Racen met Golf's TEST FORD FIESTA L: De kleine reus NIEUWE SKODA'S Wereld op 2 FRED v/d VLUGT HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 Volgend jaar zullen 35 Volkswagens van het nieuwe type Golf GTI zesmaal op het circuit Zandvoort strijden om het "VW Golf GTI Compact Racing kampioenschap en een prijzenpot van totaal 45.000 gulden. De wagens zullen bemand worden door nieuwelingen en zogenaamde "ouwe jongens". Met de introduktie van de razend snelle Golf GTI met zijn 110 DIN pk inspuit motor, lag het voor de hand dat VW de racebaan zou gaan opzoeken. In Nederland via een initiatief van importeur Pon (al sinds vele jaren op racegebied actief, niet in de laatste plaats door oud coureur Ben Pon), die Gijs van Lennep aantrok om de racerij met de Golfs te promoten en begeleiden. Tweevou dig Le Mans winnaar Van Lennep maakte onmiddellijk met de betref fende instanties KNAC, Cenav en NAV rond dat er volgend jaar zes races komen voor de Golfs GTI. Vervolgens testte Gijs van Lennep de van huis uit al razendsnelle (182 km/uur) Golf GTI op Zandvoort. "Aan de motor hoefden we helemaal niets te doen. Die wagen is verschrikkelijk snel. Je rijdt er zomaar twee minuten rond mee". Wel zorgde Gijs ervoor dat er aan de veiligheid de nodige aandacht werd besteed. Zo worden de voor de races bedoelde GTI's in afwijking van het standaard model geleverd met onder meer een rolbeugel en tegen hitte beschermde remleidingen. "Voor het oog en de veiligheid" monteerde men vervolgens speciale velgen met dikke banden. Om het geheel voor de rijders zo betaalbaar mogelijk te houden, zórgde Van Lennep voor drie sponsors. De GTI's zullen dan ook in de baan komen met reclame op de flanken voor Bosch, Marlboro en Castrol. De eerste firma levert onder Het is alweer een jaar of zes geleden dat Datsun als eerste de nieuwe kleine mid denklasser Cherry uitbracht. De eerste van een reeks moderne wagens met mini male buitenafmetingen, voorin geplaatste motoren met voorwielaandrijving en veelal „derde deuren" achterin. Na Datsun volgde Fiat met de 127, Renault met haar R5, Peugeot met de 104, het VW-concem met de Audi 50 en VW Polo en Honda met de Civic. meer de benzine-inspuiting voor alle Golfs GTI. Ook de firma Pon sponsort uiteraard de "VW Golf GTI Compact Racing" wedstrijden. Pon doet dit door de wagens tegen een zeer speciale prijs aan te bieden. Standaard kost de Golf GTI rond de negentien mille. Met alle extra's, zoals de rolbeugel en speciale wielen en banden, komt de wagen dicht tegen de 23.000 gulden aan. Voor degenen die mee gaan doen met de races zijn kant en klare wagens te koop voor 16.450,- incl. BTW. Bovendien nemen Pon en de drie hoofdsponsors voor de rijders het startgeld voor hun rekening. Per rijder komt dit neer op 900 gulden per jaar. Er kunnen 35 wagens meedoen en er zijn enkele honderden rijders die belangstelling hebben. Het is dus voor de deelname zaak om niet te lang te wachten, want dan kan men weieens achter het net vissen. Nieuwelingen kunnen, om beter beslagen ten ijs te komen, vroeg in het volgende jaar een cursus racen volgen van Gijs van Lennep. Op die manier hoopt Pon en uiteraard ook Gijs van Lennep volgend jaar voor een boeiend spektakel te zorgen, dat rijders en publiek veel plezier en "close-racing" kan bezorgen. Voor een betaalbaar bedrag, want aldus Gijs van Lennep "je kan met die race-GTI rustig door de weeks naar je werk rijden. Een tweede auto is niet nodig". Ford is pas dit jaar verschenen met zo'n mini-middenklasser. Met de Fies ta. Een wagen waarin meer geld is geïnvesteerd en waaraan langer is ge werkt dan aan enig andere automo biel. Ford stopte meer dan twee mil jard gulden in de Fiesta. Niet alleen in het ontwikkelen van de wagen zelf, maar bijvoorbeeld ook in de bouw van een helemaal nieuwe fabriek in Valen cia in Spanje. Een fabriek die jaarlijks enkele honderdduizenden Fiesta's zal afleveren. Ford gaat totaal in drie Europese fa brieken jaarlijks 500.000 Fiesta's bou wen. Voor de Europese markt 400.000 stuks en voor Amerika, waar de Fiesta de kleinste „Amerikaan" zal zijn, nog eens 100.000 stuks. Met dit produktie- aantal staat de Fiesta direkt al bij de top van de meest geproduceerde wa gens ter wereld, alleen van de