Bijna alle Kerstsneeuw in Europa komt van Koninklijke Sanders Leidse apotheker legde 125 jaar geleden in een kelder grondslag van groot concern HET NIEUWE STADSBLAD - i-huiiv» u. Het Levendaal in Leiden: hi r begon apotheker Sanders in 1851 zijn bedrijf. Het is er nog steeds gevestigd, maar belangrijke produktiecentra zijn er nu ook in Haarlem en in het Bra bantse Vlijmen. ging, antimuggenmiddelen, antivries voor de ruitensproeiers. En zo maar verder met insecticiden en heel merkwaardige artikelen zoals een hondenspray, spuitserpentines en de al genoemde kerstsneeuw die elk jaar bij miljoenen eenheden de deur uitgaat, een onschuldig produkt op basis van stearine. De eerste sneeuworders worden meestal in januari uitgevoerd, daarna breidt de produktie zich stilaan uit. bereikt een piek in de zomermaan den en de herfst. En dan gaat het weer van voren af aan. Ook in Vlijmen is er een voortreffelijk laboratorium dat de produktie voortdurend begeleidt, controle uitoefent op de grondstoffen en halffabrikaten, monsters neemt tijdens de fabricage en tenslotte het eindprodukt test voor de aflevering. Ook wordt er veel onderzoek gedaan op dermatologisch en biologisch terreun waarvoor langzamerhand Europese maatstaven gaan gelden waaraan Sanders nu al voldoet. Sanders is een onderneming. De omvang is moeilijk te beschrijven. Een voorbeeld slechts. Er is een bekende Franse fabriek, de grootste ter wereld op het gebied van glasverpakking. Van bepaalde courante tijpen is Sanders de tweede afnemer en daarmee de op een na grootste ter wereld. En hoe nu vqrder, na 125 jaar? De markt is eeuwig in beweging. I^lërfei nieuwe produkten staan voor de deur. Maar oude komen terug. Zoals het 112 jaar oude melkmeisje dat nooit weg is geweest en dat zich in een de laatste jaren steeds stijgende populariteit mag verheu gen. In 1975 is de alqpde heerlijke lavendelzeep herleefd en in 1976 de Turkse ro/en'zeep, in de oude verpakking, jawel! En het loopt heel goed. Wie weet wat er nog aan oude-nieuwe artikelen te wachten staat. Misschien deden die mensen van 1851 en daarna het misschien toch nog niet zo slecht als sommigen wel eens beweren. Voor het definitieve antwoord daarop moeten we nog wachten tot het jaar 2101 als de Koninklijke Sanders 250 jaar bestaat. Dus nog even geduld alstublieft! ZEEP AL DUIZENDEN JAREN BEKEND Het aantal zeepfabrieken in de wereld is de laatste tien, twintig jaar kleiner geworden maar de produktie per eenheid werd aanzienlijk groter. Dat geldt ook voor de Leidse Koninklijke Sanders die 125 jaar bestaat. Synthetische wasmiddelen domineren voor het gebruik in, bij voorbeeld, wasmachines. Maar de echte zeep is sterk aan het terugkomen vooral nu steeds hogere eisen worden gesteld aan het milieu. Want zeep verstoort het natuurlijk evenwicht, het ecologisch systeem, niet. Het wordt gemaakt van natuurlijke grondstoffen. De eerste zepen waren er al duizenden jaren geleden. In Egypte en vermoedelijk ook in China was het principe bekend. Het berust op het koken (zieden) van een dierlijk of plantaardig vet met een loog. Daarbij ontstaat zeep (de zogenaamde verzeping). Omstreeks twee en een half duizend jaar geleden brachten de Foeniciërs de zeep naar hun nederzettingen aan de monding van de Rhone. Vandaar uit kwamen de Romeinen er mee in aanraking. Galenus noemt zeep als reinigings- en geneesmiddel. In de tijd van de kruistochten namen de ridders graag zeep mee naar huis zoals de sterk geparfumeerde zeepballen uit Damascus. Maar velen kwamen nooit meer terug. Zo ontstond de uitdrukking „om zeep gaan". Pas na 1600 verbreidde de zeepfabrikage zich over Europa. Nederland sprak meteen een hartig woordje mee. De Amsterdamse