Een zonnige vaardag met de Rode Kruisboot en 229 gasten Ze waren met z'n allen goed voor 16.667 levensjaren vrouw W. Hamakers-v.d. Voort (53). Dolblij, dat ze over drie weken weer mag fietsen! Jeanne den Held, zonder Rode Kruisuitrusting, want ze is net uit het ziekenhuis, maakt gezellig even een babbeltje met me. Dan wordt er na de soep weer iets anders gepresenteerd. Ik ben vast kilo's aan gekomen en hoe kom ik daar met goed fatsoen weer vanaf, bestuur van het Rode Kruis! Ja, kapitein Ver hulp, ik heb echt toch nog wel „iets" gezien. Natuurlijk het dorpje Goudswaard op weg naar Hellevoetsluis. De Hellevoetslui zen en het oergezellige haventje van Stellendam. Waar aller lei soort vis gevangen wordt, doch palingen vergeleken wor den met „een uitgedroogd touwtje aan een draad". Ik heb ze dus liever uit de Zuiderzee. Het knusse Middelharnis met een leuk uitzicht op het haventje. De Moerdijkbrug, het Hollands Diep, de Valkerak -sluizen, Willemstad, asjeblieft. DRIE BEDPATIENTEN Er waren drie bedpatiënten aan boord van de „Oranjeplaat". De voor mij zo beken de mevrouw M. Timmers ■Kamerbeek uit de Bilderdijkstraat en mevrouw M. van Eijmeren -de Vries uit de Daltonstraat. Voor het eerst ging de heer J. van Eek uit de Nieuwe Maasstraat in gezelschap van zijn vrouw mee. Alledrie Schiedammers. Gesteund met een hoofdkussen en haar voeten op een verhoging, praatte mejuffrouw M. J. v.d. Burg (70) uit de Slachthuislaan in Schiedam hon derduit. Als reumapatiënte (al 31 jaar) heeft zij het beslist niet ge makkelijk, maar zij geeft de moed niet gauw op. Ik hoop van harte, dat ze straks met de renovatie daar een ge heel aangepaste woning krijgt. Even in de gaten houden, men sen van de Woning dienst. EEN JARIGE AAN BOORD Toen de heer Aleman hoorde, dat hij zaterdag een jarige aan boord kreeg, liet hij pijlsnel een bloemstuk aanrukken. En tot grote ontroering en vreug de werd die jarige, mevrouw M. E. Groeneweg-Krommehoek, be woonster van het St. Jacobs Gasthuis in Schiedam, verrast met dat bloemstuk, bestaande uit beeldige gele anjertjes en blauwe droogbloemetjes, toegespro ken door de heer Aleman en bood hij haar namens het Rode Kruis dit moois aan. Ook dokter Sondermeijer liet zich niet on betuigd en toverde een groot stuk geurige zeep te voor schijn. In haar invalidenwagen onder ging de jarige, die 90 jaar geworden was, dit alles en luisterde met een blije lach naar het massale „Lang zal ze leven" met mandolinebegeleiding. Later als fee stelijk toegift het zo be kende Wiegenlied van Brahms. Me vrouw Groenewegen vertelde me, dat ze maar liefst vijftig jaar op de Singel gewoond heeft. Andere bewoners van dit bejaardentehuis waren de heer J. Vissers (89), een echte grapjas, de dames G. Roza (82), M. v.d. Hoek (81), A. Verdoes (88) en E. Ringelberg (81). De heer P. Opschoor (96) en vader van de bekende oud-kee per Henk Opschoor van SVV in zijn gloriejaren, zei me: „Van een bus wordt je zo moe. Dit varen is veel fijner en vooral, nu er muziek aan boord is". Het echtpaar Straver, voor het eerst mee, raakte ook niet uitgekeken op de mooie omgeving en was vol lof over de service, die het Rode Kruis aan alle gasten gaf. Mien Vorstenbos van de Lange Singelstraat en Mien Juyn van de Wilhelminaflat in Schiedam waren eveneens aan boord. Net als de heer P. Boes uit de Mariastraat in Schiedam. Een oude Rode Kruisge- diende. De heer C. Koole (73) uit de Schaperlaan te Schiedam, voor *t eerst mee dankzij zijn goede gezinshulp, genoot van dit alles om hem heen. Al leenstaanden missen zoveel