Jfltgëiaï) KEES P. M. LANSBERGEN: „als je iets voor een ander kan doen moetje het niet laten" EXPOHAL lüIGEMlAAM GRIEP-VACCI NATIE „Orpheus" in Grote Kerk Maatschappij tot bevordering der Toonkunst Toonkunstkoor m.m.v. Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland Griep-vaccinatie noodzaak Laatste mogelijkheden op zaterdag 6 november a.s. 9.00-13.00 uur, Kruisgebouw Bachplein Groenoord; en op vrijdag 12 november a.s. 17.00-20.00 uur, Gebouw Centrum Oost, Celciusstraat/hoek Dr. Zamenhofstraat. INLICHTINGEN: TEL. 71.06.64. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8- VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 -r-Rv A/I'M1! OATH#*-''--' Wwu3fV Afdeling Schiedam Secr.Lange Nieuwstraat 119 a G. F. H&ndel in de Grote Kerk, op zaterdag 13 november 1976 aanvang 20.00 uur dirigent: AAD VAN DER HOEVEN solisten: Karin Ostar, sopraan Caroline van Hemert, alt Paul Schotsmans, tenor Marco Bakker, bas Tijn van Eyk, clavecimbel Toegangspri/zenf9,— voor niet-leden Toonkunstleden, C.J.P. en 65-plussers f 6,— Voorverkoop bij koorleden en V.V.V., Proveniershuis Tel. bestelde kaarten (tel. 2682 70) liggen 's avonds voor U gereed Hij zit al achttien jaar in het kerkbe stuur van de St. Martinus en is ook nauw betrokken geweest bij het af scheid van deze pastoor, doch ook bij dat van pastoor Groeneveld. Die zoals u allemaal weet nog is aangebleven. De J acobuskerk ligt op een steenworp afstand van hem en daar voelt deze Kees Lansbergen zich nauw mee ver bonden. Aan de andere kant van de muur hangt een ouderwetse ratel, een kado van de V.R.O.M. Weet u nog, dat de vuilnisman dat ding altijd hanteerde? Toch wel een leuke tijd. Het plafond in de huiskamer is hele maal bewerkt. Kunstig zijn hier de at tributen uit het boerenleven op aange bracht. Kees Lansbergen is er wat trots op. Leuk het grote wagenwiel, dat als lamp fungeert en ongetwijfeld een gezellig licht zal geven. Hoe groot hun vorige keuken was zie ik aan een foto. Daar kon je wel in walsen! Hier in deze boerderij is na tuurlijk een opkamer. Gezellig inge richt als slaapkamer voor de jongste dochters. Hier op deze boerderij is (nog) geen aardgas, zodat het kolen vuur hier de oplossing is als verwar ming. WUNVOORRAAD Het nieuwe huis van pastoor Wuyster is niet groot, zodat zijn flessen wijn hier in de royale kelder van Kees Lansbergen zijn opgeborgen. Hij pre fereert op zijn tijd met zijn gezin een glas wijn zo uit de kelder gehaald. Er vliegt een reiger over de boerderij. In de stad is dat iets heel bijzonders. Maar hier niet. Net als al die verschil lende soorten kikkers in de sloten. Ge lukkig niet zulke kwakers, zegt zijn vrouw, want die kunnen je lelijk uit je slaap houden. Neen, het leven van een boerin heeft zij nooit gekend. Ze helpt weieens bij het hooien of verweiden van koeien of kalveren, maar dan houdt ook alles op. Trouwens, ze heeft haar handen altijd vol gehad met het huishouden. Denkt u zich eens in elke dag het eten koken voor elf personen. Plus wat daar nog bijkomt. Nu is het huishouden dan wel „uitgedund" maar er is nog werk ge noeg. Als heel moderne vrouw bestuurt zij hun DAF, waar ze allebei veel plezier van hebben. Nu is het niet erg, dat hun getrouwde kinderen buiten de stad wonen. Dat betekent alleen maar ge zellig er eens een daagje tussenuit. Een man met klompen loopt het erf op. Ook d4t past helemaal in deze om geving. Maar op deze dag vallen er geen zaken te doen, want de klompen van Kees Lansbergen zijn nog prima. IDYLISCHE OMGEVING Henk Vos brengt hier dikwijls een bruidspaartje naar toe. Hij krijgt dan beslist idylische „plaatsjes" en soms stuurt een bruidspaar hem een foto. Ineens komt het gesprek op het werk van de Zieken Omroep Schiedam. Kees Lansbergen is ervoor, dat hun subsidie gehandhaafd blijft, want ze doen goed werk. Als je iets voor een ander kan doen, moet je het niet laten, is zijn mening. Dat geeft alleen maar inhoud aan je leven. Beer, de waakhond springt in het achterhuis tegen hem op. Maar hij moet vastblijven. In de stal kijken de rijpaarden Billy en Igor je een beetje lodderig aan. Voor hun behoeft al die belangstelling niet. Als een goede gastheer brengt Kees Lansbergen me weer zijn Dafje naar huis. Maar eerst rijden we door het fraaie Midden-Delfland met zijn smalle weggetjes, zodat je elkaar am per kunt passeren. Hij wijst