BALLETPEDAGOOG RUDOLF FITSKIE: „schreeuwend gebrek aan eigen dansschool Steen door glas in loodraam HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 26 - WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 Rudolf Fitskie doet het bij de barre even voor. Op de ritmische danstoer. Spiegeltje, spiegeltje... Wie danst er 't schoonste in Schiedam... Hij is vier jaar geleden begonnen met balletles te geven aan clubhuiskin deren van gebpuw „De Kreek" op de Lange Haven 92 te Schiedam. Hij zag echter mogelijkheden om nog meer te kunnen doen en startte toen met ver schillende lessen. Maar deze Rudolf Fitskie wist niet waar hij aan begonnen was, want het regende nieuwe leerlingen en er is tot nu toe nog maar één avond voor hem beschikbaar in het pand aan de Lange Haven. Een noodkreet dus van Rudolf en het verzoek eens een kijkje bij hem te ne men op de balletlesavonden op maan dagavond. Met het gevolg, dat een ge sprek met hem slechts hortend tot stand komt,.want al zijn leerlingen ei sen zijn aandacht op. Tenslotte is er ook maar één keer in de week les. Gelukkig, dat hij een goede en char mante assistente tijdens deze lessen heeft: Gemma van Gennip, afkomstig uit Rotterdam. Met een jaar opleiding aan het conservatorium en daarna les sen van Rudolf Fitskie is zij nu be kwaam om zelf lessen te geven. Rudolf kreeg een gedegen opleiding in Parijs en een studiebeurs van C.R.M. Geregeld is hij in Parijs te vinden om helemaal „bij" te blijven. Hij heeft een vaste groep, bestaande uit vijf meisjes en twee jongens, waar hij geregeld mee optreedt. Gemma behoort daar ook bij. Nu zijn er weer aanvragen uit Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Den Bosch voor een gastoptreden. Buiten de stad.waar hij les geeft is hij dus meer bekend als in Schiedam zelf. Maar zo gaat het meestal. Hij heeft de donderdagavond speciaal vrij gehouden voor eventueel een twee de lesavond, maar dat zit er nog hele maal niet in. Hij heeft al dikwijls bij de gemeente aangeklopt voor een eigen pand, hetzij te huur of te koop, maar kreeg telkens nul op het rekest. Hij laat de moed echter nog niet helemaal zakken, want eens zal men toch wel ergens een gaatje voor hem weten te vinden? Vandaar dat zijn administra teur Jan van der Weel nieuwe leer lingen in blijft schrijven, waartoe maandagavond ook de 2-2-jarige Kees Vrauwdeunt uit Schiedam behoorde. Hij zal moeten wachten totdat de laat ste les om half elf is afgelopen. Vanaf half zeven is Rudolf dan achter elkaar in de weer geweest. LES BU MABEL ALTEX Hij geeft in Den Haag les op de ballet school van Mabel Altex, geen onbe kende in de balletwereld. Rodulf Fitskie doet voor hoe die vloeiende bewegingen tot stand moeten komen. Dat er duidelijk voorkeur bestaat voor jazzballet, soulballet dan, komt op de ze maandagavond duidelijk tot uiting. Op de maat van de muziek, die bij het toneel keihard overkomt, maar voor de balletdansers net hard genoeg, brengen zij de aanwijzingen van Ru- dolf tot uiting. De komst van onze fotograaf sticht kennelijk (net als op de koorrepetities) even enige verwarring. Maar men ver liest dra alle onzekerheid en de les gaat gewoon verder. Langzaam, vlug, vlug... Allerlei soepe le bewegingen in de acht grote spiegels langs de wand worden weergegeven, leder ontdekt aldus zijn eigen fout in dit spiegelbeeld, zo die gemaakt wordt. Rug- en beenspieren worden losgewerkt. Buigen en strekken, houdt bekken on der, armen kruisen. Vloeiende bewe gingen met je armen maken, parallel laten verlopen. Strek de knieën, schouders laag, nu op de tenen. Ik kijk ernaar en voel me een stoet ha spel bij al die lenigheid vlak voor mijn GOEDBETAALDE BAAN O, Gemma komt nu even bij me zit ten. Zij woont in Rhoon, geeft vijftien uur per week les en kan daar heel goed van bestaan. Ik heb dus zelf maar een hard beroep uitgekozen, maar zijn we allebei niet even gelukkig? Gemma geeft ook les in Centrum-Oost en in Oud-Beijerland. Zij betreurt het eveneens, dat men zich hier zo moet behelpen elke maandagavond. Er is geen aparte verkleedkamer. Dat ge beurt zomaar achter het toneel en de ene les loopt vanzelf over in de andere, waardoor Rudolf Fitskie nooit pauze heeft en als een bezetene werkt. Alle uren worden benut aan de drie beginklassen en de les voor gevorder den. Werken voor kleine kinderen vooral, lijkt Gemma hier heerlijk, maar er is immers geen plaats voor hen? Van Jan van der Weel hoor Ik intus sen, dat de plannen balletles te geven aan dames in de ochtenduren in een vérgevorderd stadium zijn. Zou Ru dolf dan toch ergens geluk mee heb ben? Warrig blondgelokte Rudolf weet in tussen van geen ophouden. Wollen vest aan