L. Kerkstraat als «binnenstadserf Openbare kommissie vergaderingen Inrichtingsplan door de Raad geaccepteerd Sportvelden hebben nog rust nodig Verontreinigingsheffing Afdeling Burgerzaken Her-inschrijving woningzoekenden Geervlietsestraat opengebroken Verkeersongevallen In de komende week zal weer een aantal raadskommissies in het openbaar ver gaderen. De Kommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken doet dat op don derdag 2 september om 20.00 uur in de benedenzaal van het Stadskantoor, Em- mastraat 1. Publicatie van cie Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 De Gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van 23 augustus in gestemd met het voorstel van Ben W om een bedrag van ƒ1.551.000 te gebruiken voor de uitvoering van het inrichtings plan voor de Lange Kerkstraat Grote Markt en voor de aanleg van de riolering die aan de inrichting vooraf zal gaan. Dit inrichtingsplan is een uitwerking van het Bestemmingsplan voor de Binnen stad, zoals dat in 1974 door de Raad is goedgekeurd; bij die gelegenheid is ook een «aanloop-krediet» van ruim vijf mil joen beschikbaar gesteld en uit deze pot worden nu, met instemming van de Raad, de nodige gelden geput. De aanhoudende grote droogte, van mei tot nu toe, heeft zich uiteraard ook in Schiedam doen gelden, zeker voor wat betreft de bruikbaarheid van de sport velden. De afdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken heeft met man en macht geprobeerd om het gras op de sportvelden nat te houden. Maar de vochtigheid van de lucht bleef laag en de groei van het gras was gering. In vele steden zijn daarom de velden voorlopig zoveel mogelijk buiten gebruik gesteld, wat tenminste tot in september zal du ren. In de maand juli 1976 hebben in Schie dam zich in totaal 88 verkeersongevallen voorgedaan, tegen 86 in juli vorig jaar. Er zijn gelukkig geen doden bij gevallen, maar 5 personen werden zwaar gewond en 21 personen licht, waaronder een kind beneden de 15 jaar. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 11 - WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 Op de agenda staan o.m. de volgende punten ter behandeling: de vergaderdag van de Gemeenteraad; een wijziging van de Algemene Politie Verorde ning; de wijziging van de gemeenschappelijke rege ling Brandweergemeenschap Noordelijke Delta; aanschaf van materieel voor de politie; het verslag van het Bureau Huisvesting in juli 1976 en de benoeming van een lid in de Koördinatiekommissie Ontwikkeling Organisatie Schiedam, de Kommissie voor Kommunikatie, Wijk- en Jeugdzaken, in de Kommissie Vorming en Rekreatie en een plaats vervangend lid in de Kommissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid. De Kommissie voor de V.R.O.M.- en Havendienst houdt de vergadering eveneens op donderdag 2 september, maar dan in kamer 7.01 op de 7e etage van het Stadskantoor; het openbare gedeelte begint om 19.30 uur. Tevoren zullen de leden van de Kommissie een bezoek brengen aan de nieuw bouw van de V.R.O.M.-dienst aan de Van Heek straat, waarvoor om 17.30 uur verzameld wordt bij het Stadskantoor. De Kommissie voor Sociale Zaken en Volksgezond heid houdt op verzoek van de Kommissie voor Vorming en Rekreatie een gekombineerde openbare vergadering op woensdag 8 september a.s. om 20.00 uur in de kantine van de Bedrijfsgemeen- schap Schiemond, Vijgensteeg 2, dit ter bespreking van de problemen rond de schooltandverzorging voor kleuters, de schoolmelkverzorging en het voetwrattenprobleem. Op de agenda staat verder ter behandeling de problemen rond de fluoridering van drinkwater; de regionale samenwerking op het gebied van de sociale werkvoorziening; de benoe ming van een plaatsvervangend lid van de bezwaar schriften kommissie Alg. Bijstandswet en voorts de begroting van het rekonstruktieplan voor het woonwagencentrum, de behuizing van de Gem. Sociale Dienst en de G.G. en G.D. en de integratie van de G.G. en G.D.