viering 110 jarig bestaan Orpheus met receptie Rijke historie HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 42 - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 Elders in dit blad leest u een stukje gesehiedenis over het 110-jarig bestaan van het Koninklijke Sehiedams Mannenkoor „Orpheus", samengesteld door de nij vere secretaris Loet Stouthandel. Zaterdagmiddag hield dit magnifieke koor een grandiose receptie in café-restau rant „Rijnmond", waarbij vele prominenten in de zangwereld acte de présence gaven. Als eerste bood oud-burgemeester H. Roelfsema, bi gezelschap van zijn echtgenote zijn oprechte gelukwensen aan. Hij deed dit hoofdzakelijk als vice- voorzittcr van het Anjerfonds en zal straks ongetwijfeld als liefhebber van goede muziek van zijn belangstelling blijk geven op de avond, als „Orpheus" met me dewerking van Sehiedams Vrouwenkoor o.l.v. Ria Borgmeijer het aandurft een concert uitvoering te geven van de Russische opera „Een leven voor de Tsaar" van Michael Glinka. Dit alles gebeurt op vrijdagavond, 22 oktober a.s. in de ge heel verbouwde en gemoderniseerde Havenkerk met zijn uitstekende accoustiek. VERRASSING „Orpheus" mag dan elke dinsdag avond trouw repeteren in één der zalen van gebouw „Arcade". Hun dames hebben altijd bij bepaalde gelegenhe den voor verrassingen gezorgd. Hoe vaak bijvoorbeeld heb ik niet met een „Orpheus-balpen" geschreven? Tien jaar geleden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan bood Enny Stouthandel namens de groep speciale „Orpheus-dames" een bedrag onder couvert aan. Nu was zij er zaterdagmiddag weer namens de „Orpheusdames" (een ze- zestigtal) en voor het totaal verraste bestuur ontvouwde zij een gehele rol opgeplakte briefjes van honderd gul den, verpakt in plastic zakjes en verte genwoordigde een bedrag van maar liefst ƒ.2.580,—. Kunt u zich voorstellen, dat voorzitter Piet Smit (een zeer kundige; al sinds zestien jaar) even sprakeloos was en toen schier woorden tekort kwam om hiervoor te danken. Al eindigde hij wel heel zakelijk met de woorden: „Ik hoop dat je over tien jaar weer terugkomt". De heer W. J. Lingeman van de Ko ninklijke Zangvereniging „Caecilia" uit Haarlem memoreerde de goede verstandhouding met dit „Orpheus", dat kan bogen op een goede ge zondheid en kracht en noemde dit koor uit Schiedam een voorbeeld voor geheel Nederland. Op 22 oktober zal een speciale afvaar diging van „Caecilia" vertegenwoor digd zijn in de zaal, want er zijn reeds dertig toegangskaarten gekocht. De heer Lingeman wenste „Orpheus" nog vele, goede jaren toe en het zal straks ongetwijfeld zijn 125-jarig bestaan kunnen vieren, was zijn vooruitziende blik. OVERAL VANDAAN Als voorzitter van de feestcommissie had Loet Stouthandel het er maar druk mee, om alle brieven, telegram men en gevers van fraaie bloemstuk ken te memoreren. Teveel om allemaal op te noemen, al mag zeker een uit zondering gemaakt worden voor de speciale gelukwensen uit Menden en Esslingen, het echtpaar Scheffers, een bedrag van vijftig gulden namens het mannenkoor Apollo", bestemd voor de aanschaf van een muziekstuk, de speciale brief op rijm van één der ere voorzitters mr. J. W. Peek uit het ver leden en een brief op rijm van oud pianist Henny Moser. „Euterpe" uit Utrecht en ga zo maar door. Het ene fraaie bloemstuk na het ande re werd binnengebracht. De gehele zangwereld, waarmde „Orpheus" in al die jaren te maken heeft gehad, leefde op deze dag van de feestelijke receptie intens mee en daarbij kwam een ieder tot de ontdekking, hoe bijzonder ge schikt „Rijnmond" is voor het organi seren van een receptie. Oiga Lowina, vocale eregaste van de ZOS, muzikaal terzijde gestaan door een trekharmoniste. GEESTIG Ja, bijzonder geestig was de toespraak van Enny Stouthandel, de vrouw altijd achter het speciale verrassingsbrein, als het „Orpheus" bestreft op hoogtij dagen. „Orpheus" te vergelijken met de smartlappen van Vader Abraham nu ging haar wel een beetje te ver, maar in de allereerste jaren van zijn bestaan leek het daar wel een beetje op, me moreerde zij. Daarvoor had zij