BMW's 3-serie: Een succesrijke opvolger Amerikanen krimpen 6K3 KALFSBEEK's Slippen met Esso Wie veilig rijdt rijdt beter, wie beter rijdt rijdt BMW BMW 320 Esso antislipboekje AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF Schiedam: Nieuwe Haven 233 - Telefoon 26.95.03—26.72.98 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 17 - VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 PRIJSLIJST PER 1 OKTOBER 1976 BMW 31617.641,— BMW 31818.762 BMW 318 aut20.650,— BMW 32020.207,50 BMW 320 aut22.095,50 BMW 320 i23.393,50 CARROSSERIE Aan aërodynamica heeft BMW nooit veel gedaan en de nieuwe carrosserie van de 3-serie lijkt ook niet direct ont worpen te zijn in de windtunnel. Dat is ondermeer te bemerken aan het ta melijk sterke windgeruis op hoge snel heden en een zekere mate van zijwind gevoeligheid. Toch kan de vormgeving van de nieuwe 3-serie niet alleen functioneel, maar zeker ook fraai worden ge noemd, waarbij alleen de achterzijde met de wat hoge kofferdeksel niet in ieders smaak valt. De fabriek heeft na de introductie die kritiek proberen te ondervangen door de toevoeging van een matzwarte sierstrip aan de achter zijde. De nieuwe 3-serie is niet alleen 12 cm. langer en 2 cm. breder dan z'n voor ganger, de wagen is ook 75 kg. zwaar der geworden en die gewichtsver meerdering is ontstaan door de toe voeging van extra passieve veiligheids voorzieningen, zoals een veiligheids- kooi, verstevigde zijstijlen en por tieren, een ingebouwde rolbeugel in het dak en versterkte motor- en ver snellingsbak ophangingen. De nieuw ontworpen carrosserie biedt vooral meer comfort aan de inzitten den. Dat wil zeggen, dat de bestuurder en zijn directe neven-passagier het meest profijt trekken, van de méér binnenruimte, de comfortabele voor- stoelen en het zeer fraai gestyleerde dashboard met een a-symmetrisch ge plaatst middenpaneel waarop de rege ling voor een goed werkend verwar- mings- en ventilatiesysteem. Achter passagiers vinden namelijk naar onze mening toch nog maar weinig beenruimte in de langer geworden twee-deurs wagen. Comfort en goede vering en schokdemping is er daaren tegen volop voor alle inzittenden. Een van de plezierigste eigenschappen van de nieuwe BMW 316/320 is na melijk het gemak waarmee men deze wagen rijdt. Naast een lichte, zeer ex acte besturing, een uitstekende weg- ligging en - door een combinatie van die factoren - een geweldige handel baarheid, is het vooral de souplesse van de motor die het rijden in de wa gen zo aantrekkelijk maakt. Men kan er uiterst bezadigd mee rondtoeren, maar er evenzo weer snel en sportief mee wegflitsen, door wat meer ge bruik te maken van de versnellingen, waarvan de verhoudingen bijzonder goed liggen. Remmen doet de BMW uiteraard voortreffelijk. Met schijfremmen op de voorwielen, trommels achter en een standaard rembekrachtiger is de rem weg kort en blijft de wagen kaars recht in het spoor. CONCLUSIE Samenvattend kan men stellen, dat die BMW-serie natuurlijk een goed product is uit een fabriek, die z'n sporen de laatste 15 jaar wel heeft ver diend. Maar of men vandaag aan de dag zoveel geld moet uitgeven aan een auto die snel accelereert, 160 tori75 km/uur loopt en een uitgesproken sportief karakter draagt, blijft de vraag. Voor wie de auto niets anders is dan een gewoon vervoermiddel, een ge bruiksartikel, lijkt de BMW een wat te hoge greep. Voor anderen ligt het ant woord wellicht opgesloten in de in leiding van deze rij-impressie. Er z.ijn in ons land vandaag aan de dag kennelijk nog veel mensen voor wie het autorijden - ondanks alle beperkende maatregelen - een puur genoegen is. Men sen die er plezier in hebben te rijden in een technisch moderne, sportief van karakter zijnde auto, zelfs al kost dat geld. Dat is tenminste de enige conclusie die men kan trekken als men het succes van de BMW 3-serie probeert te verkla ren. Sinds de introductie, iets meer dan een jqar geleden, heeft de fabriek ruim 133.000 316's, 318's en 320's gebouwd, stijgt de vraag nog steeds en lopen de levertijden - in ons land bijvoorbeeld - op tot 4 a 6 maanden. En dat terwijl de prijs van die nieuwe serie auto's allesbehalve stabiel is gebleven: kostte de 316 verleden jaar bij de introductie nog 15.747,sinds 1 oktober betaalt men voor de goedkoopste uitvoering al 17.641,bijna tweeduizend gulden meer. De 320 is zelfs ruim 2100,duurder geworden en kost thans 20.207,50. Wat voor kwaliteiten hebben deze auto's dan wel, dat men er graag - zij het wat morrend - voor in de rij gaat staan en er nog flink voor in de buidel wil tasten Wel, in de eerste plaats kan gesteld