Va cy 'y> ALLERZIELEN Meisjes in 'n torenzaal Je weet maar nooit! Weet je het zeker? Oproep: DANK voor zoveel... TER INLEIDING OP ADVENTTIJD ST. NICOLAASAKTIE VAN DE ZONNEBLOEM En hierbij een paar coupletten van een gedicht uit 1878 Doe, Heer, opnieuw ontvonken de troost van ouds geschonken het licht dat onze nachten stralend uw heil doen verwachten. Wil, Heer, ons hart verblijden en zend ons ten geleide uw ster, die ons komt leren dat alle tijden keren en die ons zegt: "De pijnen van 't oude gaan verdwijnen. Ik kom en neem u mede naar een nieuw jaar van vrede. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 6- VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 VI Ay 3WU ■fr binnenstadsblad 5 NOVEMBER 1976 Maandelijkse uitgave voorde Roomskatholieke binnenstads parochie: SintLiduina - O.L.Vr. Rozenkrans. Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 234b, Schiedam Tel. 26.30.95 Er is een merkwaardig verband tussen het feest van Allerheiligen en de daarop volgende herdenking van onze overledenen. We richten op de eerste dag onze aandacht naar degenen die op grond van een kerkelijke uitspraak bij God zijn aangekomen. Op Allerzielendag gedenken wij de talloze ongenoemden, waarvan wij hopen dat ze hun eeuwige bestemming hebben bereikt. We hebben echter nooit een bericht van hun aankomst ontvangen. Wij hopen dat zij, die ons zo heilig waren, verder mogen leven in het heilige licht van God. Ik gebruik met opzet dit woord 'heilig', als een trefwoord. Het plaatst ons bij de beschouwing over dood en leven op een bepaald niveau van denken. Het gaat dan om een vorm van leven, die we als de hoogste moeten waarderen. Het is het leven, zoals het voortaan wordt in zijn verhouding tot de liefde. De dood legt alle wetenschap, die vecht voor 't behoud van het leven in deze wereld, plat. De medische hulp in haar velerlei variaties legt de handen in de schoot. Hun mogelijkheden zijn uitgeput. Dan moet de pastor aan het woord komen. Hij moet tegen alle wetenschap, menselijk denken en voelen in gaan zeggen, dat dit toch het einde niet is. Geloven in God is geloven in onbeperkt leven. Wat ik gelovig denk en wil verkondigen beluister ik uit het woord van de Schrift. Dat is niet alleen een woord uit de hemel, het is ook een woord uit de mens. De hoop op verrijzenis is evenzeer ontstaan uit een menselijke overtuiging. Méér dan we soms denken. Natuurlijk kan men een goddelijk spreken daarin niet uitsluiten. Als de mens protesteert tegen de dood met de tranen van zijn droefheid, dan komt dat, omdat de liefde hier zo zwaar in het spel is. Is er immers een hardere tegenstelling denkbaar dan tussen liefde en dood? Vanuit het gewicht van de liefde kan men alleen over leven en de dood spreken. Hoe wezenlijk is de mens op de liefde afgestemd. Hij wordt niet alleen uit physieke krachten geboren. Het leven wordt hem nog mee vanuit liefde geschonken. Hij is de verstoffelijking van de liefde tussen zijn ouders. De liefde van zijn ouders en de daaruit voortvloeiende sfeer van het gezin zijn noodzaak voor de groei naar een harmonische volwassenheid. En als de jonge mens tot die volwassenheid is gekomen dan drijft de liefde hem of haar naar de andere in een levensverbond en een lotsgemeenschap. Liefde beleven en ondervin den bepaalt de mate van ons geluk. Zij is de voornaamste voorwaarde daartoe. Liefde is het voedsel bij uitstek voor het leven. Liefde is ook de bron van al wat goed, deugdzaam en mooi mag heten. De bron ook van alles, wat een mens kan sieren en beminnelijk maken. De groei van de liefde in een mens is de graadmeter van zijn ontwikkeling naar een volwaardig mens-zijn. Moet dit alles nu vernietigd worden onder dat meedogenloze hakmes van de dood? Als de dood de laatste en hoogste macht is, wordt dan de liefde niet een absurditeit? Wordt de mooiste liefde met de hevigste pijn gestraft? Geplaatst tegenover de liefde ervaren wij de dood als een misdaad. Bijbels uitgedrukt: de dood heeft te maken met zonde. Dood, zonde en misdaad zien wij uitgebeeld in 't kruis van onze Heer. Maar het is voor ons ook het teken van zijn liefde. Het kruis van onze