Geslaagde opening van 40 jaar Spirit Sports I PLAAT PRAAT Jack gevonden - V ET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 28 - WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zeilfoto's Je ziet ze wel eens, de snelle beroepsfotografen die aan boord van een snelle motorboot van bakboord naar stuurboord rennen. Veelal worden ze door iemand aan hun broekriem vastgehouden om te voorko men dat ze overboord vallen. De bedoeling van al dat gezwoeg is het maken van een paar schitterende foto's van zeilschepen in aktie. Zou het fotograferen van snelle zeilschepen zo moeilijk zijn dat de amateur zich daaraan maar beter niet kan wagen? Zo extreem behoeft het ook .weer niet gesteld te worden, maar het vereist wel een speciale techniek. En dis laatste is aan te leren. Specialisten hebben op basis van eigen ervaring een paar vuistregels opge steld, waarbij er van wordt uitgegaan dat de meeste schepen vanaf andere schepen gefotografeerd worden. Het is dikwijls zeer moeilijk om dichtbij het onderwerp te komen. Het is daarom noodzakelijk te fotograferen met een teie-objectief, waarbij vooral de voorkeur aan een zoom-objectief gegeven kan worden omdat de afstand niet zo belangrijk is terwijl toch een foto met een goede uitsnede verkregen kan worden. Wanneer niet met een tele-objectief gewerkt wordt zullen de schepen meestentijds te klein worden afgebeeld en zal er teveel lucht en water op de foto te zien zijn. De combinatie tele-objectief en beweging kan scherp teproblemen opleveren. Om de foto's toch goed scherp te krijgen is het aan te raden met een zo kort mogelijke sluitertijd te werken: De tijd dat de Amerikaanse pianist Dave Brubeck triomfen vierde met ondermeer altist Paul Desmond en drummer loe Morello ligt ver achter ons. Deze formatie creëerde destijds een enerzijds fel omstre den, doch daarentegen ook beju belde jazz-stijl waarin zelfs klassie ke invloeden te onderkennen wa ren. Melodisch bezien hebben Bru beck en de zijnen bij zonder boeiende vertolkingen op hun naam gebracht. De groep van Da rius Milhaud's leerling Brubeck ging echter na jaren hechte samen werking uiteen. Na enkele maan den echter voltrok zich een verras sende come-back, nu met bariton saxofonist Jerry Mulligan. Ook hier werd wederom een hoog ni veau bereikt doch de combinatie was slechts een kort samengaan Lekker klessebessen en herinneringen ophalen onder het zeiltje van de kermiskraam Maak betere" tenminste 1/250 sec., of bij gebruik van „snelle" films als Tri-X of Ektachrome High Speed (beide .van Kodak) zelfs 1/1000 sec. Wanneer de fotograaf vanaf een deinende boot werkt moet hij daarbij zijn lichaam zo soepel mogelijk en zijn knieën licht gebogen houden. Een ander handigheid is de foto te maken wanneer de boot waarop men staat op het hoogtepunt, of dieptepunt van zijn beweging is. Op dat moment staat de boot even stil. Bovendien maakt deze techniek het de fotograaf gemakkelijker de horizon op zijn foto recht te houden. Noch de boeg noch de achtersteven zijn ideale plaatsen voor de fotograaf. Het beste kan hij in hef midden van de boot gaan staan. Planning kan de inhoud van de foto'3 wezenlijk verbeteren. Drastische wed strijdfoto's kunnen gemaakt worden indien de fotograaf zich opstelt in de buurt van een boei waar de schepen draaien of door de wind gaan. Hier liggen de schepen dikwijls zeer schuin in het water en is de bemanning op het hoogtepunt van haar aktiviteiten met de zeilen. Wanneer de schepen recht voor de wind gaan zullen ze In veel gevallen het imponerende ballonzeil of spinaker bijzetten. Ook tegenliehtopnamen kunnen boei end effekt geven doordat het schap donker afsteekt tegen de lucht en de zon die over het water speelt. Heeft men niet de mogelijkheid om de wedstrijd vanaf een schip te fotografe ren, dan kunnen toch ook nog zeer mooie foto's gemaakt worden vanaf de waterkant beschoren, Sindsdien is Dave Bru beck het muzikale spoor een beetje bijster geraakt. Hij componeert, geeft concerten met het popensem ble van zijn zoon om zodoende een brug te vinden naar het moderne idioom. De poging mislukt volko men. Op zijn elpee All The Things We Are opnamen uit 1973/74 zet zich deze lijn voort. Hij om ringt zich met de altisten Lee Ko- nitz en Anthony Braxton, drum mers Roy Haynes en Alan Dawson, alsmede de bassist Jack Six. De plaat bevat vier stukken en een Jimmy van Heusen-medley van vijf composities die Brubeck geduren de ruim twintig minuten verklankt met bas en drums. Het is in feite triest te ontdekken dat de beide al tisten tot goede prestaties komen doch dat de muzikale inbreng van Dave Brubeck weinig te betekenen heeft. In Like Someone In Love bijvoorbeeld knipoogt Brubeck zelfs naar free-elementen doch ook deze vrijage mislukt. Het korte duet met Lee Konitz biedt nog enig soulaas, doch In Your Own Sweet Way en All The Things You Are moet Dave Brubeck ten aanzien Even gewoon is de drukte rond het bierbuffet dat ditmaal met dependances werkte om alle dorstigen te laven. (En dorstig zijn ze bij Spirit als vanouds). Het motto: „Leuk en fijn", wat de vereniging Spirit Sports zich eigen maakt, is bij de openingsdagen na de viering van het 40-jarig bestaan