na tuurlijk een duik in de rijke geschiede nis van Orpheus" genomen, terwijl echtgenoot-secretaris even afwezig was! „Orpheus" kende weieens diepte punten en bereikte met een aantal le den destijds van slechts zestien wel zijn allergrootste. Maar „Orpheus" kwam terug. Het (zangjvonkje bleef smeulen en de brandende kaars werd later aan anderen overgedragen. Namens zestig enthousiaste „Orpheus-dames" bood de energieke voorzitter van het speciale damescom- mité (een rol haar op het lijf geschre ven) die enorme reeks van ingeplakte briefjes van honderd gulden adn. En dirigent Chris Verhoog had hier voor geen treffender eerbewijs kunnen vinden, dan spontaan zo middenin de zaal zijn „Orpheusmannen" te diri geren met het spontane, vanouds be kende „Hoera, hoera, zij leve lang". SPREKERS Vitale voorzitter van Rotte's Mannen koor. de heer L. v.d. Meer. tevens voorzitter van het Gewest Z-Holland van het Zangersverbond wees speciaal op de grote verdiensten van voorzitter Piet Smit, die al zestien jaar deze tunktie bekleedt. En zou er nu echt een opvolger voor hem zijn? Binnenkort viert Rotte's Mannenkoor zijn 125-jarig bestaan en dan is Orp heus, nog jong van hart, natuurlijk welkom, aldus spreker. De voorzitter van het succesvolle „Se- nectutekoor", een onderafdeling van Orpheus, de heer J. Gabriels heel be scheiden, wees erop, dat hij inderdaad vele jaren lid is geweest van Orpheus. Extra aandacht vroeg hij voor het vele werk, dat de 81-jarige penningmeeste- resse, mevrouw E. Kockx nog dage lijks voor „Senectute" verzet. Zij was op de receptie aanwezig en natuurlijk kreeg zij van het jubilerende Orpheus een extra hartelijk applaus. Gelukwensen ook bij monde van de heer Heggelman. Sprekende namens de Schiedamse Gemeenschap, afde ling Zang en muziek. GESCHENK Totaal verkleumd van de regen maak te burgemeester drs. A. J. Lems, ver gezeld van zijn echtgenote, zijn entree. Tenslotte had hij net daarvoor het de- filé van alle voorbijtrekkende drum bands in de Lange Nieuwstraat afge nomen. I)e heer Lems sprak niet in zijn funk- tie als ere-voorzitter van Orpheus, doch zuiver als burgemeester van Schiedam. Met in 'zijn hart een diepe bewondering voor het 110-jarige Orp heus, dat zich met ijzeren discipline hiertoe had opgewerkt. Met veel interesse had spreker zich in het jubileumboek ter gelegenheid van Orpheus honderd-jarig bestaan ver diept. Schiedam kan terecht trots op dit Orpheus zijn, was zijn mening. Helaas moest hij het bestuur teleur stellen, want op de grote avond van hun gezamenlijk concert met Sehie dams Vrouwenkoor is hij verhinderd te komen, maar hij wenste hun alle een heel goede avond toe. Het is niet zo, dat je als burgemeester alles kan en mag, verduidelijkte Sehiedams eerste burger. Maar als ik eens een bedrag krijg aangeboden voor een goede instelling, dan stop ik dat geld altijd in een speciale pot. En daaruit kreeg Orpheus t.g.v. zijn 110- jarig bestaan nu een bedrag onder couvert aangeboden. De allerlaatste spreker was tenslotte de heer Graper van het Mannenkoor uit Oostvoorne, die zijn toespraak geheel afstemde op de spreuk: „van het concert des levens krijgt niemand een programma". Daarna bleef Orpheus met zijn dames nog even gezellig bij elkaar en maakt men zich op om zaterdag 18 tot en met maandag 20 september een bezoek aan Schin op Geul met hun dames door te brengen. Op zondagmorgen wordt medewer king verleend aan een RK dienst en 's- avonds wordt een concert gegeven in samenwerking met het ontvangende koor „Inter Nos". Want zingen moet dit Orpheus nu eenmaal! Voorts staat nog op dit programma een rondrit door Z-Limburg en een of ficiële ontvangst door de burgemeester van Valkenburg onder welke gemeen te Schin op Geul ressorteert. Plezierige dagen allemaal toegewenst. En mocht u nog geen toegangskaarten hebben voor het grote gezamenlijke concert op 22 oktober: bestel ze dan snel mogelijk bij Loet Stouthandel:, Lange Haven 84, tel. 010-268704. Je kan ze maar zo snel mogelijk „binnen" hebben, want het wordt na tuurlijk een uitverkochte zaal! MIEKE Burgemeester Lems richt hier