Heer is de samenvatting van vele tegenstellingen. Het is het symbool van misdaad en liefde, van duisternis en licht, van dood en leven. Ons geloof in eeuwig leven is langs een wonderlijke weg gegroeid uit protest tegen de misdaad van die zwarte rover, die het licht van de liefde voorgoed zou kunnen doven. In Jezus van Nazareth, stervend aan zijn kruis, leek het licht van de liefde voor altijd te zijn gedoofd. Dat licht is niet gedoofd. In het licht van zijn liefde als de alles overwinnende kracht en macht zijn op Allerzielendag, negentien eeuwen na zijn dood, duizenden bedroefden troost komen zoeken. J. Laurent, pastoor. Het is geen kasteel, maar de zolder van de oude pastorie (het gedeelte stijf tegen de parochiekerk aan) draagt de mooie naam: torenzaal Romantisch is het er wel! Op de vrijdagavonden van 7 uur tot half 9 is daar gelegenheid voor jonge dames van 11 tot 14/15 jaar om gezellig bij elkaar te zijn: met knutselen (sieraden, St. Nicolaasideeën, kerst versieringen, carnavalsmaskers, zomerkamp totems enz.), spelen, praten, ideeën opwerpen en uitwerken van allerlei aard. Dat is iedere week het hele jaar door. En dan kan daar bij komen: het zomer week-kamp (voor 1977 staat het al vast voor 2 t/m 9 juli). Het laatste weekeinde van deze maand is de Een nieuw jaar van liturgie staat ons te wachten, eerste zondag van de advent. Daarom hierbij een foto van de afbeelding in de parochiekerk 'De Belofte der Verlossing' Aan de ene zijde de uitwijzing uit het pardijs volgens de vertelling in het boek Schepping. Aan de andere zijde de komst van de Verlosser volgens het evangelie van Lucas en Matteus, Dat alles onder goede leiding van Jeanne Rensman en Anneke Bijl. Daar ter plaatse kun je komen kijken en je opgeven: Singel tussen nummer 104 (pastorie) en de kerk. Natuurlijk bind je je er 'n beetje aan en betaal je 'n contributie. -reageert u hierop?- op zondag 21 november is onze oud-kape laan nu pastoor S. de Vette jarig. Zijn adres is: Brandtstraat 91, Den Haag wie geeft een tip voor nieuwe behuizing voor enkele eerwaarde zusters; in de grootte van twee 4-kamerflats; of een groot huis met 6 kamers dat niet al te bewerkelijk is voor het VALERIUSKOOR hebben we graag een gebruikte piano (mag ook een nieuwe zijn!); 't hoeft niet helemaal voor niets! graag snelle reaktie hierop, we zitten er een beetje (erg) mee op 17 november woensdagavond 20.00 in de pastorie komt er een klein groepje christenen bijeen om extra aapdacht te schenken aan de plaats van de kerk (dat zijn wij) in de werkwereld van vandaag met alle zorgen vandien. Dit zou een stadsgroepje moeten zijn; maar het is zo minnetjes geworden, dat opheffing dreigt. Wie komt er meedoen! Het is een hartekreet! de besprekingen over vormsel en eerste kommunie komen op gang. Als u zelf of uw kinderen bij deze plechtigheden betrokken willen worden, moet u dit eens laten weten aan uw parochiepriester(s). Dit zijn geen automatische gebeurtenissen; u bent zelf de eerstaangewezene om stappen te ondernemen: een klein briefje met naam en adres kan de eerste stap zijn om tot gesprek te komen met uw medeparochianen over het wat en hoe. Uw parochiepriesters -en in verschillende opzichten ook de leerkrachten van de scholen- willen daarbij hun diensten bewijzen. en verder ben ik van mening dat de koren, misdienaars, akolieten, kerkonderhouds- en schoonmaakmensen en reeds bestaande of nog op te richten commissies en werkgroepen VERSTERKING kunnen gebruiken om een levende kerk op te bouwen. Kom dan meedoen. -zoeken mag nog steeds- Zal je belasting betalen? En dan ga je de regeringsplannen er maar weer eens op na zoeken, misschien kom je dan wel tot de ontdekking: 'toch maar doen' ook al ben je het niet met alles eens (maar waar zal dit wèl zo ziin?). Zal je je kinderen naar school toe sturen? Je kan ze zelf heel wat bijbrengen; maar ja, daar op school zijn het toch ook vaklui en de kontakten met andere kinderen zijn ook van groot belang: dus: 'toch maar doen' terwijl je de vinger aan de pols houdt: je leeft mee met het ouderkomité en heel de schooi. Zo mag je bij nog heel veel beslissingen even stil