart over tien. In volgorde van de cursussen worden deze allemaal in het dienstencentrum „De 4 Molens" gehouden. Alle verdere gegevens wat boeken betreft (maar dat geldt ook voor alle andere cursussen) staan in dit boekje vermeld. Docente van deze cursussen is steeds mevrouw L. M. A. M. Gouman- Lapeirre. OLE SPANJE Natuurlijk heeft u ook interesse voor een cursus Spaans. Dat kan allemaal bij de V. O. Een cursus voor beginners (kosten 87,50 voor 22 lessen) op donderdag 16 september en wel van half negen tot tien uur. Op dinsdag 14 september van zeven tot half negen. Spaans tweedejaars op donderdag 16 september van zeven tot half negen. Al deze cursussen worden ook in het dienstencentrum „De 4 Molens" gegeven. Docente is op alle lessen: mevrouw H. M. Nieva-Balk. We gaan een deurtje verder: Zweeds voor beginners (onder voorbehoud). Kosten 102,50, maar daarvoor krijgt u ook maar liefst 27 lessen) op een maandag en de naam van de docente hoort u ook nog wel. Tijd: van half negen tot tien uur. U wilt ook uw kennis Nederlands eens ophalen? Soms een puzzel, want schrijf je een woord nu met een „d" of met ,,dt"? Geen problemen meer, als u de cursus Praktisch taalgebruik kiest. Kosten 52,50 voor 25 lessen in het dienstencentrum „De 4 Molens" op maandag 13 september en wel van zeven tot half negen. MODERNE WISKUNDE Een heel interessante cursus: moderne wiskunde voor ouders. Kynt u uw opgroeiende kinderen tenminste hel pen bij hun huiswerk. Kosten: ƒ92,50 voor 25 lessen op maahdag 13 september van zeven tot half negen en wel in het dienstencentrum „De 4 Molens". Docent: de heer A. Bulten. En natuurlijk weet intussen elke Schiedammer, dat het adres van dit dienstencentrum de Burg. Honnerlage Gretelaan 367 is. Iets heel anders, maar niet minder aantrekkelijk: werken met klei. Boetseren, handgevormd en gedraaid aardewerk, engoberen, glazuren, af gietsels maken. In één woord: alles wat met keramiek te maken heeft. Kosten: 77,50 voor 15 lessen op vrijdag 17 september. Nu in de Teerstoof, Nieuwstraat 12 en wel van acht tot tien uur. Docent is de heer R. Kooman. Deze cursus hervat hij op vrijdag 21 januari 1977 in hetzelfde gebouw, zelfde tijd. Alles wat met textiel te maken heeft, biedt verschillende mogelijkheden. De „handigerds" onder ons leren bijv. poppen maken, applikatie, wandkle den maken enz. Een heel fijne cursus, die op dinsdag 14 september start in de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Kreatieve handenarbeid biedt moge lijkheden voor tekenen, schilderen, sieraden maken, linoleum drukken enz. Voor beide cursussen staat de heer R. Kooman borg. VOLKSDANSEN Bijzonder populair was vorig jaar de cursus volksdansen. Op maandag 20 en dinsdag 21 september worden deze cursussen hervat. De eerste cursus wordt door mej. A. Bols geleid, de tweede cursus door de heer M. Korpel. Kosten: 42,50 voor 10 lessen. Aanvang: half negen tot half elf en van half acht tot half tien. De cursus voor gevorderden heeft op maandag 17 januari 1977 plaats en op 18januari 1977. Tijden van half negen tot half elf en van half acht tot half tien. Docenten: mej. A. Bols en de heer M. Korpel. Alle lessen worden eveneens in het dienstencentrum „De 4 Molens" gehouden. ALG. BASISOPLEIDING SPORT Bij voldoende deelname start men ook dit jaar weer in samenwerking met de Sportraad van de gemeente te Schiedam een cursus A.B.O.-sport Wilt u kaderfunkties gaan vervullen, dan heeft u strikt theoretische kennis nodig. Startdatum begin oktober, kosten 40,voor 13 lessen. Plaats en tijd worden nog bekend gemaakt Maar de docent is iemand van de Ned. Sport Federatie. Eveneens in samenwerking met de gemeentelijke Sportraad start bij voldoende deelname voor het eerst in Schiedam een korte cursus bpstuurs- kader. In deze cursus kunnen besturen van sportverenigingen zich verder bekwamen in bestuurlijke en organi satorische zaken. Het wordt een cursus van vijf avonden van 2Vi uur. Start begin oktober. Kosten: 17,50 voor die vijf lessen. Tijd en plaats nog onbekend. Docent: iemand van de Ned. Sport Federatie. Het NIVON afdeling Schiedam heeft in dit handige boekje ook een apart programma, maar daarvan houden we u beslist geregeld op de hoogte bij het verenig ingsnieuws. Heel interessante lezingen met dia's worden op 16 december gehouden door mevrouw Bouwman, medewerk ster van het museum Boymans van Beuningen over de collectie van M. van Regteren van Altena, waarvan in december een expositie in dit museum te bezichtigen zal zijn. Aansluitend op die lezing zal een bezoek aan dat museum gebracht worden op 19 december 1976. In samenwerking met de PvdA wordt een nieuwjaarsbijeenkomst gehouden en de Europese Verkiezingen worden op 20 januari 1977 behandeld in samenwerking niet de PvdA. Nadere gegevens ontbreken nog. Meerdere inlichtingen ontbreken nog over februari, maar dat is nog zóver weg. Op het programma van de Stichting voor Huishoudelijke Gezinsvoorlich ting kom ik wel met een apart artikel terug. U weet nu in elk geval het een en ander van de inmiddels bekend geworden V. O.-cursussen in Schiedam. Maak er een nuttig gebruik van, ze zijn er tenslotte voor en... kennis betekent nog altijd macht Ook in 1976. M.W. 'Als afbeelding BROER SVEST 83 TELEFOON 28 79 37 SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 3