Oud-leerlingen waren zelf de „vernielers" Overleggroep ABC cursussen schrijft: B/oemstukjes en geteelde produkten op Thurlede Geen gratis rookgerei ww Of:Stuk voor stuk redelijke argumenten voor het slopen van nationale monumenten. Binnen is binnen en als je eenmaal binnen bent en uitgestrekt ligt, zonder het zicht op de omgeving te verliezen, vormt dit het begin van een schitterende dagje-uit-varen gaan. En dan loont het al die moeite van de inscheping en wat er allemaal meer aan vast zit. Geen sterveling natuurlijk. Ook uw verslaggeefster niet. Nu, de uitkomst bleek 16.667, zoals „de kop" al aangeeft. Was u daar op gekomen? Zo, dat weet u dan ook weer. Mevrouw H. J. Hollander-Krip (77) uit de Genestetstraat te Zwijndrecht is kort en bondig: „Dit was allemaal fantastisch. Ik heb er gewoon geen woorden voor". Jacob v.d. Burg (77) uit de Meidoorn straat en de goedlachse J. v.d. Ende (81) van de Poeldijkweg te Monster amuseren zich best en vertellen elkaar zeer sterke verhalen. De heer J. Terhorst (48) uit de P. C. Hooftlaan in Maassluis, is al eens een hele week met de Henri Dunant" uit spelevaren geweest en raakt daarover niet gauw uitgepraat. De heer W. Pie- ters (74) van de „Blijenhof" in De Lier heeft van zijn twaalfde tot zijn zestig ste jaar gevaren. Meestal op 43-ton- ners als schipper. Vandaar dat hij één en al oog is voor de voorbijgaande schepen. De heer W. Zeevaart (86) uit de Boer- haavelaan in Schiedam, woont nog ge heel alleen. Hij heeft gelukkig een heel goede gezinshulp en wil zolang mo gelijk zelfstandig blijven. Als we onze gezinshulpen toch niet hadden overal. Het echtpaar J. van Vliet, Grote Ruig te in Oud-Beijerland vond dit allemaal even leuk aan boord en zal deze dag dan ook niet gauw vergeten. Mevrouw J. Don (93) uit „Zonne- weelde" in Maassluis, Vlaardingse van geboorte, is ook al een paar keer met een bootreis van het Rode Kruis mee- geweest. Ook haar stadgenote mej. J. Booster (81). De heer H. P. v.d. Zande (55) en zijn zuster Linie (46) van de Koninginne weg in Oud-Beijerland hadden de dag van hun leven. Een kostelijke vraag bij het aanbieden van een rokertje: „Is die sigaar of siga ret zoutloos?" Weieens van gehoord? Heel erg tevreden is ook mevrouw C. Frederik-Bullee uit de Van der Eist- straat te Schiedam. Al meer is zij mee- geweest, maar deze keer is het toch wel een heel bijzondere reis, is haar me ning. ZORGEN OVER MARIA Mevrouw A. G. v.d. Ham (81) uit de Van der Tempelstraat te Schiedam maakt zich zorgen over haar 62-jarige dochter Maria in het Gemeente Zie kenhuis. Zelf staat zij ingeschreven voor „Huize Spaland". Maar wat moet er dan met haar gebrekkige dochter Maria gebeuren? Komt zij dan in het revalidatiecentrum „De Kreek" te recht? Vragen en nog eens vragen, waarop je het antwoord niet weet. Uit een dag tussen deze mensen doorbren gen blijkt, hoe ontstellend veel een zaamheid er vaak onder deze oude mensen leeft. Móet dat nu allemaal, als je zo oud geworden bent? Of kan je daar zelf ook een heleboel aan doen? Mevrouw P. M. Geerlings-Dekker (70) uit de Rossinistraat in Schiedam wil na een verblijf in een revalidatiecen trum in Delft er alles aan doen om weer opnieuw te gaan leven. De eerste bewoonster van „Huize Spaland" destijds in Schiedam, me vrouw E. de Raat-Noordijk, wordt 31 augustus 83 jaar en is ook al meerdere malen met het Rode Kruis meege- weest. Mevrouw M. A. de Kok-Boeters uit „De Werkklok" te Wateringen ging al voor de vierde of vijfde maal mee. Zij is gewoon de tel kwijt. Mevrouw J. W. Faber-v.d. Meijden (67) uit Schiedam, vertelde met een glimlach, dat zij die zaterdagmorgen met de lift in de Emmaflat bleef ste ken. Maar gelukkig kwam er snel hulp opdagen. Het echtpaar D. Waardenburg uit de Marijkestraat te 's-Gravendeel ging voor het eerst