I matin dllu Help mee, opdat er niet meer zwerfkatten komen Het is de mens, die het probleem deed ontstaan Openbare commissie vergaderingen AFWERKING EN RECONSTRUCTIE VAN WEGEN IN GROENOORD NIEUWE VERORDENING OP KINDERCENTRA Voorwaarden voor de "kennisgeving k i Controleer water meter regelmatig op lekkage Fietsend door de Bijdorp-tunnel Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam VerzorgingVoorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telef. 26.05.00, toestel 340. mi Jr ..J w HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 IIIsïsséIs; De zwerfkatten zijn in Schiedam een groot probleem geworden, zo hebben we reeds eerder op deze plaats gemeld. Naar schatting zo'n tienduizend van deze katten zwerven door de stad, in alle buurten en wijken treft men ze aan. Zó groot is het probleem geworden dat het gemeentebestuur nu heeft moeten besluiten om daar op korte termijn een einde aan te maken. Want het gevaar blijft voortdurend bestaan dat de hondsdol heid overslaat op deze zwerfkatten, en dan is het leed niet te overzien. Onder leiding van de politie zullen maatregelen genomen moe ten worden en daarbij is de medewerking van de bevolking onmisbaar. Dit laatste is een redelijke eis, want het probleem met de zwerfkatten is ontstaan bij de mens. Bij de vaak wel goedwillende mens, die van dieren (in dit geval: van katten) houdt en z'n kinderen graag een aardig speelmak kertje gunt. Maar wanneer het houden van dieren gevolgen krijgt, n.l. wanneer er een nest jongen komt, dan zal deze goedwillende mens maar al te vaak onverstandig optreden, de dierenliefde verloochenen en de ongewens te katten onverzorgd buiten de deur zetten. Waar ze tot een overlast voor de buren worden! Het is de laatste jaren mode geworden om huisdieren te houden en zo ook huiskatten. Een verschijnsel waar men bij de Dierenbe scherming niet onverdeeld enthousiast over is. Er zijn te veel katten gekomen in Nederland die maar al te vaak tot zwerfkatten worden gemaakt. Dieren beschermen is mensen be schaven, zegt men bij de Dierenbescherming dan ook. Voorkómen is beter dan zwerven. Daarom geeft de Dierenbescherming het advies: wan neer men niet in staat is voortdurend voor de katten te zorgen, laat dan de poesjes sterili seren en de katers castreren. Geen jongen en dus ook geen zwerfkatten. Daarbij wordt er nog op gewezen dat het mogelijk is om een drachtige kat tot voor vrij kort voor de worp te laten steriliseren. Heeft men echter katten, waar men niet voor kan zorgen, heb dan de menselijkheid om het dier naar het asiel te brengen (in Schiedam is dat de Hargahoeve aan de Hargalaan) en doe afstand van het dier. Er wordt een vrij geringe tegemoetkoming in de kosten ge vraagd, en het asiel zorgt verder voor de kat. Men is dan zelf van de zorg af. Ook wanneer poes onverwacht een nestje heeft geworpen, laat dan één jong bij de moeder en breng de test zo snel mogelijk naar het asiel. Wanneer dat binnen twee dagen gebeurt, zijn de kosten van het afstand doen gering. En zeg alsje blieft niet „och, wat een lieve kleintjes" om zes maanden later die „rot-katten" onver zorgd buiten aan hun lot over te laten. Want dat getuigt van weinig dierenliefde. Ook van weinig mensen-liefde, want zo laat men de buren zitten met de last. de stank en de schade die zwerfkatten kunnen aanrichten. UI Wanneer men een onverzorgde kat aantreft, die nog zo weinig verwilderd is dat deze op te pakken is, breng het dier dan eveneens naar het asiel en laat het niet zwerven. Met echte verwilderde zwerfkatten is dat niet meer mogelijk, die kunnen alleen met kooien ge vangen worden. De politie wil, op aanvraag, die kooien voor het vangen van zwerfkatten in besloten ruimten wel plaatsen. Doch er zijn maar weinig kooien beschikbaar en de vraag is momenteel zo groot, dat er wachtlijsten aangelegd zijn. De kwestie is, dat vele kooien vernield zijn geworden door mensen, die (onverstandig) medelijden hadden met de gevangen katten. Controleer regelmatig uw waterleiding op lekkage en voorkom zodoende een hoge waterrekening! Zo is het advies van de Technische Bedrijven van de gemeente Schiedam. Het water uit de leiding is kostbaar en ook voor het weggelopen water moet betaald wor den, wanneer het door de meter is gegaan. Wanneer alle kranen in de woning dicht zijn en ook de stortbak van de w.c. is niet aan het vollopen, dan behoort de watermeter stil te staan. Geeft de watermeter wél verbruik aan (het tolletje draait of de wijzers) dan moet er een lekkage zijn. Draai dan direct de hoofdkraan dicht en laat de loodgieter komen óf waarschuw de