Reinier van den Oosten en Jenneke van Heiten Een gezellig diamanten echtpaar THE GIN TOWN DIXIELAND JAZZBAND De Amstelbron Oud Schiedammer Rien Poortvliet ging op zoek naar de kabouters NCVB bijeen De 4 Molens Collectanten gevraagd voor nierstichting Geschenken bij Industriebond NVV VRIJDAGAVOND - 8 OKTOBER HET NiiEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 Ja, hun diamanten huwelijksdag hebben Reinier van den Oosten (80) en Jenneke van Heiten (79) tijdens een drukbezochte receptie in het Rijnmondhotel zaterdag 2 oktober gevierd. Waarbij ook burgemeester A. J. Lems en echtgenote van hun belangstelling blijk gaven en de veie, vele vrienden en bekenden, die dit echtpaar zich in ai die jaren verworven heeft. Hij, een kwieke tachtiger is een enor me steun voor zijn Jenneke, die slecht kan zien door suikerziekte en niet meer alleen over straat kan. Ze wonen al 48 jaar op een vrij boven huis in de Bilderdijkstraat en daarom is het van de huisbaas wel een beetje onbillijk om deze bewoners zo in de kou te laten staan waar het reparaties in de voorkamer betreft. Moeten zij er nu echt op wachten totdat ze „gouden huurders" geworden zijn? Nóg beter zou het natuurlijk zijn als deze mensen een vrij benedenhuis hadden. Dat zou dan zo'n moderne bejaardenwoning moeten zijn. Maar hoe kom je daaraan? De dochters zor gen er wel voor dat het huis proper blijft, maar vooral de jongste dochter vindt het onverantwoord met de trap pen. Voor een plaatsje in een bejaar dencentrum voelen ze ook niet veel, maar mogelijk komt hier vanzelf wel een oplossing. Ze zijn bang hun vrijheid te verliezen, maar zo is het niet in een bejaardentehuis anno 1976. Reinier van den Oosten, telg uit een gezin van elf kinderen, moest al vroeg geld verdienen. Hij is in Maarssen ge boren, maar kwam al op jeugdige leef tijd met zijn ouders in Schiedam wo nen. Hij was als elijarige knaap al ,,in- drager" op een glasfabriek in Delft, maar kwam later in Schiedam te wer ken, nl. bij de glasfabriek aan de Bui tenhavenweg, directeur Johan van De venter, weet hij zich nog te herinneren. Toch zag hij het meer in Tiel zitten, waar hij een allround glasblazer werd, nl. door het leren blazen van door schijnende groene dikbuikige mand flessen en ballons. DKBELEGDE BOTERHAM Begonnen met een weekloontje van vier gulden in de week, had hij als 24- jarige al een loon van ƒ36,tot ƒ.40,in de week. Dat was uitzon derlijk hoog in die jaren, maar hij deed dan ook vakwerk en beschikte over een uitstekend stel longen. Bo vendien werkte hij praktisch dag en nacht. Alle vakkunst deed hij destijds op bij de glasfabriek „De Bataaf' aan de Overschieseweg, eigendom van Jur- gens en Sjouwerbier. Allemaal allang verleden tijd, maar vele oud-Schie dammers zullen zich dat nog wel he rinneren. Reinier van den Oosten was dus een volslagen vakman en een groot kenner van de glasblaaskunst, speciaal in het blazen van kogelflesjes, die we nu al leen nog als curiositeit kennen, je ziet ze bijvoorbeeld nog in de vitrines op de Buitenhavenweg. Zijn werk heeft hij altijd met veel ple zier gedaan. Het was zijn lust en zijn leven en hoewel vrouw Jenneke meest al alleen thuis zat met de vijf kinderen, verdiende hij een goedbelegde boter ham. Later is hij weer teruggekomen op de glasfabriek aan de Buitenhaven weg, van zijn zestigste tot zijn zeve- nenzestigse jaar als sorteerder, maar toen vond hij het welletjes. Ik krijg een fraaie medaille te bewon deren van de Maatschappij tot Bevor dering van Handel en Nijverheid, hem uitgereikt toen hij in Tiel 25 jaar in dienst was. EAU DE COLOGNE Broer Jan van den Oosten had destijds een winkeltje op de Broersvest ter hoogte van Kees Stokhof. Hij gaf een verjaardagsfeestje en daar kwam ook