„Open dag" bij glazeniers André en Frits Henderickx vraagt om herhaling Kabaret Tekstpierement in het Zoldertheater Poppentheater Mijko van Marijke Kots HARGA- filosofietjes FRAAIE DIA's 'N OPENBARING Cursussen ook voor u "GRIEKENLAND" Huishoudelijke Voorlichting Korte Dam 5, tel. 264781, NIVON SCHIEDAM Piet v. d. Burg weer de rots in de branding sekrelariaat: Damlaan 242, Tel. 70.84.86 Donderdag 21 (de bakermat van onze beschaving) oktober Een diaprogramma door Dhr. van Beek in zaal 1 van "Irene", Nieuwe Haven 155. Aanvang 20.00 uur Entree 1,— HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 Nog teveel werken de glazeniers André cn Frits Henderickx uit Schiedam, be kend in het gehele land, doch ook ver daarbuiten op de achtergrond. In hun eenvoudige werkplaats aan de Oude Sluis 7 worden kunstwerken gemaakt,, waar men nauwelijks besef van heeft. Daarom is het góed, dat de jongste van deze gebroeders, Frits, bij de gemeen te Rotterdam reeds is begonnen met zijn dia-avonden en daar al be kendheid geniet. Hier in Schiedam moet dat allemaal nog groeien. Deze stad is niet zo cultuurminded, maar als men eenmaal weet, hoe Frits Hen derickx zijn dia's weet te bespelen, dan kén het niet anders, of deze „Open Dag" vraagt om herhaling. Hetgeen nu al gebleken is door de vele tele foontjes. Uit de opkomst zaterdagmorgen om tien uur blijkt, dat dit uur te vroeg ge kozen is. Men slaapt kennelijk uit, nu de vrijdag eigenlijk al uitgaansavond is geworden. Vandaar dat er om drie uur meer geïnteresseerden waren en ook deze middag ver uitliep. Net als 's morgens. Want als Frits Henderickx eenmaal aan het vertellen gaat en An dré je later door hun werkplaats bene den voert, dan krijgt de tijd alleen maar vleugels... Het publiek was zaterdag dan ook op getogen en dat was geen wonder. Ten eerste was er het kopje koffie van gast vrouw Jacqueline, die met haar schoonzuster, echtgenote van Frits, blijk gaven van hun belangstelling op de „Open Dag" van hun echtgenoten en zorgde Frits met zijn reis via kleuri ge dia's er wel voor, dat zijn onderwerp „5000 jaar glas in de monumentale kunst" gestalte kreeg. Daar zijn maar liefst een twee miljoen zonsondergan gen mee gemoeid! Het ontstaan van glas dateert uit Egypte. Ongelooflijk, zoveel zuiver handwerk men vroeger verrichtte. Men was dan ook veel eensgezinder en beschikte over eindeloos geduld. FRAAIE KUNSTWERKEN Ravella bijvoorbeeld is een wonderlij ke plaats aan de Adriatische Zee. Aan de hand van de allermooiste dia's (Frits Henderickx is hier werkelijk een meester in) liet hij fraaie kunstwerken zien, waarvan een ieder alleen maar een beetje stil werd. Eigenlijk zou deze Frits Henderickx eens een boekwerkje moeten uitgeven verlucht met foto's, door hem zelf ge maakt. Want het is ondoenlijk om al les, wat hij gezegd heeft en heeft laten zien, weer te geven. Doodgewoon om dat je daar geen kans voor ziet, omdat je geboeid naar die dia's blijft kijken en dan in alle haast in het bijna dui ster een paar aantekeningen heerlijk door elkaar schrijft. En nu maar puz zelen om eruit te komen! Voor Frits zou het een klein kunstje zijn, want deze lezing heeft hij al meer gehouden. De Rotterdammers zijn be voorrecht geweest, maar zoals reeds gezegd, krijgen de Schiedammers nu ook de gelegenheid kennis met hun eigen werk in het gehele pand sinds Ais Frits Henderickx zijn dia-lezing houdt dan hangt iedereen aan zijn lippen. 