i] Eerste sneeuw 11 voorbode van lange koude winter Praten met Maarten Noordzij: leren over vogels vooreen mooie mantel E burgerlijke fcgjtand modehuis HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 38 WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 In de voorbereidingscommissie voor de grote jubiieumshow van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers, af deling Vlaardingen, heeft ook Maar ten Noordzij zitting. De show wordt gehouden van donderdag a.s. t/m za terdag in de Oude Lijnbaan van Vlaardingen. Allereerst als de jaarlijk se clubwedstrijd, maar tevens ter gele genheid van het 30-jarig bestaan van de afdeling. De heer Noordzij is hiervan erelid en voor de hondervijftig leden desgewenst een adviseur met grote kennis van de vogelwereld, zowel inheemse als uit heemse soorten. Als handelaar, be kend tot ver buiten zijn geboortestad, leerde hij omgaan met vogels van di verse pluimage, iets wat hij van huis uit had meegekregen. Hij groeide op tussen de vogels, om hiervan later als handelaar en importeur zijn beroep te maken. Bij zijn bedrijf, ,,Vozano" is behalve vogels, alles verkrijgbaar wat iets met het houden van siervogels en andere kleine huisdieren uitstaande heeft. Dat zal zo blijven, hoewel hij zijn zaak inmiddels aan een jongere heeft over gedaan. Wat hij echter altijd heeft gedaan, het kweken van alle soorten tropische vo gels, blijft zijn hobby. Bovendien ob- - serveert hij zijn vogels in hun gedra gingen. wat nuttig is om te weten wel ke soorten in een volière één gemeen schap kunnen vormen en welke hier voor niet geschikt zijn. Hij beschikt hiervoor over een grote vogeltuin. indoor, ingericht boven zijn vroegere zaak. En wat hier tussen veel groen rondvliegt en nestelt als de tijd hiervoor daar is, valt voor een leek niet vast te stellen. Het is een veelsoortig vogelwereldje, waaraan Maarten Noordzij zijn hart heeft verpand. De vogels kennen hun verzorger en laten zich door hem verwennen met lekkere hapjes. Komt er een vreemde in dit vogelpara dijs, dan slaat een van de vogels een alarmkreet en weg is alles. Verscholen in hoeken en tussen het groen, wach ten ze het signaal „alles veilig" met veel geduld af. Ook Noordzij kent zijn vogels op een prikje. Hij bezit er een paar die op z'n hand en schouder gaan zitten en hiervan met geen stok zijn weg te slaan. Door de vogels geheel hun eigen gang te laten gaan, wist deze vogelaar bij zondere broedresultaten te bereiken met tropische vogels die in ons land een unicum zijn. Melba astrilden, afkomstig uit Oost en Zuid-Afrika; Indische nonparels en baardmannetjes kwamen hier tot na komelingen. Vaak nestelen ook deze vogelsoorten elders, of de eieren ko men niet uit, dan wel de jongen ster ven in hun eerste levensdagen. Het gaat erom, de moedervogels en ook de mannen het juiste voer te geven. Ook voor de zaadeters zijn dit larven, in secten en mineralen, die de vogels in hun geboorteland bijeen zoeken om hun jongen de eerste dagen te geven. Maarten Noordzij is er in geslaagd ze dit alles te geven, vandaar de eigen kweek van genoemde soorten. Hij draagt zijn kennis over vogels uit, als