Interexta met nieuwe "tokkelmachines morgen in het Stedelijk Ria Janse en Pierre Jansen openen tentoonstellingen neem vaker een bloemetje mee beide kerstdagen open! OL0US0M Bingo Ijzerhandel Engering uitgebreid Riverside jazzclub Dansfestijn voor de Instuivers Schiedams Mannenkoor op de radio GeiNioe klNDEK J. Mokkenstorm afwezig H. B. Erkelens ff kleu^OJc'OMö flTOENJ Alleen Praktijk gesloten HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 Op 18 december zal het kamermuziekgezelschap Intertexta ondermeer twee concerten voor drie clavecimbels en strijkers van Johan Sebastiaan Bach uitvoe ren. De solopartijen zullen worden gespeeld op Italiaanse clavecimbels, d.wj., op instrumenten, gebouwd volgens de constructieprincipes die gedurende de bloeitijd van het clavecimbel (16e-18e eeuw) in Italië werden toegepast. Men zou kunnen zeggen dat een clavecimbel een neergelegde harp is met een aangebouwd tokkelmechaniek. Het instrument ontstond omstreeks 1400, waar schijnlijk in Italië, terwijl het aan het eind van de 18e eeuw in ongebruik geraak te. De stijl van muziek maken veranderde en omdat men vroeger voornamelijk eigentijdse muziek speelde nam de piano de plaats in van het clavecimbel. De belangstelling in onze muziek uit vroegere perioden bracht een weder geboorte van het clavecimbel met zich mee. De hedendaagse clavecimbel- bouwers beschouwden aanvankelijk de antieke instrumenten als primitieve bouwsels en brachten talloze con structiewijzigingen aan, die er vooral op gericht waren om de bedrijfsze kerheid te verhogen. De meeste wijzi gingen hadden echter een beduidende invloed op de klank en langzamer hand is duidelijk geworden dat de klankschoonheid van het clavecimbel alleen gehandhaafd kan worden wan neer de oude constructieprincipes toe gepast worden. Kennis van de karak teristieke klank van de oude instru menten leidt bovendien tot een beter begrip van de muziek uit de tijd dat deze instrumenten gebruikt werden. De clavecimbels die in de loop der eeuwen in Italië werden gebouwd on dergingen nauwelijks veranderingen. Wel ontstond er in de 16e eeuw in An twerpen een belangrijk centrum van clavecimbelbouw. Het Vlaamse type wijkt sterk af van het Italiaanse en on derging verdere ontwikkeling in Frankrijk, Duitsland en Engeland, waarbij echter sterke verwantschap met het oorspronkelijke Vlaamse type bleef bestaan. De meest karakteristie ke verschillen tussen deze twee typen zijn gelegen in de constructie van de kast en de snaarlengten. Het Vlaamse model heeft een relatief zware kast, met de nodige balken om de snaar spanning te weerstaan. Het Italiaanse instrument heeft nauwelijks een in wendig geraamte en is zeer licht van constructie. Het totale gewicht is vaak niet meer dan 25 kg. De snaarlengte in de bovenste octaven een zeer be langrijk element voor het klankkarak ter zijn bij de Italianen belangrijk korter dan bij de Vlamingen. Mede doordat de vorm van de kast bepaald wordt door de snaarlengten is het Ita liaanse clavecimbel herkenbaar aan de diepe bocht in de kast. Heeft het Vlaams clavecimbel een sonore bas en een zeer heldere diskant, het Italiaans instrument is lichter, minder helder en streng van toon, waardoor het zich bij zonder goed mengt met andere instru menten. Wat de bouw van clavecimbels volgens de oude constructies betreft kan men van mening verschillen over de vraag of dergelijke instrumenten copieën van bestaande oude instrumenten moeten zijn en in hoeverre al dan niet gebruik gemaakt mag en kan worden van moderne materialen. Hierbij dient in het oog gehouden te worden dat een nauwkeurige copie indien deze al gemaakt kan worden geen garantie is voor een instrument met de „juiste" klank. Dit is tenslotte met het copieë- ren van de Stradivarius violen ook nooit gelukt... In het concert op 18 december worden twee instrumenten gebruikt die wer den ontworpen door Wim van der Wel en gebouwd door Kees Streefkerk en Wim van der Wel. Het zijn geen co pieën. Bij het ontwerp werd uitgegaan van een groot aantal gegevens van be staande antieke instrumenten. Men zou kunnen zeggen dat deze beide in strumenten het „gemiddelde" Ita liaanse clavecimbel vertegenwoordi gen. Het derde instrument is vervaar digd uit een bouwpakket naar ontwerp van H. Bedard. Dit instrument is een vrije copie naar een clavecimbel uit Bologna (1521) en werd gebouwd door Wim van der Wel. In de pauze van het concert is er gele genheid de clavecimbels nader te be kijken en met de bouwers van gedach ten te wisselen. Het programma van het concert vermeldt voorts nog wer ken van Haydn, Monteverdi en Han del en wordt gegeven in de luisterrijke aula van het Schiedams stedelijk mu seum. Deze concertruimte kent spe ciaal voor de kamermuziek zijn weer ga niet in het Rijnmondse gebied! En in de pauze kunt u bovendien nog even de altijd boeiende tentoonstellingen in het museum bekijken. A0X ROTTERDAM 010-144329 MATENJ FILIAAL Met twee sfeervolle