mee. Zij zijn blij, dat er zoveel door het Rode Kruis overal gedaan wordt. Vorig jaar zijn ze een keertje in Chaam geweest. Mevrouw Maartje Bison-van Bak keren (75) uit „De Kranenburg" in Oud-Beijerland wist niet, hoe zij haar dankbaarheid onder woorden moest brengen. Dat behoeft helemaal niet, goede Maartje. Als je maar een fijne dag gehad hebt, dan is het Rode Kruis afdeling Schiedam al dik tevreden. En de andere afdelingen natuurlijk. Zomaar wat zeer zonnige impressies van een dag mede-gast zijn van het Rode Kruis en volkomen willekeurig met je bloknootje op schoot aanteke ningen maken van verschillende „bliksemgesprekjes" die je met opva renden gevoerd hebt. En er tussendoor zalig even een „zonnetje pikken" op een van de dekken van de „Oranjeplaat". Dankjewel bestuur van het Rode Kruis van al die afdelingen. Dankje wel kapitein Verhulp voor de genoten gastvrijheid en graag tot ziens volgend jaar. Hetgeen ook onder woorden werd ge bracht door mevrouw v.d. Stel uit Schiedam en de heer Middelkoop uit Zwijndrecht, namens alle „op varenden". MIEKE WOERDENBAGCH De politie is er na naarstig speurwerk achtergekomen, wie de daders van de talloze vernielingen in de Dr. A. Kuy- perschool aan de Stadhouderslaan zijn. Het betreft hier vier oud-leer lingen in de leeftijd van twaalf tot vijf tien jaar, die er wel wat inzagen om hun oude school te vernielen. Vooral nu hij straks een andere taak krijgt toebedeeld. Tweemaal hebben ze de school een be zoek gebracht. Via een w.c.-raampje kwamen ze naar binnen en leefden zich daar tenvolle uit. Zo werden er smerige woorden op de borden ge schreven en kliederde men naar harte lust met inkt en water. Op zondag zetten ze alle kranen wa genwijd open, hetgeen pas na 48 uur werd ontdekt. Commentaar van de jongens bij het verhoor op het politiebureau: „Onze ouders zijn verzekerd". Een kwestie van mentaliteit, is de mening van hoofdinspecteur P. A. J. Broeders. Op donderdag 2 september wordt er in De Kreek aan de Lange Haven 92 in Schiedam een avond georganiseerd door de Overleggroep ABC-kursussen in Schiedam. Het is de bedoeling dan een tweetal korte films te vertonen ('Bertus en Achmed' en 'Eumer, een geluks vogel'). Beide films gaan, elk op zijn eigen manier, over de buitenlandse werknemer in onze nederlandse samenleving. Daarna wil men graag (zo mogelijk in groepjes) diskussiëren over de gevoe lens en gedachten, die de twee films Dit weekend, dus op 28 en 29 augu stus, staat het volkstuinderscomplex „Thurlede" geheel in het teken van kunstig opgemaakte bloemstukjes, sierlijk gerangschikte bloemen en zelf geteelde produkten. Zoals groenten en fruit, planten in bak of pot, snijbloe men uit de eigen tuin (en die kunnen zo verschrikkelijk leuk zijn) en een in zending van zelfgemaakte foto's, be trekking hebbende op bloemen, tuin of omgeving. U bekijkt het allemaal maar. Een deskundige jury bekijkt dit ook en bovendien wordt elke bezoeker(ster) in de gelegenheid gesteld zijn of haar voorkeurstem uit te brengen op de mooiste inzendingen op deze tentoon stelling. Die natuurlijk heel veel men sen zal trekken, want deze tentoon stellingen zijn hier overbekend en worden graag gezien. De officiële opening van dit bloemrijk gebeuren heeft zaterdagmorgen om precies elf uur plaats. ongetwijfeld oproepen. In de groepjes zullen ook vrijwilligers meedoen, die nu al in Schiedam helpen bij het leren van Nederlands aan buiten landse werknemers. Ook 'vragen over dit lesgeven kunnen dus besproken worden. Het doel van deze avond bestaat uit twee delen: 1. Wat dieper ingaan op de proble men van en rond de buitenlandse werknemers, met zoveel mogelijk belangstellende mensen; 2. Het werven van een aantal vrijwilligers, die willen helpen bij het leren van de Nederlandse taal door buitenlandse