docent in de cursus voor het vakdiplo ma van de DIBEVO, de vakgroep voor handelaars in vogels, vissen en alles wat er verder als huisdieren wordt ge houden. Ook maakt hij deel uit van de De valkparkiet van dichtbij gezien. commissie: Uitheemse Bedreigde Diersoorten, onderdeel van de We reldconventie, waarbij tachtig landen zijn aangesloten. De roofbouw op de exoten onder de vogels in tropische en sub-tropische landen, heefftals gevolg gekregen dat enkele soorten vrijwel zijn verdwenen of dreigen uit te sterven. Hier en daar is de uitvoer verboden, maar desondanks komen toch nog vo gels clandestien de Westerse landen binnen. De meeste soorten hieronder, worden in ons land door vogelliefhebbers, verenigd in de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, zelf al gekweekt, iets wat import onnodig maakt. In de nieuwe vogelwet die in 1977 in werking treedt, is import niet alleen verboden, doch houdt tevens het verbod in om deze vogelsoorten te bezitten en/of te verhandelen. Zulks schept een prece dent, want waar moeten de liefhebbers met deze vogels blijven? Los laten be tekent onherroepelijk het einde voor deze hier in gevangenschap geboren voqels. Wel kunnen ze met elkaar in gebieden, waar bepaalde vogelsoorten, vrijwel of geheel zijn uitgestorven, broedparen hiervan beschikbaar stel- Een hoekje van de vogeltuin met in het midden als zoekplaatje een waterral op zoek naar voedsel. Uit dit broedblok zijn voor de eerste keer jonge baardmannetjes uitgevlogen. len om te komen tot nieuwe populaties hiervan. Opmerkelijk is dat er de laat ste tijd meer begrip is ontstaan tussen de groep natuurliefhebbers met grote bezwaren tegen het houden van kooi- of volièrevogels en die waartoe Maar ten Noordzij met ontelbare anderen behoort. De eersten zijn tot de overtuiging ge komen dat vogels, geboren in gevan genschap een hogere leeftijd bereiken dan hun soortgenoten welke in vrijheid leven. De eerste categorie kent geen natuurlijke vijanden, nog voed selgebrek nog extreem hoge of lage temperaturen. Vallen ook niet als slachtoffers van de vogelvangers met als einddoel de keu kens van smulpapen die telkens wat anders zoeken om tot culinair genot te komen. De contacten met de plaatse lijke dierenbeschermers zijn buiten vroeger dan ook aanmerkelijk verbe terd en intensiever geworden, zegt Maarten Noordzij. Met ons beiden zoeken wij momenteel naar een modus om het achterlaten van dieren en het En daar was het dan. De eerste sneeuw. Zouden we dan toch nog een „witte kerst" krijgen. Hoe ro- mantisch. Hoe levensgevaarlijk op i de weg. Ja ja, zelfs als het sneeuwt lopen de meningen uiteen. Wordt het een lange koude winter? Geen I mens, die het exact kan voorspel len. De jeugd vermaakt zich in ieder geval uitstekend. Al is die I meest rechtse op de foto toch be- ducht voor hagel tussen de sneeuw. Of zou die veiligheidshelm toeval I zijn. GEBOREN J. Poderdijk-Meyer, z. A. Kannegieter-Wulff, z. J. A. T. Grashoff-Beljaars, z. A. Desjardijn-Schiller, d. C. G. Jansen-de Jong, d. A. P. C. Sol-van Rossum, z. I. Yildiz-Altintas, d. A. B. W. Spruit-Kloppers, d. G. Stuurman-van Beem, z. J. L. W. van