HAD DIEPTE PUNTEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 18 - VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 1976 Even achterom gekeken in een bijna vervlogen jaar eigen clubhuis kreeg aan de Broersvest 101. P.v.d.A.-wethouder Clara Visbeen- Stroman zag het als zodanig niet meer zitten en trad af. En na heel wat geharrewar in de Partij werd Herman Posthoorn haar opvolger. Praten met Mary Zeldenrust was iets heel fijns en wat een hartelijk gebaar om je via een bord bove naan de trap van harte welkom te heten. Dat kan alleen maar een heel bijzondere vrouw! Bram van der Vlies, een goede be kende in Schiedam-Zuid zette er na vijftig jaar met zijn waren „langs de straat" een streep achter. Burgemeester Lems opende op één van die snikhete dagen, die de zo mer van 1076 gekenmerkt heeft de trotse hotelaanwinst van Schie- Ja, als we vanavond even terugkij ken via willekeurige foto's uit het bijna vervlogen jaar, dan is Schie dam in 1976 tweemaal afschuwe lijk in de publiciteit geweest. Om te beginnen op die vroege mor gen van de vierde mei, toen dat rampzalig treinongeluk bij de Par kweg plaats vond en Schiedam op eens een droeve stad werd. Alle drie de ziekenhuizen waren onmiddellijk paraat, al kwam men onderling overeen het Noletzieken- huis als centraal punt te beschou wen. Intens was de hulpverlening overal vandaan. De G.G. G.D. van Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen werkten nauw samen. Dro gist de Groot op de Parkweg stelde zijn zaak als een soort „per scentrum" beschikbaar. Waar journalisten en fotografen dank- \1 baar gebruik van maakten en hun verslagen door konden bellen. Kof fie en broodjes kwamen er van het Leger des Heils. De scholenge meenschap „Nieuwelant" stelde spontaan een klasselokaal beschik baar. Een leegte in 24 gezinnen. Onder hen bevonden zich vier Schiedam mers. In de Grote Kerk werden er 22 van hen opgebaard. Een paar maanden later haalde Schiedam weer alle voorpagina's van dag- en weekbladen/Nu betrof het de lafhartige Turkenrellen. De kermis werd zo vrolijk ingezet, maar na die moord op die augus- tusavond braken overal relletjes uit en werden daarvan de Turken de dupe. Bijna ging de moskee in de Mariastraat eraan, maar dat werd nog net op tijd verhinderd. Gesprekken zijn er genoeg geweest over een fusie tussen het Noletzie- kenhuis en het Gemeente Zieken huis. Definitief is hij nog niet van de grond gekomen, maar het houdt iedereen wel in beroering. Postzegelhandel „Java" bestond maar liefst 40 jaar in Schiedam- Zuid. Ik had daarover een gesprek je met mevrouw Post aan de Hoofdstraat 235. Pure ijspret hadden we eind janua ri en nergens in het land werd er gevoetbald. De Elfstedentocht ging echter niet door. Het nieuwe dierentehuis „Harga- hoeve" (we zeggen nooit meer asiel) werd „woordrijk" in gebruik geno men en mevrouw Lems zette daar voor zelfs een handtekening. Maar dat betekende dal hiermede Iwan als „eerste klant" was ingeschre ven. Taxichauffeur H. M. van Vessem werd in Rotterdam-Zuid op een stille weg neergeslagen en liep daarbij een lichte hersenschudding op. Net tevoren had ik bij hem thuis een gesprekje met zijn vrouw gehad. Later werd hen een week gratis vakantie aangeboden. Joop de Jong PvdA-voorzitter af. ,,'t Was me het jaartje wel bij de grootste partij". En mevrouw H. J. Gumpert-van Oudheusden hield een handteke- ningenaktie achter haar loket in de Nassaulaan om te voorkomen dat de overheid de verkoop van de Ne derlandse Staatsloterij overhevelt naar de P.T.T. De Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligsters organiseerde hier in Schie dam voor het eerst (in het najaar herhaald) een beurs van gedragen kinderkleding. En wat bestond daar een belangstelling voor. Alle leden kregen ook hun speldje. Voor een paar dagen was burge meester Lems de sleutel van zijn stad kwijt. „De Rietzielers" oftewel Schiedams carnavalsvereniging gaf toen de (feest) toon aan. En na tuurlijk was prins Carnaval met zijn Raad van Elf ook gast op het feest van de stichting „Lentefeest". Die tevens dit jaar eindelijk haar De populaire Zieken Omroep Schiedam (niet meer weg te denken in onze stad) kreeg vijfduizend gul den subsidie. Heel vaak genieten de patiënten op zaterdagmorgen van hun optreden in het Noletzie- kenhuis. Weet u nog, hoe gezellig het was toen Olga Lowina er jodel de? Op de boerderij van de familie van Mil aan de Schiedamseweg 181 in Kethel werd een lammetje geboren. Het vooijaar was ingezet. De leidster van de Gezinsverzor ging in Schiedam: mevrouw J. M. Willemse-van Berkel nam afscheid en handen dat er toen geschud zijn en herinneringen opgehaald op die receptie! Praten met Paul de Kaper is één loflied op „zijn" Ambrosius, waar van hij dit jaar maar liefst zestig jaar lid was. De Z.O.S. staat er goed op bij de N.O.S. maar dat zuilen ze wel aan oud-medewerker-stadgenoot Joop Dahlmeijer te danken hebben. Chirurg H. van de Wetering van het Gemeente Ziekenhuis zei bij hem thuis: „elke tijd is een boeiende". Zijn afscheidsreceptie werd druk bezocht. Thans woont hij in Zwitserland, maar zo af en toe ziet u hem nog weieens in Schiedam. Willem van der Kaden en Betty Post kwamen even „over" uit Ten nessee (Amerika) om hier met hun familie en oude vrienden hun 40- jarig huwelijk te vieren. Wat heb ik daar Bjn mee gepraat en op hun receptie kwam ook mevrouw Lems hun even de hand schudden. Waarmede zij in de wolken waren. De gemeenteraad ging op excursie in eigen stad en voor de gezel ligheid reed Schiedams eerste vrouwe mee. Rector dr. J. E. W. Spronk werd tijdens zijn afscheid van de Rijks scholengemeenschap „Schra- venlant" benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij over leed enkele maanden daarna na een smartelijk ziekbed. Twee pastoors vierden hun 40-jarig priesterfeest: pastoor Groeneveld van de St. Jacobusparochie, die er gezellig nog is in Kethel. Maar pastoor Wuyster van de Martinus is elders buiten gaan wonen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1976 | | pagina 18