Snoeien en uitdunnen van bomen Programma van de Plantsoenendienst komende winter Sporttoernooien in de kerstvakantie Spreekuren van Sociale Dienst Verdwenen straten Weer T uberova onderzoek Pas op met vuurwerk! Nieuwjaars vuren 1977 Sluiting met Kerstmis en Nieuwjaar Aanvraag huursubsidie vóór 1 januari 1977 Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telef. 26.05.00, toestel 340. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - WOENSDAG 22 DECEMBER 1976 In het voor de deur staande winterseizoen, een periode waarin niet geplant kan worden, zal de hoofdafdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken in Schiedam aan de bomen en de houtopstanden in de stad snoei en dunningswerkzaamheden uitvoeren. Een vrij omvangrijk karwei, aangezien er steeds meer bomen en groenvoorzieningen in Schiedam komen. De ervaring leert dat veel bewoners, gesteld op het aanwezige stads- groen, dit snoeien en uitdunnen argwanend bekijken en er wel eens verkeerde conclusies uit trekken. Daarom leek het ons goed om vooruit maar een overzichtje te geven, van wat er ondermeer zai gaan gebeuren. Om te beginnen met de parken. Op het werkschema staat de dunning van de elzen om zo een betere lichtval te krijgen op de gewenste onderbegroeiing. Vlierstruiken, die makkelijk andere heesters overwoekeren, worden verwijderd. Verder het "knotten" van de wilgen, die aangetast worden door de gevreesde watermerk-ziekte (zoals eerder ook gedaan moest worden bij de bomen langs het Duivenpad) en het "opkruinen" van de populieren, die een te lage vertakking hebben. In de plantsoenen zal het oudere bosplant soen, dat daar bij de aanleg is geplant, op beperkte schaal worden uitgedund; dit geldt voor elzen en andere "vulhout"-soorten. Daarbij zal ook zeer beperkt snoeiwerk worden verricht in de z.g. "struikentage". De meeste belangstelling zal wel het werk aan de straatbomen krijgen. In verband met binnengekomen klachten van de bewoners over een teveel aan schaduw in de zomer, wordt gesnoeid in de grote populieren staande aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan (zie foto), de Westfrankelandsestraat, Van der Palmlaan, de Kappeijne van de Coppellolaan, de Havenstraat en de Buys Ballotsingel. In al deze populieren zullen de ondertakken worden weggenomen en verder een lichte snoeivorm toegepast. In de Nassaulaan en in de omgeving van de Wattstraat worden de Robinia's, een accacia-soort, in beperkte mate gesnoeid. In de praktijk is gebleken, dat van een aantal bomen langs de 's-Gravelandseweg in het Industrieterrein, de kruin wordt beschadigd door de hoge opbouw van vrachtwagens. Daartegen worden maatregelen genomen, waarbij zo nodig de bomen verplaatst worden, verder van de rijbaan af. In Groenoord zal, in verband met de werkzaamheden aan de Laan van Bol'Es en Omdat de bewoners er klachten over hadden zullen deze hoge populieren aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan door de Plantsoenendienst licht gesnoeid worden in de komende maanden. op het Bart Verhallenplein, de standplaats van de bomen aangepast worden aan de nieuwe ontwerpen voor de laan en het plein. De Plantsoenendienst springt heel voorzichtig om met de bomen in de stad. Waar een boom, in verband met het uitvoeren van werkzaamheden, in de weg staat en niet op die plaats gehandhaafd kan worden, zal deze boom worden verplaatst en alleen gekapt, wanneer het niet anders kan. Door een sterke ontwikkeling in de techniek is het thans mogelijk geworden om ook grote bomen te verplanten. Dat is dan in de afgelopen maanden ook gebeurd met vier platanen en een populier, die aan de Hoofdstraat plaats moesten maken voor de nieuwe Buitenwaterkering en verplant zijn naar de Zijlstraat, de Spieringshoek en de Buitenhavenweg. Bovendien zijn twee leilin den, dat zijn "plat"-gesnoeide bomen, uit het Beatrixpark overgebracht naar de Broersvest hoek Boterstraat, waar ze goed uitkomen tegen het juist gerestaureerde oude pand. Bij de inpassing van de voormalige Poldervaart aan het Polderbemalingsplan, waar we op deze plaats kortgeleden uitvoerig over schreven, zijn tussen de Spieringshoek en het Pr. Beatrixpark eveneens een aantal bomen verplaatst naar de in de buurt gelegen groenstroken. Medio maart mag men meer boom-verplantingen verwachten. ft De schoolsporteommissie van de Sportraad heeft voor de aanstaande kerstvakantie weer drie schoolsportevencmenten georganisén-d. De belangstelling daarvoor is wederom zeer groot: er doen liefst 3.195 leerlingen aan mee! Het schooltafeltennistoernooi heeft plaats in het tafeltenniscentrum de Korenbeurs. De 115 