staan om je te bezinnen. Ook bij het feit dat je opgeroepen wordt voor militaire dienst. Dit feit is niet zonder 'problemen', want oorlog en vrede, verdediging en wapenwed loop, rechtvaardigheid en strijd tegen onrecht zijn geen kruimeltjes op aarde. Wie er zomaar in stapt ot wie er zomaar bijvoorbaat uitblijft doet geen recht aan de werkelijkheid: je moet komen tot een persoonlijke beslissing. Eventueel kan het je helpen dat je weet dat er een spreekuur is voor dienstplichtigen dat wordt gehouden in de Opstandingskerk op de eerste maandag van de maand (de volgende is dus op 6 december) van 7 tot 8 uur: een handreiking tot een persoonlijke beslissing. F. Kempen, kapelaan. Wie zou een van de taken van Kapelaan Kempen willen overnerrten, nl. het in orde maken van de kerk voor de weekend-diensten. O.a. het klaar maken van het altaar en enig stencilwerk. Aanmelden bij Kapelaan Kempen. Zijn er dames in de parochie die goed kunnen handwerken en naaien? De pastoor zou graag voor doordeweekse dagen een nieuw kasuifel hebben. De kosten worden vergoed. Neemt u eens kontakt op met pastoor Laurent. DE SAMENKOMSTEN IN HET WEEK EINDE de medewerking van koren de predikant thema weekeinde: 6 en 7 november: THEMA: de geloofsverkondiging door St. Willibrordus in de parochiekerk: preek: pastoor J. Laurent zang: zaterdag 19.00 het herenkoor I.H.D. voor de mis met latijns-meerstemmig en gregoriaans zondag 11.15 zang met en door het VALERIUSKOOR in de Liduinakapel preek: kapelaan F. Ke> ipen zang: zondag 10.30 nederlandse liederen door Z.I.B. o.l.v. Kees Hagendoorn. weekeinde: 13 en 14 november: in de parochiekerk: preek: kapelaan F. Kempen zang: zaterdag 19.00 nederlandse liederen door Z.I.B. o.l.v. Kees Hagendoorn zondag 9.45 de latijnse zang door herenkoor I.H.D. in de Liduinakapel: preek: pastoor J. Laurent (waarschijnlijk geen koor) weekeinde 20 en 21 november: THEMA: CHRISTUS KONINGFEEST in de parochiekerk: preek: J. Laurent pastoor zang: zaterdag 19.00 de CREEDSINGERS zondag 9.45 latijnsmeerstemmig en gregori aans door het herenkoor I.H.D. II.15 gastkoor uit de Martinusparochie: Het Martienerkoor in de Liduinakapel: preek: F. Kempen kapelaan zang: op het Christus Koningfeest zingt VALERIUSKOOR en wel op zaterdagavond 18.00 (komt u bijtijds?) weekeinde 27 en 28 november: EERSTE ZONDAG VAN DE ADVENT in de parochiekerk: preek: kapelaan F. Kempen zang: zaterdag 19.00 volkszang; organist Kees Hagendoorn zondag 9.45 herenkoor en volkszang grego riaans 11.15 gastkoor bgv huwelijksfeest in de Liduinakapel: preek: J. Laurent pastoor zang: zondagmorgen 10.30 de CREED SINGERS De Zonnebloem laat weer iets van zich horen. Iets, want vele aktiviteiten worden intern verzorgd, zoals boottochten, feestavon den, koopavonden, paas- en kerstpakketten, ziekenbezoek enz. Hartelijk dank aan alle medewerkers hiervan. Maar zij kunnen niet alles alleen af. Daarom in dit artikeltje een beroep op iedereen om een St. Nicolaasver- rassing te verzorgen voor de daarvoor in aanmerking komende zieken. Geef u op voor de aktie: ZON IN DE SCHOORSTEEN, en vraag om een plaatselijk adres. Dat bespaart hoge portokosten. Mogen wij op u rekenen? Namens de zieken bij voorbaat een hartelijk dank! Meldt u bij: Mevrouw C. van Leeuwen, Veenlantstraat 8, Tel. 26.59.40. Mevrouw J. P. Smits, Warande 210, Tel. 26.44.27. Het is vaak overweldigend: het vele goede dat er bezig is of dat achter ons ligt! De aanwezigheid in de samenkomsten van het weekeinde en in de week: in kerk en kapel. De inzet van parochiebestuur en medewerkers in de commissies. De niet aflatende zorg (ze heten immers zielzorgers) van de pastoor en de kapelaan. De gaven voor allerlei goede doelen, voor de leefbaarheid van de parochie (liefdediensten) en voor het onderhoud van onze parochie kerk: een spitsgeval in onze stad. De persoonlijke medewerking in de vorm van koorlid (er wordt vaak en goed gezongen), diensten rond het altaar, de schoonmaak en de onderhoudsmensen. Nou ja, ik noem zomaar wat het eerst in me opkomt: hartelijke dank. 'n parochiaan (naam bij redactie bekend)

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 6