RIET VAN DER WECK UIT HOOGVLIET: „de vrachtwagenchauffeur heeft recht op een betere sociale werksfeer" Volgens CARA-onderzoek Toenemende kortademigheid bij jongeren in Vlaardingen Aktiviteiten in „De 4 Molens" BINGO-AVOND IN D.C. DE WOUDHOEK Jaarvergadering Singelkwartier reisbureau DE MAGNEET BV A.C.J.SCHEFFERS DAM 35 Voor uw Vakantie- en Zakenreis ,.cT NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 Er staat een fraaie verchroomde asbak op de tafel in haar flat aan de Mart- halaan 121 te Hoogvliet. Die kreeg ze van de enige vrouwelijke vrachtwagen chauffeur in ons land: Gerda Tibbes- ma. En dan zitten we meteen midde nin het onderwerp van deze herfst morgen: het werk van Riet van der Weck-van Ginneken, voor alle vrach twagenbestuurders van Nederland. En dat zijn er maar liefst 40.000. Met pater J. Jorna SJ, heb ik al eerder een gesprekje gehad over mensen uit de taxi-wereld. Maar dit onderwerp is geheel nieuw voor me en als ik dan van deze pater hoor, hoeveel werk deze Riet met haar man Jan, uiteraard een vrachtwagenchauffeur, een internatio nale zelfs, verzet met hun aktiegroep, dan word je alleen maar nieuwsgierig en maak je een afspraak met ,,us Riet", zoals de vrachtwagenchauffeurs haar in het goede Brabant noemen. Gastvrij als ze is voor iedereen, verwel komt ze mij met geurige koffie. Dat maakt het praten eens eens zo gezellig en praten kan Riet. Sinds 1971 is zij aktief bezig en dat kwam allemaal toen haar man Jan be trokken was bij een ongeluk in Fran krijk. Geheel buiten zijn schuld, maar er vielen wel vier doden in dat land te betreuren. Toen haar man later een hele lading over zich heen kreeg en zij zag hoe hij onder deze spanning ge bukt ging, werd dit voor haar een „doordenkertje". Want als een vrach twagenchauffeur dodelijk gewond wordt, wat gebeurt er dan allemaal? Hoe blijven zijn vrouw en kinderen achter? Het bleek dat de meesten niet eens verzekerd waren. Dat er vaak enorme bedragen mee gemoeid zijn om zo snel mogelijk naar het slachtoffer af te rei zen. Soms nog op tijd, soms net te laat. Bij overlijden kreeg de vrouw een uit kering en dan hield alles op. Een chauffeur wordt altijd verantwoor delijk gesteld, zegt ze fel. Dan pas komt zijn baas en dan de verlader. Een weduwe is in de eerste dagen to taal nergens. Zij krijgt parpieren in haar handen gedrukt. De inhoud van het schrijven dringt nauwelijks tot haar door, ze zet haar handtekening. En één geval heeft Riet het meege maakt, dat een vrouw ergens toen een bedrag van ƒ.28.000,had gelezen. De uitkering werd ƒ.10.000,minus ƒ.3.000,belasting. SEIN OP ROOD Toen stond voor deze Riet het sein op rood. Zij wilde dergelijke gebeurtenis sen in de toekomst voorkomen. Zij schreef verschillende punten op en or dende haar gedachten op deze manier. Er zou in Hoogvliet een vakbondsver gadering worden gehouden in die da gen. Ze dacht: „als ik in de deelge- meenteraad zit, kan ik tenminste iets doen wat in ons straatje valt". Het be trof juist het parkeerverbod voor vrachtwagens, maar Riet durfde geen mond open te doen. Het bleek dat ze beter kon schrijven dan praten. Al zou je dat op bezoek bij haar thuis nu be slist niet zeggen! In die deelgemeenteraad van Hoog vliet zag zij het dus helemaal niet zit ten. Praten met pater Jordan, de aal moezenier van de bedrijfsvervoers- chauffeurs. Met hem kwam ze over een, dat het rijtijdenboekje van de vrachtwagenchauffeur eenvoudiger moest worden. Dat er een tachograaf in de