Jenneke van Helden en deelde gulweg uit een flesje eau de cologne. Dat ging zo in die dagen! Maar ze maakte wel een afspraak met een vriend van Reinier van den Oosten en met Reinier zelf. Wie van die twee heeft Jenneke die avond thuisge bracht? Natuurlijk de voortvarende Reinier, die het met een flesje bier de andere dag wel afdronk met zijn vriend. Maar Jenneke is de zijne geworden... Zij kwam hier ook als klein meisje wo nen, helemaal uit Geldermalsen van daan, maar kon het hier best wennen. Vraagt u Jenneke naar de bereiding van boter en kaas, dan kan zij u er al les over vertellen, zij werkte jaren bij Verboon in de Fabristraat en verstond de kunst van het karnen. Werktijden van 's-morgens zeven tot 's-avonds ze ven uur waren normaal. Loon: ƒ.1,75 per week! Een witte emaille melkkan met droogbloemen is er nog een herin nering aan. HUIS VOL BLOEMEN Over bloemen gesproken: de huiska mer staat er vol mee en ook de slingers zijn op maandagmorgen nog niet weg gehaald. Zaterdagmorgen, voordat ze naar de receptie reden, hebben de twee diamantjes Reinier van den Oosten en Jenneke van Heiten een ritje door de Gorzen gemaakt in een witte taxi versierd met roze lint. Het Sterre- bos viel niet meer te bezichtigen, maar het was vooral voor Jenneke een bele venis dit allemaal weer terug te zien. Erg druk is het geweest op de receptie, met de vijf kinderen, negen kleinkin deren en vier van de acht achterklein kinderen. Attenties waren er in de eer ste plaats van de gemeente Schiedam, een telegram van de koningin, een taart van de Algemene Bond van Be jaarden, afdeling Schiedam en zelfs een fruitmand van de directie van het Rijnmondhotel. Een fijne dag om op terug te zien, is de mening van Reinier en Jenneke. En nog heel veel goede jaren samen toege wenst. Het liefst in een aangepaste wo ning. M.W. Op de kontaktavond van de Neder landse Christen Vrouwenbond, afde ling Schiedam-Centrum, spreekt op woensdag 13 oktober de heer M. C. van Capelle over het aktueie onder werp: „De Turken wie zijn ze eigenlijk?" Een lezing, die ongetwijfeld een aan dachtig gehoor zal krijgen, vooral om dat men zo weinig van het leven van deze mensen in onze stad afweten. Aanvang acht uur in zaal Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Vanaf zondagmiddag 10 oktober is om de 14 dagen het dienstencentrum „De 4 Molens" open van half twee tot half vijf. Op deze eerste vrije entree middag zal het muziekgezelschap O.N.I. optreden. Tevens wordt een ex positie gehouden van antieke fietslan taarns. En hier heeft u de beide diamantjes van j.l. zaterdag: Reinier van den Oosten en Jenneke van Heiten. GRILL - BAR - RESTAURANT SCHIEDAM BROERSVEST 13 GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Vanaf woensdag 6 oktober is het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord gevestigd aan de Vale- riusstraat 27 te Schiedam. Zowel het telefoonnummer 705300 als het postgironummer 100.000 blijft on gewijzigd. U kunt hier alle inlichtingen verkrij gen over de Vakaturebank, de Beroepskeuze-voorlichting en de Lees hoek staat geheel tot uw dienst. De week van 11 tot en met 16 oktober staat geheel in het teken van de kol- lekte voor de Nierstichting Nederland. Vandaar dat de heer C. J. Hollaar, Plein Eendracht 13b, telefoon 268669, vrijwilligers oproept om in deze week voor dit doel te willen koliekteren. Vanaf vanavond (na zes uur) kunt u zich bij hem opgeven als kollektant(e). Uw medewerking wordt vooral op za terdag 16 oktober op hoge prijs ge steld, omdat dan de bussen voor dit doel moeten rammelen. Belt u vanavond nog even? Ter gelegenheid yan het 9Ö-jarig be staan van Industriebond NVV worden vrijdagavond en zaterdag feestge schenken uitgereikt aan leden. Zij kunnen deze in ontvangst nemen op vrijdagavond 8 oktober van 19.30- 21.00 uur en zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur op de adressen wijkcentrum Nieuwland, dr. Wibautplein en NVV gebouwtje, Stadhouderslaan (bij de tennisbanen). Alleen de fleurige omslag ai maakt dit boek tot een waardevol bezit. Via de N.C.R.V.