huisbaas. Indien u met buren op een gezamenlij ke meter bent aangesloten, neem dan samen de maatregelen voor controle. En controleer regelmatig! In de komende week zal weer een aantal commissies in een openbare vergadering bij een komen. De Commissie voor de Ruimtelij ke Ordening doet dat woensdag 29 september in de benedenzaal van het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan ter behandeling o.m. de volgende punten: de lijst van bouwzaken; de bouw van de Oost-Abtsbrug over de Schie door de gemeente Rotterdam; de zg. Blauwe brug over de voorm. Poldervaart, waarvan de delen geen werkelijke waarde hebben, doch waarvan de sloop wat gevoelig ligt; de verbe tering van de waterkwaliteit in de vijvers van het Pr. Beatrixpark en de aanschaf van een hogedruk-spuitinstallatie, waarover voor stellen aan de Raad gedaan zullen worden; bespreking van de circulaire van het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening inzake overdracht van woningwet woningen aan de bewoners, hetgeen een mogelijkheid is om minder draagkrachtigen in het bezit te doen komen van een eigen woning; het behoud van het schoolgebouw Oude Kerkhof 10, waarvan onderzocht kan worden of het pand geschikt te maken is voor de huisvesting van alleenstaanden en kleine gezinnen. Na de rondvraag zal er het gebrui kelijke vragen-halfuurtje zijn voor de toe hoorders. Het is mogelijk dat de Commissie voor de Ruimtelijke Ordening ook zal verga deren op maandag 4 oktober, doch daar is nog geen beslissing over genomen. De Adviescommisie voor Volkstuinen verga dert eveneens op woensdag 29 september in het openbaar in de benedenzaal van het Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: bespreking van de zakelijke lasten; informatie over de vereniging „Vrije Tuinders" en de aanleg van het derde complex Vijfsluizen. Tot slot de rondvraag. Volgens het schema zal de Commissie voor 'Communicatie, Wijk- en Jeugdzaken een openbare vergadering houden op donderdag 30 september, doch het is mogelijk dat deze vergadering niet zal doorgaan en dan op donderdag 14 oktober plaats heeft. De Commissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken en de Commissie voor de V.R.O.M.- en Havendienst houden volgens het schema de openbare vergaderingen op donderdag 7 oktober. Op de hoofddoorvoerweg in Schiedam-Noord, de Churchillweg-Mozartlaan, zal een deklaag van asfaltbeton worden aangebracht. Dit geldt voor het deel van de Churchillweg tussen de kruispunten met de Laan van Bol'Es en de Zwaluwlaan, voor de Mozartlaan en ook voor het deel van de Vivaldilaan tot aan de Eduard van Beinumlaan. Tevoren zal aan de bestaande asfaltverharding herstel werk worden verricht. Gelijktijdig worden beide fietspaden aan de westzijde van de Churchillweg, zowel ter hoogte van Huize Spaland als bij het post kantoor, verbreed. Deze paden worden ge schikt gemaakt voor het fiets- en bromfiets- verkeer in twee richtingen, waarvoor verkeers maatregelen worden getroffen. Voor het uitvoeren van dit werk, dat in het geheel ongeveer zes weken zal duren, is het noodzakelijk tijdelijke verkeersmaatregelen te treffen, om een goede voortgang van het werk mogelijk te maken. De Schiedamseweg kan daarbij weer een rol spelen, nu de wijziging van het kruispunt met de Zwaluwlaan groten deels gereed is gekomen. De Dienst Gemeentewerken Schiedam is eveneens begonnen met het werk voor de reconstructie van de Laan van Bol'Es, tussen de Churchillweg en de gemeentegrens met Vlaardingen, alsmede de aansluiting van de Prinses Beatrixlaan op de Churchillweg. Deze reconstructie bestaat in hoofdzaak uit de aanleg van twee rijbanen van 4,50 meter breed, uitgevoerd in asfaltverharding en ge scheiden door een middenberm van 5 meter breed. Tevens zullen de fiets- en voetpaden worden herbestraat. De ventweg aan de zuid zijde van de Laan van Bol'Es blijft gehand haafd, zoals ook is opgenomen in het plan voor de her-inrichting van Groenoord-Zuid. In verband met deze werkzaamheden, waar van de gehele uitvoering ongeveer 26 weken zal duren, is het onvermijdelijk dat tijdelijke verkeersmaatregelen worden getroffen. De omleidingen die naar gelang van de voortgang van het werk telkens gewijzigd kunnen wor den. zullen tijdig met borden worden aange geven. Deze werkzaamheden zullen ongerief geven zowel aan de omwonenden als aan het ver keer; uiteraard zal worden getracht dit onge rief tot een minimum te beperken. De gemeentelijke „Verordening op de kinder centra" en de „Wijziging op de verordening op kindercentra", die door de gemeenteraad zijn vastgesteld op respectievelijk 26 aprii en 24 