Russi sche Lada en de Toyota Corolla wor den meer auto's gemaakt. Uiteraard lijkt de Fiesta in vele op zichten op zijn direkte concurrenten. Het is ook niet mogelijk om opeens met een totaal andere auto in deze klasse te verschijnen. Wat de Fiesta echter meer heeft is binnenruimte en dan met name achterin. Op de achter bank kan een tweetal volwassenen het heel goed gedurende langere tijd uit zingen. De been- en hoofdruimte achterin is lang niet slecht. Ook de instap voorin uiteraard pri ma naar achteren is heel redelijk. Dit omdat de portieren breed zijn en over een grote hoek openen. Voorin zitten bestuurder en passagier(e) zeer royaal. De stoelen zijn goed gevormd, bieden voldoende steun en zijn com fortabel geveerd. Hoofd-en beenruim te is er voorin volop. De Fiesta heeft een derde deur achter- voortreffelijke uitzicht rondom een sterk punt van de Fiesta. Ter hoogte van de zijramen heeft Ford de taillelijn Skoda verscheen bij verrassing op de Parijse autotentoonstelling met nieu we modellen. De wagens, luisterend naar de type-aanduiding 105 tot 120 (afhankelijk van de uitvoering), zijn mechanisch in grote trekken gelijk aan de voorgangers. De koetswerken zijn echter aanzienlijk moderner gé worden. Eerst volgend jaar komen de nieuwe Skoda's naar ons land. In de toekomst zullen deze typen de huidige serie gaan vervangen. Vast staat voorts, dat de nieuwelingen niet on aanzienlijk prijziger zullen worden dan de nog steeds zeer goedkope hui dige Skoda's. van de wagen wat laten zakken om ex tra veel glas in de koets te kunnen op nemen. En ook de achter- en voorruit zijn ruim gedimensioneerd. De voor ruit is standaard vervaardigd van ge laagd glas! De Fiesta wordt geleverd met naar keuze een dwars voorin geplaatste viercilinder van 975 cc of van 1117 cc. De aandrijving geschiedt op de voor wielen, zoals dat in de jaren zestig ook bij de Taunus 12M het geval was. Onze testwagen was uitgerust met de kleine motor. Goed voor 45 DIN pk's en een topsnelheid van 137 km/uur. De vierpitter draait soepel en trekt ook bij lagere toerentallen gemakkelijk. Mede door de uitstekend schakelende vierbak is de Fiesta een vlotte, sportie ve wagen. Binnen de 11 seconden trekt de wagen, soepel, gemakkelijk en zon der overdadige herrie, naar 80 km/uur. Van 80 tot 120 km/uur ver eist slechts 8 seconden. Het sportieve karakter van de Fiesta is ook duidelijk terug te vinden in het in. De bagageruimte is voor een wagen met deze buitenafmetingen redelijk, al kan die köffefde' \fè¥gelijking met die I van bijvoorbeeld een Escort of Kadett natuurlijk niet doorstaan. Daar staat echter tegenover dat de achterbank van de Fiesta wegklapbaar is, hetgeen de wagen bruikbaar maakt voor het vervoer van grotere stukken. Ford heeft voor het wegklappen van de achterbank een slimme oplossing be dacht. Alleen de rugleuning en de hoedenplank klappen naar voren. De rugleuning komt dan plat op de zitting van de achterbank te liggen. Deze op lossing houdt in, dat er tussen voor- stoelen en achterbank plaats blijft voor kleine tassen en pakjes. Een tweede voordeel is, dat de bekleding van de achterbank weinig heeft te lij den. Er is nog een bijzonderheid aan de ba gageruimte van de Fiesta. Het reserve wiel is onder de vloer van de bagage ruimte opgeborgen en naast dat reser vewiel is een groot vak gemaakt waar in kleinere spullen (camera's, filmtoe stellen) uit het zicht kunnen worden opgeborgen. Ook, wanneer de achter bank plat ligt en iedereen dus van buiten in de kofferruimte kan kijken. Bij de duurdere modellen is deze aparte bagageruimte nog afsluitbaar ook. Een slimme en praktische oplos- sing. De rijpositie in de Fiesta is voortreffe lijk. Stuur, pedalen en pook zijn op maat ingebouwd, zodat een ieder de juiste rijpositie kan instellen (de stoel is voldoende verstelbaar en heeft een verstelbare rugleuning). Het instru mentenpaneel is compleet en goed overzichtelijk. De belangrijkste bedie ningsschakelaars zijn op de stuurko- lom aangebracht, zodat de handen niet van het stuur hoeven voor het be dienen van lichten etc. Belangrijk ook in verband met de veiligheid. Wat het laatste betreft, is ook het dompelbad en onder de douche. Ook bleek daarbij dat de ruitewissers aan de erg kleine kant