meisjes van 10-12 jaar zijn zaterdag 18 december j.l. reeds aan bod geweest; de 232 jongens van 10-12 jaar komen op dinsdag 28 december aan bod. Voor de 154 leerlingen van het voortgezet onderwijs zal dat zijn op woensdag 29 december. De leiding van dit, toernooi is in handen van de leden van de Schiedamse tafeltennisverenigingen. Het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappert- laan is het strijdperk voor de vele zwemmertjes. Op maandag 27 december hebben de individuele zwemnummers, de vrije slag en de schoolslag, voor de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen van de lagere scholen plaats, waaraan 423 jongens en 451 meisjes deelnemen. De vijf leerlingen die zich in de series als snelsten hebben geplaatst, komen op dinsdag 28 december in de finales uit. Op deze dag wordt ook de schoolestafette gehouden, waaraan de ploegen uit de 4e, 5e en 6e klassen deelnemen. Daarvoor hebben 50 jongens- en 52 meisjes-ploegen of totaal 510 leerlingen, ingeschreven. De leiding berust bij de schoolzwemcommis- sie bestaande uit de dames L. Kamp en C. Hazebroek en de heren J. van Velsen, B. Jeene, B. Kegge, W. van Wijk en G. Rens; met assistentie van leden van de Schiedamse Vrijwillige Reddings-Brigade en het zwembad personeel. Het zwemmen begint op beide dagen om 8.30 uur. Aan het schoolbasketbaltoernooi in de Sporthal Margriet op 29,. 30 en 31 december nemen in totaal 1.310 leerlingen van het voortgezet onderwijs (12-18 jaar) deel en wel 72 jongens- en 59 meisjes-ploegen van 10 leerlingen, stiueeld over 28 poules. De wedstrijden beginnen telkens om 8.30 uur. Op 3^december Vorden èe wedstrjjjlpji voor de lïjarigen gespeeld en ook de finales voor de groepen 12-13 jaar, 14-15 jaar en 16-17 jaar. i De leiding berust bij de schoolbasketbalcom- mTssie, te weten de heren H. Brand, J. Beijer, M. Witsel, J. Quadt en J. Tassens en voorts vele leden van de basketbalvereniging Juventus. In verband met Kerstmis en Nieuwjaar zullen van de Gemeenschappelijke Openbare Bi bliotheek de Centrale aan de Lange Haven 131 en alle filialen op de vrijdagen 24 december en 31 december 1976 om 16.00 uur gesloten worden en op de zaterdagen 25 december (le Kerstdag) en 1 januari 1977 (Nieuwjaarsdag) gesloten blijven. Het Stedelijk Museum Hoogstraat 112 zal op le Kerstdag 25 december en op Nieuwjaars dag 1 januari gesloten zijr.. De secretarie-afdeling Burgerzaken (dus ook de Burgerlijkes Stand), Overschiesestraat 2 hoek Broersvest, zal op de vrijdagen 24 december en 31 december na 15.00 uur gesloten zijn. Bij het Openbaar Slachthuis is voor de aanmelding van destructiemateriaal op de vrijdagen 24 december en 31 december de regeling als volgt. Bij aangifte tussen 8.30-11.00 uur worden de kadavers nog dezelfde dag opgehaald; bij aanmelding tussen 13.00-15.00 uur gebeurt het ophalen de daarop volgende maandag. De veehouders wordt verzocht van het hebben van destructiemateriaal zo vroeg mogelijk aangifte te doen. De Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam zal voortaan op de dinsdagochtenden voor het publiek gesloten zijn. Gehoopt wordt, dat door het beperken van het aantal spreekuren met één, een versnelling in de afdoening van de aanvragen bereikt kan worden. De overige spreekuren van de Sociale Dienst blijven ongewijzigd. Deze zijn: - in het gebouw Nieuwstraat; op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 11.00 uur en volgens afspraak; - in het Dienstencentrum De 4 molens: op donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur; - in de school Dwarsstraat 33: op woensdag middag van 14.00 tot 15.00 uur; - in het gebouw De Ark, Hargplein 101: op dinsdagmorgen van 14.00 tot 15.00 uur. Als gevolg van nieuwe ontwikkelingen in Schiedam is in de loop der jaren een aantal straten komen te vervallen. Ze zijn er niet meer! Dan heeft het handhaven van de namen van de straten in de registers geen zin meer en kan alleen maar leiden tot vergissingen. Daarom heeft de gemeenteraad het besluit genomen om deze 29 straatnamen officieel in te trekken. Voor vele Schiedammers en vooral de ouderen onder hen, hebben deze straatnamen in het verleden wel een betekenis gehad. Om nostalgische redenen willen we daarom de namen van deze verdwenen straten nog eens op een rijtje zetten. Het zijn dan: Achtersingel, Bagijnenhof, Doelehofje, Doele- straat, 's-Graveland langs de Schie, Gusto- straat, Hoflaanstraat, Kethelweg, Laan Ons Genoegen, Louronstraat, Merellaan, Nieuwe- buurt. Nieuwe Sluis, Nieuwsticht Midden, Nieuwsticht Noord-zijde, Nieuwsticht Zuid zijde, Noordvestlaan, Otterbuurt, Sint Jans hofje, Sint