zeep was lange tijd beroemd. Er werden van overheids wege strenge eisen gesteld aan de kwaliteit van de grondstoffen. In het midden van de vorige eeuw toen meer bekend was over de chemische samenstelling van oliën en vetten, soda op grote schaal ter beschikking kwam en stoom voor de benodigde energie zorgde begon de massale aanmaak. Er kwamen nieuwe soorten oliën ter beschik king, de raffinage ervan werd verbeterd, zeep werd een massa-artikel en bereikbaar voer de gewone man. In die periode begon Sanders ir Leiden zijn zeepziederijtje dat zou uitgroeier tot het concern van nu. NEDERLANDERS HELDER? De nederlandse bevolking heeft van oudsher de reputatie zo helder te zijn. Terecht? Samuel Pepys, de Engelsman met de scherpe pen di van 1660 tot 1669 zijn beroemde dagboel: bijhield dacht er anders over. Bij een bezoek aan Holland viel hem op dat er zo veel geschrobt en geboend werd. Hij schreef: d; Nederlanders hebben zoveel tijd nodig om huil huis en straatje schoon te houden dat zij gee tijd meer hebben voor .zichzelf! Misschien zat er een kern van waarheid in. Of wat het eer grap? En hoe is het vandaag gesteld met de reinheid? Vorig jaar werd in Nederland 10.500 ton zeep gemaakt waarvan 1.800 ton werd uitgevoerd. De Nederlander gebruikt 0,64 kg. per hoofd. Dat is de negende plaats op de Europese ranglijst. Bovenaan staat Engeland met 1,3 kg., hekkesluiter is Portugal met 0,34 kg- Dit is de volledige opgave: 1. Groot Brittannië 1,30 kg. 2. Zwitserland 0,99 kg. 3. Duitsland 0,93 kg. 4. Zweden 0,85 kg. 5. Denemarken 0,78 kg. 6. België 0,73 kg. 7. Noorwegen 0,68 kg. 8. Italië 0,67 kg. en Oostenrijk 0,67 kg. 9. Nederland 0,64 kg. 10. Frankrijk 0,63 kg. 11. Ierland 0.55 kg. 12. Spanje 0,52 kg. 13. Portugal 0,34 kg. Misschien zijn de cijfers niet helemaal onderling te vergelijken. Maar zeker is Nederland geen koploper. Er is nog een gat te dichten tot we Engeland evenaren. Het zal aan de 125-jarige Koninklijke Sanders niet liggen! Misschien heeft u nog nooit opzettelijk zeep geproefd? Probeer het dan ook maar niet. Het is geen lekkernij. Toch is het dagelijks werk voor twee echte zeepzieders van het Klaverblad in Haarlem, dochteronderneming van de Koninklijke Sandersfabrieken uit Leiden. Als de pas bereide zeep op de tong „steekt" is zij goed. Het is een van de vele tradities die nog leven bij Sanders, het bedrijf dat nu 125 jaar bestaat. Een klassieke onderneming met eeuwenoude produkten en in het bezit van de enige echte zeepziederij in Nederland waar het minstens tien jaar duurt voordat je het vak redelijk onder de knie hebt. Maar tegelijkertijd heeft Sanders een hypermo derne fabriek op het Industriepark Vliedberg in het Brabantse Vlijmen. Het complex is tien jaar geleden in gebruik genomen en is steeds verder uitgebreid. Het terrein omvat 4Vi hectare waarvan nu al 70% in gebruik is. Daar staan de nieuwste machines die van sommige produkten miljoenen stuks per jaar volautomatisch afleveren. Maar ook minder omvangrijke afvul-eenheden zodat men de kleine opdrachtgevers niet behoeft teleur te stellen. Het bedrijf vervaardigt van alles. Ook produkten waaraan je niet zo direkt zoudt denken. Zo komt bijna alle spuitsneeuw die met Kerstmis in Europa miljoenen bomen versiert hier van daan. De oude heer Sanders, Leids apotheker, heeft nooit kunnen vermoeden dat hij de grondslag zou leggen voor zo'n rijk geschakeerd en veelzijdig concern dat nog altijd zijn naam draagt. Zijn apotheek was gevestigd op de hoek van de Breestraat en de gracht de Steenschuur. In zijn kelder maakte hij zelf medicinale zepen, een weinig welriekende bezigheid. Het moet dan ook niet zo prettig zijn geweest als de kwalijke dampen opstegen. Vervelend