in het leven. Dat blijkt ook weer bij mevrouw M. v.d. Burg -Blazer (68) van de Buys Ballotsingel in Schiedam. Peter van Wely of Hans Aleman, twee jonge mensen, nemen haar nog weieens in haar invalidewagen mee naar buiten. De jongste gasten waren ongetwijfeld Ronald Haak (16) van de Vergulde Draackweg in Hoek van Holland en Wendy van Gijzel (15) van de Pres. Jan Wiersmastraat, Hoek van Holland. Hier woont ook mevrouw T. Timmers-Simonis (64) in het Herman Vissershuis. Het echtpaar A. Kooyman van het Ger- brands plein te Zwijndrecht zijn al driemaal met een Rode Kruisboot tocht meegeweest. Nóg een Hoekenees en wel een heel bekende aldaar, nl. Willem Speelman (59) uit de Mahusstraat. Hij heeft verschillende hobbys, o.a. een trein- en een schilders hobby. Verder staat hij altijd voor iedere bejaarde klaar met kleine klusjes te doen en komt al tijd tijd tekort. Vroeger heeft hij altijd ge varen en kent hij veel steden in Canada. GOEDE OUD-ZUSTER PLOOY Mevrouw G. v.d. Water-Plooy (83), bé ter in Schiedam bekend als oud-zuster Plooy, vooral van de houten t.b.c.-barakken toen in het Gemeente Ziekenhuis, straalt aan alle kanten, als oud-patiënten haar een hand komen geven. Zij heeft destijds zo on noemelijk veel voor Schiedam gedaan, dat men dat nog lang niet ver geten is. Heerlijk, dat zij ook aan boord van dit Rodekruisschip was, want zo mag je de „Oranjeplaat" onderdehand wel noemen. Ik hoop haar volgend jaar weer te ontmoeten. Zij woont nu in het be jaardentehuis „Francois Haverschmidt". Dus als u eens kon- takt met haar wilt opnemen, dan weet u waar u zijn moet. Veertig jaar heeft zij voor de C.A.B. (Comité Autobustochten) in Schiedam ingezet. Hoe zit het eigenlijk bestuur van de C.A.B. Hoor ik nog eens wat van uw aktiviteiten? Een praatje ook ge maakt met mevrouw H. Kemmers-Vreugdenhil (84) uit de „Blijenhof' in De Lier. Stikgelukkig, dat zij nog voor zichzelf kan koken. Zij bofte zóterdag, dat zij invalster was. Stadge noot P. C. Dekker (69) van.de Kijkerweg was ook verrukt over deze boottocht. Het echt paar F. v.d. Kraan van het Arkpavil joen te Wateringen beleefde deze tocht voor de tweede maal. 16.667 LEVENSJAREN Zo tussendoor gaf de heer Aleman een raadsel tje op. Er waren, zoals u weet, 229 ga sten overal vandaan aan boord van de „Oranjeplaat". Wie wist de gezamenlijke leeftijd van al die mensen? Ook zij was in goede handen. Als je me vraagt voor de hoeveelste keer het is, dat ik met alle gasten van het Rode Kruis, dit jaar afkomstig uit de afdelingen Schiedam (131), 's-Gra- vendeel (22), Maassluis, Maasland en Hoek van Holland (20), Oud-Beijerland (10), Monster-Poeldijk (10), Wateringen- Kwintsheul (10) en Pijnac ker (5) meegevaren heb, dan moet ik u het antwoord daarop schuldig blijven. Maar het is zaterdag 21 augustus wel een van de allerfijnste reizen voor al deze men sen geweest, mede door het zeer fraaie zomerweer. Vandaar, dat iedereen er dan ook echt van geno ten heeft en het spontane verzoek na afloop geuit werd: „Mo gen we volgend jaar astublieft weer mee?". Aan de voortreffelijke leiding van het Rode Kruis afdeling Schiedam zal het zekr niet liggen. Noch minder aan de jonge gebruinde kapitein C. S. Verhulp van de „Oranjeplaat" Havendienst Spido, wonende in de Van Slingelandstraat te Vlaardingen. Vo rig jaar liet ik hem per abuis in een andere straat „huizen", maar wie zó nauw kijkt? Even gauw iets leuks ver tellen. Een van zijn bemaningsleden C. Groen uit Vlaar dingen verloor vorig jaar zijn omstuimig hart aan de Rode Kruishelpster Gerda Koopman, eveneens