Janssteeg, Sluisweg, Spoorstraat, Sterrebos, Tuinstraat, Vellevestsingel, Voor malig Hofje van Belois, Vijfsluizen, Kepplers- straat en Willemshofje. De Stichting Tuberova heeft het voornemen om met medewerking van de gemeente in de tweede helft van januari 1977 in Schiedam een begin te maken met een bevolkingsonder zoek op tubercelose en andere ziekten van de borstorganen, te houden bij mannen en vrouwen boven de 40 jaar. Een soortgelijk onderzoek is in Schiedam voor het laatst gehouden begin 1975, doch toen voor personen boven de 30 jaar. Het borstonder zoek begin 1976 betrof alleen de mannen boven de 40 jaar. Ongeveer 32.000 inwoners komen in aanmer- Om de hinder en de eventuele aangerichte schade door het afsteken van vuurwerk zoveel mogelijk te beperken zijn in de gemeente Schiedam een aantal regels vastgesteld voor wat betreft het afsteken en ook de verkoop van vuurwerk. Personen beneden de achttien jaar mogen geen vuurwerk bij zich hebben. Het afsteken van vuurwerk is alleen toegestaan vanaf 31 december 23.00 uur tot 1 januari 1.00 uur. De verkoop van vuurwerk is gebonden aan een vergunning van B en W en mag slechts gebeuren in de periode van 27 december tot en met 31 december. Veel mensen ondervinden echt hinder van het lawaai veroorzaakt door het afsteken van vuurwerk en deze overlast is des te groter wanneer het vuurwerk vóór oudejaarsnacht wordt afgestoken. Ook dieren worden er schrikachtig en angstig door. Bovendien blijkt elk jaar opnieuw dat te veel mensen verwondingen oplopen bij de onvoor zichtige behandeling van het vuurwerk terwijl er ook nogal eens schade wordt aangericht. De nare gevolgen kunnen beperkt blijven indien men zich zou willen houden aan de door het gemeentebestuur gestelde regels en bovendien ook let op de overlast die men veroorzaakt voor mens en dier. De traditionele Nieuwjaarsvuren 1977, de massale verbranding van oude, verdorde kerstbomen, zullen ditmaal op maandag 3 januari 1977 ontstoken worden om 19.00 uur precies. Dat gebeurt dan op twee plaatsen in Schiedam: op het terrein bij de kruising van de ChurchUIweg/Zwaluwlaan en op het terrein aan de Westfrankelandsedijk, in het verlengde van de Rubenslaan. Een ieder die vrijwillig een oude kerstboom komt inleveren krijgt daarvoor een kwartje per boom. Het bedrag is dus dit jaar aanmerkelijk verhoogd van 10 cent tot een kwartje. Dit is niet alleen gedaan om zoveel mogelijk oude kerstbomen bijeen te krijgenen zo ook flinke grote Nieuwjaarsvuren, maar ook aan te moedigen dat de jeugd niet op eigen gelegenheid fikkies gaat stoken. Dat laatste geeft nogal een smeerboel in de straten en overlast, maar kan ook schade aanrichten en ongelukken veroorzaken. De gemeentelijke V.R.O.M.-dienst zal er voor zorgen dat op zes punten in de stad kerstbomen ingeleverd kunnen worden, nl. op het Rozenburgerplein, Van 't Hoffplein, de Parkweg hoek Mgr. Nolenslaan, Dr. Wibaut- plein bij het Wijkcentrum, Frans Halsplein en het terrein van de V.R.O.M.-dienst aan de Buitenhavenweg 154. Personeel van de gemeentelijke diensten zal op deze plaatsen van 9.00 tot 12.30 uur de bomen in ontvangst nemen en de premies uitkeren. Op de twee genoemde stookplaatsen kan men voor het inleveren van de kerstbomen terecht van 9.00 tot 19.00 uur, het moment dat de brand wordt gestoken in de stapels bomen. Wij brengen in herinnering dat de aanvragen voor een individuele huursubsidie vóór 1 januari 1977 ingediend moeten zijn. De uiterste termijn was aanvankelijk 1 oktober 1976, doch de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de termijn voor het aanvragen en indienen verlengd tot 1 januari a.s. Voor wie verhuisd is geldt een termijn van drie maanden na de eerste huurdatum. Informatie betreffende de huursubsidierege ling is te verkrijgen op de gemeente-secretarie afdeling Algemene Zaken op de 2e etage van het Stadskantoor Emmastraat 1, geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur (alleen op werkdagen), of telefonisch op nummer 260500 tst. 367. Bij de afd. Alg. Zaken zijn ook de aanvraagformulieren verkrijgbaar die daar ook ingevuld ingeleverd dienen te worden. king voor het onderzoek en de ervaring leert dat driekwart van de opgeroepenen aan het onderzoek zal deelnemen. Van deze deel nemers zal een vrijwillige bijdrage van 3,50 worden gevraagd. Zoals gebruikelijk bij het Tuberova-onderzoek zullen de in aanmerking komende personen een individuele oproep ontvangen. In een later stadium zal bekend worden gemaakt op welke plaatsen de onderzoekingen worden gehouden en ook wanneer.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 16