-t.v. vorige week dinsdag bent u door Rien Poortvliet en Wil Huygen reeds attent gemaakt op hun boek „Het leven en werken van de kabouters". Ze hebben er maar liefst een twintig jaar durende studie van ge maakt en tenslotte al hun tekeningen en schetsen, genoemd hl de t.v.-uitzending „Ik heb ze nooit voor me zien werken" gebundeld en uitgegeven. Het ligt nu naast mijn schrijfmachine. Een verrukkelijk boek, alleen al door die fraaie gekleurde tekeningen van Rien Poortvliet. Wil Huygen begint met te vertellen, dat in 1936 uit een Tsjechisch meer het lijk van Ian Holeck werd opgevist. Deze veelbelovende onderzoeker had een regeringsopdracht om het leven van de kabouters te onderzoeken. Zijn weduwe stond toe, dat al zijn verza melde gegevens ter inzage werden ge geven. Maar daarin werden zoveel fouten ontdekt, dat Wil Huygen er de nodige verbeteringen in aanbracht. Daarbij ijverig geholpen door de te- kenstift van Rien. Deze laatste houdt zich tevens aanbe volen voor waardevolle aanvullingen van lezers. Zij zullen dan in volgende drukken met bronvermeldingen ver werkt worden. Het zit er dus blijkbaar in, dat hier nog een vervolg op komt. Als u tenminste de moeite neemt uw waarnemingen op schrift te zetten en deze te sturen naar de uitgeverij van Holkema en Warendorf te Buseum. De geschiedenis van de kabouter leert, dat omstreeks het jaar 395 na Christus de kabouters na de Grote Volksver huizingen in de Lage landen opgedo ken zijn. De gehele historie wordt haarfijn in dit boek weergegeven. Ik heb bijvoorbeeld nooit geweten, dat een volwassen mankabouter 300 gram weegt en een volwassen vrouwkabou ter zo tussen de 250 en 275 gram. U leest in dit kostelijke boek ook, dat de boskabouters in grote concentraties op de Veluwe worden aangetroffen, doch ook in Drente, Overijssel, de Achterhoek en Zuid-Limburg. Met een maximum van 15 per 100 hectare. U moet dus wel goed zoeken! Spaarzame aantallen vindt u in de vlakgebieden nl. de boerderijen en de molenkabouters. In de steden ver spreid de huis- en tuinkabouters en langs de Noordzeekust bijna uitslui tend duinkabouters. HOGE LEEFTIJDEN Ook in andere landen kunt u ze ontdekken. Wist u overigens dat een boskabouter 275 jaar kan worden en een kaboutervrouw 346 jaar? De vrou wen zijn dus ook hier in de meerder heid. Maar boven de 350 jaar krijgen ze een lichte baardgroei. Dat moet u beslist onthouden op uw speurtocht. Als ze elkaar ontmoeten, begroeten beter gezegd, vaarwelzeggen of goede nacht kussen, dan wrijven ze met de neuzen tegen elkaar. Zouden de Chi nezen dat van hun afgekeken hebben? Het kostelijke boek na zoveel jaren studie, leest u dan ook in één adem uit. Het is zoals reeds gezegd voorzien van zoveel grappige gekleurde teke ningen, dat u zich alleen maar af vraagt: waarom heb ik in mijn leven nooit een kabouter kunnen ontdek ken? Hun leven is zo intens, zo veelbewo gen, dat je je alleen maar voorneemt een fikse wandeling in de bovenom schreven gebieden te gaan maken. Want zowel Wil Huygen als Rien Poortvliet hebben met dit boek alleen maar bereikt, dat je nu echt in het le ven van de kabouters gelooft. Misschien zal je ze in je leven nooit ontmoeten, maar dan heb je toch al tijd dit boek nog om hun levensbe schrijving nog eens over te lezen. Je te verdiepen in de fraaie tekeningen, die het boek daardoor alleen al zo bezi- twaardig maakt. M.W.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 10