uit Vlaardingen. Een roman ce dus op de „Oranjeplaat", die veertien dagen geleden bezegeld werd met een glanzende verlovingsring. PERFECTE ORGANISATIE Ik kreeg een gastvrije lift van het be stuurslid mevrouw H. Knook-de Jong en toen haalden we meteen maar mevrouw W. Bole uit „De Harg" in Schiedam af. Een gezellige drukte op het Hoofd in Schiedam, waar geheel op de achtergrond „het opperhoofd" van het Rode Kruis afdeling Schiedam, de bekende heer C. Aleman toe zag, dat alles vlot verliep. Het was als vanouds een perfecte organisatie en dan krijg je eigenlijk telkens op nieuw een diep ontzag voor al deze mannen en vrouwen van het Rode Kruis, die hun vrije zaterdag belangeloos voor dit goede doel opofferen. Hoewel er van „opoffering" bij hen nauwelijks sprake is. Omdat ze uit ervaring weten, hoeveel blijschap zij in het leven van invalide mensen, aan bed gebondenen of vaak eenzame bejaarde mensen brengen. Vér voor de afhaaltijd zitten ze altijd al een beetje ongerust te wachten, want zouden ze echt niet ver geten worden? En mocht er een klein foutje in de administra tie geslopen zijn, dan wordt zij snel opgehaald, is 't niet mevrouw Boele van de Westvest in Schiedam? Eerlijke bewondering heb ik elk jaar opnieuw voor al die trouwe particuliere rijders en rijdster?, op wie het bestuur nooit vergeefs een be roep behoeft te doen. Leuk dat de di rectrice van het St. Jacobs Gasthuis in Schiedam en het bestuur slid mevrouw v.d. Wetering het groepje meevaarders van het huis 'uitgeleide deden. Het bestuurslid van het Rode Kruis, de heer W. G. E. Valk deed ook alle gasten en bestuurders uitge leide en holde met de boot mee, toen we wegvoeren. Volgend jaar gaat hij weer mee, vertrouwde hij me toe. Hoofddoekje af voor de popu laire wijkzuster H. B. Keizer met haar aanstekelijke lach, dokter W. Sonder meijer, speciaal uit Leiden overgeko men en Rode Kruishulpen zuster Zuurbier met haar mandoline en zuster Schreurs, alle bei van het schippersinternaat „De Uitkijk". Toen de „Oranjeplaat" om ongeveer kwart voor negen de stutten nam, zong een ieder uit volle borst met mandolinebegeleiding: „Lief va derland vaarwel". Alsof we een reis om de wereld gingen maken! KOFFIE MET ZALIGE CAKE We waren nog maar nauwelijks ter hoogte van de werf Wilton-Fijenoord, of de eerste kopjes koffie met zalige De kreet „Ship-ahoy" klinkt mooi, maar bij het inschepen voor zo'n dagtocht met de Rode Kruisboot is voorzichtigheid de moeder van de porceleinkast. En toch liep het ook nu weer allemaal op rolletjes, zoak u ziet. Dank zij al die helpende handen. cake gingen al rond. Of dat ook smaakte na het vroeg „naast de bedden" staan. Vanzelfsprekend kregen we een begroetingswoord van „Alemannetje" en kapitein Ver hulp, die ons een goede reis toewensten. Nu, die wensen zijn volledig in ver vulling gegaan. De stemming was op perbest én het was vermake lijk om te zien, hoeveel oude bekenden elkaar na jéren weer terug vonden en dan was er natuurlijk heel wat „bij te pra ten". Rinus van Wieringen met zijn vader uit de Strijensestraat in Schiedam-Zuid, al voor de tiende maal mee, zat daar maar stilletjes voor het raam te genieten. Iedereen in Schiedam kent de goedlachse Ri nus. Het echtpaar v.d. Bos uit dezelfde straat ging alweer voor de tweede keer mee. En dan sprak ik met bewoners van „Huize Fran kenland" in Schiedam, nl. Francien Steenhouwer, die daar al weer negen jaar woont en ondanks alle tegenslag in haar leven altijd optimist blijft. Mevrouw A. M. Gudde-Mackay, familie van de bekende toneelspeler