me op de aanleg van Rijks weg 19, het stuk hier tussen Schiedam en Delft. Op diezelfde avond lees ik in de krant, dat minister Westerterp de aanleg hiervan heeft stopgezet. In het dorp ke. t iedereen deze Kees Lansbergen, doen ook hier in dit uit gestrekte gebied. Geregeld gaat er een hand als groet omhoog. Ieders leven is voor deze eenvoudige man met een milde wijsheid een open boek. Hun leven, hun moeilijkheden vaak voelt hij aan en daarom is hij blij, dat hij voor hun belangen op mag komen in de gemeenteraad. Hij heeft zich in al die jaren heel wat vrienden verworven en dat maakt zijn leven alleen maar rijk. Toch zegt deze Kees Lansbergen: „Vroeger kende ik iedereen in het dorp. Nu heb ik er we ieens moeite mee en dan vraag ik me af: wie is dat ook weer?" Veel van het landelijke in Kethel is in de loop der jaren verloren gegaan. Hij heeft daar hartzeer van, deze geboren Kethelaar. Er kwam veel „import" bij. Vandaar dat zijn gezichtsveld ver ruimd is. Maar diep in zijn hart blijft hij zich verbonden voelen aan zijn geboorte grond. Dat plekje waar nu een pasto rie en een kerk zijn gebouwd. De boerderij door de schildershanden van Jaap de Raat weergegeven is daar een subtiele herinnering aan in zijn gezellige sfeervolle woonkamer aan de Harre weg 8. MIEKE VAN BEETHOVENSINGEL Het Vlaarding's Mannenkoor Orpheus" geeft op zaterdagavond 6 november een concert in de Grote Kerk. Aan het concert wordt medeg- werkt door de organisatie Jet Dubbel dam en de bas-bariton Bernard Kruyeen. Jet Dubbeldam is verbonden aan de nieuwe Ooosterkerk te Rotterdam. Tevens is zij docente aan het Rotter dams Conservatorium. Reeds enige jaren is zij in het bezit van de Prix d'Excellance. Ook Bernard Kruysen is een zeer be kende solist. Ondermeer de bekende „Haghe Snagers"doen veel een beroep op hem. Op het programma staan on dermeer de „Kleine Orgelmesse" van Haydn, de „Quatre Prières" van Pou- lenc en de „Mount of the three Lights" van Martinu. Dit werk verhaalt het le ven van Christus. Het slotkoor wordt in het Tsjechisch gezongen. De organiste zal uiteraard in enige soli het orgel tot zijn recht doen komen, terwijl de bas-bariton met enige Bibli- sche Lieder van Dvórzyak zijn keuze zal wettigen. De toegangsprijs is ƒ.3,50. toepasselijke spreuk, vindt Kees Lans bergen, want zo is het in het leven. Als agrarieër te boek staande, vindt hij het leven goed. In de gemeenteraad heeft hij het weieens moeilijk met de gewijzigde opstelling van de mensen. Hij loopt al achttien jaar mee in het politieke leven en daarin is vooral de laatste jaren heel wat veranderd. Toen hij pas in de raad zat, werd hem gezegd eerst een jaar goed te kijken en alleen maar te luisteren! Dat is nu wel een beetje anders geworden. Of hij dat werk nog lang zal doen? Kees Lansbergen weet er geen zinnig woord op te zeggen. Liever had hij een jongere op zijn plaats. Al kan je toch moeilijk zeggen, dat deze Kees Lans bergen te oud is? Zijn geest is nog erg jong en een grote plus is zijn gemoede lijkheid, het altijd open staan voor een ander. Evenals zijn vader zat hij al heel vroeg in het organisatieleven. Dat vergt al tijd veel tijd, vandaar dat zijn vrouw eraan gewend is, dat hij veel weg is. Hij heeft al heel wat afgestoten, om het wat rustiger te krijgen. Tenslotte staat hij helemaal alleen voor de boer derij, al heeft hij niet veel vee meer. Vier koeien, wat schapen, kippen en konijnen. Werk genoeg dus. Over schapen geproken. Onlangs werd er een lammetje geboren en dat wilde mevrouw Lems graag zien. Het dier kreeg haar naam en huppelt nu als Anneke in de wei. GEEN OPVOLGER Hij heeft vijf zoons, maar allemaal hebben ze gestudeerd en hun eigen weg gekozen en gevonden in het leven. Kees Lansbergen heeft dus straks geen opvolger. Misschien heeft hij zich vroeger wel eens illusies gemaakt, maar daarover laat hij zich niet uit. Als voorzitter van de Land- en Tuin- bond heeft hij destijds ervoor gezorgd, dat er een vrouwenbond kwam. Dat was me toen wat, lacht hij gul. Ieder een vond, dat ik de vrouwen van hun werk afhield. Maar het nut van zo'n bond is wel bewezen, want er hebben nog steeds allerlei aktiviteiten plaats, vooral in de winter. Hé en ik hoor daar nooit iets over, terwijl ik toch zo'n gro te houten wasknijper heb voor de ver- enigingsberichten! Toen er eens een brand uitbrak in het houten