duidelijk het woord tot het bestuur van het jubilerende Orpheus, met links voorzit ter Smit. Maar bij woorden alleen bleef het niet. Burgemeester Lems had ook nog een geschenk onder couvert achter de hand, waarmee hij hier de voorzitter verrast. En dal de burgemeester op de jubileumreceptie niet voor dovemansoren sprak, toont deze foto van een inderdaad groot gehoor. Jil van den Doel achter het orgel dal hij als zijn broekzak kent. Namens de leden en donateurs van Orpheus krijgt voor zitter Smit en zijn medebestuurderen hier een waaier van honderd guldenbiljetten aangeboden. De geschiedenis van Orpheus be schrijven in het korte bestek, ge schikt voor deze kolommen, is een bijna onmogelijke opgave. Immers, in de achter ons liggende honderd cn tien jaar is zoveel gebeurd, is zo'n onnoemelijk aantal feiten de revue gepasseerd, hebben de perio den met ups en downs zich zo rij kelijk geschakeerd, dat een boe kwerk in een royaal uitgevallen formaat nog niet toereikend zou zijn om een en ander nu eens dui delijk uit de „b"oeken te doen! Een feit is echter, dat reeds in 1863 een aantal zanglustige Schiedam mers bijeenkwam voor het op richten van een mannenkoor, daartoe geïnspireerd door een wel geslaagde zangmanifestatie ter ge legenheid van de 50-jarige On afhankelijkheidsfeesten in Neder land. Men wilde komen tot „eene blijvende Vereeniging van Schie- damsche Zangliefhebbers, waarin het veele goeds en groots gebun deld worde, dat met bestaande krachten op het gebied van de Mannenzang zoude kunnen wor den tot stand gebragt..." Dat ech ter ook toen reeds het vereniging sleven moeilijk was, bleek wel uit het feit, dat van de 76 enthousiaste beginners er spoedig 44 overbleven, waarvan nog niet de helft op de re petities verscheen. Al spoedig werd dan ook weer besloten tot ophef fing, maar toch, van het strovuurtje bleef nog een vlammetje flakkeren, en dit kwam weer tot ontbranden toen in het voorjaar van 1866 toch weer werd besloten tot het op richten van een „Zanggezelschap", *dat de naam zou dragen „Lieder tafel Orpheus". De repetities zou den plaatsvinden op za terdagavond!!) in het gymnastiekl okaal van het v/m Gymnasium aan de Lange Nieuwstraat (beter be kend als „Het Blauwe Huis"); de contributie werd vastgesteld op ƒ.0,10 per week. Reeds in mei 1867 werd een eerste uitvoering gegeven o.l.v. dirigent W. H. Kühne en wel ten bate van de nabestaanden van dc verongelukte visserssloep „De Wisselvalligheid". Dc oud-burgemeester van Schie dam, de heer H. L. Honnerlage Grete, een naam die in de rijke Orphcusgeschiedenis van vóór de tweede wereldoorlog een zeer voor aanstaande plaats heeft ingeno men, werd op 24 september 1875 tot voorzitter benoemd. Typerend voor die „goede"!?) oude tijd, waarin de Liedertafel Orpheus nog een vooraanstaande plaats bij de gehele bevolking innam, is wel, dat het koor, na het behalen van een tweede prijs tijdens een concours in Amsterdam, door die bevolking en talrijke muziekkorpsen als triom fators van het station werd inge haald. PRAEDICAAT „KONINKLIJK" Vooraanstaande dirigenten zoals C. C. A. de Vliegh, George Rijken cn Paul v.d. Putten, brachten Orp heus in de eerste rangen van het Nederlandse mannen koorwezen en de geschiedboeken vermelden dan ook vele eerste prijzen, behaald op zangwedstrijden en concoursen (al is nu het verschil daarin ons niet zó duidelijk). Dubbel feestelijk werd in 1916 het gouden jubileum gevierd, doordat ter gelegenheid daarvan door H.M. koningin Wilhelmina het praedi- caat „Koninklijk" aan de vereni ging werd verleend. Bijzonder vermeldenswaard is ze ker ook het in gebruik stellen in 1927 van een Orphcusschulp, ge plaatst in het toen zo mooie, doch nu grotendeels verdwenen Volk spark, waar duizenden en nog eens duizenden genoten van vele zome ravondconcerten. Met de intrede in 1929 van de nieuwe dirigent Eduard Flipse, werden de platgetreden paden van dc zgn. liedertafelstijl snel verlaten, en kwamen werken van veel mo derne componisten op het pro gramma te staan. Met succes, want het koor floreerde als nimmer tevo ren. Zo concerteerde men