werknemers (en eventu eel willen meedenken en -praten over verschillende problemen, oplossingen, manieren van helpen etc.). De medewerkers van de ABC-werk- groepen, die in Schiedam bezig zijn in Oost (Centrum Oost), Zuid (De Dukdalf) en West/Centrum (De Kreek) zullen het erg fijn vinden als er op deze avond veel mensen komen. Hierdoor komt het eerste stuk van de doelstelling dichterbij. Hopelijk zal door een aantal inspiratie worden opgedaan om te helpen bij het beter begrijpbaar maken van de nederland se taal en samenleving voor onze buitenlandse stadgenoten: het tweede deel van het doel. Kortom, mensen met belangstelling en ideeën op dit gebied en zo mogelijk ook met wat tijd zijn op 2 september 1976 om acht uur van harte welkom in Centrum De Kreek, Lange Haven 92, Schiedam. Drie jongelui uit Rotterdam zaten kennelijk zonder een rokertje en plun derden toen gemakshalve maar de si garettenautomaat aan de Singel, hoek Overschiesestraat. Pech hadden ze, dat net een surveillancewagen van de politie passeerde en ze werden meege nomen. Eén mikte nog net een aantal pakjes sigaretten weg, maar het was te laat. De andere twee hadden nog een voor raadje van de „weduwe" bij zich. Hoe verkoop ik het m'n kinderen. Het zou kunnen gebeuren, dat uw kinderen later wat oude fotos, ansichtkaarten zien en tot de conclusie komen, dat hun wereld er eigenlijk veel minder aardig uitziet, dan de uwe eruit zag. Dat er toch wel erg veel waardevols uit het verleden is verdwenen. Dat er toch wel erg veel historische monumenten zijn gesloopt. Hieronder volgen een aantal redelijke argumenten, die u in de daarop volgende discussie met uw kinderen kunt gebruiken. Houd ze bij de hand voor later. Alle kans dat u ze hard. heel hard, zult nodig hebben. 1. Et moest ruimte geschapen worden voor woningbouw. 3. Nederland was onleelhaar geworden als er geen goede verkeers- en vervoers-voor/.leningen waren getrotlen. In de jaren na 1945 (zo zegt u tegen uw kinderen) nam het aantal Nederlanders dramatisch toe. Daarvoor waren woningen nodig. Hele nieuwe steden hebben we uit de grond gestampt. En tja, daar voor sneuvelde hier en daar wei eens een monumentje. 2. Er moesten zo veel belangrijke dingen gebeuren in ons land, dat er geen geld overbleei voor restauratie. Hier kunt u - met reden nog steeds - zaken opvoeren als het onderwijs en de onderwijsvernieuwingen, de sociale verzekeringen en misschien het defensie-apparaat. Even aanstippen bij dit punt. dat het wegvervoer voor Nederland een belangrijke bron van inkomsten betekent. En dat er een chaos was ontstaan, zonder behoorlijk Openbaar Vervoer. Daarmee moet toch minstens het verlies van zo'n 30.000 monumenten al zijn goedgepraat. 4. Om Nederland werk en brood te geven, was industrialisatie noodzakelijk. Een argument waarvan de validiteit buiten kijf staat. Roep in dit verband eventueel uit: „Een volk dat aan z n toekomst bouwt ruimt op wat de vooruitgang in de weg staat." Het lijkt onwaarschijnlijk dal uw kinderen de redelijkheid van deze argumenten niet zullen inzien. Maar het is even onwaarschijnlijk dat zij erdoor overtuigd zullen raken. Want veel redelijkheden te /amen kunnen een +|£*n onredelijk geheel opleveren: een toekomst u UCI1 zonder verleden. tell©!! VOOf We Die toekomst zonder verleden is een uiterst gaan slopen, sinistere zaak/Laten wij ophouden met onszelf te overtuigen van de noodzaak om alle mooie, leerzame, lieve, waardevolle, leefbare zaken 'uit het verleden te slopen. En een wereld te bouwen waar eigenlijk geen plaats meer is voor speelsheid, romantiek, menselijkheid. Laten we er verzekerd van zijn. dat we onszelf misschien nog kunnen overtuigen. Maar onze kinderen niet meer! Publicatie aangeboden door divblad. in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 43