juni van dit jaar, zullen per 1 oktober 1976 in werking treden. De bedoeling van de gemeente met deze nieuwe Verordening op de Kindercentra, die geheel is aangepast aan de ontwikkelingen van de laatste jaren op het terrein van het kindercentrawerk, is het sti muleren van een gunstige ontwikkeling van het werk en het voorkomen van misstanden op dit terrein. In verband daarmee zullen aan de kinder centra bepaalde eisen gesteld worden. In de uit 1973 daterende oude „Verordening op de kinderopvangcentra" die vervallen is, zijn tot nu toe geen eisen gesteld en op basis van die oude verordening zijn in feite ook geen vergunningen verstrekt. B en W kunnen nu met richtlijnen komen, die gebaseerd zullen zijn op adviezen van een nieuwe Adviescom missie kindercentra Schiedam, die volgens artikel 9 van de nieuwe verordening wordt ingesteld. Deze Adviescommissie is dan ook het grote winstpunt, vergeleken met de oude verordening. Behalve over deze gemeentelijke richtlijnen zal de Adviescommissie ook adviseren over bv. het gewenste aantal kindercentra of kin dercentrum-plaatsen, over de spreiding over de stad, enz. Tevens brengt de Adviescom missie adviezen uit aan andere instellingen, indien zij vindt dat advisering op haar terrein ligt. De subsidiëring zal geregeld worden in een afzonderlijke verordening, die in voorberei ding is. Het hebben van een vergunning betekent dus niet dat men ook subsidie krijgt. De nieuwe Verordening op de kindercentra is ontworpen door een studiecommissie van raadsleden en ambtenaren. Daarbij is in spraak verleend aan tal van belanghebben den als de bestuurders van peuterspeelzalen en kinderdagverblijven, aan particuliere in stellingen (bijv. de Stichting voor het maat schappelijk werk) en gemeentelijke instanties. Belangstellenden kunnen exemplaren van de verordening verkrijgen bij de gemeentesecre tarie afdeling Algemene Zaken (mej. H. J. Lijtsman) in het Stadskantoor. Het is de bedoeling dat de bestaande kinder centra binnen twee maanden na de inwer kingtreding van de Verordening op 1 oktober 1976 aan B en W sturen een „kennisgeving van het houden van een kindercentrum" vaaraan zekere voorwaarden worden gesteld. Zo moet de kennisgeving tenminste bevatten: a. naam en adres van de houder (indien de houder een rechtspersoon is: de juridische vorm van de rechtspersoon, de namen en adressen van de bestuursleden en naam en adres van de verantwoordelijke beheerder), c. de aard van de opvang en de openingstijden, d. het aantal groepen en het aantal kinderen per groep, e. de maximum capaciteit en de leeftijdsgrens die men aanhoudt, f. opgave van het aantal personeelsleden met vermel ding van de functie, g. datum van aanvang van het werk en h. opgave van de doelgroep. De kennisgeving moet vergezeld gaan van een bouwkundige plattegrondtekening in viervoud van het perceel of perceelsgedeelte, waarin het kindercentrum wordt gehouden, schaal niet kleiner dan 1:250, doch bij voorkeur 1:100, de in- en uitwendige samenstelling van de inrichting en toebehoren aangevende. Ver der moeten overgelegd worden de statuten en reglementen, indien aanwezig. Het antwoord dat men van B en W ontvangt is te zien als een voorlopige vergunning. Binnen een jaar na ontvangst van de „kennis geving" zullen B en W beslissen over het wel dan niet afgeven van een vergunning, waarbij eventueel bepaalde voorwaarden zullen wor den gesteld. Dit voorjaar hebben we in een artikel op deze pagina's gewezen op de goede fietsverbinding tussen Schiedam-Noord en het stadscentrum, die ontstaan is door het gereed komen van een nieuw fietspad door het wijkpark Bijdorp, vanaf de Schiedamseweg (bij het viaduct van de Rijksweg) tot de Johan de Wittsingel, met een tunneltje onder de spoorbaan door. Vooral de schooljeugd uit Groenoord en ook Holy maakt druk gebruik van dit fietspad om naar de scholen rond de Burg. van Haarenlaan te komen. Maar de tunnel bij de Johan de Wittsingel was een onderbreking van het fietspad, want borden gaven aan dat er in de tunnel niet gefietst mocht worden, het was "voetpad". Het argument was dat de tunnel eigenlijk te smal is, dan dat er in beide richtingen in gefietst kon worden. Gebleken is nu dat het best meevalt en zo zijn kortgeleden de borden gewijzigd, zoals de foto aangeeft. De tunnel is nu officieel "fietspad" doch aan beide kanten staat een waarschuwingsbord "Let op! Voetgangers en fietsers in beide richtingen"Het blijft uitkijken in deze tunnel. Maar de fietsverbin ding Groenoord - Centrum is er wel wat makkelijker door geworden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 8