was ook dat de boven de apotheek gelegen woning geiegeld haar deel kreeg. Dat was een onhoudbare toestand. Toen bovendien andere apothekers zeep, die van uitstekende kwaliteit was, steeds meer gingen afnemen moest een andere oplossing worden gezocht. NAAR HET LEVENDAAL In 1851 kocht apotheker Sanders even verder op aan het Levendaal een paar pakhuizen. Het bedrijfje werd geleidelijk aan een grote zaak, nu bekend als de Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieënfabriek v/h Sanders Co. B.V. In de loop van de jaren werd het gehele blok huizen begrensd door het Levendaal, St. Jorissteeg, Kaardesteeg en Korevaarstraat erbij getrokken. Tevens breidde de reeks produkten zich voortdurend uit. De zepen worden nu alleen in Haarlem gemaakt bij het Klaverblad welk bedrijf in 1962 werd overgenomen. Dat is op zichzelf alweer een merkwaardige fabriek waarvan de historie ver teruggaat en waar al in 1864 het succesnummer Karnemelkzeep werd gemaakt met het bekende melkmeisje op de verpakking. Vooral de laatste paar jaar stijgt de vraag daarnaar sterk. Geen wonder. Het is zacht voor de huid en wordt vaak aangeraden door artsen, vooral voor degenen die niet tegen synthetische middelen of scherpe zeep kunnen. Maar behalve dat worden er in Haarlem nog tal van andere soorten zeep gemaakt. Sanders kan niet minder dan 600 verschillende modellen leveren en ook de nieuwe typen zoals de populaire koordzepen (voor douche en bad). Verder scheerzepen zoals de beroemde „met den blauwen scheerkop", dat wil zeggen een romig-schuimend ingezeepte heer met een strak achterovergekamd kapsel en een in fijne punten gedraaide snor. Hij stond in blauwe kleur (vandaar die „blauwe kop") op elke verpakking afgebeeld. Ook op het, een halve eeuw geleden zo sensationele kartonnen juipje (De Nieuwste Vinding, Zindelijk en Practisch). En vooral de medicinale zepen waarmee het allemaal begonnen is en die nu nog steeds gebruikt worden (of het ook een goed recept was van apotheker Sanders!). Het zijn Querinol met een ontsmettende werking, zwavel- en teerzeep voor bepaalde mediche toepassingen, overvette grondzeep voor babies en ossegalzeep voor het ontvlekken van stoffen. In de fabriek te Leiden vindt de produktie plaats van de kleinere luxe en decoratieve cosmetica zoals lippenstiften, nagellakken, oogschaduws en crèmes, onder andere die van het Franse merk René Pascal (Panique, Musk, Zodiac) die door Sanders in licentie worden vervaardigd. Hier is ook een voortreffelijk uitgerust kwaliteits- en research laboratorium. Dat heeft tot taak nieuwe produkten te ontwikkelen en voorschriften te verstrekken die tijdèns de produktie nauwgezet worden aangehouden en gecontroleerd. NIEUW BEDRIJF IN VLIJMEN Sanders heeft veel te kampen gehad met ruimtegebrek. Zowel in Leiden als in Haarlem zijn de gebouwen in de oude binnenstad gevestigd. Er is nauwelijks meer plaats voor uitbreidingen. Daarom werd in 1967 in Vlijmen (tussen Den Bosch en Waalwijk) een nieuw bedrijf gesticht dat aan alle eigentijdse eisen beantwoordt. Daar wordt van alles gemaakt. Natuurlijk de klassieke eau de cologne, de eau de toilette en de eau de parfum. Maar ook shampoo bij duizenden liters, badschuim en -lotions, deodoranten, haarlakken, kleurverste- vigers, tandpasta, wasverzachters en vaatwas- middelen. Van alles voor de auto zoals ruitontdooiers, vochtverdrijvers, vinyldak-reini- Ér ligt een grote afstand tussen de kelder In Leiden waar de apotheker Sanders 125 jaar gele den begon met het maken van medicinale zepen en het grote concern van nu. Er wordt vooral veel aandacht besteed aan research in de moderne laboratoria.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 61