noodkerkje voor de boerderij op Groenoord, zag Kees Lansbergen kans die brand te blussen. Als dank hiervoor kreeg hij toen een fraai Delfts-blauw bord van pastoor Wuy ster aangeboden. „Als je iets voor een ander kan doen, moetje het niet laten". De bijna honderd jaar oude boerderij van de familie Lansbergen aan de Harreweg 8 krijgt straks bij het aan leggen van het nieuwe park in het ge bied tussen Woudhoek en het dorp Kethel en de grens van de zandop- spuiting een bijzondere betekenis. De bedoeling daarvan is het behoud van het fraaie gezicht op het dorp Kethel door het handhaven van het open wei delandschap tussen deze boerderij en het dorp. Deze Harreweg zal dan aansluiting geven op het recreatiegebied Midden- Delfland, waarbij het autorijden op deze weg zoveel mogelijk beperkt zal worden. De bedoeling is dit eind van het jaar in te laten gaan. De indeling van een groot deel van het eigenlijke park, 7,1 h.a. groot, waar van 4,5 h.a. weidegebied (met de boer derij en erf) en 2,5 h.a. randstroken. Het weidegebied blijft bestaan, al zal door het graven van enkele sloten, waardoor stroken van circa 6 meter weide zullen ontstaan, de „schaal" van het weiland kleiner worden. Hier gaat een wandelpark doorheen lopen, dat zal aansluiten op het aardi ge knots-etsenweggetje, dat u nu kunt vinden tussen Woudhoek en het dorp Kethel. Maar hoevelen van ons heb ben dit ooit gezien of stuiven er maar voorbij? Eenvoudige bruggetjes zullen er straks verrijzen, dammen, hekken en korte rijen knotwilgen. Er zal meer „kontakt" zijn tussen wandelaars en de in de wei aanwezige dieren. De boerderij en erf van Kees Lansbergen hier op de Harreweg zal er nauw in worden betrokken, zodat hij straks een eigen funktie krijgt. Men is nu reeds bezig met de bouw van het nieuwe winkelcentrum aan de Zwaluwlaan, dat een eigen plaats in deze nieuwe plannen heeft door de be bouwing van de Laan van Spaland. Het duurt allemaal zo lang, klaagt Kees Lansbergen, vooruitstrevend als hij zelf altijd is. Bewoners van Nieuwland-centrum en Groenoord krijgen autovrije fiets- en voetpaden, waarlangs men de recrea tiegebieden in Schiedam-Noord zal kunnen bereiken. Het duurt echter nog wel even, voordat dit alles in vier fasen is gerealiseerd. In mei werd hier voor een krediet van 1.256.000, door de gemeenteraad gegeven. De to tale kosten van de uitvoering schat men voorlopig op ruim zes miljoen gulden. Maar dan heeft men ook wer kelijk iets unieks in dit landelijke Ket hel met zijn eigen karakter. Dat ge lukkig voor de stadsmens niet verloren gaat. Mag men hier op zondag vaak al een toevlucht nemen om eens tot rust te komen na al dat gejacht en gejakker door de week, straks zal het nieuwe park in Kethel voor velen een rustpunt worden. En als we dan ook zo'n zomer Kees Lansbergen bij zijn boerderij. krijgen als dit jaar, dan mogen we be slist niet mopperen. HARD GELAG Hoe staat Kees Lansbergen, de beken de agrariër en nestor van de gemeen teraad hier tegenover? Gezellig bij hem thuis op de boerderij een kopje koffie drinken en er dan het antwoord op krijgen. Vanzelfsprekend dat hij hier vierkant achter staat. Als geboren Kethelaar op de gewezen boerderij in Groenoord, waar hij geboren is en er 54 jaar heeft gewoond, was het slopen van deze boerderij anno 1600 in verband met de bouw van Groenoord voor hem een hard gelag. Goed, de gemeente had wel een andere boerderij voor hem aan de Harreweg, eigendom geweest van een neef van hem Van Lindt, die zijn boerderij overdeed aan de gemeente, maar het slopen van die boerderij heeft hem zeer gedaan. Nu wonen ze alweer dertien jaar aan de Harreweg. Kees Landsbergen kan dus bij wijze van spreken van de ene week op de an dere de huur opgezegd worden, maar natuurlijk gebeurt dat niet in de prak tijk. De huiskamer is hier groter, zegt zijn vrouw Corrie. Daar op die oude boerderij was het echt behelpen gebla zen en dan ook nog op het noorden ge bouwd was het er echt in de winter niet gerieflijk. Ik kijk naar een fraai schilderij van die boerderij. Het is natuurlijk doodzon de, dat hij verloren is gegaan, maar hij had onmogelijk gehandhaafd kunnen blijven met die flatbouw daar. HEK MET SPREUK Op het grote hek is een spreuk aange bracht: „Het is nooit zo kant en klaar, of het hapert hier en daar". Een heel

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 8