goed advies: lach's om het oudejaar een zeer geslaagd dia-avondje Dat zeggen we met deze foto van een bijna opgebrande kaars, die straks zal worden uitgeblazen. Een simpele foto, wel speciaal in elkaar gezet voor dit doel, maar daarom niet minder geslaagd. Dat zachte licht komt van de kaars, lijkt het. Maar dat is niet waar; het werd bereikt met een lichtje afkomstig van een losse lamp. Het kan ook een losse elektronenflitser geweest zijn, die met een ver- lengkabeltje van links het tafereel bescheen. Een idee voor de laatste foto in uw album van dit jaar? Daarom zeggen we: dag 1976! En ook in fotografisch opzicht: een geslaagd 1977. Tip voor amateurfilmers: Toegegeven: in vele opzichten was het jaar 1976 niet een jaar van uitbundige vrolijkheid. D'r zijn nogal wat din gen, die zich niet helemaal positief ontwikkeld hebben. Maar dat is geen reden om over 1976 te somber te doen. Hier is een recept om eens gezellig te lachen over het jaar, dat bijna of geheel is verstreken. Een recept voor mensen, die dit jaar hebben gefilmd. En die met dat filmmateriaal best iets willen doen. het verhaal van' Toegegeven: er zijn avondjes, waarop dia's worden ver toond, die zo weinig interessant zijn, dat er in het donker van de huiskamer inderdaad enig zacht gesnurk hoorbaar is. Maar dat hoeft niet! Het is zelfs zo, dat bij een onlangs gehouden marktonderzoek meer dan de helft van de on dervraagden vertelden, dat men een dia-avondje bij vrienden erg leuk vindt. Dat waren dan mensen, die op bezoek waren bij een man, die zijn diapresentatie heeft georganiseerd net als de gastheer, waarover het gaat in het volgende verhaal van een zeer geslaagd december dia avondje. ET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 dierentuin, boodschappen doen en de feestdagen in december. En nu komt het werkje, waar u veel plezier van zult hebben: u gaat.in al die korte shots, zoeken naar humoristische dingen. Die humor kan zitten in de opname zelf (Je roen valt van slee, schaatst op z'n eentje met de rest ergens in de verte, een sneeuwbal, die doel treft. Enzovoort). dag 1976! Een stukje film, waarin Jeroen van de slee valt. Monteer er een zonnige strandscène achter, zodat er een grappig effekt ontstaat. Zo maakt u een humoristische film over uw gezin, waarvoor in het artikel: Lach s om het oude jaar! een aantal tips worden gegeven. Dit is een voorbeeld vair "beeldrijm"Wanneer drie van deze eet- scènes direkt achter elkaar worden gemonteerd, ontstaat er een zeer komisch effekt. Er zijn amateurfilmers, die van al het materiaal, dat ze in een jaar bij elkaar hebben gefilmd, een se rieus verhaal maken. Een soort "journaal van je eigen leven". Dat is een mogelijkheid, waar door je in de loop van de jaren gaat beschikken over een werke lijk uniek bezit: een persoonlijk filmverhaal, dat mooier en boei ender is dan welk TV-journaal Omdat je van deze film zélf de hoofdpersoon bent. Andere mogelijkheid Niet iedereen vindt echter de tijd om al die films te monteren. Maar velen van deze filmers willen toch wel graag iets doen met hun spoeltjes met "vakantie" en "sneeuwpret" en "Jeroens'ver jaardag" er,op. Die mensen advi seren we: maak eens losjes weg een samenvatting van dat materi aal. Een kleine lachfilm uit het leven van een gezin. Eerst inventariseren! Het is goed om eerst via de pro- jektor of de viewer alle beschik bare materiaal te bekijken. Schrijf, bij die eerste inventarisa tie, alle scènes, die op een Die gastheer wist wat dat woord betekent. Want een echte gast heer is iemand, die de moeite neemt zich te verdiepen in wat zijn gasten prettig vinden. Dat kost wat voorbereiding - maar wat geeft dat. als deze de basis is van een geslaagde avond? De programma-keus 't Is altijd goed even na te gaan hoe de groep mensen, die is uit genodigd. precies is samenge steld. Want daar moet immers hel programma op worden afge stemd Als de gastheer bijvoor- spoeltje zitten eens onder elkaar op. Zo bijvoorbeeld: spoel 1: winter Jeroen met de slee op de rug naar bergje Hij gaat op de slee zitten Opname van stukje start Jeroen met slee in de verte onder aan baantje Onderweg (ander standpunt) Slee vliegt bijna op andere slee Jeroen laat zich vallen Slee glijdt door enzovoort. Dat zijn alvast acht opnamen van een filmpje, dat u in het begin van dit jaar. toen het winterde, hebt opgenomen. Er zijn nog wat an dere opnamen van een schaats wedstrijd, waar Jeroen ergens in de achterlinie is geëindigd en er is een stukje sneeuwbalgevecht. Hele jaar op papier Zo krijgt u, als u in de loop van 1976 regelmatig hebt gefilmd, het hele jaar door op papier. Een verjaardag, de vakantie, een boswandeling, een bezoek aan de beeld gek is op honden en leuke dia's heeft van zijn herdershond, dan is dat niet erg interessant voor de buren, die geen hond hebben en eigenlijk als de dood zijn voor dat beest. En zo kan een avondje met op zichzelf erg leuke dia's van de kinderen niet zo goed val len bij kennissen, die zelf geen kinderen hebben. Om maar