1968 te maken. En Frits vertoont dan wel zijn meesterlijke dia's. Bent u tijdens uw vakantie in Italië ook weieens in Venetië geweest op het San Marcoplein met zijn honderden duiven? U kunt hier uw verrekijker goed gebruiken, raadt Frits Hende rickx aan als u de interieurs van de fraaie gebouwen en kerken bekijkt. Prachtige bouwwerken. Enorm die grote paarden op dat gebouw, vooral als ze door een dia dichterbij gehaald worden. Noeste' vlijt en zelfwerk zaamheid hier ontdekken. Naamloze mensen, die dit werk verricht hebben. Daar schaam je je alleen als mens maar voor. stelt verteller vast. Hij legde in een kerkgebouw zijn ca mera op de grond, de lens naar boven gericht en hij kreeg de mooiste foto's. OVERSTAPJE NAAR PARUS Een jaar of twintig geleden veroorloof den André en Frits Henderickx het zich een reisje naar Parijs te maken, om daar onvergetelijke ervaringen op te doen. Toen maakten ze al naam als glazeniers, al timmerden ze nooit aan de weg. Wars van alle publiciteit werkten ze maar gestadig voort. En het zijn bijna schrijnende dia's, die de sloop van de Frankelandsekerk weergeven, waar hun glas-loodramen, ware meester werken, zomaar onder de slopersha mer vielen. Onvoorstelbaar, dat dit al lemaal gebeurd is. Dit slechts even terzijde. Frits Henderickx liet fraaie voorbeel den van de Franse gothiek zien. Kunst met recht met een grote K. Na de beruchte Beeldenstorm stelt het Glazeniersgilde eisen. De glazenier anno 1870 heeft zijn initialen boven zijn werkplaats hangen. Bij André of Frits nooit ontdekt! In de jaren 1850 zeiden de vrouwen tot hun echtgenoten: Mijn Heer gemaal. Dat klopt, aldus Frits, want dat zei mijn vader ook altijd, want hij was molenaar. Een mens kan méér dan hij denkt. Mag de bouw van het stadhuis in Rot terdam in 1926 een kunstwerk geweest zijn, niet minder was destijds de bouw van de firma Van Nelle: de bekende weduwe. Hiermede is baanbrekend werk verricht, werkelijk een mondiaal gebouw, zoals de dia's weergeven. Even nog gewezen op de bijzonder fraaie dia, die Frits Henderickx de stijds maakte van de Brandersbuurt in Schiedam. Met recht een plaatje en helaas alweer verleden tijd. MOZAÏEK voor bols Prachtige moderne werken hebben ze gemaakt voor Curacao, doch ook dat fraaie mozaiek van 26 meter voor de firma Bols. Wilton-Fijenoord heeft er destijds de koperen reliëfs voor ge maakt. Nog te weinig particuliere opdrachten krijgen deze kunstenaars, want dat zijn ze toch in wezen. Al stond de auteur van de bekende Suske en Wiske-boeken, de steenrijke Willy Vandensteen uit België er ver baasd over, dat het André gelukt was om zijn stripfiguren van keramiek na te maken. Zelfs hun lipjes konden dankzij een mechaniekje bewegen! En wat zou u zeggen van een familie applicatie, zes voorletters V vervat in een modern vogelnestje, aangebracht op een eigen buitenmuur? Andere moderne werken zijn er van hun han den o.a. in het Oogziekenhuis in Rot terdam, in Emmeloord, in Goes, om er zomaar een paar te noemen. André Henderickx vervaardigde in een paar verloren uurtjes beeltenissen van bekende componisten, zoals Mozart, Verdi enz. gevat in glas in lood. Een sieraad voor het raam, als het licht er op valt en een origineel Kerstge schenk. Na al die dia's boven in het knusse zaaltje, door Frits deskundig toege licht, leidde André Henderickx bene den hun gasten