Snuffie holt door de kamer en niemand die er iets van zegt Die boet wilde dat beestje afmaken. ik vond dat zo zielig Huissense huisvrouw heeft een varken ais huisdier cjjifde Randgtadkguken Hannie v.d. Beek: zo zielig voor Snuffie. heb nou eenmaal een zwak voor dieren, vandaar. Ia, die opleiding is wel nuttig, graag ga ik met de veearts mee als er op een boerderij een lastige bevalling is onder de veestapel. Moeilijk? Wel nee, je moet er alleen heel veel geduld voor hebben. Dat breng ik wel op. Met Snuffie hebben we dat in het begin ook moeten betonen, eer zo'n piepklein biggetje het varken is dat hij vandaag al is gaan er wel wat weken overheen. En de jongens wilden al maar met hem spelen". AAN TAFEL Snuffie mag zich bij de Van der Beeks kind aan huis noemen. Als het vrouwtje er met haar Mini op uittrekt mag hij soms mee, niet op de achterbank maar comfortabel in de wasmand. De jongens vinden dat natuurlijk prachtig en Snuffie zelf ziet ook wel wat in een ritje. Op zon- en feestdagen mag de huis-big aan tafel mee eten „hij hoort er toch bij"? zegt Hannie v.d. Beek. Sommige vriendinnen halen de schouders op over haar vreemde logé. En in Huissen weten ze ook te vertellen dat er een wild zwijn rondloopt- aan de Julianalaan. Maar Hannie zelf haalt daar de schouders over op. biggetje op bezoek". En geweldig dat ze het vonden. Kinderen houden allemaal van dieren. Of ze er bang van zijn? Welnee. Maar de narigheid is dat kinderen uit de stad dieren haast helemaal uit het oog verloren hebben. Ik vind het goed als ze dicht bij de natuur leren leven. Daarom heb ik mijn Snuffie pardoes in dat peuterklasje los gelaten. Ze wilden hem allemaal aaien en zeiden leuke dingen tegen hem. Ja, Snuffie is heel gezellig. En ook heel erg gezeggelijk, het enige waar hij een grondige hekel aan heeft is als ze hem optillen. Kindertjes van die leeftijd beginnen daar niet aan, maar ik zelf moet hem af en toe wel eens opbeuren. Dan begint hij boos te knorren. Gek? Gewoon in de huiskamer, niets bijzonders, zegt mevr. v.d. Beek. In de nette woning van mevrouw van der Beek aan de Julian astraat ln Huissen holt een jonge big door de mooie kamer. En niemand die er wat van zegt. Integendeel, 29-jarige Hannie van der Beek, hulsvrouw en twee dagen in de week doktersassistente vindt het allemaal best. „Zo'n lief dier, Snuffie, die kan bij ons een potje breken" zegt ze. Hoe ze er toe kwam een varken als huisdier te nemen? Vertelt ze: „Ik stel erg veel belang in dieren. Vaak ga ik naar een boerderij. Hier in het dorp kennen ze me allemaal als de mevrouw die op hoeves in en uit loopt. Bij een van de boeren was een zeug drachtig. Toen die geworpen had ben ik meteen gaan vragen. De boer was tevreden, er kwamen vijftien biggetjes welgeschapen op de wereld. Maar er was een probleem, die zeug had maar veertien tepels. Een tekort dus voor nummer vijftien. Ik vroeg aan die boer: „En wat doet u nou met nummer vijftien?"? „Afmaken", zei hij, „wat moet ik er anders mee". Ik vond dat zo vreselijk zielig dat ik aan he n gevraagd heb of ik dat dier mee naar huis mocht nemen. Nou ja, daar was geen bezwaar tegen. Maar ik hoorde die boer denken, zo'n stadse juffer, wat moet die nou met mijn big aan? Daar zal niet veel goeds van komen". BD DE LAMP Maar de Huissense huisvrouw Hannie v.d. Beek, moeder van twee jongens, vond het haar eer te na haar biggetje alsnog om te laten komen. Ze zegt: „Mijn man was er ook meteen weg van. En de twee zoons, Marko van zeven en Matthijs van vier waren helemaal in de wolken. Een echte big, mams, die moet meteen een naam hebben, riepen ze. Ik heb toen bedacht dat het Snuffie moest worden. Maar ik heb ze ook verteld dat we met zijn allen heel erg goed voor dat kleine biggetje moesten zorgen, anders zou hij het niet overleven. Ik heb voor hem een warm plekje in de keuken ingericht. Ik heb Snuffie