tentoonstellingen kompieteert het Stedelijk Museum Schie dam op vrijdag 17 december haar kersttentoonstellingsprogramma. Des avonds om kwart over acht zal mevrouw Ria Janse, voorzitter van de Histo rische Vereniging Schiedam, de opening verrichten van de tentoonstelling „Schiedam op schaal", zie bijlage, terwijl Pierre Janssen hetzelfde zal doen voor de tentoonstelling „de verstilde wereld van Karsper en Eduard Karsen". Deze tentoonstelling werd gerealiseerd naar een reeds lang bestaand idee van Pierre Janssen en kwam tot stand door een jaar van nauwe samenwerking tussen het Stedelijk Museum van Schiedam en het Gemeentemuseum van Arnhem. De schilders Karsper en Eduard Karsen, vader en zoon, best rijken met elkaar bijna de gehele 19e eeuw. Karsper (1810-1896) is de schil der van romantische staden rivierge zichten, die grotendeels aan de fanta sie ontsproten zijn. In zijn schilderijen is het altijd één soort weer en licht dat het meest lijkt op blauwe, vroege, zon nige lente of ijle herfst, maar het geen van beiden is. De problemen en zorgen van het dagelijks leven houdt hij bui ten zijn schilderijen. Het is alles vrien delijk, kalm en pittoresk. Eduard Karsen (1860-1941) had zijn meest creatieve periode zo tussen 1890 en 1900. Hij is de schilder van Amster dam en omgeving. Naar de geest is hij een echte tachtiger, die in zijn schilde rijen juist wel zijn eigen stemmingen en gemoedstoestand tot uiting brengt. Zijn werk is ingesteld op avond en schemering. Hij schildert een omge- droomde werkelijkheid. De stemming is melancholiek, verstild en ijl. Het interessante van deze tentoonstel ling is dat aan de hand van de schilde rijen van deze twee generaties duide lijk wordt hoe het levensgevoel in de loop van de 19e eeuw volkomen ver andert. Uit de gezapige, objectieve, duttende burgerbraafheid rijst een modern levensgevoel op. waarin het individu heel belangrijk wordt en waarin angst, onzekerheid en verwar ring tot uiting gebracht worden. Bijzonder is ook dat hier schilderijen in de openbaarheid komen die norma liter vrijwel nooit voor het publiek toe gankelijk zijn, omdat een groot deel van de bij elkaar gebrachte schilderij en afkomstig is uit particuliere collec tie. De tentoonstelling is in Schiedam tot 16 januari 1977 te zien en gaat daarna naar Arnhem. Openingstijden museum: dagelijks 10- 17 uur; zondags 12.30-17 uur. Ie Kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Als u in de omgeving van het Wibautplein Kersttoestanden nodig heeft, dan is de firma Engering op de Troelstralaan 113 het goede adres. ARTS tot 3 januari 1977 Waarnemende artsen: Ch. A. Poll A. C. Nijs L. B. E. van Hoogenhuyze L. H. Geerdes Aanvragen huisbezoek: Tel. 206611 (tussen 8 en 9 uur). Door gewoon het pand ernaast erbij te trekken op de Troelstralaan 113 heeft de jonge zakenman J. Engering einde lijk meer ruimte gekregen. En dat was hard nodig. Vooral nu ieder huisgezin jacht maakt op Kerstballen, kunst- kerstbomen en wat daar alzo bijhoort. Ook de Kerststalletjes zijn weer hele maal „in". U vindt dat hier allemaal en sfeervol opgesteld. Zodat u nu een beter over zicht heeft en ook beter keus kan ma ken uit al die Kerstspulletjes. Daar naast vindt de ras „Doe-Het-Zelver" hier ook van alles. Van klein schroefje tot uitgebreid gereedschap en ga zo maar door: De verkoop van vuurwerk begint hier op 27 december. Ook daarvoor zijn de nodige voorzieningen getroffen, zodat deze zakenman de Kerstdagen en Oud en Nieuw met een gerust hart tege moet kan zien. TANDARTS TEL. 71.28.02 tot 4 januari. Dinsdagavond 21 december is er weei een gezellige bingoavond voor de leden van de wijkvereniging „Het Singelkwartier" in zaal Marijke in het Broersveld 121. Aangemoedigd door het grote succes dal de Diksi Mesjien onlangs bij de leden van de Riverside Jazzclub oogstte, heeft Kan Roelings deze formatie in de modernere dixieland- stijl zaterdagavond 19 december opnieuw gevraagd naar zaal „Tivoli" te komen aan de Nieuwe Haven, deze formatie bestaat al twee jaar en oogst overal veel succes. Aanvang zaterdag avond tien uur. Iris bloemenkiosken, stationsplein: Dagelijks geopend tot 's avonds 9 u en zondags tot 8 u (b.v bloemsierkunstj l.boekhout óók na zessen De opera „Een leven voor de tsaar" waarmede het 110-jarig Schiedamse Mannenkoor in november in de Havenkerk zoveel succes mee oogstte, wordt door de NOS dinsdagavond om kwart over zeven via de radio uitgezonden. Zondagavond 19 december komt er een groot dansfestijn voor alle leden en bezoekers van de Instuif in gebouw „Arcade" op de Lange Haven 71. Er zal een demonstratie stijldansen van liet kampioenspaar van de dansschool van Kees Sitton zijn. Plus een danswedstrijd met geweldige prijzen voor alle leden. Muzikale omlijsting van Sammy Green's Disco theek, hetgeen alleen hierop neer komt dat het een avond uit de kunst wordt. Toegangsprijs vijf gulden, aanvang acht uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 3