kabine moest worden aange bracht, die het doen en laten van de chauffeur op een bandje registreerde. Met haar aktiegroep, bestaande uit Harry Janssen in Tegelen, haar eigen Jan v.d. Weck en I). Langeveld uit Hoogvliet wilde zij bereiken, dat de chauffeurs meer inspraak en mede zeggenschap kregen, desnoods mas saal In aktie kwamen en wantoestan den aan de kaak stelden. Een vrachtwagenchauffeur behoort lid te zijn van een vakbond. Riet staat er nog dagelijks voor op de bres. De chauffeurs zijn het onderling niet eens, doch de werkgevers ook niet. De kilometerprijs betreffende, vooral het containervervoer, werd een fel punt van discussie. Bij een goed be drijf, dat alle sociale lasten betaalt en een goede vakantie garandeert, komt dit op ƒ.1,ƒ.1,25 per kilometer. Maar liefst vijf procent van het natio nale inkomen komt via het beroeps- goederenvervoer binnen. Er zijn een 40.000 vrachtwagenchauffeurs dage lijks op de weg. Maar 12 hebben een eigen bedrijf en die verpesten het weer voor een ander, zegt Riet. Ze rijden en jakkeren maar wat af, ver onder de prijs. „Soms denk ik, ik geef het op. Maar ik ben hier nu eenmaal aan begonnen en nu wil ik het ook afmaken. Iedereen gaat me kennen. Niet dat ik zo ge brand ben op publiciteit, maar ik weet nu dat dit allemaal in de belangstel ling staat en daar wil ik voor blijven vechten". BANKETBAKKERIJ Het juiste adres Geen filialen - Tel. 28.78.23 KIND AAN HUIS Haar grote populariteit heeft Riet van der Weck vooral te danken aan het feit, dat ze iedereen met open vizier te gemoet treedt. Als er een kamerdebat is in de Tweede Kamer, zit zij op het schellinkje achter de journalisten. Zij is er als het ware kind aan huis, schrijft links en rechts brieven aan kamerleden, zoals drs. Ed van Thijn, lid van de Tweede Kamer J. W. Finks, staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten (verkeer en waterstaat) die haar onlangs via de bode een brief je liet overhandigen. Haar dertienjari ge zoon René presteerde het om hem op zijn privé-adres te bellen omdat hij hem postzegels beloofd had. Maar dat ging Riet te ver, zodat zoonlief zoiets nooit meer zal doen. Eén keer is hij Zowel in Vlaardingen als in Vlagtwed- de is het onderzoek bekend geworden als het zgn. CARA-onderzoek, waar aan begin dit jaar honderden Vlaar- dingers hebben deelgenomen. Een andere opmerkelijke stelling van dr. Van der Lende is dat een piek in de luchtverontreiniging een tijdelijke ver mindering van de longfunktie kan ver oorzaken en dat er aanwijzingen zijn voor toenemende kortademigheid bij jongeren in Vlaardingen. Het onderzoek dat is gedaan is uniek Wat u beslist onthouden moet: iedere dinsdagmorgen geeft mevrouw van Mansum, bekend van de Stichting Huishoudelijke Gezinsvoorlichting op de Korte Dam een Vrije Inloop in het dienstencentrum „De 4Molens" aan de Nieuwe Damlaan. Onder het genot van een kopje koffie kunt u haar allerlei vragen stellen en krijgt u daar op een gedegen antwoord. KLEDINGVERKOOP Op dinsdag 26 oktober houdt de firma Mulder uit Vlaardingen in de gang haar bekende kledingverkoop in de middaguren nl. om twee uur. Woensdagavond 27 oktober geeft O.B.K. hier een concert en natuurlijk geeft u dan allemaal van uw belang- meegeweest naar Den Haag, maar hij vond de debatten stierlijk vervelend. Dat wordt dus geen politicus. Nog vele andere connecties heeft Riet op het Binnenhof. HOEVEEL PRINSENBEKEN! Minister drs. J. Boersma heeft zij kortgeleden nog een brief