-en van Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis. Na de rondvraag is er het vragen-halfuurtje voor de toehoorders. Belanghebbenden wordt er op gewezen dat in het besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat van 23 juli 1976 de bepaling is overgenomen, dat degenen die afvalstoffen, verontreinigde- of scha delijke stoffen afkomstig uit bedrijven lozen op de riolering van de gemeente Schiedam als openbaar lichaam, zij onderworpen zijn aan de «verontreini gingsheffing rijkswateren» van het rijk. Dit zolang en voor zover de gemeente deze stoffen zonder voorafgaande zuivering loost op rijkswateren. De afdeling Burgerzaken van de gemeente sekreta- rie, Overschiesestraat 2 (hoek Broersvest), zal met ingang van 2 september a.s. op donderdagavonden ^koopavonden) geopend zijn van 19.00 tot 20.00 uur, uitsluitend voor zaken betreffende reispapie- ren. Dus niet meer, zoals gedurende de zomer maanden, van 19.00 tot 21.00 uur. Inschrijving van woningzoekenden bij het gemeentelijke Bureau Huisvesting is slechts voor twee jaar geldig. Begin dit jaar is de eerste periode van twee jaar verstreken. Daarom deze waarschuwing: Het is in het belang van de woningzoekenden zelf, om, indien nodig.de inschrijving bijtijds te laten verlengen. Hiervoor is bij het Bureau Huisvesting aan de Korte Haven 27 (geopend op werkdagen van 8.00 tot 12.00 uur) een aanvraag- formuliertje verkrijgbaar. Bij niet tijdig verlengen wordt men als woningzoekende afgevoerd Bij het opstellen van dit inrichtingsplan zijn de uitgangspunten uit het Bestemmingsplan van kracht geweest. Het historische karakter moet de nadruk krijgen o.a. door de keuze van materialen en in de detaillering. Het moet een gebied zijn waar het prettig vertoeven is, door veel groen en afwisseling van bebouwing; een plaats waar de voetganger bewegingsvrijheid heeft en er kan rusten. Toch moeten in dit gebied de woningen, de winkels en andere bedrijven bereikbaar blijven voor het ver keer. De «vertaling» van deze voorwaarden is, dat de Lange Kerkstraat Grote Markt wordt ingericht als een «binnenstadserf», waaruit het doorgaande verkeer wordt geweerd door het instellen van één richtingsverkeer, het aanbrengen van versmallingen en drempels enz. waarbij de wegen echter niet geheel afgesloten zullen zijn. De voetganger krijgt zo zijn vrijheid, maar de woningen, winkels en bedrijven blijven bereikbaar voor het z.g. bedie- ningsverkeer. Het fietsverkeer wordt zelfs bevor derd. Op de bijgaande tekening is aangegeven hoe men de inrichting van het gebied heeft gedacht. De konsekwentie is wel dat met de uitvoering van het inrichtingsplan ook de verkeerscirculatie in de binnenstad moet worden gewijzigd, in het overleg van de gemeente met belanghebbenden is kritiek gerezen, die zich overigens niet richtte op het inrichtingsplan, maar op de verkeerscirculatie die daaruit voortvloeit. Daar de verkeersregeling be ïnvloed kan worden door verkeersmaatregelen, hoefde het plan zelf niet aangepast te worden; met de belanghebbenden is verder over de verkeers- aspekten gesproken. Een bijzonder aspekt is ook dat de weekmarkt, die nu op vrijdag op het Broersveld wordt gehouden, teruggebracht zal worden naar zijn «historische plaats», nl. op de Grote Markt en vooral de Lange Kerkstraat. Wel zal een op het Broersveld gehand haafd blijven. Aangezien het de bedoeling is het te vormen «binnenstadserf» snel aan te kleden met