zijn. Daardoor wordt het uitzicht bij regen onnodig beperkt. Het starten deed de Fiesta voortreffe lijk. Ook tijdens de proef na de vries cel. Daarbij zet ik de wagen eerst twee uur in een vriescel om hem daar na buiten te laten ontdooien. Op die manier krijg je een door en door koude en natte wagen. Net zoals dat 's win ters gebeurt bij de buitenslapers. Ford doet niet mee aan de diagnose trend. De Fiesta heeft dan ook geen stekker onder de motorkap waarop dure apparatuur wordt aangesloten die dan aangeeft wat er aan de wagen moet gebeuren. Ford claimt dat het zinniger is er voor te zorgen dat er zo min mogelijk onderhoud aan de wa gen moet gebeuren en dat het onder houd gemakkelijk en dus goedkoop moet zijn. Zo heeft Ford versnellings bakken die nooit ververst hoeven te worden. Ook de koppeling hoeft nooit meer te worden bijgesteld en het hele weggedrag van de wagen. Vóór zijn de wielen onafhankelijk opgehangen door middel van McPherson poten en achter is een lichte starre as toegepast. Vering en dempers werken voortref felijk en de besturing is vrijwel neu traal. Dit alles houdt in, dat de Fiesta moeiteloos en zeer snel door korte zo wel als lange bochten kan worden ge stuurd. Waarbij het belangrijk is dat de wagen direct en toch licht stuurt, het stuurwiel prettig in de hand ligt en je te allen tijde exact aanvoelt wat je met de auto kunt doen. Als voorwielaandrijver heeft de Fiesta nauwelijks last van zijwind en ook op de „lange golfbaan" op onze testbaan blijkt dat de wagen zeer stabiel is en de vering en schokdempers goed voor hun taak zijn berekend. Vóór heeft de Fiesta schijfremmen en achter trommels. De remcircuits zijn kruiselings gescheiden, zoals Audi dat voor het eerst op de 80 toepaste. Dit systeem heeft het voordeel dat bij het onverhoopt uitvallen van één circuit toch altijd een voorrem zijn werk blijft doen. En voorremmen doen, zoals be kend, aanzienlijk meer dan achter- remmen. Het remsysteem van de Fies ta is zondermeer uitstekend voor zijn taak berekend. Op de buitenweg is de Fiesta zeer zui nig met de brandstof. De kleine motor heeft overigens wel superbenzine no dig, terwijl sommige concurrenten met de iets goedkopere normale benzine genoegen nemen. Op de buitenweg bij 100 km/uur kwamen we aan een op vallende 1 op 16,6 toe. Maar daar staat tegenover dat we in de stad pittig rijdend zoals je dat met zo'n wa gentje graag doet aan 1 op 8,6 kwa men. Over de gehele testperiode be droeg het gebruik gemiddeld 1 op 12,4. De carrosserie van de Ford Fies ta is degelijk gemaakt en goed water dicht, zoals bleek bij de proeven in het uitlaatsysteem is slechts op twee punten opgehangen, zodat het in re- kordtijd kan worden vervangen. Het instrumentenpaneel kan na het los draaien van een paar schroefjes in zijn geheel worden uitgenomen, waar na het verwisselen van een lampje net zo gemakkelijk is als thuis bij de sche merlamp. De motor is zeer goed toe gankelijk, zodat alle servicewerk zaamheden snel en goedkoop kunnen worden uitgevoerd. Een grote beurt bij de Fiesta iedere 10.000 km. uit te voeren kost dan ook ongeveer 125 gulden. Ford heeft vertrouwen in haar auto's. Dat blijkt ondermeer uit de garantie termijn die Ford op één jaar, ongeacht het aantal kilometers Heeft gesteld. Concluderend -kunnen we stellen dat Ford met de Fiesta een zeer aantrek kelijke automobiel op de markt heeft gebracht, die concurrerend is geprijsd. Onze testwagen kost, inclusief 18% BTW 11.352,- Daar komt aan afleveringskosten dan nog ongeveer 275 gulden bij. Daarbij kan de enorme hoeveelheid geld en werk die Ford aan de Fiesta heeft besteed (twee miljard gulden en meer dan twee miljoen manuren) gel den als een garantie dat de Fiesta kwalitatief op een hoog peil staat. Want wanneer een groot concern der gelijke bedragen investeert in één auto dan moet dat concern wel iets goeds op de markt brengen. Anders zou Ford die 500.000 Fiesta's per jaar niet kwijt kunnen en Ford kan zich niet permitteren met die wagens te blijven zitten... Prijzen Ford Fiesta: 957 cc 1117 cc Fiesta10.638,- 11.186,- Fiesta L11.352,- 11.859,- Fiesta S. 12.921,- Fiesta Ghia. 13.659,- 14.166,- Zonder afleveringskosten, ai" Amsterdam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 8