volledig uit de verf geko men. Twee leuke en fijne dagen begunstigd met. ideaal zomer weertje, echter tegengewerkt door de droogte waardoor het geplande sportprogramma moest worden ingekrom pen. Hoogtepunt was in feite de zondag waarvan de drukte die van zaterdag verre overtrof. De spelenkermis voor de jeugd stond zo'n beetje centraal en er werd weer druk ge sprongen op de luchtmatras, een attractie voor jong en oud. Hoeveel oud-leden er die dag zijn geweest valt slechts te schatten, in ieder geval waren het er veel die het oude Spirit-honk nog eens bezochten. Voorzitter F. van Leeuwarden is er trots op dat alles zo goed is verlopen met inschakeling van iedereen. Bij de organisatie zijn de bestaande commissies ingeschakeld. Het is bij Spirit altijd de bedoeling geweest sport en ge zelligheid te combineren. De mogelijkheid zal dan ook worden afgetast om met andere activiteiten naar buite te treden. De strijd in een van de hockey-familiewedstrijden is ge streden. Nu het merendeel van de ruim 400 leden uit jeugd be staat, wordt hieraan uiteraard het eerst gedacht. Momenteel is al in overweging om volgend jaar te starten met mini-hockey voor kinderen onder de 8 jaar. De hiervoor benodigde doelen wordt een van de geschen ken die de leden het bestuur gaan aanbieden. Daarbij nog twee lichtmasten op het voorterrein die het mogelijk maken in de avonduren te oefenen op een strook gras en op het parkeerterrein. Het totale programma van de jubileumviering is opgeno men in een keurig verzorgde lustrumgids, geïllustreerd met pentekeningen van Trees van Rutten-Eenhuizen die hiervoor op de karicaturele toer ging. Ze tekenen de sfeer in Spirit zo treffend dat Jan Sportief er een gepikt heeft voor publikatie in zijn rubriek. Dank je wel Trees en sorry voor mijn brutaliteit. Zaterdag en zondag a.s. is er bijvoorbeeld een groot hoc- keytoernooi waarvoor elf verenigingen teams afvaardi gen. De eerstkotnende woensdagen draait de reeds ge starte nederlaagserie waarin teams van de verenigingen Aeolus, AMHC, Ever Green, Leonidas, Asvion, Rotter dam, Ring-Pass en Pollux moeten proberen de formatie van Spirit een hockybeentje te lichten. De rest van het programma zullen wij regelmatig in deze rubriek aan kondigen. llllillllllllllllllilMIIII!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||llll,,l"l,l|ll|lll>>llll>lllllll,"l",ll"""ll,"|l"" van zijn solisten wederom het on derspit delven. ATLANTIC 50275 T KLIEKSKE Onlangs verscheen een nieuwe el pee van het bekende volksmuzie- kensemble 't Kliekske, dat wordt gevormd door Rosita Tahon, Her man de Wit, Oswald Tahon en Wilfried Moonen. De plaat bevat een Zuid-Nederlands volksliede renrepertoire dat als representatief kan worden beschouwd voor het totale oevre van de groep. De in fraaie hoes uitgebrachte elpee be vat tevens een tekstboek waarin de achttien liedjes staan afgedrukt, alsmede een beschrijving van het gebruikte instrumentarium, dat voor een deel door de groep zelf werd nagebouwd via afbeeldingen of noch schaars aanwezige exem plaren. Met niet aflatende ijver speurt de groep in archieven, bi bliotheken en musea naar oude wijsjes en zelfs werden enkele daarvan uit overlevering opgete kend s.en. .gereconstrueerd. Een groot deel van het druk bezette concertprogramma voor het ko mend winterseizoen reeds vijftig wordt gevuld met schoolconcerten, die naast een zeer ongedwongen sfeer tevens een waardevol educa tief karakter dragen. Naast deze werkzaamheden voor de jeugd heeft 't Kliekske zelfs een dagvul- lend programma samengesteld, waarin naast het leren van oude volksdansen tevens het bouwen van eenvoudige muziekinstrumenten wordt onderwezen. De soms eeu wenoude liederenschat wordt veelal begeleid op instrumenten die in onze dagen practisch niet meer gangbaar zijn. Wat dacht u van een draailier, vlier, moezelzak (doedelzak), kromhoorn, mond harp en trombon. Het is een wer kelijk typische ervaring de verrich tingen van 't Kliekske op deze plaat tè beluisteren. Enerzijds is de uitgave een waardevol bezit voor geintresseerden, anderzijds ver dient dit viertal hulde voor zoveel toewijding en enthousiasme voor het bewaren en presenteren van de „tophits" van onze verre voorvade ren. CBS 81275 Nel Bootsman, uiteraard van 'De Jeugdhaven', Albardastraat 69 vraagt: welk kind mist zijn jack, wind- of trainingsjack of nappajasje? Nu hebben jullie er nog geen erg in, maar als het ineens gaat gieten, zit je toch maar lelijk in de boot. Daarom zegt deze Nel Bootsman: kom eens gauw kijken, of jouw jack of jasje erbij is. Je kan. zoals je natuurlijk wel weet. elke dag in 'De Jeugdhaven' terecht, nl. van negen tot vijf uur. Behalve op zaterdag. Er zijn er heel wat, dus kom maar gauw eens even kijken, als je iets mist. De oude garde (nu ja oud?) van Spirit was bij de opening van de jubileumviering weer ruimschoots present. Twee de van links: Ko van Alphen die destijds de eerste stoot gaf aan de oprichting van een jeugdafdeling. Charme langs het lijntje. Eens dartelde ook dit tweetal in de Spirit hockeywei. Een ontmoeting met generaties is bij Spirit de gewoonste zaak van de wereld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 28