volwassen bomen, die o.a. afkomstig zullen zijn van de Maasdijk waar ze moeten verdwijnen, zullen de werkzaamheden zoveel mogelijk tijdens het komen de plantseizoen van okt. - mrt uitgevoerd worden, waaraan de vernieuwing van de riolering vooraf zal gaan. Een aanpak van het werk op korte termijn zo. Met het laatste wil het gemeentebestuur tegemoet komen aan het veelvuldig gemaakte verwijt «dat er niets gedaan wordt in de binnenstad». Voor het ontplooien van bouw-aktiviteiten in andere delen van de binnenstad zijn echter vele bezwaren ge rezen, zoals bij het verkrijgen van financiële bij dragen van het rijk, bij het verwerven van de terreinen of bij het verwijderen van bestaande gebouwen. Voor het gebied van de Lange Kerk straat en omgeving zijn er veel minder bezwaren, zodat de gemeente de gelegenheid aangrijpt om hier snel aan het werk te gaan. Het wordt van gemeentewege betreurd, dat de nieuwe bestrating in de Geervlietsestraat die nog niel zo lang geleden is aangebracht (waarbij gelijk tijdig de «woonomgeving» is verbeterd) weer moet worden opengebroken. Het is echter helaas nood zakelijk. Bij een kabelbreuk op 25 augustus j.l., waarbij een groot deel van Schiedam-Zuid gedu rende enkele uren zonder elektrische stroom kwam te zitten, is gebleken dat de hoogspanningskabel in de Geervlietsestraat niet meer aan de eisen voldoet en snel vernieuwd moet worden. Dit om te voor komen dat er zich ernstiger problemen gaan voor doen in de levering van elektriciteit in Zuid. Met het herstelwerk aan de kabel is inmiddels een begin gemaakt. De dienst Gemeentewerken heeft al het beschikbare materiaal ingezet voor het sproeien. Dit waren twee hogedrukpompen met regenleiding voor het sproei en op diverse velden, een met elektriciteit aan gedreven pomp op drie velden, een centrifugaal pomp en bovendien nog sproeiers aangesloten op de waterleiding. Daar is men ruim 600 uren mee bezig geweest. Van de brandweer zijn bovendien drie grote pompen gehuurd bediend door gemid deld acht manschappen, waar ook bijna zeventig uren mankracht in is gaan zitten. Personeel van de afd. Plantsoenen, dat regelmatig op de sportvelden werkt heeft 's avonds en op zaterdagen over gewerkt voor zo'n 200 uren. Verheugend is dat ook leden van een aantal verenigingen de medewerking hebben verleend, door met eigen materiaal de velden te besproeien. De resultaten zijn redelijk te noemen. Toch mag niet verwacht worden dat de sportvelden volop te bespelen zijn, zonder schade aan de grasmat te veroorzaken. Zowel de samenstelling van de gras mat, als de vruchtbaarheid van de bodem en de struktuur van de toplaag is aanzienlijk gewijzigd. Herstel daarvan vraagt een lange tijd. Met dit herstel van de velden moet ter dege rekening wor den gehouden bij het gebruik daarvan. Zoveel mogelijk rust is hierbij een oude en beproefde remedie. Deze rust moeten de velden vooral krijgen in de periode dat een grasgroei nog verwacht mag wor den. Dit betekent dat in augustus-september de grasmat dit herstel gegund moet worden. Als men hier geen rekening mee houdt, zal in de loop van de winter en in het voorjaar van 1977 de rekening onafwendbaar gepresenteerd' worden In 10 gevallen werd zware schade aangericht, in 77 gevallen lichte schade en in één geval was er geen schade. Bij de aanrijdingen waren betrokken 112 personenauto's en 4 vrachtauto's, 29 bromfietsers en 7 fietsers en 3 voetgangers. De belangrijkste oorzaken waren: in 23 gevallen het niet verlenen van voorrang; in 10 gevallen onoplettendheid; in 10 gevallen onvoorzichtig ach teruit rijden; in 7 gevallen te dicht volgen en in 3 gevallen slippen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 11