Schiedam drinkt straks ook uit twee gigantische zilveren "druppels" De oude watertoren blijft als monument De patrijspoort van de nog lege „druppel' Buizen, buizen en nog eens buizen, waar doorheen dan almaar water stroomt, van smerig tot kristalhelder. DWL-man Oggel, die ons wegwijs maakte in het „water". Met al die vele duizenden die dagelijks de Van Brienenoordbrug passeren hebben wij sinds augustus 1974 de aanleg zien vorderen van het nieuwe Drinkwaterleidingscomplex. En het meest in het oog lopend waren dan steeds de beide gigantische druppelvormige waterreservoirs, die een tijdlang in de rode menie hebben gestaan, maar die nu zilverkleurig zijn geworden. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 20 - VRIJDAG 21 JANUARI 1977 we ook gedaan, door een rond gat aan de zijkant. Een heel gekke gewaarwording om in zo'n waan zinnig grote metalen druppel rond te klossen. Elke stap en elk woord werd tientallen malen weerkaatst. Van elk geluid daalde een regen van echoos op je neer. Koolfilters Uit de reuzendruppel gekropen lopen wij aan tegen een hele batterij aktiefkoolfilters, waar de laatste fase van de zuivering plaats vindt. We zwerven kriskras door het zuiverings gebouw, waarin druk gewerkt wordt aan de „inrichting". We worden geimponeerd door een wirwar van buizen, leidingen, computers en steken onze nieuwgierige neus in vlokvormers en vlokafscheider (bij de zuivering wordt gebruik gemaakt van een z.g. vlokmiddel). We zien de ozonkontaktkamers, de dubbellaags filters, waar zand, grint en antraciet (norit) in zit. We lopen langs de trechtervormige slibindikkers. De bufferkelder brengen wij een bezoek en het pompstation en het duizelt ons in het a-technische hoofd. Opvallend was, dat overal schilders bezig waren de buizen en leidingen» van allerlei vrolijke gele, rode, knal blauwe kleuren te voorzien en dan hier en daar een glimmend zwarte buis. Over het dak van het gebouw waar de „menging en dosering" plaats grijpt zijn we weer naar de begane grond geklauterd en hebben tenslotte een kijkje genomen in het grote administratiegebouw, waarin ook nog iets technisch is onder gebracht; het noodaggregaat, dat met heuse straalmotoren wordt aangedreven. Maar verder wordt dit gebouw benut voor de staf, de administratie, de kantine etc. en er komt ook een prachtige studio- ruimte, waarin dia-presentaties gedraaid zullen worden. Automatisering Het angstig knappe van dit nieuwe DWL „Kralingen" is, dat zelfs ge durende lange tijd zonder menselijk ingrijpen drinkwater kan worden geproduceerd. Het bedrijf is zo ver doorgevoerd geautomatiseerd, dat alleen de verlangde produktie maar hoeft te worden ingesteld en de apparatuur doet de rest. En bij storing wordt er weer automatisch °P de reserve-apparatuur overgeschakeld. Er hoeft maar één man een oogje in het zeil te houden, die dan alarm slaat bij onregelmatig heden. Het is de bedoeling, dat deze grootste drinkwaterfabriek van Nederland dit vooijaar in gebruik wordt genomen. Dan moet dit hele 28 hectare grote terrein er piekfijn bij liggen met in het midden die gekke grote „druppels", die nu dan wel zilverkleurig zijn, maar er is al een ideetje binnengekomen bij de DWL om de druppels rood te schilderen met witte stippen en dan zou architect Quist plotseling twee paddestoelen bedacht hebben, inplaats van druppels. Erg aardig idee hoor, maar men is bang dat het totaalbeeld in samenhang met de Van Brienenoordbrug verstoord zal worden en dat het verkeer op de brug teveel afgeleid zal worden. Toch blijven wij het een zeer