en weer uit. Het is hier inder daad warm in deze zaal en dan heb je zo een koutje te pakken. Rechts en links corrigeert hij de hou ding van sommige leerlingen. Hoog de armen, strek de armen. Benen om hoog, strek uit, zo hoog mogelijk. Er wordt tot acht geteld en dan zijn hun bewegingen vloeiend van lijn. Tweemaal worden de oefeningen her haald. Welja, het kan niet op. Onge looflijk dat ze dit tempo bij kunnen houden. Ik heb er eerlijke bewonde ring voor. 42-JARIGE BLUFT FIT Nel van 42 doet niet onder voor de jon geren. Zij blijft op deze manier lenig en fit en verklapt me later, dat ze ook nog zwemt en tennist. Wat ben ik dan een lui wezen, zo achter de schrijfma chine! Voetzolen tegen elkaar, de tenen be wegen nu allemaal. Een leuk gezicht. Zestien sprongen en de voeten goed strekken. Ze hippen ineens vrolijk en onbezorgd rond. Rudolf klapt erbij op de maat. Ik kijk naar Ada Buitendijk-Pol uit Rotterdam, die al voor het derde sei zoen les krijgt. En dan zijn er ook nog drie jongemannen, waarvan er een zelfs helemaal uit Gouda komt. Later zie ik hem ook aan de les voor gevor derden deelnemen. Hoofdbewegingen en je schouders in de ruststand? Probeert u dat eens. Zelf zou ik er geen snars van terecht bren gen, maar hier gaat het prima. Recht voor je uitkijken, open die hand. Niet wassen in de emmer, zegt Rudolf. Een. twee, drie, vier... Onder de oksels door cirkels maken, 't Wordt hoe langer hoe ingewikkelder en ik ben allang de tel kwijt hoe di kwijls Rudolf de bijpassende muziek uit- en weer aangezet heeft. Maar je went tenslotte overal aan! Armen worden sierlijk geheven, bewe gingen vanuit het bekken, niet vanuit de rug, zo wordt gevraagd. ZIJN GROTE TROEVEN Dan volgt de laatste les: die van de ge vorderden, waarin hij zijn grote troe ven uitspreekt. Slechts vijf leerlingen nemen er op deze avond aan deel. Gemma voegt zich bij hen, maar ik ontdek ook die jongeman uit Gouda. Jammer, dat onze fotograaf al is ver trokken. Hier had wel een extra plaatje" in gezeten. Dit is jazzballet ten voeten uit. Logisch zult u zeggen, je kan moeilijk op je hoofd gaan staan. Gemma voert een heel speciale ballet pas uit. Erg ingewikkeld, maar wel perfect. Dat lukt wonderwel, al geeft Rudolf hierbij nog wel de nodige aan wijzingen. Het eist allemaal concentratie en een volledige inzet. Van groot belang hier bij is de ruimte, die men nu heeft. Muziek... Nog eenmaal deze serie, houdt die heup tegen. Annet op haar lange ranke benen lijkt geschapen voor een echte ballerina in de toe komst. De verschillende bewegingen in de dans gaan ook de anderen vlot af. Om je ruggegraat heen draaien, benen parallel houden. Op blote voeten gaat 't allemaal even soepel. Uit de liezen, voetoefeningen. Bekken aan de grond houden, trek het lichaam op. Allerlei wentelingen worden er ge maakt met het lichaam, terwijl Rudolf van één tot acht telt. Wat een soepel heid, wat een gratie. Pas nu heb ik een inzicht gekregen wat er allemaal aan voorafgaat als een balletschool een uitvoering geeft. Voor Rudolf Fitskie is dat er voorlopig nog niet bij. Toch moet er ergens in Schiedam een ruimte voor hem te vin den zijn, want er bestaat wel degelijk belangstelling voor balletlessen. Rudolf woont zelf in Vlaardingen, waar hij ook geen (ballet)voeten aan de grond krijgt. Het is nu eigenlijk zo, dat talentvolle jonge mensen bij hem gedoemd zijn hem te volgen naar de balletschool in Den Haag. En is dat niet triest? Ik hoop voor hem, dat men dit ook in ge meentekringen leest en een oplossing voor hem vindt. Want jonge mensen hebben hier een fijne vrijetijdsbeste ding. Niet te kostbaar, want ze betalen slechts tien gulden inschrijfgeld en ƒ.17,50 lesgeld per maand. En dat blijkt voor iedereen betaalbaar. Leerlingen genoeg, nu alleen nog een eigen ruimte. Ik hoop dat de wens van Rudolf Fitskie spoedig vervuld wordt. Je kan immers nooit weten? MIEKE WOERDENBAGCH Zo doe je dat, los uit de heupen. LOOP INN Vrijdagavond 15 oktober organiseert de Loop-Inn weer een van die gezellige spelavonden, in de zaal van diensten centrum aan het Heyermansflat. Iedereen is van jiarte welkom om een spelletje mee te spelen. Tot de moge lijkheden behoren o.a. schaken, dam men, tafeltennis en biljarten. Voor degenen die zich liever aan de danskunst wagen is er een ruime vloer en gezellige muziek. Aanvang: acht Waarschijnlijk uit wraak heeft een on bekend gebleven man bij de 44-jarige fabrieksdirekteur J.A.K. aan de Anna van Burenstraat een steen door een kostbaar glas in lood raam gezwiept, waarna de schim zich ijlings uit de voeten maakte. Schade ongeveer ƒ.1.500,—.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 26