worden, dat de 316/320 zeer moderne opvolgers zijn van de voorgaande 2- deurs modellen, de bekende 1602/ 2002-serie, waarvan alleen de afge leide 1502-versie nog in productie is. Bij de nieuwe 3-serie is het accent vooral komen te liggen op een veel modernere carrosserie, meer comfort, meer ruimte en zeker veel betere rij- eigenschappen. De vlotte handelbaar heid, de uitstekende motorische pres taties en het voortreffelijke weggedrag maken die BMW rij-technisch gewoon een uitschieter in z'n klasse. Duidelijk is, dat de fabriek zich terdege heeft ge realiseerd, dat men wel met iets bij zonders moest komen wilde men na tien jaar een goede en populaire auto als de 1602/2002 vervangen. Het meest opmerkelijke in de opzet van deze, van vóór tot achter, totaal nieuwe, BMW is dat men bewust de oude, maar succesvolle en betrouw bare 4 cilinder motor in z'n verschil lende uitvoeringen heeft gehandhaafd. Weliswaar heeft men het vermogen van die 1600, 1800 en 2000 cc motoren door veranderingen aan cilinderkop, zuigers en carburateurs wat opge voerd en die motoren tevens geschikt gemaakt voor gebruik van normale, loodarme benzine, maar ze zijn in principe verder gelijk gebleven aan die in de vorige modellen. De 5PK meer, die de 316 thans ter be schikking staan (vermogen 90 DIN PK) en de 9 PK winst voor de 320 (nu 109 PK) zorgen overigens voor een veel soepeler en geruislozer loop en hogere prestaties. Een acceleratie van 0-100 in 13,2 sec. voor de 316 en van 10,8 voor de 320 met respectievelijke topsnelheden van 163 en 174 km/uur. De brandstofverbruikcijfers varieer den bij de 316 van 1 op 6,7 bij 140 km/u tot 1 op 12,8 bij 80 km/uur en bij de 320 van 1 op 6,3 (140 k/u) tot 1 op 12,1 (80k/u). General Motors heeft in haar Amerikanen voor het modeljaar J977 fors de bijl gezet. Met name de "full size cars", de wagens met een lengte van rond de 5,70 tot 5,80 meter, zijn stevig aangepakt. Van deze typen heeft GM een centimeter of dertig afgehaald. In Amerika wordt onderscheid ge maakt tussen de "full size", "inter mediate", "compact" en "sub- compact" wagens. De maat voor de compact ligt rond de vijf meter, voor de intermediate rond de 5,40 meter en de full size is de echte onvervalste grote Amerikaan. Nu is er ook in Amerika een energie crisis geweest die de mensen aan het denken heeft gezet. Die de Ameri kanen heeft geleerd dat zij toch eens wat zuiniger moeten doen. Er zijn dan ook in de VS allerlei maatregelen genomen om de autofabrikanten te dwingen zuiniger wagens te bouwen. GM heeft nu haar full size wagens sterk ingekort en aanzienlijk lichter gemaakt. Dit enerzijds om een forse besparing in materialen te bewerk stelligen en anderzijds om het brand stofverbruik te drukken. Een voorbeeld: De Pontiac Catalina ging van 5,75 meter terug naar 5,43 meter en de wagen werd liefst 330 kg lichter. Daarbij zagen de construc teurs kans de binnenruimte van de wagen te vergroten, evenals de koffer ruimte. Door de wagen economischer te bouwen. Ook worden standaard kleinere motoren gebruikt dan voor heen. De grootste V8-machines zijn zelfs niet meer te leveren. Waar voorheen standaard een V8 van 5,7 liter werd gebruikt staat nu een zuiniger zespitter voorin. En Pontiac heeft zelfs voor enkele modellen een viercilinder met een inhoud van 2,5 liter. Dit alles betekent dat de Amerikaanse auto dichter bij de grotere Europese wagens komt te liggen. Het maakt die Amerikanen dan ook zonder twijfel interessanter voor het Europese koperspubliek. Onder redtiklic van Rob Slotemaker Esso heeft de grote slip-expert Rob Slotemaker een klein boekje laten schrijven waarin Rob uiteenzet hoe een slip werkt, wat voor soort slips er kunnen optreden en vooral hoe je moet zorgen niet in een slip te geraken en als het toch gebeurt er weer heel uit te komen. Het boekje telt ruim 30 pagina's. Het formaat is handig klein, waardoor het boekje gemakkelijk in de binnenzak kan worden gestoken. 'Belangrijk is, dat Rob Slotemaker ook tips geeft voor het rijden onder slechte omstandigheden. En dat hij vertelt wat te doen bij een klapband etc. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij ieder Esso-station. Een BMW kèn meer. Dat voelt u De wegligging De snelle acceleratie De brede banden met brede grip De gehoorzaamheid. De zit De stijl- Het dynamisch karakter kortom Dat geeft zekerheid Veiligheid. U rijdt beter. Tijdens de proefrit al Maak eens een afspraak. Wij rijden graag bij u voor (tijdelijk v. Cleefstraat bij Nw. Mathenessestraat) Vlaardingen: Gedempte Biersloot40 Telefoon 35.29.51

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 17