geinig idee vinden, waar toch maar 's serieus over gedacht moet worden. Een beetje vrolijkheid in de wereld kan geen kwaad! En bedankt meneer Oggel, voor de rondleiding! Wij zullen een glaasje water op uw gezondheid drinken. SIES HOFMAN Het is de bedoeling dat dit voorjaar dit nieuwe drinkwatercomplex in gebruik wordt genomen en dan zal Rotterdam en omstreken van hieruit worden voorzien van drinkwater en dat gaat dan om een slok van driehonderdvijftien miljoen liter! In elke „druppel" zit dan 30 duizend kubieke meter volgens de meest moderne technieken gezuiverd drinkwater en dat water stroomt dan bij u uit de kraan, kristalhelder en voorzien van het z.g. ozon inplaats van het klassieke desinfektiemiddel chloor. Dit gas, dit ozon, is nauw verwant aan zuurstof en heeft wel de voordelen maar niet de nadelen van chloor. Poolshoogte Nog eventjes komt het Rotterdamse drinkwater van het bekende, meer dan 100 jaar oude „waterwerk" aan de Honingerdijk, dat vrijwel naast het nieuwe complex ligt, en dan wordt deze zeer oude bedoening, die het toch maar een eeuw lang heeft volgehouden, stil gelegd. Alleen de oude, elke avond feeëriek verlichte, watertoren zal dienst blijven doen als bezienswaardigheid. De toren zal worden overgedragen aan de G.E.B., die ervoor moet zorgen dat de lampjes 's avonds branden. Het lichtjes-objekt De Watertoren zal wellicht mooi passen en aansluiten bij de plannen om op dit oude waterleiding-terrein een pret-park aan te leggen, dat - als de ont werpers van dit projekt hun zin krijgen - een beetje moet gaan lijken op het Kopenhaagse wereldberoemde Tivoli-park. Maar terug naar het nieuwe drink waterleiding-complex, terug naar de „druppels" van architect Quist, de man die ook de drinkwaterinstal laties in de Biesbosch en op de Bereplaat heeft ontworpen. Daar, onderaan de Van Brienenoord brug, zijn wij eens poolshoogte gaan nemen, daarbij deskundig begeleid door DWL-voorlichter, de heer Oggel. Hij heeft ons - fotograaf Aad van der Drift en mij - rondgeleid en ons dit ruim 115 miljoen kostende projekt uit de doeken gedaan. Verzamelbekken We zetten onze auto midden op het nog rommelige en kale bouwterrein, pal naast een bouwkeet, en gaan eerst, baggerend door het zand, een kijkje nemen bij een klein buffer bekken, waarin 70 duizend kubieke meter „ruw" water wordt opge slagen, dat door een enorme pijpleiding wordt aangevoerd vanuit de Biesbosch. Raakt die pijpleiding kapot, dan kan er rechtstreeks dan kan dit ontvangbekken rechtstreeks vanuit de Maas worden gevuld. Dit water is echter van veel mindere kwaliteit, maar kan ook voldoende worden gezuiverd voor het dagelijks gebruik. Binnenkort wordt er een proef genomen met dit water uit de Maas, maar men verwacht niet dat de kwaliteit zo zal zijn, dat de gebruiker er blij mee zal zijn. Maar het is tenslotte maar voor nood. Zuiveringsgebouw Vanuit dit opvangbekken wordt het water naar het zuiveringsgebouw gepompt. En nu komt de funktie van de beide gigantische zilveren drup pels op de proppen! Het is van groot belang, dat het zuiveringsproces zo konstant mogelijk verloopt. Omdat nu overdag natuurlijk veel meer water wordt verbruikt dan 's nachts wordt de nachtelijke overproduktie opgeslagen in de enorme „druppels". Eén „druppel" zat al vol met water, want het nieuwe bedrijf is al aan het proefdraaien (en het werkt! ),dus daar konden we alleen maar tegen aan en vooral tegenop kijken, maai de andere „druppel" was nog leeg en daar konden we inkruipen. Hebben

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 20