den Boogaart-van Mil, z. K. Doesburg-Benningshof, d. W. Vijgeboom-van Hoeve, d. A. Baldede-Calisir, d. R. Biner-Yavuz, d. L. W. van Laar-Lagerwaard, d. J. Hoogervorst-van der Leeuw, z. K. Hoogenboom-van Nielen, z. L. van Loenen-van Beusichem, z. R. Algür-Yildiran, z. J. van Doorn-Poot, d. A. G. Wiegman-van Dijke, d. ONDERTROUWD S. Timmers 53 jr. en G. M. Groeneweg 36 jr. R. van Duuren 22 jr. en W. T. den Haan 20 jr. J. A. Geeratz 23 jr. en N. G. Roos 20 jr- W. Gundlach 23 jr. en W. C. van der Weijden 19 jr. M. G. A. Herink 21 jr. en C. van Keu len 21 jr. J. A. M. Heijdra 20 jr. en Y. H. H. En gelen 21 jr. in huis verkommeren hiervan tijdens de vakantieperiode. De asiels kunnen het dan niet aan. Er moeten toch lief hebbers van dieren zijn die bereid zijn dieren in de meest brede zin des woords, tijdelijk onderdak te verlenen. Mensen met deskundigheid uiteraard. Als die er komen dan kan veel dieren leed worden voorkomen, aldus vogel kenner en vriend, Maarten Noordzij. W. de BR. A. R. de Jong 20 jr. en G. L. Kooij 22 jr- A. T. Kerssen 25 jr. en C. J. de Geus 19 jr. S. Lagendijk 36 jr. en H. Fresco 43 jr. A. Lobelle 23 jr. en M. Peters 22 jr. L. W. van Rijn 23 jr. en J. Korpers- hoek 23 jr. J. Schepen 29 jr. en M. L. Mulders 26 jr- P. J. Spruit 21 jr. en J. E. van Campen 21 jr. GEHUWD J. van Beers 34 jr. en M. J. Jeup 25 jr. H. P. de Brons 22 jr. en J. Kluwen 19 jr- F. Mackaij 22 jr. en C. P. M. van Ger- ven 26 jr. G. E. L. Maasdam 22 jr. en M. de Smits 21 jr. A. L. C. S. Lantain 23 jr. en I. E. J. M. Kersten 20 jr. A. van der Vlies 28 jr. en N. C. van der Most 20 jr. A. Demmers 25 jr. en C. U. Poot 24 jr. J. W. Keizer 23 jr. en J. P. van Tilborg 21 jr. J. P. Blomsteel 23 jr. en C. Mets 22 jr. G. A. Raijmaekers 22 jr. en M. F. van Bekhoven 23 jr. H. Bult 22 jr. en M. E. Bosman 20 jr. J. H. Niekoop 28 jr. en L. A. I. Neus 23 jr. J. J. J. B. Reurling 21 jr. en A. M. Ouwens 19 jr. A. Veerkamp 20 jr. en C. van Tricht 19 jr. A. J. Swaders 20 jr. en O. W. J. Bakker 20 jr. J. C. Meeuse 24 jr. en R. H. Simon 22 jr- R. J. Blaauw 31 jr. en E. Radder 27 jr. OVERLEDEN J. A. van de Avoird, vrouw 69 jr., geh. met T. S. Holter. J. P. de Pagter, vrouw 78 jr., geh. gew. met W. de Bruin. W. de Nie, man 66 jr., geh. met J. L. Wagemaker. F. Janse, vrouw 73 jr. J. W. van der Sluis, vrouw 70 jr., geh. gew. met J. S. Lindenburg. G. de Niet, man 49 jr., geh. met J. M. Glimmerveen. A. C. Vollebregt, man 72 jr., geh. met G. M. F. Wuisman. C. Leenderts, vrouw 85 jr., geh. gew. met C. van Geel. C. M. W. van Mil, vrouw 63 jr., geh. met T. H. Mouwens. T. J. M. Landsbergen, vrouw 63 jr. F. K. van der Bilt. vrouw 88 jr., geh. gew. met A. C. Pot. M. Wansleeben, vrouw 65 jr., geh. gew. met T. van Yperen. P. T. Winkelman, man 84 jr., geh. gew. met L. Schilperoord. OOK IN GROTERE MATEN BROERSVEST 109 SCHIEDAM TEL: 267416 Maarten Noordzij met zijn vogel kinderen. Een geelvleugel dwerg papagaai, met op zijn linkerhand een valkparkiet, beide vogels zijn in gevangenschap geboren. De gro te Ara vindt dat gedoe met dat kleine grut biiikbaar muur 7o 7n

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 38