„Je eigen taal" is thema van de kinderboekenweek KINDERBOEKENWEEK Het verdwenen kiraerliike EStand kindorboakanbiod Vuil in de fik Hooi bij ons datlauka Hat blad injaaigan taal! Het plakboek van koos als spannend leesboek voor maar f2,75 als je een kinder- of jeugdboek koopt BROERSVEST 44 SCHIEDAM - TELEFOON 26.81.52 DE BOEKENWEEK VOOR DE JEUGD van 13 t.m. 23 OKTOBER BOEKHANDEL J. S. v. Leeuwen b.v. KOM EENS GEZELLIG NAAR ONZE SPECIALE KINDERBOEKEN KELDER HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 Het Schrijverscollectief, de gezamenlijke auteurs van het Kinderboeken- wcekboek „Het verdwenen plakboek". Van links naar rechts: (staand) Fetze Pijl man, Willem Wilmink, Hans Dorrestijn, Jan Riem; (zittend op stoelen) Ries Moonen en Arie Rampen; (zittend op de grond) Karei Eykman, die ook het Kinderboekenweek-cabaret „Kind toch, wat een taal!" schreef. GEBOREN G. L. Kunkel-van der Pot, d. J. W. Dokter-Kreeftmeijer, z. A. P. de Sousa-Mansveld, z. A. R. den Houter- Kooiman, z. J. Verweij-van Halem, d. W. C. A. van Dam-Gelens, z. H. Leerentveld-Voorend, z. J. G, Schaap van Laar, d. J. G. Leenders-Visser, d. H. T. Korf-de Kiewit, z. J. W. Tintel- Friedrich, z. G. A. J. Kerstens-West- erveld, z. C. M. van der Velden-Rous- se, z. M. J. van Lieburg-van der Ven, d. A. L. A. Meerburg-Minderhoud, d. H. Haanskorf-Pak, d. C. Zevenbergen- Borsboom.z. A. Stofmeel-Bokhorst, z. P. H. van Velzen-Spek, z. ONDERTROUWD H. P. de Brons, 22 jr. en J. Kluwen, 19 jr.; A. Demmers, 25 jr. en C. U. Poot, 24 jr.A. J. Eiff, 40 jr. en A. Suvaal, 30 jr.; R. C. Glansbeek, 24 jr. en E. Quist, 19 jr.; M. Korbee, 44 jr. en T. de Boer, 41 jr.; H. A. M. Uverdevest, 24 jr. en W. A. Dinkelaar, 24 jr.; F. M. J. Schaap, 20 jr. en W. C. M. Wijzen- broek, 18 jr.; J. H. Schoonakker, 21 jr. en J. Carree, 19 jr.; M. A. Zuijden- dorp, 22 jr. en L. Plaisier, 18 jr.; J. H. Niekoop, 28 jr. en L. A. I. Neus, 23 jr. GEHUWD A. H. van der Wiel, 31 jr. en J. M. T. Laan, 29 jr.; P. van der Lee, 58 jr. en G. J. Langhorst, 41 jr.; H. A. Kapper, 29 jr. en M. C. E. Mackaij, 29 jr.; F. van Weelden, 24 jr. en I. H. Bagger- man, 24 jr.; B. J. J. Westerholt, 29 jr. en P. W. van der Zwaan, 20 jr.; T. Sehreuders, 25 jr. en C. Filius, 20 jr.; R. H. J. Ranson, 20 jr. en M. C. J. van Loenen, 20 jr.; P. J. Schoonheim, 29 jr. en M. A. Veldhoven, 30 jr.; P. H. Mid delbrink, 22 jr. en H. Helderop, 21 jr.; E. Verbeek, 20 jr. en L. M. Tol, 19 jr.; M. W. C. den Brinker, 25 jr. en J. A. M. Mellenbergh. 19 jr.; L. J. M. Peu len, 22 jr. en M. T. van Bruggen, 21 jr.; J. C. Meijdam, 22 jr. en H. M. Scholte, 22 jr.; J. Stolk, 22 jr. en M. J. Nijs, 20 jr. OVERLEDEN S. 1. M. Sdndor, vr„ geh. met L. Földesy, 63 jr.; W. Reurink, vr., geh. gew. met C. H. U. N. Chiin, 75 jr.; G. Vermeer, man, geh. met W. S. van der Linde, 92 jr.; A. C. van der Kooi, vr., geh. gew. met J. van Houwelingen, 84 jr.; K. N. Smith, man, geh. met A. M. de Wolf, 52 jr.; H. M. van den Berg, vr., 63 jr.; M. den Uijl, man, geh. met C. den Outer, 78 jr. De brandweer kreeg zaterdagmorgen een telefoontje dat er op de vuilstort plaats aan de 's-Gravelandseweg een grote hoeveelheid vuil in brand was gestoken. In de buurt werden twee jongetjes gesignaleerd, maar die maakten wel dat ze wegkwamen. De brandweer kweet zich uitstekend van zijn taak. Met als thema „Je eigen taal" wordt van 13 tot en met 23 oktober de 23ste Kin derboekenweek gehouden. Aansluitend op het thema „Je eigen taal" verschijnt de speciale Kinderboekenweek-uitgave „Het verdwenen plakboek". Het hoofdgegeven van dit boek is informatie-overdracht in de meest brede zin. Niet alleen het gespro ken of geschreven woord, maar ook andere communicatievormen die tussen mensen mogelijk zijn. Zoals bijvoorbeeld de taal van het gevoel, van het gebaar, gehoor of gezicht. Er wordt ook aandacht besteed aan het feit, dat iedereen zijn eigen taal heeft; niet alleen Nederlands komt aan de orde, maar ook Engels of bijvoorbeeld Marok kaans en Chinees met de daarbij behorende schrifttekens. Lichtbakens en tekens als richtingaanwijzers, vlaggeseinen, rooksignalen, verkeersborden, morse etc. kunnen bij de informatie-overdracht een even belangrijke rol spelen als de taal. Liplezen en geheimtaal zijn óók vormen van communicatie, evenals lachen, blo zen, dansen, muziek: vaak welsprekender dan woorden. Met als hoofdgegeven ,,Je eigen taal" krijgen de kinderen via deze uitgave een leuk en leerzaam kijkje over de grenzen van hun dagelijkse communi catiemiddelen. „Het verdwenen plakboek" is samen gesteld door het schrijversteam, dat in wisselende samenstelling werkte en werkt aan o.a. bekende televisiepro gramma's als „De Stratenmaker-op- Zeeshow", „Dat ik dit nog mag mee maken" en „De film van Ome Willem". Bij de scholen is dit team on der meer bekend van de nieuwe Trapeze-reeks van Wolters-Noordhoff. De vormgeving van het plakboek wordt verzorgd door illustrator Fiel van der Veen met assistentie van een aantal kinderen. De prijs van het boek isƒ.2,75 bij aankoop van een kinder- of jeugdboek. Kind toch, wat een taal! In opdracht van de CPNB schreef Ka- rel Eykman een cabaretesk kinderpro gramma onder de titel „Kind toch, wat een taal!" Het cabaret dat wordt uitgevoerd door het Kindercabaret Potvoordrie, bestaande uit Hetty Heyting, Beatrijs Sluyter, Jansimon Minkema en Ruut Weissman zal ter gelegenheid van de opening van de Kinderboekenweek op 13 oktober in Frascati in Amster dam in première gaan. Gouden en Zilveren Griffels/Gouden Penseel De dit jaar toegekende Gouden en Zil veren Griffels en de Gouden Penseel worden uitgereikt in Theater Frascati te Amsterdam na afloop van de pre mière van „Kind toch, wat een taal!" op woensdag 13 oktober. De Gouden Griffel zal worden uitge reikt aan Guus Kuijer. De Nederland se auteurs Jantien Buisman, Anke de Vries en Diana Lebacs (Ned. Antillen) ontvangen een Zilveren Griffel, even als de buitenlandse auteurs Max Bol- liger, Paula Fox, Lynn Hall, Russell Hoban, Eduard Klein, F. K. Waechter en B. Eilert. De Gouden Penseel werd toegekend aan Lidia Postma. Zoals gezegd werd de Gouden Griffel toegekend aan Guus Kuijer voor het kinderboek „Met de poppen gooien". Het zijn momentopnamen uit het le ven van drie jonge kinderen, die in de zelfde straat wohen en veel met elkaar optrekken. Uit de eigentijdse ver haaltjes blijkt duidelijk dat de kinderen-van-nu leven in een erg com plexe verwarrende wereld, veroorzaakt door de steeds veranderende normen van de volwassenen. Allerlei maat schappelijke situaties worden door de verhalen heengevlochten maar ner gens nadrukkelijk aan de orde gesteld. Ouders komen niet naar voren als ideale wezens op de achtergrond, maar als levende mensen die ruzie, problemen en eigen wensen hebben. Er zijn gewone, ouderwetse of hippe vaders en moeders en zonder vader kan het ook. De kinderen zijn op hun kinderlijke manier met allerlei dingen bezig. Van verhaal tot verhaal groeit een duidelijk beeld van de geaardheid en de gezinsomstandigheden van de drie hoofdpersonen. De kinderen heb ben duidelijke karakters, die uit hun gedrag af zijn te leiden. Het gaat om twee meisjes en een jongen. Een van de meisjes is een leidersfiguur, terwijl de jongen juist vaak bang of verlegen is. De auteur heeft de traditionele rolpa tronen zowei bij kinderen als bij hun ouders doorbroken. De verhaaltjes zijn twee tot drie blad zijden lang en hebben vaak een open einde. De onafheid vraagt als het ware om een gesprekje, verder fantaseren, uit spelen of tekenen. De schrijver geeft hiervoor een aantal leuke suggesties. De taal is heel direct; door de vele dia logen zal het kinderen aanspreken. Stijl en woordgebruik zijn aangepast aan de leeftijdsgroep van 6 tot 9 jaar. Het boek leent zich bovendien uitste kend tot voorlezen aan kleuters. Veel kinderen zullen zich zeker kunnen identificeren met de hoofdpersonen. Het geheel is zorgvuldig uitgegeven met een fraaie bladspiegel en goed bij de tekst aansluitende tekeningen van Mance Post. De schrijver is er bij uitstek in ge slaagd de eigen wereld van jonge kin deren in en vanuit hun kleine beleve nissen weer te geven. Hij laat die kin deren, hun wereld en hun relaties on derling en met de volwassenen hun eigen waarde behouden. Een verfris send kinderboekendebuut van een au teur die al een aantal romans op zijn naam heeft staan. Zijn eveneens in 1975 verschenen jeugdboek „Een gat in de grens" ondervond ook waarde ring van de jury. Guus Kuijer, die met het boek „Met de poppen gooien" de Gouden Griffel voor het beste kinderboek 1976 won.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 12