HET 1 NIEUWE I STADSBLAD! als klankbord voor M \koor- en orkestrepetities wX^gch NIEUWLANDKOOR: er goed tegenaan met de zang hülsta slaapkamers en woonwanden vindt u bij kroes broersvest 64 en 66 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 „Ben je daar eindelijk" zei woensdag avond een kennelijk blije voorzitter van het Nieuwlandkoor, de heer A. Mak. Een lid van „Orpheus", dat vanavond zijn 110-jarig bestaan gran dioos viert als eerste koor in de gere staureerde Havenkerk. Ja, een paar maal heb ik dit Nieuw landkoor af moeten zeggen. De eerste keer ging ik doodleuk met de „reis- mensen" mee naar Griekenland, een buitenkansje, dat je niet elke dag te beurt valt. En de andere keren? Men senlief, de woensdagavond is zo'n moeilijke avond om eruit te breken! Maar goed, luisteren dus naar dit Nieuwlandkoor op de repetitieavond in de Magnalia Dei, lekker dicht bij huis. Hé, een „gastzanger", de tenor Knip- scheer van het Christelijk Mannen koor. Hij wordt door de voorzitter ex tra begroet, en hij neemt volgende week ook deel aan de grote Koren- avond in de Magnalia Deikerk, waar o.m. te beluisteren zijn: de Chr. Ge mengde zangvereniging ,,De Lofstem" o.l.v. de heer C. v.d. Klooster, het Goede Havenkoor o.l.v. Anton van Tilborg, het Chr. Gemengd Koor „Canzone" o.l.v. Aad Kool, „The Young Joy Singers" o.l.v. dezelfde di rigent, het Arkkoor o.l.v. de heer C. Dubbeld, het jeugdkoor „Jong begin" o.l.v. Marten Stroetinga. En verder Jannie Hettinga-Beumer, sopraan, Aad Kool, bas, Marlinde v.d. Meer, fluit, Benno Donkers, klarinet, Piet Planqué, Arie Zuidgeest en Hans Donkers, trompet. Achter het orgel: G. v.d. Schoor, Kees Passchier en J. H. Kooy. Wéét, dat er ook samenzang is op vrij dagavond, 29 oktober in deze kerk. Voor u alleen al een reden om naar deze grote Korenavond te komen. De kerk is om half acht al open, maar de uitvoering (een druk bezet program ma) begint precies om acht uur. Geen toegangsprijzen: maar wel wordt u bij het verlaten van de kerk in de ge legenheid gesteld iets aan de onkosten bij te dragen. IN EEN MOEITE DOOR En nu weer rap terug naar het Nieuw landkoor waar inmiddels ook de heer Goudswaard is gearriveerd. Kennelijk ziek geweest, want ook hij krijgt een extra welkomstwoord. Ik hoor intussen, dat dit koor al vanaf 1959 bestaat en eigenlijk is voortgeko men uit een trio. De namen daarvan weet men mij niet te vertellen, dus daar moet u het ook maar mee doen. Hoofdzaak is, dat er in die tijd van het zich uitbreidende Nieuwland behoefte aan dit koor bestond. Secretaris-penningmeester is de heer C. van Duyvenbode. Dat gaat hier in één moeite door. Tweede voorzitter is de heer P. van Willigen en tenslotte de naam van de dirigent: de heer G. van der Schoor, die ik al eens eerder ontmoet heb. En om wie dit alles draait. Ook bij dit koor een tekort aan te noren en bassen. Zal de heer Knip- scheer nu niet „overlopen", vraag ik me een beetje bezorgd af in de pauze. Niks hoor, hij voelt zich met hart en ziel aan „zijn" Christelijk Mannen koor verbonden, dus geen onnodige zorgen, bestuur. Zo die tenminste mochten bestaan! ER GOED TEGENAAN „We gaan er goed tegenaan met de zang", zegt de heer van der Schoor al bij voorbaat. Dat zit 'm natuurlijk in die Korenavond volgende week. Geen lid dat zich hier benauwd over maakt. Hetgeen ook even later zal blijken, want hier zit ook goed stemmenmate- IN DE MAGNALIA DEI Sebastian Bach: „Wachet auf, ruft un die Stimme". Dit is het Nieuwland koor op zijn bést in de bewerking van Piet Kiel. Vooral het Koraal hierin, klinkt zo overtuigend. „Zion hört die Wachte, singen das Herz tut ihr vor Freuden springen, und stehlt ellend auf'. Ook volgende week in de Mag nalia te beluisteren. „De sopranen vooral nog in het Koraal hun registers opentrekken, gooi het er maar uit" zegt de dirigent geestdriftig. Intussen arriveert bijna onopgemerkt Kees Passchier, die met agenda in zijn hand even blijft luisteren naar het bekende lied van Nel Benschop, dat dit koor zojuist heeft ingezet. De muziek is van de niet minder bekende Arie Pronk. „Zo lief had God de wereld, dat Hij zijn eigen zoon gegeven heeft voor zondaars, in ruil voor haat en hoon van ach zo klein formaat, voor mensen in paleizen, voor mensen van de