rond en gaf hij toelich ting op het ontstaan van hun kuns twerken via verschillende behande lingen. Hun werk dat helemaal hun le ven is. En waarvan nog te weinig men sen van afweten. Maar tróóst u: deze succesvolle „Open Dag" wordt beslist herhaald. Een be zoek daaraan kan ik alleen maar van harte aanbevelen. Want dón pas weet u, wat er allemaal met glas gedaan kan worden. M.W. Hierbij geven wij u de lijst van cur sussen die u bij ons kunt volgen: Naaien: 8 lessen k ƒ.30,op maandag avond, maandagmiddag, dinsdag avond, woensdagmorgen en woens dagavond, donderdagmiddag en donderdagavond. Koken: dinsdagavond in de Huishoud school, B. v. Haarenlaan 1155, 8 lessen ƒ.40, Indisch koken: 8 lessen k ƒ.40,op woensdag avond in de Huishoudschool, B. v. Haarenlaan 1155. Bloemschikken: 8 lessen k ƒ.40,op maandag avond en dinsdagmiddag. Uiterlijke verzorging: 5 lessen k ƒ.25,en ƒ.5,prepa- ratengeld op donderdagavond en dinsdagmiddag. Creatief handwerken: 8 lessen k .40,op dinsdagmor gen, dinsdagavond en donderdag morgen. Stoelen bekleden: 8 lessen ƒ.55,(max. 8 cursisten) op woensdagavond. Gast/gastvrouw: 4 lessen ƒ.20,op donderdag middag en donderdagavond (ingred.-geld ƒ.7,50) totaal. Wandkleden: 8 lessen k ƒ.40,op maandag avond en woensdagmorgen. Poppen maken: 8 lessen ƒ.40,op woensdag morgen en maandagavond. Gymnastiek: 8 lessen k ƒ.27,50 op maandag avond en donderdagmorgen in „De Kreek", Lange Haven 92. Afslanken: 12 lessen k ƒ.60,op woensdag morgen en woensdagavond. Macramé: 4 lessen k ƒ.20,op dinsdagavond in het Kruisgebouw in Groenoord. Naaien: In Groenoord in het Kruisgebouw, 8 lessen k ƒ.35,op dinsdagmid dag en woensdagavond. Zodra de cursus waarvoor u zich hebt opgegeven begint, krijgt u een berichtje van ons. Voor de naaicur sus komt u op een wachtlijst te staan, dus nog even geduld voor de dames die zich hebben opgegeven. Ons kantoor is open dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.00 uur, tel. 264781, giro 716115. Tussen 5.30- 6.30 uur kunt u bellen op nr. 263633. Tot ziens op de Korte Dam 5. P.s. op 2 november kunt u weer te recht in het dienstencentrum „De 4Molens" voor consumentenvoor lichting. Tot ziens om 2 uur in zaal 5. Vrijdag 22 en zaterdag 23 oktober zal de Kabaretgroep Tekstpierement weer in het Zoldertheater optreden met 2 try-outs van hun nieuwe programma „Wacht u voorde hond", waarmee zij begin december in Amstelveen in première hopen te gaan. Nieuw programma, gewijzigd ensemble. Sytha Bolt, die haar derde seizoen bij Tekstpierement zou ingaan, heeft op het laatste moment besloten toch maar iets anders leuks te gaan doen. Zij debuteer de in 1974 bij Kabaret Tekstpierement en wilde niet in haar eerste baan blijven hangen. In haar plaats komt nu Lucie de Lange, die hiermee eveneens haar de buut maakt, hoewel zij, als dochter van de eertijds beroemde conferencier Cees de Lange en cabaretière Lucy Steijn, bepaald niet onbekend is met het theater vak. Lucy de Lange zal haar draai bij Tekstpierement wel vinden. De andere van de groep, Guuske Kotte, Jos Brink, Frank Sanders en pianist Henk Bokkinga, zijn blij met haar. Een nieuw seizoen betekent voor Tekstpierement (weer) een nieuw programma. Dit wordt het vijfde, een lustrumprogramma dus. En dat hopen we in de monte ring ervan tot uitdrukking te brengen: Tekstpierement is het „kleine werk" ook eigenlijk een beetje ontgroeid. Titels