eens een paar extreme voorbeelden te noemen. Het betekent dus: stel het programma af op de mensen, die worden verwacht. De tijdsduur Wie wel eens een serie vakantie dia's van vrienden heeft bekeken, weet dat overdaad schaadt. Zwit serland is een mooi land, maar vijftig dia's achter elkaar van weer een berg met een sneeuw top, gaatje de keel uithangen. En Ierland is een machtig vakantie land, maar een serie van dertig altijd groene dia's van de heuvels met de zee op de achtergrond, zijn slaapverwekkend. Hoe lang een dia-presentatie mag zijn? Als het series zijn als zojuist genoemd: niet meer dan vijf en twintig. Maar als het een serie is mèt veel variaties, een serie die op boei ende wijze wordt toegelicht, dan zijn drie bakjes van 36 dia's vaak vertoond voor je een gaap hoort. De toelichting En dat brengt ons op het derde - misschien het moeilijkste punt van een dia-avond: het vertellen over de dia's, die je vertoont. Tenzij de gastheer een beroeps verteller is, gaat dat niet vanzelf. En dat betekent, dat het goed is vooraf een lijstje te maken van de dia's, met wat notities. Doordat naast de projektor te leggen kan de gastheer/verteller een boeiend verhaal opbouwen, waarbij hij soms ook het komende dia in zijn toelichting kan betrekken. Dat vraagt enige voorbereiding en misschien een keertje proefdraai en. Maar dat is nu juist één van de dingen, die een attente gastheer graag voor zijn gasten over heeft. De avond zelf Het spreekt vanzelf, dat de stoe len van tevoren zo zijn opgesteld, dat ieder gemakkelijk kan kijken zonder ingewikkeld gesleep met meubels. En dat alle technische spullen in een hoekje kant en klaar staan voor projektie, zodat het projektiescherm en de projek tor alleen nog op hun plaats hoc- Andere effekten Er zijn echter in een film door het opnieuw rangschikken van de beelden ook andere effekten te verkrijgen. Dat kunnen onver wachte overgangen zijn. Bijvoor beeld tussen wat zonnig - hete vakantiegebeurtenissen plotse ling dat sneeuwbalgevecht. Of dat stukje film over de slee, die bijna een andere slee ramt, en di rekt daarna ineens een dichtbij opname van zoonlief, die aan het strand in een zwempak onbedaar lijk staat te lachen. Vooral als men zo'n scene dubbel herhaalt (dus nog eens een stukje slede vaart en nog eens een stukje strandpret), wordt daar straks smakelijk om gelachen. Beeldrijm Een andere mogelijkheid is: het zoeken van gelijke handelingen, die achter elkaar gezet, vaak een erg gek effekt geven. Weer een voorbeeld: in verschillende shots wordt er iets gegeten. Een hap in een appel; een aap, die een pinda opknabbelt: een paard, dat gras krijgt; moeder, die een stukje proeft van haar verjaarstaart. Die opstapeling van etende mensen en dieren vlak achter elkaar of van allerlei andere handelingen of dingen wordt "beeldrijm"ge- noemd. Nog meer effekten Misschien hebt u een projektor, die verschillende snelheden kan - draaien. Dan is het goed om in zo'n 1976-overzicht eenmaal één stukje te vlug en éénmaal een scène langzaam te projekteren. Niet te vaak, want dan wordt het gauw flauw. Ook het "omge keerd" monteren, waardoor een terugloopeffekt ontstaat (bijvoor beeld een sledevaart naar boven of een sneeuwbal, die terug vliegt) doet het, zij het ook met mate toegepast, erg goed. Fantasie laten werken Fantasie is het enige wat u nodig heeft als u zo'n André van Duin achtig kolderverhaal van het afge lopen jaar in elkaar zet. Fantasie en ook wel: tijd, want als u dat goed wilt doen. dan zult u er echt wel een paar avondjes of een weekend mee bezig zijn. Maar één ding is zeker: zo'n familie lachfilm maken is werk. waar u erg veel plezier aan zult beleven. Bij het monteren en straks: bij het projekteren. Want is het - bij alle ernst die er almeer dan genoeg is - niet verrukkelijk om als gezin eens lekker te lachen om de vro lijke gebeurtenissen van het jaar 1976? ven te worden gezet. Het spreekt vanzelf, dat de laatste lichtknop door een van te voren geïnfor meerd gezinslid wordt bediend. En dat er, als het kan, wat toepas selijke, zachte muziek van grammofoon of bandrecorder wordt gedraaid. Wie dan tijdens een lange serie op een logisch moment tijd vrij maakt voor kof fie of een drankje en zorgt voor een pakkend slot, waardoor het een afgerond geheel wordt, die zal bij het aangaan van de lampen geen slapende gasten ontwaren. De kans is groot, dat er bij het wegdraaien van de laatste muziek een heel bescheiden applausje opklinkt. En dat is in een neder- lands gezin beslist een kompli- mentje en een bewijs, dat men deze avond als plezierig heeft er varen. Drie dingen Een geslaagd dia-avondje bestaat zoals zoveel goede dingen - uit drie elementen: de juiste programma-keus. een afwisse lende diaserie met een boeiende toelichting èn een ook technisch goede voorbereiding. Dat was het. Misschien is het een idee om dit verhaal in deze donkere maanden eens met uw dia's in eigen kring in praktijk te brengen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 10