straat, voor doodgewone mensen van honderd in een rij, Zo lief had God de wereld, zo liefhad Hij ook mij". Niet teveel de nadruk op paléisen, maar paleizen. Anders klinkt het zo Rotterdams, maant de dirigent. En hij heeft nog gelijk ook. Weer een geheel énder lied, wat een repertoire heeft dit Nieuwlandkoor. „And the Glory of the Lord" (denn die Herrlichkeit Gottes) uit „The Messiah" van G. F. Handel. Toe maar, het kan hier gewoon niet op. „And the glory, the glory of the Lord shall be- revelad". Het klinkt uitstekend. Tenoren: denk aan die volle twee tel len. Dames alten: let op uw tellen. Doen we altijd in het leven, dirigent! En toen was er koffie van koster Win kel de immer bezige bij van de Mag nalia Dei. Wist u overigens dat Kees Passchier onlangs beslag wist te leggen op een fraaie wisselbeker als amateur-orga nist in Nederland? riaal. Vooral als ze gezamenlijk zin gen. Eerst de alten en de bassen in „Leid mij o Heer". Leid m' in uw gerech tigheid op Nederlandse tekst van Hans v.d. Laan, muziek van Samuel Seba stian Westleij (1766-1837). Een heel oud muziekstuk dus, maar niet min der welluidend. „Richt uw weg voor mijn aangezicht". Iedereen gaat nu staan, nadat ook de sopranen en tenoren zich hebben laten horen en dan wordt het helemaal an ders. „Moeten we mee blijven neurieën", vraagt een sopraan. Dat blijkt dan wel het geval. Een oud paard wordt van stal gehaald. Ook dét gebeurt regelmatig op een repetitie-avond! Gezang 130 in de bewerking van Jan v.d. Waart. „God is getrouw, zijn plannen falen niet, Hij kiest de zijnen uit". Een lied met een tégenzang, dat is weer iets heel aparts. Nogeens een keer allemaal, desnoods met kopstem, verzoekt de dirigent. Ik heb weieens van kopmeeuwen ge hoord. Zou ik ook een kopstem heb ben? Toch eens naar vragen. „Te noren en bassen: het laatste wijkt een beetje af', vermaant de heer v.d. Schoor. Hij hoort het beter dan ik. Intussen ook hier weer hetzelfde ri tueel als bij de andere koorrepetities: ook de heer v.d. Schoor heeft zijn kol- bertjasje uitgetrokken en zwaait nu in een blits oranje overhemd de scepter. „Een sterke hand die nooit heeft mis getast, blijft met het heilig zwaard des Geestes strijken". „Pém, pain, pam, ja", zegt de dirigent en het gehele Nieuwlandkoor reageert enthousiast. Een van de tenoren (het koor heeft er vier en zeven bassen, heren zangers in Schiedam: als u zich geroepen voelt met uw stem dit koor te versterken?) was even abuis, maar dit wordt rap KNAP WERK En dan volgt een heel knap werk van niemand minder dan de grote Johann Na de koffie op naar de Magnalia Dei- kerk waar overigens as. maandag- en woensdagavond om half acht met die verschillende koren wordt gerepe teerd. Vergeet u dat alstublieft niet zangers en zangeressen van die avond? Kees Passchier achter het orgel daar ergens in de hoogte in een wel wat koude kerk. Maar volgende week is hier de verwarming aan. Een vrolijke samenspraak met diri gent en organist en dan wordt Bach nog eens uitvoerig onder de loupe ge nomen. Doch ook: „In boete neerge knield doe 'k mijn gebed, mislukt had ik al mijn hoop opzij gezet". Tekst: H. Smallegange, muziek: John Gowans. Koster Winkel brengt me hier nog een kop koffie. Wat een man is dat toch! Het lijkt wel of dit koor hier in deze kerk toch beter tot zijn recht komt. Maar dat dan ook aan mij liggen. Oordeelt u hier maar zelf over op vrij dagavond 29 oktober om acht uur. Be ter is het natuurlijk een half uurtje eerder te komen, anders is er geen plaats meer voor u! vergeven, want hij herstelt zich snel. „Dat doen we straks nogeens over, als de heer Passchier er is", merkt de diri gent op. Maar Kees Passchier is voor lopig nog een onzichtbare man. Een nieuw lied wordt ingezet. „Zoek eerst het Koninkrijk". „Mag ik van een van u even de mu ziek, de mijne ben ik kwijt?" deelt de heer v.d. Schoor mee. Van alle kanten worden hem bladen toegereikt, maar aan één vel heeft hij tenslotte genoeg. „Eerst het eerste vers eenstemmig, volgende week eenstemmig de boven stem. Toch eens extra opletten volgen de week vrijdagavond. „Zoek eerst het Koninkrijk van God en zij ge rechtigheid" zingt het koor. Heel erg indringend dat „Halleluja".

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 12