Jan Gudde. Zij woont hier al zeven jaar. Het echtpaar B. Vermeulen-Roos, nog geen jaar in dit bejaardencentrum, mevrouw C. Baarle, die er pas twee maanden is en al 'aardig went. Me vrouw K. Janson-Menke, eerst zes jaar alleen gewoond en nu alweer ruim zeven jaar hier. Mevrouw A. Mencke-Brokling (80) woont er een jaar en vindt het er echt prettig, net als mevrouw C. Markus-Braak (80) die er alweer drie jaar woont. De heer A. Maissan (87) woont er vier jaar en mevrouw E. Vierboom (79) was heel blij, dat zij een van de vele gasten van het Rode Kruis afdeling Schiedam waren. „Als iemand wat van ons eten te zeggen heeft, dan kom ik er voor op, want het is in één woord prima". Léést u dit, directeur Smits? Al die „Frankenlanders" vormden dus een gezellig groepje en waren vaak meer dan eens met een dergelijke Rode Kruistocht meegeweest. WAT MEN ALLEMAAL NIET ZAG Verboden toegang was het daar in het diepste van de „Oranjeplaat" allemaal. Maar ik mocht best van de heer Aleman er een kijkje gaan ne men. Rode Kruishelp sters en Rode Kruisbestuursleden, één team vormend, smeerden en belegden broodjes bij het leven. Iedere gast kreeg een lunchpakketje, bestaande uit drie dik- belegde broodjes en een krentebol. Snelle handen maakten in recordtijd drie honderd pakketjes klaar en dit alles geschiedde maar door een man of acht. Een loftrompet met naamloze tonen, aldus de heer Aleman. Een duik in de koelcel (brr) deden me de tal loze pakjes broodbeleg van de Schei- damse slager van Hasselen en de vleesafdeling van Voogt op de Parkweg zien. Super kwaliteit allemaal en complimentjes waard. Met alle moge lijke dieëten was natuurlijk rekening gehouden. De kaas, eveneens van Voogt afkomstig, was zelf door de heer Aleman gesneden. En nu ik toch aan het com plimentjes uitdelen ben, mag ik dan ook de prima broodjes en de speciale hotelcake van Van der Meer Schoep noemen? Om tien voor zeven stond het bestelde al voor de deur. Over goede service gesproken. Kaptitein Verhulp zal wel weer op me foeteren, want veel van zijn toelichting tijdens de vaart is als vanouds weer aan me voorbij gegaan. Figuurlijk en letterlijk. Praten en breien tegelijk gaat nog steeds niet, goede kapitein. Praten en schrijven evenmin en de mensen vinden het zo leuk hun namen in de krant terug te vin den. Vorig jaar hadden de Schiedam mers allemaal péch, want toen was er op woensdag voor hun geen plaats in ons blad. Maar ik zal mijn hoofdre- dakteur extra lief aan kijken, dat dit nu woensdag, 25 juli 1976 niet gebeurt. Ten slotte maakte u de meerderheid uit za terdag. DE EEUWIGE JONGE JEANNE Geduldig wachten op je beurt; langzaam maar zeker, dan breekt de loopplank niet. Neen, je zou beslist niet zeggen, dat Jeanne van Dongen uit Schiedam al 73 jaar is. Zij heeft al heel wat meegemaakt en verrast haar huis dokter Poll steeds door haar opgewektheid en doorzettings vermogen. Zij woont al 36 jaar in de Zalmstraat en kan zich nog best redden. Het echtpaar P. van Potten-van der Vis uit Schie dam maakte voor de tweede maal een boottocht mee van het Rode Kruis. Jómmer, dat ze uit hun huisje in de Eendrachtstraat moesten, want ze wonen er al 47 jaar. Als ze nu maar een gezellige woning terugkrijgen, heren van de Woningdienst. Mevrouw J. C. M. Rink-in het Veld. Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam heeft 31 jaar in de Nassaulaan ge woond. Nu is zij aan deze omgeving al helemaal gewend. Een andere bewoonster van de Burge meester van Haarenlaan was me

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 42