Vier Schiedamse toneelverenigingen figureerden bij filmopnamen van "Soldaat van Oranje 1940 - 1945" HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 29 - WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 f MIEKE WOERDENBAGCH Het gaat hier nog niet erg naar wens. Kent u die plusfours nog en die petten? gens moeten langs het trottoir in de Parkstraat staan. Een bewoonster van die straat .hoort later een commandobevel en dacht: een boze droom keert terug. In de krant had ze toevallig gelezen, dat dit gedeelte van Den Haag op zondag morgen tot 12 uur gesloten zou zijn wegens fdmopnamen. Nu komt ze dan naast me staan. Kennelijk zijn de Ha genaars slechte krantelezers, want hoe dikwijls wordt op deze wondere mor gen de vraag gesteld: wat is hier aan de hand? NOG LANG NIET VERGETEN Kleine pauzes worden er tussenin ge houden. Met dat verkeer is het moeilijk nu de opnamen te maken. Telkens staan de bussen of de tram stil. De mensen ergeren zich vaak. Om half twee krijgen we er genoeg i van. Per bus rijden we terug naar Scheveningen en dan Schiedam- waarts. Later hoor ik, dat men tot 5 uur in touw is geweest. Straks zullen we dit gedeelte in de film „Soldaat van Oranje 1940T945" wel zien. Maar gelukkig marcheren de Nederlanders niet zo perfect als de Duitsers toen. Al is het dan ook maar spel. Die mening wordt door de om standers naar voren gebracht. In het t.v.-programma van Henk van der Meijden Privé kijk ik zondag avond naar de schrijver van het boek dat nu verfilmd wordt: Soldaat van Oranje 1940-1945": Erik Hazelhoff Roelfzema. En ik kijk naar Rutger Hauer, die zijn evenbeeld uit die da gen gestalte zal geven. Een stukje va derlandse (verzets)geschiedenis. Een veelbewogen zondag was het wel. De krijtwitstreep in het costuum van de man anno 1940-1945. Een hoed met slappe rand en die tweed mantel zou je ook nu kunnen dragen. zingen. Het zal een toer worden om dit enigszins te evenaren, denk ik bij me zelf. En dat komt later uit. Een W.A.- man vraagt me, hoe vroeger die Hit lergroet gebracht werd: met de rech ter- of met de linkerhand? En weer krijg ik een rilling, 't Is me het ochtendje wel. Kan een mens dan nooit helemaal vergeven en vergeten? Ik dring al mijn bittere herinneringen op de achtergrond. Tenslotte werd mijn zwager in Vught neergeknald, omdat hij even uit de rij liep. Het mar cheren wordt dus vele malen herhaald, voordat er een opname gemaakt kan worden. Het geduld van een filmregis seur is eindeloos. Hans Mulder, de opnameleider in nonchalant lang open jack gehuld en vilthoed op het lange haar gedrukt, vraagt voor de zoveelste maal: „Mag ik u vriendelijk verzoeken iedereen die hier niets te maken heeft, zich te ver wijderen. Anders moet ik jammer ge noeg de hulp van de politie in schakelen". We doen even een stap achteruit. Maar gek, iedere keer ook weer een stap naar voren. Ik kan dit eigenlijk niet verklaren, maar het is nu eenmaal zo. SOLDAAT VAN ORANJE 1976 Hé, daar staat de S?ldaat van Oranje 1976: de blonde toneelspeler Rutger Hauer, die is uitverkoren om de hoofdrol te spelen. Zoals u allemaal intussen wel weet vertolkt Andrea Domburg de rol van koningin Wilöel- mina tijdens haar verblijf in Engeland. Het haar achterover gekamd en met een lange lichte regenjas aan levert Rutger zijn bijdrage aan dit gedeelte van de film: de Duitse soldaten, die la chend en blij en met bloemen overla den naar het Oostfront vertrekken. Op hun ouderwetse fietsen begeleiden enkele dames deze groep met muziek. Een heel oude auto en een vrachtwa gen rijden het Lange Voorhout op. Iedereen blijft maar opdringen om ook even „in beeld" te komen. En dat mag en kan tenslotte niet in moderne kledij. Dus worden er eindelijk touwen gespannen en dan loopt alles veel vlot ter. Maar hoe dikwijls wordt dit alle maal niet herhaald? Om je geduld bij te verliezen. Iemand zegt bedachtzaam: ja, zó was het toen. Maar toen stond die abri er niet en waren er ook geen parkeerme- ters. Een kleinigheid, die de regisseur ontgaan is? Maar toen zeiden we ook overal OZO: Oranje zal overwinnen. Ik weet het nog, als de dag van gister en. Een oude dame vraagt me weer eens wat hier aan de hand is. Toch weer geen oorlog? Die soldaten hebben toen haar gehele familie uitgemoord snikt ze opeens. En weer krijg ik opnieuw een rilling. Ik weet niets te zeggen. En laat haar gaan. Het lijkt wel een vlucht. Even over twaalven wordt het verkeer vrij gegeven. Trams en bussen met verwonderde, soms bijna angstige blikken naar deze marcherende groep, de tot de heil-groet uitgestoken han den van die W.A.-mannen in het zwart. Anderen lachen om die groep met uitbundig lachende vrouwen en mannen in ouderwetse kleding er achteraan. Geen gezicht, die dandy achtige figuren met slappe vilthoed op, een paraplu in de hand. Ik denk aan dat meisje in het Palace- hotel, dat haar lange rokken optilde en een elastiek liet zien om die kous op zijn plaats te laten zitten. Zo ging dat echt vroeger. De twaalfjarige André Monster uit Schiedam zal bloemen aanbieden aan de al evenzeer gehate Seys Inquart, maar zover komt men niet op deze middag. O ja, voordat ik het vergeet: de deelne mende toneelverenigingen uit Schie dam waren: Alberdingk Thijm, Utile Dulci, Toneelgroep 71 en Groeton. Tja, die krant is echt wel van deze tijd, een klein regiefoutje. In die dagen liep men uitdagend met „Volk en Vaderland". Die vlaggen en die uniformen, ze wek ken talloze reakties op. Nederland en in dit geval bij uitstek Den Haag dan is de boze droom van 1940-1945 nog lang niet vergeten. Een oud dametje met een echt Haags accent ergert er zich mateloos aan. Zij mist nu haar zondagmorgenconcert in Diligentia, want de weg is afgesloten. Ook kan zij de koffiemorgen in het buurthuis niet bezoeken. Maar the cine-show must go on en gelaten kijkt ze dan maar toe. De soldaten marcheren, maar het lijkt nergens op. Neen, één ding moet ik de Duitsers wel nageven: marcheren kón den ze, precies op de maat van hun pittige marsmuziek. En er maar bij En hier nog gauw even een groepsplaatje gemaakt in de hal van het Palace-hotel in Scheveningen. Een Schiedammer hanteert hier zelf even de camera om de groep te vereeuwigen. Toch maar lachen tussen al die nare uniformen. Het zijn tenslotte maar Schiedammers anno 1976... Zo Ti pakje heb ik ook gedragen. En er waren vroeger ook elastieken om die kousen op zijn plaats te houden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 29