in juni 1933 in gebouw Tivoli te Utrecht op uitnodiging van het 80 jaar be staande K.N.Z.V. Overigens bekleedden de heren W. H. v.d. Toorn en W. Sterk, resp. voorzitter en secretaris van Orp heus, deze zelfde functies in het Zangersverbond. Nog twee bijzondere uitnodigingen springen er in deze tijd vóór dc tweede wereldoorlog duidelijk uit: in juni 1937 gaf het koor een uit voering van moderne werken in het Concertgebouw te Amsterdam op uitnodiging van de manifestatie van de Nederlandse Toonkunst; en twee jaar later werd Orpheus we derom uitgenodigd, nu om te con certeren tijdens het muziekfeest van de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaarsvereniging te Rotterdam. Er werden werken ge zongen van Pijper, Badings Zag- wijn en Flipse. Een veelvuldig op treden voor de radio (KRO, NCRV en AVRO) alleen en tesamen met het Rotterdams Philharmonisch Orkest, is zeker ook het vermelden waard. Na de moeilijke oorlogsjaren kwam het koor weer tot volle ontplooiing en het jubileumboek in 1946 bij het 80-jarig bestaan vermeldde dan ook 180 leden, 37 donateurs en 337(!) buitengewone leden. Op 25 augustus 1946 vond een wel zeer bijzondere Orpheusreis plaats. De in Breda wonende ere-voorzitter en mede-oprichter van Orpheus, de heer Honnerlage Grete, was hon derd jaar geworden en het zeer grote Schiedamse gezelschap wilde zich per trein naar deze stad ver plaatsen om de jubilaris te huldi gen. Dat had echter nogal wat voeten in de aarde, daar de Moer dijkspoorbrug nauwelijks was her steld. De spoorwegen gaven echter toestemming om als eerste gezel schap de betrouwbaarheid van die reparatie te testen! Overal veel be volking, overal vlaggen, want dit betekende weer een stukje herop bouw van het door oorlogsgeweld geteisterde Nederland. In Breda brachten de Schiedammers tijdens een door Breda's Mannenkoor georganiseerd concert, de jubilaris een grootse hulde. In 1949 nam Eduard Flipse, die op een korte onderbreking na, bijna zestien jaar dirigent was geweest," afscheid van zijn koor en Gijsbert Nieuwland nam de opengevallen plaats In. Tevens dirigent zijnde van de Kapel van de Koninklijke Marine, bracht hij het koor, tesa men met die kapel, op vele plaat sen in het land. Op 27 december 1949 overleed in Breda op de leeftijd van 103 jaar, de legendarische figuur „Honner lage Grete", die 35 jaar voorzitter en 83 Vi jaar lid van Orpheus was geweest. Het lag in de lijn der verwach tingen dat de uitvoering van het oratorium The Messiah in de Grote Kerk te Schiedam een jaarlijks weerkerende traditie zou worden, dit mede gezien de overweldigende belangstelling in de jaren 1960 en 1961 (2.000 bezoekers!), doch eind 1961 moest Gijsbert Nieuwland wegens te drukke werkzaamheden afscheid nemen en nam de beken de dirigent Jos Vranken sr. zijn taak over. Dat betekende na zo vele jaren een geheel andere wijze van zingen en studeren; dat betekende ook een begin van een serie buiten landse concertreizen. De eerste vond plaats in mei 1963 met een onvergetelijke reis naar Esslingen in Duitsland, waaruit later de jeug duitwisseling tussen een aantal buitenlandse steden en Schiedam ontstond. Door de vele voetbaluitzendingen op de woensdagavond, werd na bij na zeventig jaar in 1965 de repetitie verplaatst naar de dinsdagavond. Dat betekende helaas een afscheid van Jos Vranken, die zich op deze avond niet vrij kon maken, maar het betekende ook de komst van de huidige dirigent Chris Verhoog, die voor een continuering van de kwa liteit van het koor zorgde. Verhoog kreeg meteen de moeilijke taak op korte termijn vier concerten met een aantal eerste uitvoeringen te moeten voorbereiden ter gele genheid van het 100-jarig bestaan in 1966. In dat jaar ook werd de tweede reis naar het buitenland ge maakt, ditmaal naar Viernheim. Hierna werden vele concerten zo wel in als buiten Schiedam gege ven, waarbij dc moderne klanken in de mannenzang zeker niet wer den vergeten. In 1970 cn 1973 volgden nog twee bezoeken aan het buitenland, resp. naar Menden (Duitsland) en Lon den.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 42