geschreven en daarin gevraagd: hoeveel „Prinsen- beeken" moeten er nog komen, voor dat er concrete maatregelen worden getroffen? Zijzelf zat maandagavond jl. in de uitzending van Jan van Hillo, toen dat vreselijke ongeluk van 25 augustus 1972 werd opgehaald. Ze senveertig vrachtauto's reden toen op elkaar in een mistbank op Rijksweg 16 bij Prinsenbeek. Dertien doden wer den er uit de uitgebrande wrakken ge in de wereld, mede ook omdat er ver gelijkingen kunnen worden getrokken tussen een plattelandsgemeente als Vlagtwedde en een industriestad als Vlaardingen. Overigens is met dit on derzoek de CARA-zaak zowel voor Vlaardingen als voor Vlagtwedde niet afgesloten. Tot 1980 zullen er nog twee onderzoeken plaats vinden. Een andere opmerkelijke zaak die uit het onderzoek tevoorschijn kwam is dat het vetgehalte van de inwoners van Vlagtwedde hoger is dan die van stelling blijk. U weet toch, dat het dienstencentrum elke woensdagavond van zeven tot tien uur geopend is om nog wat gezelligheid in de avonduren te brengen? Er kunnen nog wat deelnemers aan de gymlessen, gegeven door mevrouw J. de Jong-Kühnhofer, genoteerd wor den. Op het ogenblik zijn er al twee Riet van der Weck: uitlaatklep voor Jan en alleman uit de wereld van het vrachtgoederenverkeer. De telefoon is altijd nog de kortste weg. haald en meer dan dertig gewonden. Nog is er geen landelijk alarmnummer en bestaat er geen waarschuwingssy steem bij mist langs de weg. Begrijpt u nu, waarom deze Riet van der Weck de moed niet opgeeft, maar door blijft gaan? Zij kan gewoon niet anders, juist omdat haar eigen man ook een vrachtwagenchauffeur is, maar dan op de internationale weg. Zij waakt er zo veel mogelijk over, dat hij niet meer dan 60 werkuren per week maakt, dat kan hij aan. Alleen als 't niet anders kan, werkt hij langer. Maar we willen ook nog wat aan elkaar hebben en Re- Vlaardingen, hetgeen dr. Van der Lende wijt aan de eetgewoonten van inwoners van deze Groningse gemeen te. Overigens was het onderzoek niet al leen gericht tegen eventuele long ziekten maar ook tegen mogelijk af wijkingen van het hart. Meest opmer kelijke stelling daarvan: het hoger vet gehalte van de inwoners van Vlag twedde. Aan het onderzoek hebben in totaal 125 studenten van de medische facul teit van de Groningse universiteit deelgenomen. De kosten worden be taald door de twee deelnemende ge meenten, het rijk, de samenwerkende ziekenhuizen, de Nederlandse Hart stichting, het Astmafonds en de sa menwerkende Kruisverenigingen. groepen op donderdagmiddag om twee uur. Maar hoe meer zielen hoe leniger men wordt. En om dit alles te besluiten: iedere woensdagmiddag vanaf twee uur krijgt u de gelegenheid deel te nemen aan de danslessen voor ouderen, geleid door mevrouw S. van Eek-Klos. De kosten hiervan bedragen slechts ƒ.3,25 per maand. O, ja, men wil hier komen tot het vor men van gespreksgroepen om te weten wat of er onder de mensen leeft. Dat geldt dan heel in het bijzonder voor de bezoekers(sters) van dit dienstencen trum. Wie heeft hier interesse voor? Opgeven bij de heer Paul van Man sum. né heeft recht op de aanwezigheid van zijn vader, zegt ze eenvoudig. De ak tiegroep strijdt reeds vijf jaar voor een betere sociale werksfeer in het be- roepsgoederenvervoer. Iedereen moet gemotiveerd zijn. Er leven in de vrachtchauffeurswereld zoveel emo ties. Iedere chauffeur is ervan over tuigd, dat hij onderbetaald wordt en daar moet nu eens een einde aan ko men, is