bij de warme lamp gezet en voor injecties gezorgd. Zo'n beest moet ijzer hebben en antibiotica. Te eten kreeg hij van de fles, net als een lieve baby. En daar was Snuffie zo Welnee, ze moeten met mij ook niet lopen sjorren. Hoe menselijker je een dier behandelt, hoe beter. Daarom mag hij bij ons ook gewoon door het huis lopen". De melkman en de kruidenier zijn er al aan gewend dat als ze bij huize v.d. Beek aanbellen soms een jonge big komt „opendoen". En de buren kijken er ook niet vreemd meer van op, maar als er mensen zijn die voor het eerst met Snuffie de huisbig kennismaken wil het toch nog wel eens gebeuren dat ze vragen: „Vindt u dat nou niet vies mevrouw, zo'n varken over de vloer"? „Dan kan ik echt kwaad worden", zegt Hannie v.d. Beek want van haar eigen Snuffie wil ze geen boos woord horen. „Een echte schat", zegt ze en sluit het varkentje stevig in haar armen. En de boer die zijn 15e big wegdeed? „Hij vindt het prachtig dat die kleine nu zo goed gezond is", zegt zijn gastvrouw. „Snuffie doet niet onder voor de veertien broertjes en zusjes op de boerderij". Giet de saus over de vis uit. Maak van de gare aardappelen met de melk en boter een luchtige puree. Spuit de aardappelpuree in toefjes langs de rand. Strooi tenslotte de rest van de geraspte kaas over het geheel en laat de schotel in een voorverwarmde oven bruin worden. Fisherman's stew 400 gr. diepvries kabeljauw of schelvis (in 4 moten), 5 dl. water en 1 bouillontablet, 4 dunne schijfjes citroen, tijm, 40 gr. boter, 40 gr. bloem, blikje tomatenpuree, 1 liter blik uitgelekte mais, 100 gr. geraspte kaas, 750 gr. aardappelen, melk, boter, nootmuskaat. Kook de vis met bouillontablet even in het water. Schik daarna de moten in een vuurvaste beboterde schotel. Strooi er iets tijm over en leg hierop de schijfjes citroen. Maak een saus door de boter te smelten en droog bloem toe te voegen. Voeg al roerend de bouillon beetje voor beetje toe en tenslotte de tomatenpuree. Meng de mais met 2 eetlepels geraspte kaas door de saus. Deense appeltaart 1 kg. appelen (Goudreinetten), suiker naar smaak. Voorts: 125 g. paneermeel, 100 g. suiker, 75 boter of margarine, 50 g. amandelen, slagroom. De appelen schillen en in partjes snijden. Deze appelpartjes met heel weinig water vlug tot moes koken en met suiker op smaak brengen. De amandelen fijnhakken, met 100 g. suiker en paneermeel vermengen en in 75 g. boter of margarine onder omscheppen lichtbruin bakken. Een bij voorkeur hoge glazen schaal laag om laag met gebakken paneermeel en appelmoes vullen. De onderste en bovenste laag moet uit gebakken paneermeel bestaan. De taart met slagroom garneren. dankbaar voor dat hij met de dag ging groeien. Nu is hij al twee maanden en hij begint al een pittig varkentje te worden. Toen die kwam woog Snuffie twee ons en was die amper 15 cm. lang. Nu pak ik ons huisdier nog maar met moeite op, de lengte is 50 cm. en het gewicht schat ik op een kilo of 25". „Ik vind het voor de jongens heel belangrijk dat ze dicht bij dieren leven. We hebben cavia's en ook een grote hond. Nu hebben heel wat mensen dergelijke dieren in huis maar wij vinden het gewoon interessant dat ze van nabij kunnen volgen hoe zo'n biggetje groot wordt. Ik zelf ben voorzitster van een peuterspeelzaal. Daar komen kindertjes van twee tot vier jaar, een poosje geleden heb ik Snuffie in de mand gezet, ben met mijn wagen naar dat zaaltje gereden en heb tegen die kleintjes gezegd: „Zo, vandaag hebben jullie visite, er komt een Voor kleine Matthfis is Snuffle een geweldig speel kameraadje. Mee in de mini, comfortabel in de wasmand. VEEVERLOSKUNDE Ze heeft een drukke dagtaak, Hannie van der Beek. Zorgen voor man en kinderen, het huis, haar baan bij de dokter en toch vond ze nog tijd een cursus Vee verloskunde te volgen. „Ik

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 36