van nummers zeggen u niets, maar wij gelo ven zelf dat ze technisch en muzikaal interessant zijn. Het thema van deze voor stelling is „angst". Ofwel „Waar zijn we nou bang voor". Onzekerheid, on behagen... het betekent natuurlijk niet dat Tekstpremièrg zich opeens werpt op een somber programma: er wordt om angst vaak gelachen en hoe vaak komt het niet voor dat men probeert onzekerheden weg te schateren? En hoeveel boeren- met-kiespijn zijn er niet in Nederland! Jos Brink schrijft weer alle teksten. Frank Sanders geeft er vorm aan. Henk Bokkinga tekent voor muziek en begeleiding. „Wacht u voor de hond", is een programma waarin de uiterste relativering wordt nagestreefd, met als eindpunt de lach, de clowneske herkenning. Alleen is de lach vaak een lach die vergaat. Wacht u voor de hond. Zijn we bang voor de hond, of zijn we bang voor ons zelf... Door het combineren van inhoud en vorm, door contrasten te scheppen tussen ongebonden pret en navrante constatering, geeft Tekstpremière haar eigen visie. Vrijdag en zaterdag, aanvang 21.00 uur, reserveringen via VVV, tel. 010-266000, of vrijdagavond en zaterdag vanaf 13.30 uur via het theater, tel. 010-269455. Prijzen ƒ.8.50 en ƒ.6,75 voor CJP en 65-Plus. A.s. zaterdagmiddag zal Poppentheater Mijko, van Marijke Kots de voorstelling verzorgen in het Zoldertheater in De Teerstoof, met het programma „Het land van Kaboes". Marijke Kots, 28 jaar oud, heeft al vele jaren ervaring met het poppenspel. Zij heeft zelf een theatertje in Haarlem, waar zij geregeld zelf speelt. Zaterdag is zij echter in het Zoldertheater. Zij tracht haar wezen in de poppen te leggen en gebruikt het theater als uitdrukkingsmiddel. Zij besteedt veel aan dacht aan kleur, beweging en improvisatie. Zaterdag 23 oktober, 14.30 uur, reserveringen via het VVV, tel. 010-266000 en vrijdagavond en zaterdagmiddag vanaf 13.00 uur via het theater, tel. 010- 266000. Prijs ƒ.2,50 p.p., leeftijd vanaf 4 jaar. Aanvoerder Piet van der Burg weer terug van tijdens een blessure weg geweest wist zondag weer de nodige rust te brengen bij Hermes D.V.S., dat het in de wedstrijd tegen UVS een beetje moeilijk had. Vrouwe Fortuna liet helemaal ver stek gaan en men stond toch me nigmaal voor het doel van de te genstander. Maar 6f er helemaal overheen óf vlak langs. Tot een doelpunt wilde het maar niet ko men. UVS bleek ook niet erg op dreef en daar had dit Hermis D.V.S. van moeten profiteren. Dat deed het dan ook eindelijk door fraai sa menspel van Klepke en Kornaat, die met een fraai doelpunt de Blauw-Witten eindelijk de leiding gaf. Verheugde gezichten overal, bo vendien uiteraard een glunderende voorzitter, die het allemaal wel zag zitten. En de andere voorzitter maar klagen, dat UVS zijn dag niet had! Na de rust lekker achter het doel in het najaarszonnetje, waar ik me teen kon constateren, dat Harry Spermon de nodige bevelen uit deelt. Maar steeds weer op zijn post is. Bouman maakte plaats voor Van Vooren, maar ook hij zag geen kans een tweede doelpunt voor Hermes D.V.S. te forceren, dat toch echt wel pech had deze mid dag. Maar gelukkig blies die kleine scheidsrechter Robbers net op tijd af en bleven de kostbare twee punten in eigen huis. En ik heb zo'n verschrikkelijke zin in een „kampioensfeessie" dit jaar. Maar daar ziet het op Harga helemaal niet naar uit. MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 16