haar strijdvaardig oordeel. Als ik dat minister Boersma eens duidelijk kon maken, verzucht ze. Alle vrach twagenchauffeurs moeten hetzelfde loon hebben, maar maak dat maar eens mogelijk, zegt Riet. „Driemaal per week zeg ik: ik stop ermee. Nu zeg ik weer, ik ga door". „In het bui tenland zijn overal wegrestaurants. Komt een buitenlandse vrachtwagen bestuurder echter in de gigantische havenstad Rotterdam binnen, dan moet hij ergens in de buurt van de Hudsonstraat een eethuisje zoeken. Aan de zeemannen wordt wel gedacht, aan de vrachtwagenbestuurders niet? KIND AAN HUIS BH TV EN CRM Zij is overal kind aan huis, deze Riet van der Weck. Zowel bij de VARA-t.v. in het programma „Achter het nieuws", doch ook bij C.R.M. vindt zij een open deur en oor. Haar huis aan de Marthalaan 121 in Hoogvliet is vaak een toevluchtsoord voor de vrachtwagenchauffeur die met moeilijkheden te kampen heeft. Riet van der Weck schrijft dan wel even een brief naar een of andere intantie. Soms haalt ze fel uit, dan schrijft ze weer ironisch. Of pakt energiek de te lefoon: altijd nog de kortste weg! Zij fungeert als uitlaatklep voor ieder een in de wereld van het vrachtgoede- renvervoer. Ik ben blij zegt ze met een glimlach, dat er eindelijk een cursus voor vrachtwagenchauffeurs van de grond gekomen is. Iedereen rommelde maar wat aan. Zelf is zij van oordeel dat een jongere minstens de leeftijd van 23 jaar moet hebben, wil hij capa bel zijn voor een plaats in een vrach twagencabine, specifiek in het buiten land. Praten met deze Riet van der Weck. Je raakt er niet over uitgepraat! MIEKE WOERDENBAGCH GROOTSCHEEPSE BAZAR Woensdag 27 oktober as. organiseert het Leger des Heils in Schiedam een groots opgezette bazar, waarvan de opbrengst bestemd is voor verbouwing van het eigen pand aan de Lange Ha ven 27. Een heel jaar is men bezig geweest om allerlei materiaal voor deze bazar te verzamelen, zodat u hier naast allerlei fraaie handwerken, ook diverse arti kelen uit grootmoeders tijd te vinden zijn, die deze toestand juist daardoor zo aantrekkelijk maken. En de Vrou wenclub staat met koffie en haar be roemde cake-appelgebak geheel tot uw dienst. Natuurlijk is ook het zo bekende Rad van Avontuur aanwezig en krijgt u ook op een andere manier de gelegenheid uw steentje bij te dragen aan het wel slagen van deze bazar. Die reeds om tien uur in de morgen begint en non stop doordraait tot negen uur des 's- avonds. Komt u hier ook een kijkje nemen? Vrijdagavond 29 oktober a.s. heeft een bingo-avond plaats in het diensten centrum „De Woudhoek" in de Heyermansflat. Deze avond wordt georganiseerd door „Loop Inn". Aanvang: acht uur. Maandagavond 25 oktober heeft in zaal „Marijke", Broersveld 121 de jaarvergadering plaats van de wijk- vereniging „Het Singelkwartier". In verband met het waarschijnlijk kie zen van een nieuwe voorzitter is deze avond voor alle leden erg belangrijk. Aanvang: acht uur. GEGARANDEERD GOED Gerrit Verboonstraat 17-21 Schiedam Telefoon 26.60.77-26.22.58 In Vlaardingen wonen geeft een grotere kans op ziekte-verzuim dan wonen in de Noord-Groningse gemeente Vlagtwedde. Deze stelling is afkomstig van de Gro ningse longarts dr. R. van der Lende die in opdracht van de gemeente-universi teit van Groningen en van,de gemeentebesturen van Vlaardingen en Vlagtwedde een onderzoek naar de lichamelijke gesteldheid heeft ingesteld bij de bevolking van beide steden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 20